RAAMATUBLOGI

 

2016  (85)

 

AVA LAVENDERI ISEÄRALIKUD JA KAUNID KANNATUSED   Leslye Walton  2014 / 2016

Muinasjutt täiskasvanutele. Perekonnalugu läbi roosa-mustade prillide rohke sümboolika ja lendleva fantaasiaga. Asjadest mis on nii ilusad, et on lausa hirmsad ja vastupidi. Üks õrnalt karm eakate inimeste noorteraamat. Eriti sobiv jõulust näärini.

 

VAIKELU LEIVARAASUKESTEGA   Anna Quindlen  2014 / 2014

Pilguheit loomingulise inimese elu tagatubadesse. Regulaarsed kohustused, aga ebaregulaarne sissetulek. Kuulsuseminutid ja kindlustamata tulevik. Ilma õnnetu olemata ei tunne ära tõelist õnne. Looming ei sünni eimillestki - peab olema julgust riskida, uurida elu nurgataguseid väljaspool mugavustsooni.  

 

ISA NAINE. TEEKOND TÕENI   Angela Hofberg  2014

Üks tavaline nõuka-aegne perekonnalugu. Siis veel kärgpere tiitlit ei kasutatud, aga olemas olid need sellegipoolest. Kitsamad olud, turvatunde puudumine, valusad tõed ja kaaskondsete võõristav-halvustav pilk on tuttavad kõigile meile, kel polnud õnne sündida traditsioonilisse peresse. Õnneks aeg on teinud omad korrektiivid. 

 

PUNASED TOOLIKESED   Edna O`Brien

Kannatuste- ja vägivallaraamat. Sarajevo massimõrvad, mõrvarid ja kannatanud. Pagulased üle maailma. Kümnetes keeltes igatsetud kauged kodud. Raske, aga vajalik raamat, väga aktuaalne teema. Kuidas selle jõulurahuga tegelikult ikka on?

  

NEED SILMAPILGUD   Herbjorg Wassmo   2013 / 2014

Tee alati seda, mida sa ei julge ja kirjuta alati sellest, millest sa ei julge. Karge põhjamaine stiilne lakooniline autobiograafiline suurepärane kolmandas pöördes kaamoseromaan. Võiks veel palju ilusaid asju öelda, aga see ei muuda midagi. Põhjamaade romaan on läbi aegade minu lemmiksari.

 

MANGODE HOOAEG   Cecile Huguenin  2015 / 2016

Voodooraamat. Kuidas siis elada kui oled omadele võõras ja võõrastele... ka võõras? Kus on kus on kurva kodu? Keskkond raamib ja määratleb meid uskumatu jõuga. Ilma selleta oled nagu tiibadeta lind. Nappide lakooniliste vahenditega edasi antud suur sisu. Tubli töö.

 

JANE´i MELOODIA  Ryan Winfield   2013 / 2016

Ajaviiteromaan keelatud armastuse teemadel. Kas tänapäeval üldse esineb veel sellist mõistet? Kas ja kui palju tuleks arvestada üldsuse arvamusega? Harju keskmine lugemine. Ei üllatanud ega seganud eriti millegagi.

 

VAIKUSE MERI   Katja Millay  2012 / 2016

Noortekas. Lahkamisele tuleb posttraumaatilise käitumise sündroom teismeliste nurgelises maailmas. Ja see, kuidas meie, täiskasvanud, ei suuda aidata ei ennast ega teisi, kui minetame oskuse ennast kuulata ja lähtume üldiste stampide mustritest. Kõik need ärahellitatud memmekad kuni koolitulistajateni välja on ju kellegi lapsed, lapselapsed, õed, vennad, sõbrad... Me ei tutista, me ei vitsuta, me ei suhtle, me ei vastuta. Eneseabiraamatud, kanep ja seks paraku ei lahenda kõiki probleeme. Kiitus autorile supereheda pubekamaailma loomise oskuse eest, eriti meeldisid dia- ja monoloogid.  

 

VAIKIV MAA  Graham Joyce  2010 / 2016

Katastroofipõnevik. Hoiab hästi pinget kuni lõpuni isegi siis, kui tõde hakkab vaikselt läbi paistma. Hea fantaasialennuga südamlik lugu ulme ja tõe piiril.

 

TAGASIHOIDLIK PREILI MANNING  2015 / 2016

Stiilipuhas ajalooline armastusromaan ajast, mil Napoleon ründas Belgiat. Omas žanris päris armas naistekas perioodist, kus naistelt ei oodatud muud kui ilu, siivsust ja kasulikku abielu. Fassadiks oli kena naeratus ja sordiini all tehti "hirmsat pattu". Veel tuleb juttu diplomaatilistest salasepitsustest, pussitamisest ja paugutamisest, kaugetest palmirandadest ja kuna on tegu naistekaga, siis loomulikult kõikevõitvast armastusest. 

 

SONJA VIIMANE SOOV   Asa Hellberg   2012 / 2014

Moodne muinasjutt. Algab paljutõotavalt, aga juba enne keskpaika suubub ammu läbimängitud stampidesse. Raskustega venitasin ülerea lõpuni. Ühtegi emotsiooni ei tekkinud, mida tahaks siin teiega jagada. Seega: lugrge midagi muud.

 

VARASTE  TÄNAV  Mathias Einard  2012 / 2016

Seda lugedes kukub meie maailmaküla kena kontseptsioon mürinal kokku. Kaos ja koeraelu. Õnnetus sündida valel ajal valesse kohta. Kas igaüks on ikka ise oma õnne sepp? Peale meie on veel nemad, teised, kolmandad ja neljandad. Ehk tahamegi kõik enamvähem samu asju, aga igaüks võitleb omamoodi vahenditega. Kellelgi on rohkem kaotada, kellelgi vähem. Sõda iseenesest on väga paljudele äridele kasulik. Erinevad kultuuriruumid tänases maailmas ei haaku vaid pigem põrkuvad. Araabia kevad. Väga hea raamat. 

 

SUVI  JÕEL  Marcia Willett  2015 / 2016

Haltuuramaiguline igav seebiooper teemal "kes kellega käib". Tagarääkimine, teiste elude korraldamine - kõik see on pandud ajaviiteromaani kaante vahele, millega argieluski ei tahaks kokku puutuda, liiati siis veel vaba aega veeta. Teema tundub igati ajast ja arust, läbileierdatud ning autoril pole omalt poolt midagi uut lisada. Seda raamatut küll kellelegi ei soovita.

