RAAMATUBLOGI  

2014   (141)                                                     

 

MAAILMA OTSA   David Grossman  2007 / 2014

Raamat Iisraeli - Palestiina lõputust mõttetust sõjast, mis on vaimselt ja füüsiliselt sandistanud juba mitmeid põlvkondi. Väga raskemeelne lugemine kauniks jõuluajaks. Autor on omal nahal seda tundnud, millest räägib ja see kõik on lõpmata valus ja lõputu nagu sealsete inimeste traagika. Sellega nad sünnivad, see kujundab nende lapsepõlve ja noorust ja keskiga ja paremal juhul ka vanadust, kui rohkem õnne on. Kõik need lahingud ja piinamised ja enesetaputerroristid ja pidev hirm kodus, lasteaias, koolis, tööl. Mure ja äng oma lähedaste ja sõprade pärast. Jääb ainult suur küsimärk - milleks see kõik? Hea raamat. Pikk ja raske nagu vaevatud inimeste elu.

 

KAKS VANA NAIST   Velma Wallis  1993 / 1994

Yukotanil elava atapaski rahva raamatukeseks elustatud müüt, mida tõlgitud nüüdseks juba üle kümne rahva keeltesse ja meeltesse. Nagu lugulauludes ikka, on siingi tõde suurem kui elu ning riigipiire ei tunnista. Naiselik elujõud ja tarkus võidab surma enese. Inimvõimetel pole piire, pool sellest on vaimujõud. Väike aga tubli teos (nagu aatomik). Sadamateatris võib näha selle menukat lavalist versiooni.  

 

BRASIILIA  John Updike  1994 / 2012

See žanr on nimetatud maagiliseks realismiks. Iseenesest huvitav põimik Brasiilia kultuuriajaloost ja tänapäevast, lähisuhetest ja maagilise jõuga armastusest, mis võidab kõike, kannatab kõike ja muudab kõike - isegi musta valgeks ja valge mustaks, rikka vaeseks ja vaese rikkaks. Aga kuskil on siiski piir ka muinasjutul. Seikluslik-realistlik algus oli mulle huvitavam lugeda kui müstikasse kalduv lõpp. Maitse asi muidugi. Selline vindi ülekeeramine minule ei sobi. 

 

AMORINA  Bengt Anderberg   1999 / 2011

Pea saja-aastase autori sõprade, sugulaste ja tuttavate armuseikluste kogumik möödunud sajandi alguspäevilt. Üks siivutum, teine labasem. Ei usu, et tõelist armastust sel ajal ei tuntudki. Pigem püüab autor just näidata, mis vagura usuhulluse taga tõeliselt peidus oli. Vaevalt see tänapäeval veel kedagi üllatab. Jõudsin keskpaika välja, siis läks nii üheülbaliseks ja igavaks, et pidin pooleli jätma.

 

HILDA   Andres Saal  1953 Toronto

Ajalooline jutustus neljateistkümnenda sajandi Eestimaast. Ajalooline raamat nüüd juba igas mõttes. Meenutab omajagu Gabrieli ja Agnese lugu. Sündmused keerlevad Jüriöö ülestõusu  ja Eesti nelja kuninga tapmise ümber. Rohkelt õudusi ja piinamisi, nagu keskajale kombeks. Armas muinasjutuline süžeeliin ja vanaemadeaegne keelekasutus on tõusnud ajajoonel omaette väärtuseks. Tore vahepala kaasaegse kirjanduse reas.

 

MINU ISTANBUL  Poolik ja Tervik  Hille Hanso  2014

Oi, kui poliitkorrektne raamat üliinimesest autoriga. Heidakski ette seda, et midagi pole ette heita. Kogu esitus on põhjalikult läbi kaalutud ja iga nurga alt "õigeks" lihvitud. Kaunis, tark, sale, heledapäine iga (musta) mehe unistus ohverdab oma unelmate meediakarjääri kodumaal ja kolib palavalt armastatud mehe juurde Türki, et seal vedada ja filmida meie "Teeme ära" prügikoristuskampaaniat; steriliseerida tänavakasse; loodusefännina pildistada ja määrata konnaliiki, kalastada põhjaõngedega; sportlasena osta ja treenida hobuseid, käia jooksu- kepikõnni- ja ratsaretkedel; giidina tutvustada Istanbuli, olles eelnevalt peaaegu selgeks õppinud türgi keele; tibina joosta kõrgetel kontsadel klubist klubisse, nii et tantsupöid vajab operatiivset ravi tasulises eliitkliinikus; võõrustada kaasmaalasi oma (mehe firma) suures lukskorteris; ajakirjanikuna kirjutada artikleid erinevate maade väljaannetele Türgi usu, feminismi, poliitika ja kultuuri teemadel, kuulata ja analüüsida juhtivate poliitikute paatoskõnesid; koduperenaisena šopata ja suhelda lõpututel turgudel, second-hand poodides (kaubakeskused on ju teadagi õige inimese tabu), teemajades, ratsaklubides; turistina kihutada mustas Audis rannateedel ja kõrgmägedes, osava sohvrina põigelda linnade liikluskaoses jne jne. Oh, millise optimistliku maailmavallutaja - -parandaja kõiketeadmisega suudab üks üleavatud ekstravert tuisata paari aastaga läbi maaimakultuuri hälli ja õhata lõpuks õnnetult, et elu Istanbulis mehe kõrval kodus konutades ilma tööta on piin. Õigus jah - koduperenaine on ju ka üldtunnustatud tabu. Olgu tervitatud sangviinikud ja nende särav maailm. Kui seda metsa ees ei oleks... siis sebiksid nad kindlasti ka minu aias oma lõputute projektidega. 

Türgist jääks silme ette liiga ilus pilt, kui hiljuti poleks lugenud ühte teist raamatut, kus Istanbuli getost pääseb hädaga põgenema noor kurdi tütarlaps, kelle isa elu mõtteks saab tüdruk tappa, kuna too julges paar sõna vestelda ühe meesterahvaga...

Sain teada, et Türgi on tasapisi kaugenemas unistusest Euroopa Liidust ja veereb hoogsalt islami kiirteel. Raamat ise on ajakirjandus mitte ilukirjandus ja rohkem reisikiri kui elukiri.

 

VARASTE LINN   David Benioff  2008 / 2009

Hollywoodi kirjamehe tänapäevane nägemus Leningradi blokaadist. Millest kõigest ka ei anna nüüdsel ajal action´it teha! Lugu Neeval uisutavast NKVD polkovniku tütrest, inimsööjatest viiendal korrusel, surevast lapsest ja tema kukest, lumel veritsevast tankitõrjekoerast, jäässe külmunud sõdurist, fritsude seksodroomist, näljast, külmast, pimedusest, surmast, mis varitses nii omade kui võõraste keskel. Lugu relvavendlusest, sõprusest, hirmust ja armust, lugu armastusest. Kirjeldamatust ajaloolisest õudusest on püütud uue aja inimestele esitada midagi, millest nad suudavad aru saada, aga see, mis tõeliselt seal toimus, tundub jäävat tabamatuks. Vene inimese hing on jäänud lõpuni avamata. 

 

KIVIST PÄEVARAAMATUD   Carol Shields  1993 / 1999

Elulugu, millest tasapisi kasvab välja perekonnasaaga kui ajastuikoon. Paelus eriti mõnusa stiiliga, millest põrmugi pole tõlkes kaotsi lastud. Pigem üllatab tõlge taaskasutatud vanade leidudega. Peategelane jutustab kord endast esimeses pöördes, siis jälle räägitakse temast kolmandas pöördes. Palju lihtsaid omamoodi inimesi, nagu me kõik ju olemegi. Eelmise sajandi elu Ameerikas - algus kivimurrus, lõpp Floridas. Südamlik tasane huvitav lugu nagu voolav vesi.