 

CORNWALLI  VÕÕRAS  Liz Fenwick  2014 / 2015

Autori Cornwalli sarja uusim ajaviiteromaan. Eelmisest natuke realistlikuma süžeega, aga siiski üles ehitatud katastroofide kaskaadile, mis kuhjatakse vaevalt kolme peategelase elulugudesse. Siit tulebki lugejate vingumine, et kui pidevalt ei tapeta -vägistata-peteta-röövita, siis on igav ja mõttetu raamat. Normaalne elu ei ole ju selline, ei ole aga ka igav ega mõttetu. Nii tambitakse surnuks oskus näha detaile, lugeda ridade vahelt.

 

CORNWALLI  ARMULUGU  Liz Fenwick  2013 / 2015

Magus sentimentaalne ninnu-nännu naistekas. Kannust teenima on pandud mäslev meri, ohtlikud kaljud, haruldased orhideed, koopad, karid, õnnetused, purjelaevad, loss koos õukonnaga, surematu teadus, aaretejaht, põgenenud pruut ja muidugi igat sorti armastus. Autor on läinud kindlapeale välja - sellise kokteiliga pole võimalik mööda panna, imetlejate hordid saab lihtsa vaevaga kokku. Norin siin sellepärast, et seosed ja niidid nende pisarapüüdjate vahel on haprad ja kidurad, põnevamad dialoogid katkevad reeglina mobiilikõnedesse, tegelased ilmuvad ja kaovad ebaloogiliselt seljatagustesse. Võimsat loodust on kasutatud tühjade kohtade kinnimätsimiseks, mitte püüdes sellest kujundada omaette tegelaskuju. Ohud ei ole kirjutatud piisavalt ohtlikeks, tunded  piisavalt sügavateks, et lugejat tõeliselt liigutada. Paljas romantiline naivism ilmselt ei toimi enam tänapäeval.

 

KLAASLOSS   Jeannette Walls  2005 / 2015

Raamat piiride seadmisest, kompamisest ja ületamisest. Elulooraamat. Väga suurepärane. Elujaatav, ekstraordinaarne, sütitav, kütkestav, vaimustav, samas ka masendav, hullutav, hirmutav.  Moto " mis ei tapa, teeb tugevaks" rakendamine lastekasvatuses üliturvatud Ameerikas. Protest õpitud ja õpetatud abituse vastu. Seesama ettearvamatu mõtteviis, mille plahvatuslik väljund oli Trump´i valimine presidendiks. Vaat, kuhu see heaoluühiskond meid viib.

 

 

MATILDA DUPLAINE´i KULLATUD ELU    Alex Brunkhorst   2015 / 2016

Vaene mees katsetamas rikaste elu ja rikkurdaam vaesuses. Igipõline konfliktiteema printsist ja kerjusest tänapäevases versioonis. Mis sellest kõigest välja tuleb, saate lugedes teada. Veel saate teada, milliseid mänge rahaga mängida annab, aga kas see ka õnnelikuks teeb, jääb igaühe enda otsustada.

 

HABRAS MAAILM  Paula Treick DeBoard  2014 / 2016

Psühhedeeriline maanteetriller. Sundmõtetes superisa ees ja pisarais perekond järel. Püssi ja paugu kõrval pakub siiski ka muud mõtlemisainet: peresuhetest, vägivallast,  kättemaksust, andestusest. Hästi meeldis pilt teismeliste nurgelisest gootimaailmast, aga kui sarnased käitumismustrid ilmuvad ka täiskasvanutel, siis võtab kõhedaks. Lõpplahenduseni jõudmise nipp ei tundunud kuigi loogiline, muidu OK raamat.

 

TABAMATU ÕNN   Gregoire Delacourt  2014 / 2016

Raamat inimestest, kes ei oska oma õnne ei leida, ei hoida, ei hinnata. Ladus sulejooks ja huvitav oleks ka, kuid kahjuks on tagakaanel ära toodud tutvustava reklaami asemel täielik sisu ümberjutustus. Soliidne kirjastus Eesti Raamat peaks selliseid apsakaid suutma vältida. 

 

SUUR KODA  Nicole Krauss  2010 / 2015

Asjad kui inimsaatuste peeglid. Justkui "tants aurukatla ümber" uuema aja valguses. Psühholoogiline sisekaemus purustatud saatustesse läbi aastakümnete, üle merede ja mandrite, II MS ja holokausti karm kaja. Keerulise struktuuriga edasiantud peenekoelised draamakillud. Meisterlik teos.

 

ÕPETAJA PORTFELL  Hiromi  Kawakami   2001 / 2014

Habras nagu haiku. Õhuline, kuid mitte kerge. Kuidas mulle meeldivad raamatud, kus peaaegu midagi ei juhtu, kus tegevus ei varjuta tagamaid ja mõtted pääsevad liikuma. Läbinisti jaapanipärane. Õitevärvi kaas ja paberi  läikest rikkumata tekstuur on kirsiks tordil.

 

PÄRAST SIND   Jojo Moyes  2015 / 2016

Elujaatav noortekas. Õpetab traumaatilisest  šokist välja tulema ja edasi minema. Palju äärmuslikke näitlikke õppetunde ja ühine suur kallistamisring lõpus. Selline ameerikalik lähenemine.  Igav ei hakka, stiililt oskuslik ja vaimukas. Eestikeelses väljaandes kahjuks palju trükivigu.

 

PÄEVAPÜÜK   Kristan Higgins  2007 / 2015

Raamat sellest, kuidas väikses provintsilinnas, kus kõik tunnevad kõiki, mehele minnakse. Kõik on aktsiooni tõmmatud - alates loomadest kuni pühameesteni. Kui see poleks traagiline, siis oleks see koomiline ja vastupidi. Algus tundus küll tüütu oma teemapüstituselt, aga lõpupoole hakkas juba looma. Kergeks õhtulugemiseks peaaegu sobilik.

 

ME OLEME KÕIK TÄIESTI ENDAST VÄLJAS   Karen Joy Fowler  2013 / 3016

Raamat loom- ja inimkatsete eetilisusest ja kaugtagajärgedest. Pisut forsseeritult, aga sõnum jõuab kohale küll. Sai isegi lasteaias ja algkoolis korduvalt katsejäneseks oldud - kedagi ei huvitanud, kas soovid või mitte. Muudkui mõõdame ja kaalume, ehitame torni, teeme ristikesi kastikestesse. Raamat on toredasti täis eri põlvkondade psühholoogide arvamusi ja lahkarvamusi ning kaaskannatajate üldistusi ja järeldusi (Kõrvalt paistabki teinekord paremini.) Probleem püsib jätkuvalt teravalt õhus, mingit alternatiivi loomkatsetele pole. 

 

LONDONI ARMUKE   Meritta Koivisto  2006 / 2007

Provintsilinna spliin ja armastuse puudumine. Raamat sellest, millest avalikult ei räägita. Näivusest ja tegelikkusest. Kui kergeusklikud ja mõjutatavad me tegelikult oleme, kui õhuke ja jutumärkides on see "kultuurkiht", mida tallame. 

 

UKS SUVESSE   Roberta A. Heinlein   1957 / 2016

Ajsas rändamise raamat. Eelmise sajandi keskpaiga ulmekas, mis püüab tänast aega ette näha. Vaatamata heale fantaasialennule töötavad autori väljamõeldud robotid siiski transistorite ja lampidega, personaalarvuteid ja mobiiltelefone pole osatud ennustada. Samas - isejuhtivad autod on autori arvates tänavapildis juba 1970-ndatel. Ajarändudega on meil tänapäeval aga hoopis kehvad lood... Sümpaatne ulmekas, näitab, et asjad meie ümber on pidevas muutumises, aga inimloomus on ikka ühtviisi leidlik ja riukalik.

 

MINU ELU EESTIS ENNE ELU ÜLE MERE    Jaan Nõmm  2015

Läbilõige Eesti elust möödunud sajandil. Kolme põlvkonna valus-magus kroonika ajaloo tuultes. Lihtsa maapoisi karastumine ja küpsemine kultuurihuviliseks pere- ja ühiskonnaelu kroonikuks. Ei ole ilukirjandus. Ei ole teatmekirjandus. On ühe vahva eluvenna eksirännakud ja ausad mõtted härrasmeheks kasvamise teel. Mõtlesin, et sirvin veidi, aga jäingi lugema. Tuli tuttav ette. Väga palju vanu väärtuslikke fotosid, tubli tükk tööd arhiivides, julge otsekohene valehäbita eneseväljendus. Üks mehine kirjutis igatahes. Ootan peagi ilmuvat järge elust paguluses. 

 

NORMA   Sofi Oksanen  2015 / 2016

Pöörane segane kriminull. Autorile omaselt on jälle päevakorras tumedad allilmategelased ja häirivalt madalalaubaline Ida-Euroopa. Autor on ilmselt inspiratsiooni ammutanud iseenda imagokujundajatelt ning lisanud teksti muinasjutulise Rapuntsli liini koos hulluse ja ilmutustega, mis minu kui lugeja jaoks kogu võlu ära nullis ehk üle võlli keeras. Kompositsioon on sama kirju kui teistelgi Oksase teostel - kui palju see raamatule juurde annab, on maitse küsimus. Kas iga segadus ja müstika on kohe põnevus? - vaevalt küll. Aga... kokkupahnatud materjal on vaieldamatult oskuslikult lauseteks ja peatükkideks vormistatud. Kirjutamisoskust võib ainult imetleda, köide ja kujundus on ka priimad, turundusest rääkimata. Et ei ole minu temaatika - see on minu viga.

 

PIKNIK PROVENCE´IS   Elizabeth Bard  2015 / 2016

Elustiiliraamat retseptikoguga. Ameeriklane Prantsusmaal. Südamlik perekonnalugu huumori, elutarkuste, uute kogemuste ja vanade harjumuste segapuntras. Palju head sööki, mille koostisosadest põhjamaalane kuulnudki pole, kuid ometi vesistab lugedes suud. Julgete päralt on võit - kes ei proovi, see ka ei õpi. 

 

VILLA AMALIA   Pascal Quignard  2006 / 2015

Üle hulga aja üks raamat hingele, kus muudkui tahaks samastuda - küll peategelasega, küll autori endaga. Loomingulised inimesed - sugulashinged - nii tore on teid siit-sealt jälle leida ja armastada. Siis on veel see põgenemise teema - alguses romantiline ja seikluslik, siis vaevav ja eksitav. Iseenese eest nagunii ei pääse ja oma ankruketist, milleks konkreetsel juhul on surev ema. Suhete klaarimiseks on muidugi ka otsemaid teid, aga kas alati on kahe punkti vahel lühim tee just sirge?

 

PÄÄSUTIIVUL   Danny Morrison   1994 / 1999

Mis vahe on ajaviitekirjandusel ja tõelisel raamatul? See viimane on kirjutatud nii, et jätab sinusse jälje, suudab muuta maailma. Ei taha suuri sõnu teha (ja ega kirjanikki pole tahtnud), aga selle raamatu sõnum ei jää kindlasti õhku rippuma. Ilmumisest möödunud kümne aastaga ongi maailm juba palju muutunud, aga teema on endiselt õhus. 

 

VIHMA VARJUS   Jojo Moyes  2002 / 2004

Raamat sellest, kuidas tõde on ajas muutuv. Igal põlvkonnal on oma tõekspidamised ja vaated elule ning selle vastu pole mõtet võidelda. Raamat jõuab järeldusele, et veri on paksem kui vesi - päriselus pole seegi mingi lõplik tõde. Vaatamata erinevatele vaadetele on siiski võimalik sõprus ja (tingimusteta) armastus. Ladus õhtujutt, sobiv lugemine mitmele põlvkonnale.

 

MINU LÄTI / ANEKDOOT TÕELISEST EESTLASEST  Contra    2016

Autorit teades on hea tuju juba ette garanteeritud. Keeletundlik südamlik lugu üleaedsetest teispool Konnaoja. Kultuurselt vabamõtteline, luuleliselt sportlik, aus ja ehe. Ekki minu enda Läti sisaldaks rohkem Gauja jõe oru kuldseid kaldaid (ja tumedat põhja, kuhu me paat otsustas meid viia), telke ja lõkketuld, Riia vanalinna kiviparketti ja orelimuusikat, Jurmala laulvaid liivasid ja merevaiku, on autori valikud tema jaoks põhjendatud ning olulised ja lugeja silmaringi avardavad. Ühiseid lemmikuid on meil Lätimaal autoriga ka - sinised lehmad ja Ventspils, vahe on vaid selles, et mina pole sellesse toredasse linna tegelikult veel sattunud, kuigi väga tahaks juba ammu. Aga mis ma siin endast lobisen - lugege parem Contrat.