 

  

METSA  VARJUS   Lars-Henrik Olsen  1993 / 1996

KAARNA KARJE   Lars-Henrik Olsen  1994 / 1996

Põhjala ajalooliste sugemetega muinassaaga kaks viimast osa taani kirjamehelt. Suur osa tegevusest toimub meie omal Eestimaal. Tollane maailmapilt, mõtte- ja elulaad on kerges noortepärases võtmes vormitud tänapäeva lugejat köitvaks põnevikuks, kus leidub kohta nii lahingule, rännakule kui armastusele ja sõprusele. Kultuuripärandit on ka püütud veidike avada (käsitöö, ehituskunst jne). Ajaloolastel oleks ilmselt norimisainet, aga noore lugeja maailmapilti avardab kindlasti. Tegevus toimub 13. sajandil ristisõdade aegu, kui toimusid eestlaste lüüasaamisega Lindanisa lahing ja  eestlastele võidukas ülestõus vastse Lihula linnuse all. Põhiteema on siiski inimeseks kasvamine ja oma koha leidmine elus. Kõlab täiesti tänapäevaselt.

 

SUVEPOISS  Johan Bargum  1984 / 1990

Üks suvi, üks saar, üks poiss, üks elu, üks koer, üks armastus, üks saatus, üks õnnetu lugu. Üks väike vana kulunud raamatuke ja üks meeldiv õhtupoolik koos sellega.

 

ÜLIÕPILANE SOOMEST   Helmi Mäelo  1940, 1943, 1993

Oh seda eelmise Eesti aegset kombekust, moraali ja naiivsust. Nagu kuu pealt kukkunud tunduksid tollased tudengid tänapäeva noortele. Raamatus on võrreldud üliõpilasorganisatsioonide elu meil ja Soomes. Seal olevat need olnud rohkem maakonnakesksed, suunitlusega piirkonna arengule, meil aga rõhutati indiviidi arengut ja lahutati tudengid harimata rahvast. Peategelane satub meie mõistes vahetusüliõpilaseks Tartusse, läbib edukalt karmi elukooli, hindab ümber oma helliklapse maailmapildi ning õpib nägema teiste inimeste südametesse. Akadeemilisele haridusele lisandub hingeharidus ja avaram silmaring. Vahva ajastutruu keelekasutus ja ajalooline õhustik aitavad pinget hoida lõpuni.

 

RISK   C.K. Stead  2012 / 2014

Ilma riskimiseta oleks elu mõttetult igav. Nagunii riskime pidevalt - kui mitte üle sõidutee minnes, siis elus kannapöördeid tehes kindlasti, samuti elukaaslast ja elukutset  valides, laenu võttes, reisides jne jne. Elu on mäng ja ilma riskita puuduks mängu ilu. Mõni mäng ei vääri küünlaid, aga ikka mängitakse - nagu ususõjad, 9/11. Veider on olla usklik, et selle nimel tappa... Tänapäeval on kombeks mängida kõiki mänge läbisegi korraga - hommikul terroriakt, ennelõunaks pangakrahh, pealelõunaks jalgpall ja õhtuks armuke. Nii palju võimalusi, et raske kohe valida. Raamat siiski eriti ei köitnud, ei ole minu teema.

 

KUI ON LÕPP   Julian Barnes  2011 / 2013

Ajalugu on võitjate kiidulaul endale ja kaotajate enesepettus. Mis on aeg ja milliseid lugusid see jutustab? Sama asi paistab erineval eluperioodil erineva nurga alt, hinnangud muutuvad - öeldakse ju, et aeg teeb omad korrektiivid. Kunagised mõtted, sõnad ja teod saavad hoopis teise kaalu ja mõõtme, saavad saatuslikuks. Tik-tak, tik-tak. Põhjalikult vormitud ja läbikomponeeritud teos vihjetega kirjandusteooriale ja mitmetele autoritele, kes on eelnevalt arutlenud samadel teemadel. Lugesin seda raamatut juba teist korda ja ei pannud käest. Eriomane stiil, tabavad kavalad nüansid ja see eriline X faktor, mis teeb raamatust raamatu (ja inimesest inimese).

 

LAPSE LAPS  Barbara Vine  2013 / 2014

Mirabilia! Kui ammu pole enam midagi sellest sarjast lugenud! See raamat ei ole kaugeltki üheselt klassifitseeritav krimiromaaniks, kuigi laipu on päris mitu. Pigem räägib see julmast ühiskondlikust survest (ei tahakski seda moraaliks nimetada, kuigi vist peab) vähemusele. Konkreetselt on luubi all üksikemadus (sõjaaegsel Inglismaal nimetati selliseid lapsi nagu mina värdjateks) ja homoseksualism (kuidas selliseid inimesi veel tänapäevalgi nimetatakse, teate isegi).Väga hästi on näidatud, milliseks muutub ühiskonna ja perekonna poolt eemaletõugatud inimene, kui ta just ennast ära ei tapa. Usaldamatuks, endassetõmbunuks, rõõmutuks, võimetuks tõeliselt armastama ja õnnelik olema. Visalt, aga tasapisi liigume siiski ajas ja moraalis edasi.

 

STRINDBERGI TÄHT   Jan Wallentin  2010 /  2012

Ulmetriller põhjamaa moodi. Palju jäist loodust, müüte, ajaloolist sümboolikat, sõjakoledusi mõlemast ilmasõjast, holokaustist ja Hitleri käsilastest rääkimata, esoteerikat, teadust ja parateadust maa alt ja maa pealt Ameerikast põhjapooluseni välja. Polegi nagu teemat, mida see "kirpitsi"-mõõtu teos ei mahutaks. Kirjanduslikult ei üllatanud eriti millegagi - kui ehk, siis heade lihtsate alapealkirjade ja kergesti jälgitava ülesehitusega, mis selle žanri puhul pole üldse tavaline. Mind see raamat siiski ei köitnud. Mida edasi, seda ulmelisemaks ja ühtlasi igavamaks läks, lõpp vajus hoopis ära. Sobib ehk rohkem nooremale generatsioonile. 

 

ÜHEL TALVEÖÖL   Simon Sebag Montefiore  2013 / 2013

Briti ajaloolase kirjutatud (juba mitmes) romaan Stalini aegsetest repressioonidest Venemaal. Aeg, mil nii pere kui elu on õigele bolševikule privileeg. Aga kust neid õigeid leida? Traagikale rõhudes on autor seekord valinud peategelasteks eliidi lapsed. Inimene on inimesele hunt juba iidsetest aegadest peale. Tuletab kangesti meelde kirikuinkvisitsiooni aegset nõiajahti. Raamat sobiks ehk uuele indigolaste põlvkonnale koolikirjanduseks, siis nad mõistaksid paremini oma rõõmutuid vaikivaid vanaemasid.

 

LADIVINE   Marie NDiaye  2013 / 2014

"Jacko sündroom" - mitte mingil juhul olla mustanahaline ja hävitada sellega enda ja veel mitme põlvkonna elu. Siin raamatus on leitmotiiviks süümepiinad ja alaväärsuskompleks. Autor on näitlikustamises läinud teadlikult absurdini ja muutnud lõpuks peategelase koeraks. Enesepiinamine ja ülemõtlemine ei lase inimesel olla see, kes ta on. Kõigile ei saa olla meele järgi ega peagi olema. Oma lähedastega tuleks olla eelkõige aus. Silmakirjalikkus on eelmise sajandi viisakus ja ameerikalik naeratus ei toimi koduseinte taga.

 

NÄHTAMATUD  Roy Jacobsen  2013 / 2014

Tahaks rõõmsalt hõisata - lõpuks jälle - saareromantika, põhjamaa fjordid ja laiud - minu stiihia. Muidugi on siin eluraskusi ja draamat rohkem kui küll ja ei oskagi öelda, miks see mind nii õnnelikuks teeb. Vbl see, et olen osanud oma pärisosa üles leida ja ei lase enam kunagi lahti. Väga armas raamatuke. 

 

HOMMIKUSÖÖK PLUUTOL   Patrick McCabe  1998 / 2014

Syrrrrrrrrrr värk. Ühe väikese meie mõistes väärastunud maailmapildiga õnnetu transvestiidi sisekaemus. Ei ole kerge kellelgi. Ei autoril, kes vaatamata kõigele oma ülesandega hiilgavalt hakkama saab, ega lugejal, kellel pole kellegagi samastuda. Maailma mustem pool. Mina jätsin suisa keskel pooleli - mis ei tähenda, et teie peaksite seda tegema. Teos haakub minu mõistega heast kirjandusest, aga ei haaku minu maailmapildi ega huvidespektriga. Leian oma lugemiselamusi mujalt.

 

MINE, KUHU SÜDA SIND KUTSUB  Susanna Tamaro  1994 / 2001

Vanaema hüvastijätukiri lapselapsele. Pihtimus sajandipikkusest elust läbi sõdade, erinevate tõekspidamiste, uskumuste, patu, kahetsuse ja iseenda arengutee. Läbi õnne ja õnnetuste kasvame selleks, kes me oleme. Elu pole mitte võidujooks vaid täpsuslaskmine. Tähtis pole mitte aja säästmine, vaid oskus leida keskpunkt. Eluterve julge ja usutav lugu.

 

ARMASTUSE AJALUGU  Nicole Krauss  2005 / 2009

Sügav mitmekihiline raske ja põnev raamat. Kes tahab, võib selles leida armastusromaani või elulooromaani või eneseleidmiseloo või mida iganes. Minu jaoks oli see eelkõige holokaustiraamat. Kui mitu põlvkonda elab ja sureb selle koormaga - lihtsal kohutav. Lihtsalt kohutav, kuidas see on mõjutanud sadasid elusid, saatusi, iseloome, suhteid, tervist - kogu maailma. Hingekeeli pudutav lugu stiilse teksti ja alltekstiga. Lugege.

 

LAYLA   Jari Tervo   2011 / 2013

Inimene on ilmunud universumi viieteistkümnemeetrisele kasele ühe millimeetri eest. Ristiusu kõvasti reklaamitud kaks tuhat aastat katavad inimese ajast maakeral umbes 0,2%. Need kaks tõde pole ammugi kogu lugu, mida autor öelda tahab. Raamat hoiatab meid moslemiohu eest ja inimese enda pimedama poole eest. Inimkaubanduse verine äri sai alguse neegerorjadest ja jätkub tänapäeval seksitööstusega üle maailma. Toores jõud, lollus ja vaimupimedus on endiselt maksev valuuta igal pool maailmas, ka meie lumeliiliatega tsivilisatsiooni äärealal. Raske, aga väga vajalik raamat. Nauditav lause- ja sõnakultuur. Braavo.

 

PALJAJALU-SUVEDE AEGU   Susan Mallery  2012 / 2012

Seattle linna külje all asub pisike Blackberry turismisaareke põldmarjade, kirikakarde ja kurgedega. Imeilus koht seebiooperite süžeede jaoks, mida kirjanik on korduvalt ja edukalt kasutanud. Sellesse raamatusse on sisse toodud sõja teema, veel enam - naissõdalase teema, mis üldist idülli kainestab ja annab raamatule kaalu juurde. Hea leid. Jutustamislaad on sorav, lõpp paistab algusesse kätte ja kes ikka ei taipa, see saab algatuseks kaanelt lühiümberjutustust lugeda. Mõned stiili"puhtad" tõlkeapsakad (there are many... - seal on palju...). Kerge lugemine. (Samal teemal annaks palju rohkem sügavuti minna.) 

 

JÄRELTULIJAD  Kaui Hart Hemmings  ...  / 2012

Hüvastijätt ja leinamine ameerika moodi. Palju sebimist, reise, autosid, lennukeid, surfilaudu ja kanuusid, sugulasi, sõpru ja isegi armuke. Tagaplaanil surev inimene - ema, abikaasa ja ...armuke. Isa harjutab tõrksate teismeliste taltsutamist ning läbi pisarate ja huumori loksuvad asjad lõpuks paika. Filmi vaadates lummab ka Havai võrratu loodus ja eksootika. Raske teema on targalt ja hoogsalt lahti kirjutatud, sobib igas eas lugejale.

 

NELJANDA NOVEMBRI ÖÖ  Karin Fossum   2003 / 2006

Põhjala kaamoses küpsevad viljad aeglaselt. Vanemad heidavad paari, kui keskeakriis juba uksele koputab ja lapsed lendavad pesast välja kolmekümnendates. Raske on lahti lasta ja otsuseid teha. Selles raamatus leiab teismeline ühtäkki, et tal pole kodus hea ja otsustab minna. Kaduda. Meil ei ole nii tavaks. Kes tegi mida valesti? Mida naabrid arvavad? Kas on juhtunud õnnetus? Kes on kelle ees(t) vastutav? Kuidas edasi elada? Nagu muster segi läheb, nii hargneb kogu kudumistöö üles. Aga inimene ei ole teise omand, igaüks peab kuduma ise omaenda elumustri ja katsetama, kas tiivad juba kannavad. 

 

KUI JUMAL OLI JÄNES  Sarah Winman  2011 / 2012

Arengulugu ja ajasturomaan. Minu ajastu. Väga vahva suhtumisega lähenetud inimeseks kasvamise muredele. Eriti meeldis lapsepõlve osa. Hiljem, kui toodi sisse tornide ja homode teema, langes nagu pisut trafareti küüsi, aga pole viga - selline see elu juba kord on. Kaasahaarav, liigutav, armas lugu. Soovitan soojalt. 

 

MISTER PIP   Lloyd Jones   2006 / 2009

Verine kodusõda ühel Uus-Meremaa imetillukesel saarel. Maailm ei näe ega kuule. Meil, põhjamaalastel, aitavad elada ja võita laulud; maooridel on võluvõim lugudes ja jutustustes. Valge mees loeb sõjakeerises väikestele mustadele lastele lohutuseks Charles Dickensi romaani. Mis asi on härmatis? advokaat? Lummav verine lugu tänapäeva piirideta maailmast, kus ühes tänavas mängitakse kodu ja teises sõda. Metsistunud lapssõdurid automaatidega tapmas oma emasid ja vanaemasid. Rassism, harimatus, jumalad ja ebajumalad, mahapõletatud külad ja hauad imekaunitel liivarandadel palmipuude all. Väga hea raamat. Film ka tehtud.