 

PARIISI TALV   Imogen Robertson   2013 / 2015

Pariisi kuldajastut käsitlev kriminulli sugemetega põnevik tänavakunstnikest, naisõiguslastest, briljantidest, pättidest, taskuvarastest ja kõrgaadlist. Mäng kalliskividega, nugadega, püstolitega ja verega, pettuste ja valedega, kuni kõik see upub 1910. aasta suure üleujutuse vetesse ning hea võidab kurja, et lugejale jääks kokkuvõttes ilus mälestus - Belle Epoque ikkagi! Tore töö autorilt - stsenaariumi usutavusest pole ehk mõtet rääkida sedasorti asjade puhul, aga põnev oli ja ajalooline taust mängis ilusti kaasa.

 

NOORUS  /  PIMEDUSE SÜDA  1902 / 2002

Maailmaränduri mahlakad mälestused 19. sajandi merereisidest, laevahukkudest, Aafrika asumaadest, vandliküttidest ja julgetest meestest igal sammul eluga riskimas. Jutt voolab nagu vahune Kongo jõgi - võta sa kinni, mida uskuda, mida mitte - poolega saad peta nagunii. Suurepärane lugemine - vahva meeletu ja uskumatu. Kes siis seiklusi ei armastaks? Laps minu sees ärkas uuesti ellu. 

 

MAETUD SALADUSED   Kimberly Belle  2015 / 2016

Raamat sellest, kuidas sõnad nii tapavad kui ravivad. Julge kaasaegne teemapüstitus, õpetlik-asjalik-põnev arendus tänapäevaste  isiku-, pere- ja ühiskondlike väärtuste teemadel. Kuidas toime tulla leinaga, stressiga, traumaga? Kuidas elada nii, et leina vähem oleks? Kuidas ja kellele olla lojaalne? Mis siis saab, kui kõik läheb valesti? Hea raamat. Hoiab pinget lõpuni ja jätab suurel hulgal mõtlemisainet.

 

CRASH   J.G. Ballard  2008 / 2013

Jõlge räige meestekas. Lasin põiki üle rea - sellist jälkuste jadaga eputamist pole võimalik muud moodi lugeda. Tunda on iga hinna eest ära panna tahtmist  - see teeb kogu kupatuse lamedax ja müüdavaks. Muidugi võib siia külge riputada igasuguseid postmodernismi ja võõrandumise silte, et KulKast tõlkeraha saada ja nii ongi tehtud. Tõeliselt head raamatud ilmuvad ka ilma KulKa abita. Vana tõde, et raskem on vait olla kui lasta välja kõike, mis sülg suhu toob. Sellepärast ma rohkem ei räägi. 

 

PÄRAST   Anna Todd   2014 / 2015

Traditsiooniline noortekas sellest, kuidas memmekas saab ühikas tappa. Tappaandjad on ise tappa saanud juba enne kooli. Kõik kordub, keegi maksab valele inimesele kätte oma kunagiste kannatuste eest ja ahel muudkui jätkub. Minu jaoks liiga paljusõnaline, grafomaaniasse kalduv, vähe üllatav, stamptegelastest tulvil ja veniv. Lugeja püüdmiseks hulk selliseid stseene, mille tõttu raamatut vist noortekaks ei tohi liigitadada. Aga Ameerika noored on kuuldavasti loost sillas, plaanitakse järge ja filmi.

 

ME OLIME VALETAJAD   E. Lockhart  2014

Psühholoogiline põnevik noortele. Meisterlik. Balanseerib teadvuse ja alateadvuse piiril, kriminulli ja ulmeka piiril, jäädes samas usutavuse ja tõetruu jutustuse raamidesse. Vaat mis juhtub, kui peaaegu täiskasvanud hakkavad päris täiskasvanute probleeme lahendama... Vaat mis juhtub, kui kirjutaja oskab kirjutada...

 

KUIDAS OLLA PARIISITAR ALATI JA KÕIKJAL   Audrey Diwan, Caroline de Maigret, Sophie Mas, Anne Berest  2014 / 2015

Kui oleks kindel, et igaüks meist tahaks olla pariisitar, siis liigitax selle raamatu eneseabiõpikute kilda. Kuna aga ilmselt leidub ka muid eelistusi, siis paigutaks selle hoopis humoriina valda. Hea huumoriga hoogsalt ja teravalt kirjapandud õpetussõnad, ei midagi üleliigset ega midagi puudu - kõik jumala õige ja viimasepeal väljapeetud. Boonuseks ilmekad illustratsioonid. Lugege ja proovige - kui ei saa pariisitariks, siis iseendaks jääte vähemalt kindlasti ja see on ka suur asi. 

 

KIRJU EESTIST   Justin Petrone  2016

Tean natuke seda tunnet - olla omadele võõras ja võõrastele oma - alguses murrab ja murtakse ja pärast, kui veab, siis kannab ja kantakse. Armastatud autor jätkab üsna muutumatult oma senist joont ja käekirja. Mustrid tunduvad laiemad, kirjumad, sügavamad; persoonid samas karvasemad, sulelisemad ja vaimukamad. Keda ei huvitaks siis kõrvaltvaataja pilk! Loeme ja õpime iseennast tundma.

 

  

KIRJU MANDRILT   Hedvig Hanson  2016

Kurb ilus ja ülev on meie andekate loomenaiste nagu Kati Vatmanni, Epp Petrone, Hedvig Hansoni, Evelin Ilvese jne jne jne ( !!!???!!! - milline pikk nimekiri juba ainsa minutiga) haavatud hingede avatud lugusid lugeda. Jah, me naised seome end peredesse sõlme ning avastame ühel hetkel, et see on umbsõlm, mis köidab sind igavesti  laste, majapidamise, sugulaste, ühiskondliku arvamuse ning tuhande muu asjaga. Miks ei leia aga toredat eesti meest sellest sõlmest? Selleski raamatus tuli üks saarlane lihtsalt välja mõelda, et oleks, kelle poole raskel hetkel õhata... 

 

KORRALDAJA   Max Landorff   2011 / 2016

Vahelduseks jälle üks kriminull. Kahe autori poolt kokku miksitud vererohke paljastus psühhohuligaanide võimuvõrgustikust maailmas. Fantaasiaküllane, kaval, oskuslikult üles ehitatud, leidlik, põnevalt põhjendatud (kohati küsitavate) elutõdede ja mõttemängude ahel, mis, nagu arvata võib, viib lugeja kord eksitades kord veendes müsteeriumi lahenduseni välja. Kes krimkasid armastab, see peaks saama positiivse elamuse kätte küll.

 

ETTELUGEJA 6.27-SES RONGIS   Jan-Paul  Didierlaurent  2014 / 2016

Tänapäeva tuhkatriinulugu, kus friigid-bukinistid on pandud ühiskonna sanitarideks otseses ja kaudses mõttes. Võimalusterohke idee on saanud minu jaoks siiski ainult pooliku lahenduse. Vaatamata sarkasmile ja riimiridadele on sisuarendus kuskile stampidesse pidama jäänud ning kogu tulemus kuskile kivipalluri ja lasteraamatu piirile. Reklaamitud on raamatut kui prantsuse 2014 aasta kirjandussensatsiooni. Mulle tundub, et kirjanik on lihtsalt pisut auru välja lasknud ja itsitab ise ka selle menu üle pihku.

 

REHBINDERI EFEKT   Jelena Minkina - Taycher  2014 / 2015

Vene haritlaste saaga. Läbinisti mõistetav ainult vene hingele, ridade vahelt omamoodi ka sundvenestatud hingele. Hea, ülevaatlik, konkreetne ja hingekriipiv lugu inimestest, kelle saatuseks oli elada Moskvas. Sakslastele ja venelastele ei anta kunagi andeks, justkui oleks tegu faśismi ja kommunismi sünonüümidega. Kommunistidele ei anta andeks, justkui oleks tegemist mõrtsukate sünonüümiga. Piire pole kuskile vedada - hulk valel ajal valesse kohta sattunud inimesi - kirgastunuid, pimestunuid, petetuid, tapetuid, tagantjärele tarku. 

 

LÄBIKÄIDAVAD TOAD   Katrin Johanson  2015

Meie sõjapõlvkonna meenutused segi paisatud noorusest. Läbi kahe sureva rauga suu seda lugeda tundub kuidagi liiga ladus ja kalambuurne, tunda on autori tänapäevast ärapanemisrõõmu ja lugeja meelitamist popi esoteerikaga. Mõned ebausutavad pöördelised kohtumised välja arvata, siis ajalooline taust annab raamatule palju juurde. Debüütromaan on kirjutades tublisti kasvanud koos autoriga, minnes lõpupoole järjest paremaks. Meeldib, et peategelased pole läbinisti positiivsed kangelased vaid inimesed nagu me kõik. Armastusest ei ehitata õhulosse, on tunda eestlase jonni ja visadust.

 

SÜÜTUSE AEG   Edith Wharton   1920 / 1995

19. sajandi lõpu New York oma ehedas, pisukese irooniavarjundiga ilmestatud võltshiilguses. Lõputu sünsduse kardinate vahele pugemine tundus ka asjaosalistele endile juba nii koomiline, et mõjus kohati lausa ebasündsalt. Laia silmaringiga autor on oma teemas hästi kodus, tehes sametkardinate ja looride taha piiludes puändikaid üldistusi. Igati hariv ja vahva lugemine. Soovitan.

 

 

LÕHNAKOGUJA    Cathleen Tessaro  2013 / 2015

Lahe suvelugemine. Autor juhatab meid kenasti ettetallamata teid mööda ja samas kaasaegses stiilis väikese ajanihkega vormis eneseleidmise teele, mis tänapäeval tundub nii enesestmõistetav, aga vaid põlvkond tagasi veel oli tabu.   

 

TEENE   Megan Hart  2013 / 2014

Lihtsa elu telgitagused tänapäeva " metsikus läänes". Paugutamine, verepilastus, omakohus, armastus, surm ja lunastuse otsingud. Lahtise sulega hoogsalt kirjutatud olmeromaan. Mõned tõlke- ja trükilapsused, aga kergesti loetav ja mõistetav meiegi metsades. 

 

SAADIKU TÜTAR   Pam Jenoff   2013 / 2016

Ajaloolise taustaga, põneviku sugemetega haarav armastusromaan. Keerulised ajad, keerulised suhted, poliitikud ja spioonid; kõige selle taustal noor elluastuv tütarlaps alasti oma tunnete virrvarris. Kes meist ei teeks vigu? Autorilt juba mitmes samateemaline särav teos. Soovitan.

 

JÕULULUGU   Marko Leino  2007 / 2015

Vaat mis juhtub, kui suvi on liiga kuum! Lumest lugedes tuleb jälle inimese tunne tagasi. Halearmas koguperemuinasjutt igihaljal teemal. Harju keskmine.  Poole aasta pärast leiab kindlasti rohkem lugejaid.

 

   

MA ANNAN SULLE PÄIKESE   Jandy Nelson  2015 / 2016

HAROLD FRY USKUMATU PALVERÄNNAK   Rachel Joice   2012 / 2015

Ma ei loe pea kunagi korraga kahte raamatut, liiati veel nii erinevaid kui need. Seekord see sobis, tekkis lausa ebareaalne kooskõla elu algusaastate ja lõpuvideviku vahel. Et kuidas see kõik algab ja kuidas lõpeb, kuidas keerulised asjad muutuvad lihtsaks ja lihtsad keeruliseks. Maailm on just selline, milliseks me ta mõtleme. Kas on võimalik olla alati iseendaga ja teistega aus? Millised muud tunded ja teod mahuvad kõik armastuse sisse? Kust tuleb lunastus - kõrgelt ülevalt või sügavalt inimese seest? Superhead raamatud mõlemad - vaimustavad mõtteuperpallid, pöörased seosniidid, palju ruumi tunnetele ja mõtetele. Priima!.

 

MISCHIEF BAY TÜDRUKUD  Susan Mallery  2015 / 2015

Suvine naistekas. Omas žanris täiesti omal kohal. Ei hea ega halb. Lugege, kui vajate puhkust. Muud ei olegi öelda.   Meestele küll ei soovita. Järg on ka olemas, aga mitte maakeeles.