 

MESILASTE SALAJANE ELU   Sue Monk Kidd  2002 / 2008

Kolm probleemiasetust: rassism, naisliikumine, süü ja lunastus lõunaosariikides kuuekümnendate alguses. Raamat on <Moodsa aja> sarjast, kuid mulle eriti novaatorlik ei tundunud - ei sisult ega vormilt. Pigem killuke ajaloost. Mõelda vaid, et mustanahalised said sealmail kodanikuõigused alles 1964. aastal, kui mina olin väike laps ja mängisin oma neegrinukuga kodu. Päris elusat mustanahalist nägin alles täiskasvanuna ja sain teada, et talle ei tohigi neeger öelda... Rassism on meile õnneks üsna võõras mure. Noore teismelise tüdruku psühholoogiat on autor hästi tabanud ja lahanud. Täiskasvanud tegelaste käitumine ja mõttelaad oleksid justkui üleeelmisest sajandist. Mesilaste elukorraldus tundus hoopis küpsem. Midagi muinasjutulist on selles tõsieluna mõeldud loos. Raamatust on tehtud film.

 

KOLM JUUNIT   Julia Glass  2002 / 2003

Kolm ühes. Üheks raamatuks põimitud kolm lugu. Palju surma. Ema surm vähki, homo surm AIDSi - elutruud nukrad läbielamised Šoti maamõisas, Manhattanil ja väikesel vaiksel valgel Kreeka saarekesel. Pere- ja sõprussuhted muutuva maailma näitelaval. Mulle meeldis kõuge rohkem keskmine, ehk Fenno lugu. Homode keeruline lihtne maailm, mida lõhuvad AIDS, kirikudogmad ja kitsarinnaline maailmapilt. Pole isegi võimalik vabalt valida töö- ja elukohta ning ükski seadus sinu valikuid ei aktsepteeri. Raamatus vahelduvad mõttetihedad sisekaemused pikkade igapäevaste olmekirjeldustega nagu eluski, kuid lugejana oleks tahtnud näha kontsentreeritumat lähenemist, keskmisest osast oleks ehk küllalt olnud.

 

REIS PRANTSUSMAALE  Benoit Duteurtre  2001 / 2004

Noor kunstihuviline ameeriklane sõidab Pariisi vana maailma avastama, aga leiab eest tavalise maailmaküla koos getode ja hamburgeritega ja prantslastega, kelle elu unistuseks on pääseda New Yorki. Maailm muutub ja vanad ajad ei tule tagasi. Võib lugeda, aga eriti ei köitnud millegagi.

 

ANNA (mina) ANNA  Klaus Rifbjerg  1969 / 2011

Vaat, mis juhtub inimesega, kui tal on totaalselt igav. Elu tahab elamist, ei saa elada lõputult tühja, võlgu, nagu mõtiskleb noor peategelanna. Olles aastaid hoitud siidkarbis sulgede sees, ärkab naises lõpuks tema metsikum mina - and off it goes - bez konca i kraja. Aga road-movie ja thriller on ainult raamatu üks külg. Teiselt poolt leiame hulga head huumorit, sõjaaegse nooruse katkise hinge paljude küsimuste ja väheste vastustega hapras maailmas. Väga hea ja auhinnatud raamat minu lemmiksarjast. Film ka olemas. 

 

ÕNNETERAAPIA   Matthew Quick  2008 / 2013

Ameerikalik käsitlus peresuhetest, vägivallast, kuritööst ja karistusest, armastusest ja uueks heaks inimeseks saamisest psühhoteraapia, hullumaja, tablettide, sugulaste-sõprade ja suure jalgpalli toel. Ja jaa - jalgpall kui pereliige, see on meie jaoks veel midagi uut õnneks (kuigi selle nimel töö juba käib). Mitu põlvkonda jõhkrat jalkauima on vorminud ajudeta musklimeheideaali, kelle käed käivad kiiremini, kui mõistus järele jõuab. Kas meile ikka on vaja selliseid importida? Elu valgelt lehelt uuesti alustada pole võimalik. Raamat ise on tänapäevane, südamlik, hoogne, kaasakiskuv, kerge lugeda. Sellest on ka film vändatud.

 

ARMASTUS PISIASJADEST   Francesc Miralles  2006 / 2014

Igavleva üksiku haritlasvanamehe fragmentaarium saksa kirjanduse ajatutest kildudest kuni mingi kahtlase absurditeatrini kuu ja kulgurite ainetel. Teemaks, nagu meesautoritega ja  meespeategelastega raamatutes ikka, on mõni naine kätte saada - kui mitte üks, siis teine. Ei köitnud mind see raamat millegagi - oleks nagu vägisi sulest välja imetud. Palju jaotusi ja alajaotusi, terviku tunnet ei tekkinudki. Ehk pisiasjad jäidki pisikesteks, ei kasvanud suurteks. Üüratu hulk siit-sealt kokku korjatud häid mõtteid, mis mulle tundusid sisuga lõdvas kunstlikus sümbioosis olevat ning ei mõjunud  kokkuvõttes veenvalt. Minu vabandused kuulsa kirjameistri ees. Sorry.

 

IME   R.J. Palacio  2012 / 2014

Raamat ligimesearmastusest. Liigutav lugu geenidefektist moondatud poisist, kelles leidus mehisust minna maailma (kooli) ja võita endale sõbrad.  Lihtne, kuid sisutihe üllitis ameerika autorilt - riigist, kus  lapsed ei tohi üksinda kodus olla ega üksinda tänavail liigelda (kooli minna). Kõik see lõputu musitamine ja kallistamine ja lõputute sõnade tegemine meie ainsast pilgust mõistvas introvertses kultuuriruumis ei tundugi nii ülepakutuna, kui tulemuseks on üks õnnelik laps õnnelikus perekonnas õnnelikus maailmas. Hea, et tegemist on väljamõeldisega, kuigi elu on karm ja ebaõiglene ja misiganes. Punkt. 

 

 

LAVR   Jevgeni Vodolazkin 2012 / 2014

Tume keskaeg Vana Vene kultuuris. Patukahetsus, pime (loe pimestav) usk ja maailmalõpu ootus. Sisu järgi peaks olema sünge raamat, aga seda see teps mitte pole. Kuigi tegelastes on raskemeelsust ja enesehävituslikku fanatismi, suudab autor imetlusväärselt luua silla kahe erineva ajaloolehekülje vahele - meie ja nende aja vahele. Lõpuks jõuavad tegelased oma arutlustes selleni, et aega kui niisugust polegi olemas. Vanad mälestused aitavad mõtestada iga praegust hetke ja nii näeme samu asju justkui spiraali mööda järjest põhjalikumalt. Ka Fred Jüssi on öelnud, et uut saad avastada ainult vanu radu käies. Minule tundub samamoodi. Palju on juttu ka rändamisest - nii algelisest ehk horisontaalsest (millega tänapäevalgi eputatakse) kui hingelisest ehk vertikaalsest (milleks enamasti aega ei võeta). Veel leidsin raamatust hea tähelepaneku venelaste kohta - neile meeldis juba keskajal maid hõivata, kuid nad ei suutnud neid kuidagi hõlmata.   

 

JUURED ERINEVAS MULLAS   Pia Pajur  2014

Lugu armastuseta abielust erinevas keele- ja kultuuriruumis. Nõuka-aegne ilma pere ja kodu toetuseta elluastuv püüdlik aateline noor naisterahvas teeb kogenematusest rea valesid otsuseid. Tagajärjed ei lase ennast kaua oodata. Ajastutruu raamat. Olgu hoiatuseks tänapäevalgi neile, kes juuri läbi lõikavad ja kaugetes maades abielluvad.