 

PLATVORM   Michel Houellebecq   2001 / 2016

Siin on siis need tänapäeva elu standardid e. platvormid. Tülpinud peategelase mõtete kaudu saame selatäie kapitalismi alustalasid teemal "kui sa ei tegutse, siis oled surnud". Mehelik vaatevinkel  jõuab nagu enamasti ikka tõdemuseni, et ainult sex on see mis loeb ja müüb. Saame kuulda sexiturismi heast ja veast - kohati õnneks läbi musta huumori ja leidliku lauselennu. Muidu ei suudaks küll sellisesse teemasse süüvida. Raamat iseenesest on hea, kui leiab oma õige lugeja.

 

PARGINELJAPÄEVAD   Hilary Boyd  2011 / 2016

Raamat vananemisest viiel erineval moel. Millised on õnneliku abielu alustalad? Mis on "abielukohustus"? Mis teeb naisest naise ja mehest mehe? Enesehinnanguprobleemid ja teistega arvestamine - kust tõmmata piir ja mida see endaga kaasa toob. Kas kõiki oma hädasid kuni surmani saab õigustada "õnnetu lapsepõlvega"?  Selliseid ja sarnaseid probleeme lahkab see järjekordne NYT bestseller. Vaatamata sellele, et autori väärtushinnanguid ma lõpuni ei jaga, on jutt sorav, probleem aktuaalne ja lõpp õnnelik - mida ühelt bestsellerilt veel tahta?

 

NELJA TEE RIST    Tommi Kinnunen 2014 / 2015

Põhjamaine kaamosesaaga. Nelja erinevast põlvkonnast inimese saatuseteed ristuvad kauge kõnnumaa majakeses nelja tee ristil. Rist ja viletsus kammitsevad inimesed karmiks ja kinniseks. Kirik ja külakogukond hoolitsevad, et midagi ei jääks saladuseks. Hinged vinduvad, tugevamad peavad vastu ja nõrgemad annavad alla.  Uuema aja vormi ja stiili kätketud hingelähedane lugemine sugulasrahva endistest aegadest. Meeldis.

 

TELGI JA KOERAGA RÄNNUTEEL  Marje Ernits  2016

Üks teadlikult tehtud retrolugu. Sedamoodi me, jah, suvitasime mõned aastakümned tagasi. Küsite, et miks ka mitte nüüd ja praegu? Vastus peitubki raamatus. Elu RMK puhkealadel. Minusuguse omapead kõndiva kassi jaoks õudus kuubis. Mõeldud hästi, aga välja tulnud nagu tavaliselt... Seda, kui ilus on Eestimaa, saab õnneks teada ka muud moodi. 

 

TAGURPIDI LUGEMINE   Jo Platt   2013 / 2014

Tühine kerglugemine. Isegi omas žanris igavapoolne. Ei häirinud ega köitnud ka millegagi. Alates keskpaigast lasin "üle rea". Probleemiks noorte naiste mured peikadega, peod ja pulmad. Lõpplahendus paistis keskpaigast juba ära. Ei soovita. 

 

ARLINGTON PARK   Rachel Cusk  2006 / 2007

Niisiis - naisküsimus e. feminism. Ei, see pole minu teema kunagi olnud. Mulle meeldib, kui mulle tehakse uksi lahti, kingitakse lilli ja aidatakse mantlit selga. Rooli ka ei kipu, kui on võimalust mitte kippuda. Eneseteostus ja kodu ei ole teineteist välistavad vaid hoopis toetavad teemad minu jaoks. Raamatutegelased on selle probleemiga puntrasse jooksnud. Ühiskond surub meile peale igasugust väärmõtlemist. Aga raamat on hea! Lihtsalt suurepärane mõttelend, hea inimesetundmine, alateadvuse keerdkäigud - kõik meisterlikus seades. Soovitan!

 

POISIKE RUKKIS   Eet Tuule  2015

Lapsepõlvemälestused sõjajärgsest ajast. Autentsed, ajastutruud nii stiililt kui sisult. Naivistlik-paatoslik dialoog. Minimalism kõiges - olmes, unistustes, tunnetes ja kõige selle väljenduses. Leppimine ja ellujäämisinstinkt, hakkamasaamine ja valikute puudumine. Sisult minuealisele midagi uut ei paku, nooremal põlvkonnal on rohkem võrdlusmaterjali. Või siiski: toonekurg olevat tol ajal Eestis haruldane lind olnud!

TALVINE KÜLALINE   Pam Jenoff  2014 / 2015

Üks järjekordne sõjakoleduste raamat. Juudid Poolas. Aeg, kui ei saanud usaldada ei oma ega võõrast. Elu oli kui õnneloos. Tundub, et tegu on siiski väljamõeldisega, mitte mälestusteraamatuga. Kes ei tea, et paljudele on sedasorti lood karm mälestus, nendele tänapäeva lugejale võiks ehk tunduda mingi ägeda adrenaliinilaksuna. Nii palju aega on sõjast möödas, et kaasajal tuleks juba täpsustada, millisest viimasest sõjast on üldse jutt. Aeg lendab kiiresti. Raamatus on tunda juba tänapäevaseid noote, ehe sõjakirjandus on haaravam (loe: veel jubedam).  Võib-olla autor tahab lihtsalt uue aja inimest säästa.

 

MEMUAARID  Leonora Christina    ....., 2010 / 2015

17. sajandil Taanis 20 aastat vangitornis istunud Rapuntseli päevaraamat. Selline kuningatütar seal tõesti tol ajal istus, raamatuid ja luuletusi on teisigi kirjutanud. Kahtlemata ülimalt intelligentne, andekas, taibukas, osav ja kannatlik väga kireva elusaatusega daam. Kahjuks on tänapäevases versioonis ja tõlkes stiili nõndapalju kohendatud, et sajanditetagust väljendus- ja isegi mõtteviisi on raske tabada. Daam on osanud ennast igatahes suurepäraselt presenteerida - olgu siis tõe või valega - ja jäädvustanud oma nime igaveseks aja- ja kirjanduslukku.  