 

TUHAT HIILGAVAT PÄIKEST   Khaled Hosseini  2007 / 2010

Lähiminevik. Afganistaani sõda. Kõigepealt kukutati kuningas, siis võideldi soviettide vatu, siis klaarisid sõjapealikud omavahel arveid, kõrvaldades ühtlasi võimult Moskva käsilased, kuni Taliban võimule pääses. Siis juba sekkusid ameeriklased ja purunesid New Yorgi tornid. Pärast Bin Ladeni tabamist alles saadi uuesti riiki üles ehitama hakata. Raamatus näeme kõiki neid kannatusi läbi Kabuli naiste silmade. Tegelikult ei jäänud kogu maailm puutumata. Ka minu kursusekaaslasi aeti vägisi sinna sõdima.

Esimest korda puutusin sõjahüsteeriaga kokku juba lasteaias. See pauk läks õnneks mööda. Koolis vedasime gaasimaske pähe, lõgistasime kalašnikove kokku-lahti aja peale ja tulistasime lasketiirus märki, taustaks külma sõja propaganda. Siis hakkasid sõbrad-tuttavad kaduma Afganistaani ja Tšernobõli. Pärast laulvat revolutsiooni käivad meie sõdurpoisid missioonidel sõjakolletes, et NATO meid vajadusel ikka aitaks. Nüüd tapavad slaavlased slaavlasi. Täna on 1.september, tarkusepäev, aga DELFI esikaanel on tankid, kopterid, Obama-ootus ja tuumapommihirm,  mitte lillede-lippudega ja valgete pluusidega koolijütsid. Minu põlvkonnal on imekombel õnneks läinud - meie kodudest ei ole sõjavanker otse üle veerenud, aga kaugest kõuekõminast ei saa ega saa lahti.

 

MODELL   Lars Saabye Christensen  2005 / 2008

Elundidoonorlus ja mõrvad kolmandas maailmas. Jahmatav ja häiriv, et autor on valinud selleks kolmandaks maailmaks meie Eesti ja kuriteopaigaks Tallinna Peeteli koguduse. Kuigi... põhimõtteliselt saaks see toimuda igal pool tänapäeva maailmas... ja ilmselt toimubki. Julm värk. Sõjas ja armastuses olevat kõik lubatud. Surma palge ees ei kehti enam mingid normid ega seadused ja pole kedagi, kel oleks õigus kohut mõista. Üks loomariik kõik. Raamatu lõpp häiris - suur pauk ja kõik on jälle "nagu peab". Aga ei ole ju. Tegelikult me elame edasi oma hädade ja süükoormaga ja igaüks peab oma risti kandma.

 

KÕIK ON SUUREPÄRANE   Sigrid Rausing  2013 / 2014

1993. aasta Noarootsi, Pürksi. Kolhoosielu viimased päevad ääremaal ja varakapitalismi pealetung. Noor antropoloog Inglismaalt kogub aastasel välitööl andmeid oma doktoritöö jaoks rannarootslaste elust. 1997.a. saab see töö kaitstud ja aastakümnete möödudes kujuneb autorist üks mõjukamaid naisi Inglismaal (filantroop, kirjastaja jne.) Selles küpses eluperioodis ongi tagasivaatena kirjutatud  mälestusteraamat noorepõlve "kommunismitondimaast". Aus ja laialdase ajaloolise taustaga rikastatud läänlase nägemus meie toonasest elust koos arutlustega, mis kelle jaoks "normaalne" on. Siis me vaatasime kõik ühtemoodi suud ammuli läände, aga nüüd küsime vahel, kas me sellist elu just tahtsimegi. Ja läänlased küsivad ise ka. Pyrksi küla on ehk puhtam ja värvilisem, aga sealne kunagi kuulus olnud Noarootsi Gümnaasium on oma tähtsuse minetanud ja kõrts enamjaolt suletud. Österby šašlõkimajast (läänlastele kebab) on järel vaid varemed. Rannarootslased käivad oma põlistel aladel suvitamas.

Minu armastus ja huvi Läänemaa vastu on sama aus kui eakaaslasest autoril - mõlemad me tahtsime peale esmakohtumist sinna jäädagi. Üks meist tegi selle mõtte poolenisti teoks.

kronoloogia:

13.-14.saj.  esimesed rootsi põllumehed ja kalurid asuvad Eestisse elama.

1561           Põhja-Eesti läheb Rootsi võimu alla, Lõuna-Eesti (Liivimaa) aga Poola - Leedu võimu alla. 

1629           kogu Eesti hakkab kuuluma Rootsile

1721           Põhjasõja (1700 - 1721) järel lähevad Rootsi Eesti-valdused Vene võimu alla, balti parunid säilitavad oma priviligeeritud seisuse, ehitatakse tänapäevalgi säilinud uhkeid mõisahooneid.

1862           ilmub "Kalevipoeg".

1868          pärisorjuse lõplik likvideerimine (ka teoorjuse)

1918           kuulutatakse välja Eesti iseseisvus. Nõukogude Venemaa seda ei tunnista . Sõda kahel rindel Venemaa ja Saksamaa vastu.

1920          Tartu Rahu. Parlamentaarne demokraatia.

1934          president Päts korraldab riigipöörde et panna piir paremäärmuslastest vapside tegevusele.

1939 aug.   Molotov-Ribbentropi pakt, mis jaotab Ida-Euroopa Vene ja Saksa huvitsoonideks

1940 16.juuni NL tungib Eestile kallale, Eesti valitsus kapituleerub

1940  6.aug kuulutatakse välja ENSV

1941 14.juuni esimene massiküüditamine Eestis

1941 28.aug. Tallinna vallutavad Saksa väed, Eesti hakkab alluma Saksamaa Ida-alade Riigikomissariaadile e. Ostlandile. Juudid hukatakse. 

1944 jaan. Punaarmee tungib uuesti Eestisse. Sügiseks on kogu Eestis kehtestatud Nõukogude võim.

1949 märts teine massiküüditamine Eestis.

1953          Stalini surm, Hrustsovi sula algus kuni Brežnevi võimuletulekuni

1989          laulev revolutsioon

1991 20.aug. Eesti kuulutatakse taas iseseisvaks.

1991 26.dets NL saadetakse ametlikult laiali

1994 31.aug viimased NL väed lahkuvad Eestist

2004 1.mai Eesti astub Euroopa Liitu (66.8% rahvatoetust)

 

 

ESIMENE NAINE   Francoise Chandernagor   1998 / 2005

Mahajäetud naise üksluine nutulaul ilma igasuguse teemaarenduseta ja huvitavate kõrvalepõigeteta. Tekkis lausa sportlik huvi, kui kaua on võimalik ühest samast asjast erinevaid lauseid, lõike, poognaid moodustada. Jõudsin 65. leheküljeni (natuke alla poole raamatust) ja jätsin siis pooleli. Igav, üksluine, monotoonne - tubli mina, paha sina. Läbinämmutatud teema, mida on eelnevalt ja hiljem palju värvikamalt lahanud tuhanded kirjanikud. Hädasolijaid see ei lohuta ja õnnelikke ei hoiata. Ärge raisake selle peale oma aega.  

 

ÖÖÕDE ANGELA   Eva Burgstedt   ... / 1998

Eelmise sajandi alguse armukolmnurk. Tabudest piiratud käitumismallid, sündsuse ja väärikuse küsimused. Kuhu need kõik tänapäevaks on kadunud? Õbluke armas raamatuke, ei ole igav ega liiga triviaalne. Ajastutruult väärtusi ja väärikust hoidev armulugu. Kena õhtulugemine.