 

GUNTERI TALV   Juan Manuel Marcos  1987, 2012 / 2015

Kui on soov millessegi ära uppuda või eksida, siis lugege seda. Pöörane Paraguay paraad ajaloost, poliitikast, vägivallast, kuritegevusest, luulest, mütoloogiast ja teab millest veel. Imestama paneb, et juba 1987 on autor kasutanud sellist stiilide ja vormide sasipundart, mille lahtiharutamiseks ei anta lugejale ühelgi leheküljel puhkust. Kohati on isegi taandrida harv nähtus, rääkimata ohtrast polüfooniast, heteroglossiast ja kõikvõimalikest muudest keele- ja stiiliröögatustest. Meenutab tõesti Ladina-Ameerika karnevali. Aga sisu on karm: noor koolitüdruk piinatakse diktaatorliku sõjaväerežiimi vanglas surnuks, sest ta kirjutab  luuletusi, on võib-olla kommunist, võib-olla lesbi ja võib-olla oskab jaaguariks moonduda. Kirjutajale õpetlik, unejutuks ei soovita.

 

KÕIK SEE MAAILM   Sigrid MacRae 2014 / 2015

Osaliselt autobiograafiline romaan teise maailmasõja päevadest. Perekonnalugu. Õpetab meile, et kõik pole kunagi nii nagu paistab. Et ajalugusid ei ole üks vaid mitu. Kaasahaarav raamat vapratest naistest, kes said hakkama, kuna polnud muud võimalust. Kirjutan meelega mitmuses, sest peategelase, kuuelapselise pere ema kõrval oli alati toeks mõni teenijanna või sugulane. Raamat totalitaarrežiimide kuritegudest läbi eri rahvustesse ja klassidesse kuuluvate inimeste silmade ja elude.

 

PRANTSUSE VAIMUD  Jeffrey Greene  2002 / 2004

Ameerikast vanasse traditsioonidega Euroopasse, moodsast kodust vanasse kiriklasse. Mida inimesed leiavad vanades asjades? Miks meile seda "kõdu" vaja on? Ilu, rahu, vaikus, turvalisus ja harmoonia on suuremad väärtused kui me oskame arvata. Meditatiivne lugemine.

 

KRIIS   Ken Mc Clure  1994 / 2000

Põnevik patoloogide elust. Riiklikud saladused, mõrvad, seiklused ja natuke armastust ikka ka. Täitsa vahva lugemine fantaasia ja teaduse piirimailt. Peategelasest superman otsib muteerunud viirusi ja leiab.... lugege ise!

 

TRUUDUS   Diane Brasseur  2014 / 2014

Õnnemängija õnn on üürike. Vahel ei tea inimene ise ka, mida ta tahab. Naiskirjanik asetab ennast truudusetu mehe rolli, tehes seda vaistlikult nii, et võitjateks jäävad mõlemad naised. Oleks vaid elus ka niimoodi. Lühike ja lahtiste otstega sisekaemus. Kerge lugemine, raske elu. 

 

KIRJU  Evelin Ilves 2015

Tugevalt naiseliku vaatenurgaga poliitiliselt korrektne ajakirjandus. Artiklid ja intervjuud. Ladusalt loetav, mõtestatud ja tugevalt tsenseeritud. Rahvas ei pea kõike teadma, see on loogiline ja paratamatu. Elul rambivalguses on mitmeid tahke. Oma imago kujundab inimene siiski ise ja tunduvalt varem kui püünele pääsedes.

 

TÜDRUK KALJUNUKIL  Lucinda Riley  2011 / 2014

Seebikas - naistekas - pisarakiskuja. Palju selgitamist, andestamist, musitamist, kallistamist, mõned surmad, ülinutikas laps ja õnnelik lõpp. Midagi pole puudu, aga midagi jääb siiski puudu.

 

KUHU TA LÄKS   Gayle Forman  2009 / 2015

Tubli noortekas, raamatu "Kui ma jään" järg. Nagu see ikka kipub olema - esimene raamat oli tugevam. Aga pole viga, täiesti loetav seegi. Pop-kultuur, iidolid ja armastus. Niidab noored jalust igal maal. Olen isegi samu püüniseid kasutanud.

 

AASTA KADUNUD KOLKAKOOLIS  Raivo Kaik  2015

Nõuka-aega kinni jäänud stiilitu  ümberjutustuse vormis lugu peategelase esimesest tööaastast kolkakoolis. Naivistlik ja küündimatu igas mõttes. Jätsin pooleli.

 

JÄÄTISEMÜÜJA   Katri Lipson  2012 / 2015

Kaasaegselt (loe keeruliselt) struktureeritud kavala kompositsiooniga lugu kolmest põlvkonnast Tšehhimaal. Hästi tabatud vorm pinge hoidmiseks lõpuni välja. Just sellised ongi mälestused möödunud aegadest - hüplikud, fragmentaarsed, aeg-ajalt muutuvad ja täienevad, mitmeti tõlgendatavad. Aeg annab arutust selleski loos. Õpetlik kirjutaja aspektist.

 

ÜKSKI PERE POLE SAAR  Anja Wikström 2014 / 2015

Isiklikel kogemustel põhinev lugu ATH sündroomiga lapse kasvatamisest ja koolitamisest Rootsi "heaoluühiskonnas". Vanemad lootsid ühiskonna abile ning pärast muid kive ja kände leidsid ennast hirmus, et laps võetakse neilt üldse ära. Minu jaoks on see raamat teemal ära iial anna alla ega looda võõraste inimeste ja sugulaste peale; aita ennast ise, siis ehk aitab jumal ka. Kirjanduslikus mõttes pole eriline meistriteos, aga pedagoogika vallas asendamatu. Julge ja tubli töö autorilt.

 

OMAVOLI   Lena Andersson  2013 / 2015

Pealetükkiv vastuarmastuseta armastus. Kontrollimatu, piirideta, hingemattev. Versus meeste mängud laial rindel, soovimatus end millegiga siduda või koormata. Hulk filosoofiat sõjast rahuni, liberaalsusest konservatiivsuseni, ajaloost tänapäeva. Ühiskonnad ja filosoofiad muutuvad - armastus ja pettus jääb ikka. Keegi saab haiget, keegi teeb haiget. Palju väikseid kõnekaid detaile lugejale õpetuseks. Lootsin lõpust homosid leida, aga võta näpust - vbl autor meile kõigest veel ei rääkinud. Olen sedagi raamatut enne juba kunagi lugenud, aga kõike ei meenunud ja arutelud olid ikka huvitavad lugeda. Oma põhjala värk.

 

MAJA SALAPÄRASE JÄRVE ÄÄRES  Kristin Hannah  ..... / 2012

Naistekas, omas žanris tubli pisarakiskuja. Mustvalged tegelaskujud ja mustast valgeks muutuvad äärmused. Loodus ka lumetormist kõrbekuumani. Sattusin teist korda lugema. Ei oleks põhjust olnud.

 

MAAILMA AJALUGU   Seppo Zetterberg jt. 2006 / 2015

Võimas suurepärane suurteos. Hulga teadlaste kontsentreeritud illustreeritud populariseeritud ülevaade aegade algusest tänapäevani. Suur, raske, läikpaberil ja kirbukirjas. Kuu aega läks, et läbi närida, prillid ka ostsin. Nagu selgus, võib ajalugu ka huvitav õppeaine olla. Koolis meil sellega ei vedanud... Tegelikult tahtsin hoopis kunstiajalugu uurida, aga tundsin, et kusagilt kaugemalt tuleks alustada. 

 

KOMANDANDI TÜDRUK   Pam Jenoff  2007 / 2015

Holokaustiraamat. Tänapäeva juudisoost autorilt tänapäeva lugejale mõistetavas vormis ja tempos. Huvitav, kaasakiskuv, pöörane, samas hillitsetud ja väljapeetud - täpselt nagu tolleaegne õhkkond. Ei eriliselt võikaid laagristseene, kuid ridade vahelt aimdub pidevalt surma külm hingus. Milliseid valikuid saab inimene teha sundseisus? Mis maksab üks elu? Mis maksab miljon elu? Kes kannab vastutust?

 

KOLMANDA KORRUSE TAGUMISE AJUTINE   Claude Houghton  1948 / 1999

Seda ammu ilmunud lugu asusin esialgu lugema Uku Masingu tõlke pärast. Ei osanud suuremat sisulist elamust oodata, aga lugu käes muudkui kasvas ja kasvas ja osutus lõpuks igati tänapäevalgi arvestatavaks käitumiskoodiks. Äärmiselt vahva omaaegne sõnaseadmiskunst ja tõlkekunst kombinatsioonis teravmeelse ideega on muutnud raamatu surematuks läbi aegade. Nüüd läksin vist liiga suureliseks väikese romaani kohta..., aga see keel, see oli tõesti positiivne  ajaloolaks.

 

ELUAEGNE   Mart Kadastik  2015

Sellest autorist olen siin eelnevate teoste puhul pikemalt kirjutanud. Ütlen kohe, et midagi uut pole lisada ja ebameeldiv mulje tema raamatutest pole muutunud. Autorit kehutab nüüd ehk takka veel menukirjaniku kuulsus ja millega ikka laia auditooriumit hoida, kui mitte teemadega allpool vööd. Selline kindlapeale minek siis juba neljas kord! Raamat ise on räige meestekas, peategelaseks hälbinud pervert. Dialoogidesse on kunstlikult püüütud suruda mingeid kunsti- ja ärimaailma tõdesid, et autori ja peategelase vaimsust rõhutada, aga nii need asjad siiski ei toimi. Huvilised võiksid ehk nelja seina vahel oma torutöödega tegeledagi, mitte oma filosoofiat paberkandjatel jagada. Mitu korda oli tahtmine pooleli jätta. Autor võiks julguse kokku võtta ja teemat vahetada. Ilma voodistseenideta romaaniga läbi lüüa on kahtlemata raskem aga nauditavam. Müüginumber on ehk ajakirjanduse puhul mingi näitaja - kirjanduse puhul kindlasti mitte.

 

ARMASTUS KESTAB KOLM AASTAT   Frederic Beigbeder  1997 / 2008

Üks igavesti vahva ärapanija! Muidugi ei saa ma sellise maskuliinse maailmavaatega nõustuda ja vaevalt et autorgi seda päris ilma naljata teeb, aga uba on asjal sees ja mitte ainult üks. Kiidaksin ka tõlkijat Anti Saart, kelle sõnastuses ei lähe alltekst kaduma. Soovitan soojalt!

 

MAJA MINEVIKU TÄNAVAL   Kiiri Saar   2015

Jutustus tänapäeva pubekate elust. Selliseid oleks ühte tõsisemasse raamatusse mahtunud kolm või neli, siis poleks ka pidanud pimedate hiigelšrifti kasutama nagu lasteraamatus. Lihtsa-elu-triinu mulje jätab nii sisult kui vormilt.

 

SIRI   Lena Einhorn   2011 / 2013

Minu lemmiksari <Põhjamaade romaan> ei vea kunagi alt. Suurepärane peaaegu ajalooline tõde Siri von Esseni (Strindbergi) elust hüpliku meelega andeka kirjaniku laste emana ja lühemat aega ka abikaasana. Naisõiguslase võitlus 19. sajandil oma koha eest kunstielus läbi loobumiste oma karjääri heaks, pere heaks, ekstsentrikust mehe heaks, laste heaks. Ainult üks suur loobumiste jada. Milline õnn, et tänapäeval on kõik teisiti... Põhjala kaamos versus Pariisi seltsielu, külluslikud peod versus äärmine vaesus, armastus versus jõhkrus ja armukadedus - kõike seda leiab sellest raamatust ja rohkemgi veel. Rootsi arstist kirjanik on teinud tänuväärset loome- ja uurimistööd.

 

 

KODUTUD KOERAD JA ÜKSIKUD HINGED    Lucy Dillon  2009 / 2012

Härdameelsete pisarakiskuja. Toredad loomad, basset ka. Muidu igavapoolne. Sobiv jõulust näärini.

 

HELGE NOSTALGIA    Amelie Nothomb  2013 / 2015

Belgia autori mälestusteraamat elust Jaapanis väikese lapsena, lapsepõlvemaade külastamisest  noore neiuna ja nüüd, küpse naisena. Paar päeva dok filmis poseerimist vanade mälestuste ja kunagiste armsate inimeste keskel kisub lahti vanu haavu ja tekitab uusi. Tundub siiski, et päris lõpuni autor ennast avada pole soovinud. Kohati katkendlik, kohati vägagi tundeline ja isiklik. Kahju, et nii lühike.