 

ENNE KUI MA SUREN   Jenny Downham  2007 / 2012

Kuidas võivad küll kaks juhuslikult järjestikku loetud raamatut nii sarnased olla! Sama teema - surmahirm - ja sarnane käsitlus. Ei, ma ei mõtle, et mingi copy-paste värk. Lihtsalt see suure maailmaküla tunne ja et inimene on igal pool lihtsalt inimene. Raske sisuga raamat on üllatavalt õhuliselt ja kergelt noorele (ja miks mittr ka vanemale) lugejale vastuvõetavaks komponeeritud, räägib karmidest asjadest nii, nagu need on ja õpetab eluga edasi minema. Väga hea noortekas.

 

KLIINILISED VALED   Reeli Reinaus  2013

Lugu surmahirmust kõigis selle jubedates faasides - eitamisest, trotsimisest, varjamisest, põgenemisest, masohhismist, hullumisest, esoteerikast kuni leppimise ja lootuseni välja. Lugu kaotusvalust alates süüdistustest, vihast , enesepettusest kuritegudeni, omakohtuni, lunastuse otsimiseni. Haige tütarlaps, kes mõtleb ennast libahundiks ja arst, kes mõtleb ennast jumalaks, kohtuvad, et otsida lahendusi. Kaasahaarav, kohati õuduka mõõtu psühhodraama noortest meedikutest. Arstina ei saa küll kõike haiglas toimuvat tõepähe võtta (n: kirurg varastab opi ajal patsiendi sõrmuse) , aga lugemist see ei seganud. Pigem oleks ehk võinud välja jätta mõned teoreetilised katked rahvaluule loengutest. Samas väga hea jutustamisoskus, inimpsüühika varjukülgede tundmine ja näitamine ajaloolises kontekstis, lopsakas kujutlusvõime ning tihe grammatiline tekst annavad märku heast kirjandusest.

 

   

PÄEVARAAMAT         Nicholas Sparks  ... / 1998

ÖÖD RODANTHE´is    Nicholas Sparks  2002 / 2008

Kaks vormilt väikest aga sisult suurt raamatut elukestvast armastusest, mis võidab kannatused, haigused, mured, annab tagasi eneseusu ja elujõu. Lüürilised, elulised, hingekriipivad teosed ilu ja valu piiril.

 

UNUSTATUD AED II  Kate Morton  2008 / 2013

Lugemist alustades tundus olevat ajalooline romaan, edasi arenes tavaliseks seebikaks ja lõpuks oli juba puhas kriminull. Kompositsioon mõttetult keerukaks aetud ja loo ilu selle sisse ära kaotatud. Põnevust taga ajades on lugu minetanud oma elulisuse ja usutavuse. Ühesõnaga - vänt on üle võlli keeratud. Vähemalt minu jaoks. Pigem vähem aga paremini oleks tagasihoidlik soovitus.

 

TÄHESELGE, LUMIVALGE    Joel Haahtela 19.. / 1914

Õrnatundelise haavatud hingega meesterahva katkendlik päevik 20.sajandi esimese poole Pariisist, Berliinist, Kambodžast ja lõpuks Bernburgi haiglast. Lugema hakates arvasin tükk aega, et peategelane on naine. Ometi pole see nii, ka autor on meesterahvas. Eluline, mõtlemapanev, hästi läbi komponeeritud , dramaatiliselt stiilne; kõrvalepõigetega maalikunsti, muusikasse, ajalukku, entomoloogiasse, psühhiaatriasse. Võiks arvata, et päeviku vorm on lõputult ära leierdatud, eriti kui see pole autentne, aga ometi õigustab see end ikka ja jälle. Lihtsa inimese saatusest saab sümbol või üldistus. Lihtsaid inimesi polegi olemas. Geneetilises mälus elame edasi läbi paljude põlvkondade.

 

ALASTI   Silvia Day  2012 / 2013

Midagi nendele, kes armastavad kuulsaid halle varjundeid. Lakkamatutes voodistseenides otsitakse ühis- ja lahusosi armastuse ja vägivalla vahel. Lõpuks jääb üsna pooleli ja lubatakse sama menukat järge. Minust jääb see kindlasti lugemata.

 

KARANTIIN  J.M.G. Le Clezio  1995 / 2013

20. sajandi elava klassiku diplomeeritud meistriteos oma perekonnaloo ja Mauritiuse ajaloo ainetel, jutustatuna läbi kolme põlvkonna silmade ja tõekspidamiste. Palju põnevat kreooli ja hindude kultuurist, lummavast lõunamaa loodusest, botaanikast, lindudest. Eriti aga inimsuhetest katastroofisituatsioonis, kus ei loe enam midagi tiitlid, varad, kastid ega klassid. Lisaks veel maailma muutev lüüriline armastuselugu , peotäis kena ingliskeelset luulet - ja voila - nii sünnibki meistriteos. Teatud struktuurilisi paralleele võiks tõmmata Hislopi romaaniga "Saar" ja miks mitte ka Oksaneni Eesti-aineliste teostega. Lihtne puhas stiil ja hea tõlge koos huvitava asjakohase järelsõnaga. Väga kaasahaarav.

 

PÄIKESELINE VERANDA   Laila Stien  2003 / 2013

Äratundmisrõõmu pakkuv "Põhjamaade novell". Kõik on nii selge ja puhas - just nagu omi mõtteid loeks. Lakooniline, steriilne, samas tundlik ja tabav. Midagi ei loksu üle ja midagi ei jää puudu. Just niimoodi me siin põhjavalguses elame ja tunneme - sissepoole ja vähese käraga. Ilus.  

 

KUUPAISTE HEIASTUSED  Edith Wharton  1922 / 2014

Kuldaja südamed. Armastus versus raha ja positsioon. Vaesus versus raha ja positsioon. Ausus ja südametunnistus versus raha ja positsioon. Palgatöö versus salongide spliin. Ühiskondlik surve versus oma tahe. Hirm ja julgus olla teisitimõtleja. Väärtused ja libaväärtused. Naise ja mehe koht ühiskonnas. Kõik samad küsimused, mis kanduvad edasi sajandist sajandisse ega kao ikka veel ajaloohämarusse. Hästi ja humoorika terava naiseliku kõrvalpilguga kirjutatud ladus aegumatu kõlapinnaga tekst, mis teeks au igale tänapäeva sõnameistrilegi. Kerge ja õhuline, kuid mitte ühepäevaliblikas.

 

JÄÄ   Ulla-Leena Lundberg   2012 / 2014

Vana sõber - "Põhjamaade romaan" - ei vea see kunagi mind kui lugejat alt. Alati karge ja rahulik, petlikult tasane ja varjatud pingeid kruviv. Selline on meie põhjamaa, meie loomus ja see raamatki. Tasaselt kulgev, vaikselt loksuv sügav perekonnakroonikal põhinev Ahvenamaa eepos. Tarja Halonen määras raamatule Finlandia auhinna. Lugege, mõtisklege, tundke äratundmist ja ühtekuuluvust. Alati ei olegi selleks laulupidu vaja. 

 

PRANTSUSE AEDNIK   Santa Montefiore  2008 / 2009

Jälle üks kergemat sorti suvelugemine (et mitte öelda seebikas või vähemalt naistekas). Häirivalt palju lauseehituse vigu ja näpukaid. Lugesin, et Inglismaal istutatakse lilli veel detsembris ja märtsis õitsevad juba tulikad. See tuletab mulle meelde ühte sooja lumevaest talve, mil panin 1. jaanuaril maha kotitäie tulbisibulaid ja mõned neist isegi õitsesid juba mais. Aga raamatu põhiteema on ikka vastupandamatult ilus mees ning kõigest sellest tulenevad  hädad ja rõõmud maaelu romantilises rüpes.

 

MANSFIELD PARK  Jane Austen  2000 / 2004

O tempora o mores! Vaesed eelmiste sajandite naised. Isegi mehe poole vaadata polnud neil sünnis. Ja mis sellest tänapäevaks järgi on jäänud? Feminism, vabadus, iseseisvus. Mulle siiski meeldib, kui mantlit selga aidatakse, uksi avatakse ja lilli kingitakse. Mitte et mul midagi homode vastu oleks, aga klassikalistes soorollides peitub siiski mingi võlu ja mul isiklikult on veel õnne seda nautida. Raamatul pole ka viga midagi. Kohati upub küll grafomaaniasse, aga stiil vastab sisule ja on igati ajastutruu.  

 

NARWHALI REIS   Andrea Barrett  1998 / 2006

Science fiction. Maakeelne terminoloogia ei löö pähe. Paha lugu. Ei, raamat on suuurepärane! Juba temaatika - polaarekspeditsioonid - just nagu rusikas minu silmaauku. Mis sellest, et põhiliin on autori fantaasia - maa(ilma)teadust kumab siit läbi igalt poolt. Olid toredad ajad, kui oli veel, mida geograafias avastada. Karmid mehed, karmid mered, lumepimedus ja vaimupimedus. Ülbem, nahaalsem, julgem jättis juba siis teadusmaastikule suurema jalajälje - täpselt nii nagu tänapäeval. PR võtted nagu tänapäeva meeskonnatöö. Tõde või vale jäävad tahaplaanile. Kes kuulsaks tahab saada, marssis üle laipade siis ja marsib ka praegu. Avaldatud ja avaldamata raamatud, inimlik kadedus ja ebaõiglus, jäägitu pühendumus uurimistööle, eneseohverdus ja loomepiinad - kõik see tuleb väga tuttav ette minu endagi "eelmisest" elust. Autor on palju vaeva näinud ja oma ülesandega imevahvasti toime tulnud. Ainult kiidusõnad. 

 

FARMER OTSIB NAIST   Maeve Haran  2001 / 2002

Linn versus maa. Kuni selleni, et peategelane küsib, mis vahe on heinateol ja viljakoristusel. Täitsa lõpp. Muidu kerge suveseebikas ümber talumeeste, modellide, lehmade ja lammaste ikka pulmadeni välja. Jaaniaegne kerge lugemine, kui raamatukogud on suletud ja muud pole käepärast.

 

HÜLJATU  Sadie Jones  2007 / 2014

Raamat posttraumaatilisest šokist ja selle järelmõjust. Konservatiivne sõjajärgne Inglismaa püüab iga hinna eest "normaalne" välja näha, peites argirutiini taha kõiki hirmsaid mälestusi ja kogemusi. Ema kaotanud poeg ja lahingutes vintsutatud isa ei suuda teineteist leida ega toetada. Pereprobleemid vaikitakse maha ja väljapoole näidatakse teeseldud naeratust. Aga ükskord kärgatab kõu nagunii. Noorte inimeste kujunemine võltsis väärastunud tõdedega haiges maailmas. Väärtushinnangud muutuvad väga aeglaselt kuid siiski. Suurepärane raamat, sobiv iale eale.  

 

HOMME ON KA PÄEV   Heli Künnapas 2013

Unistuste täitumine võib olla nii kingituseks kui karistuseks. Oli see ikka sinu unistus või hoopis kellegi teise? Mis sobib ühele, ei pruugi kõlvata teisele. Hea maine kui iidol. Mainekujundus kui karjäärivõimalus või hoopis silmapete ja -moonutus. Väärjumalate kummardamine viib rappa - see on selle väikese ladusa kerge raamatukese mõte. Minu elust kulus ka kümme aastat sellest arusaamiseks, täpselt nagu peategelasel. Nii et eluline lugu. Kahjuks ei õpi me teiste vigadest vaid ikka enda omadest. Aga igas kogemuses peitub midagi head ja õpetlikku, nii et julgust otsimiste ja leidmiste teel ja iseolemise julgust!

 

ISLANDI KIRI  Kärt Hellerma   2014

Peaks nagu olema reisikiri, aga seda see kindlasti pole. Loomemajas talletatud mõtted loodusest, naisõiguslusest, keelest ja kirjandusest, poliitikast ja tuhandest muust asjast. Natuke Islandi linnaelu (mitte melu) ka, aga sellest jäi mulle küll väheks. Unistuste Island. Vaevalt ma sinna kunagi pääsen, aga loen alati kõik läbi, mis vähegi ilmub. Kes küll läheb septembris Islandile ilma talvejopeta? Palju toredaid ammukuuldud mõtteid ilmaelu kohta, kahjuks mitte ühtegi pilti, pisut fantaasialendu ulmetegelastega, kamaluga mägesid, vihma ja tormi. Nii lühikese ajaga ongi raske rohkemat tahta. Aga mina tahan ROHKEM!  

 

VABANEMINE  Janika Vaht  2013

Noortekas. Arengulugu. Esimene armastus ja täiskasvanute maailma probleemid. Tasane tundekasvatus tõusude ja mõõnadega. Klassikalises stiilis (et mitte öelda vanamoodne). Nagu pubekate hormoonid, nii käib ka teksti tase kord üles kord alla. On igavaid targutusi, kirkamaid avastusi ja täiskasvanule segaseks jäävaid reaktsioone. Vanemale lugejale igavapoolne, noored las otsustavad ise. Action´it ei maksa oodata. Pigem jääb peategelane veidralt tihti magama nii mures kui rõõmus. Kardan, et suur osa lugejaid ka... Vihmapiisad on tõesti uinutavad.

 

KUHU SA KÜLL KADUSID, BERNADETTE?   Maria Semple  2012 / 2013

Vahva absurditeater või isegi absurdidraama. Selle aasta üks lemmiklugemisi. Ekstsentriline geeniusest sotsiofoob hädas tühikargajate massidega e. sääskedega, nagu raamatus nimetatakse. Töönarkomaanist mees, kes paneks lukutaha kõik, kes tema maailmapilti ei mahutu ning prooviks läbi kõik naised, kes juhtuvad ennast pakkuma. Peaasi et koosolekule hiljaks ei jääks. Andekas vahva laps kahe kuhja vahel veidrate täiskasvanute probleeme lahendamas. Kirsiks tordile veel Antarktika avarused pingviinide ja vaaladega - autori fantaasial pole tõesti piire. 

 

KÕIK SEITSE LAINET  Daniel Glattauer  2009 / 2012

e-armastus. Väga ilus lugu. Humoorikas, aga sügav. Kaasaegne, eluline, sundimatu, värvikas, teravmeelne, hea keelekasutusega kirjutatud ja tõlgitud. Ei seganud sugugi, et esimest osa pole lugenud. Kiri ja telefonikõne erinevad teineteisest nagu vetesügavus ja pinnavirvendus - proovige, kes ei usu. Mina ei kasuta telefoni suhtlemisel juba kümneid aastaid. Ju on teisigi selliseid.

 

MAJA SALAPÄRASE JÄRVE ÄÄRES   Kristin Hannah  1999 / 2012

Armastuselugu. Suhtedraama lõppude ja uute algustega. Kaunite kirjelduste ja tundliku meelega loodud karakteriarenduste vahele on paar korda eksinud amerikanismid, nagu "kas tahad sellest rääkida" või "me peame rääkima", aga üldmulje on meeldiv, loogiline, tasane, arutlev.  Igati sobiv puhkusekaaslane sumedateks suveõhtuteks võrkkiiges. Igas vanuses võib elus uue lehekülje pöörata ja omatahtsi edasi minna.

 

ÕNNELIKUD INIMESED LOEVAD RAAMATUID JA JOOVAD KOHVI   Agnes Martin-Lugand  2013 / 2014

Ülepingutatud psühhoanalüüs leinast. Tuntud stsenaarium eneseabiõpikutest. Aga kaunilt valitud romantiline taustsüsteem meelitab siiski edasi lugema. Lõpus veider armukolmnurk ebaloomulikult käituvate tegelastega ja arukad lahtised otsad. Sobib kergesse lugemisvarasse, aga kindlasti mitte "Punase Raamatu" sarja.

 

PIKKMAA   Terry Pratchett, Stephen Baxter  2012 / 2012

Kuulsate ulmekirjanike kiirelt eestindatud teos. Liigselt ei vaimustanud, kuna pole üldse sellise kirjanduse austaja. Meeldis, et ei peetud sõda ega jutustatud armulugu. Meeldis, et ülistati loodust, vaikust ja vabadust. Kahjuks ei saadud jälle ilma trollide, haldjate, tehisintellekti ja õhulaevata - kuidagi korduma kipuvad need ulmetegelased ja atribuudid raamatust raamatusse. Aga eraklusest saan ma aru. Mulle sobib. Tore, et meid selliseid on palju.

 

MINU KOPENHAAGEN  Jalgrattarapsoodia  Kati Nielsen  2013

Kui püüda õhus hoida viit palli korraga, siis enamasti see ei õnnestu. Kui alla kukub pall nimega TÖÖ, siis näeme, et see on kummipall, mis põrkab üles tagasi. Kõik teised pallid: PERE, SÕBRAD, TERVIS ja VAIM on paraku klaaspallid - need purunevad kukkudes kildudeks. Taanlastel olevat heaolu kohta sõna HYGGE ja nad oskavat seda hoida. Meid on õpetatud seni elama nii, et pead olema igal alal alati parim ja rippuma autahvlil. Uued ajad ehk toovad siiagi edukuse asemele õnnekultuse. Armas raamatuke. Autor on osanud selle linna hästi koduseks ja meeldivaks kirjutada. Kujutan ennast vabalt ette seal ringi pedaalimas. 

 

KUUROMAAN   Marina Moskvina  2007 / 2014

Vene intelligentsi ellujäämispüüdlused varakapitalistlikus Moskvas läbi musta huumori, kibeda satiiri ja kõverate koomiksite. Õlg õla kõrval läbi feodalismi, sotsialismi ja kapitalismi edasi kuu ja tähtede poole. Vene inimese lahke ustav hing saab alati hakkama. Ei ole ammu sattunud enam illustreeritud romaani lugema! Muidu tuli kõik see värk nii tuttav ette, nagu polekski maailmas suurt midagi muutunud viimaste kümnenditega. Võib-olla polegi?

 

PÄIKESE PIME KÜLG   Bert Liives  2014

Talent tuli Prantsusmaalt koju, aga kodu polnud enam kusagil. Ei saa kahte korda astuda samasse jõkke. Sillad lagunevad põletamatagi. Jutustus ise voolab ka nagu jõgi läbi unelmate ja tõelisuse, läbi nihkes maailma(pildi). Kus on kus on kurva kodu... Ei aita siin kraadid ega positsioonid. Elu on valikute jada, kõik valivad ja kulgevad kuhugi edasi. Asemele astub ammulisui noorem generatsioon ja see pole enam see pole see... Äratundmisrõõmu pakkuv vaikne meditatsioon. Trummikile oleks võinud terveks jätta, oleks terviklikum ja ilusam.

 

SÕNUMITOOJA  Markus Zusak  2002 / 2011

Karmilt hell noortekas noorelt aussilt. Suurepärane töö nii sõnas kui mõttes. Läbi mängu oleme kõik suureks kasvanud, mäng õpetab ka peategelast elama ja olema. Niiditõmbajad pakuvad parajat põnevust ja Uksevalvur on mu lemmiktegelane. Soovitan soojalt igas vanuses lugejale!

 

VANAMEHE SÕDA   John Scalzi  2005 / 2013

Kes ei ihkaks olla igavesti noor. Peategelane on selle nimel valmis hävitama ja tapma kümme aastat jutti. Loodetavasti pole reaalsus selline. Tegemist on mehepoegade ulmekaga. Tähesõjad, kehakultus, mälestus armastusest, räme huumor ja mõtisklusi püsiväärtustest. Ei liiga halb ega liiga hea. Kindlasti leiab oma lugeja. Mina see ei ole, aga see ei loe. Ei ole lasteraamat. Keskeakriis on peategelasel ammu seljataga ning palju valikuid pole jäänud. Ulmeline tehisverine tee uude algusse.

 

WALPURGI ÖÖ  Heli Reichardt  2014

Selline uskumatu žanr nagu vanurite ulmekas! On vist soovitud ohupõnevikuks kirjutada, aga rohkem jääb kõlama kui memuaariheietus väga tavalise inimese väga tavalisest elust. Usupropagandat tehakse omal tasasel ettevaatlikul moel ja meenutatakse koolikirjandust. Kui juba ulme, siis oleks oodanud rohkem lennukat fantaasiat. Vana ajaloo uude kuube mässimine ei paku kodumaisele lugejale mingit ahhaa-tunnet. Unejutuks vanemale inimesele võib soovitada küll - vererõhku ei kõiguta ja lambaid ei pea ka lugema hakkama. Köite kallal tahaks küll viriseda - silmale kena vaadata, aga ühe käega lahti hoida ja lugeda väga ebamugav - liiga väike formaat.

 

VÄIKE MESILANE   Chris Cleave     / 2011

Ometi üks bestseller, mis oma kuulsust väärt. Pagulasprobleem. Lahendamatu selles maailmas, kuhu me jõudnud oleme. Kõik ei ole nii nagu paistab või nagu paista lastakse. Kõik me tarbime kellegi arvelt. Stressis inimene on ettearvamatu ja ohtlik, samas kaitsetu nagu me kõik. Tänapäeval ei tapeta emam püssi vaid hiireklikiga. Reaalses või mängumaailmas elamine on teadlik valik. Raske on ainult öelda, kumb on etem ja kust jookseb piir. Õnn on tegelikult puhas pettus, aga me pigistame silmad kinni, sest see on ellujäämise instinkt. Instinkti vastu ei saa. Nõiaring.

Kui su nägu on karmidest löökidest paistes, siis naerata ja teeskle, et oled paks inimene. Nigeeria vanasõna.

 

PAABULINNURAKEND   Mary Wesley  1985 / 1996

See 30 aasta tagune inglise romaan jagab inimesed vana kombe kohaselt kahte leeri - kenadeks ja sobilikeks ning mitte nii kenadeks ehk sobimatuteks. Esimesse gruppi kuuluvad aadlikud ja tiitlikandjad, teise mustanahalised, kommunistid, paljaste õlgadega, pikajuukselised ja mustade küünealustega tegelased. Meile, sotsialismileerist tulnutele, tunduvad klassivastuolud täiesti võõra nähtusena, kuid selge on, et ka tänapäeva ühiskonnas leidub sellise mõõdupuu kasutajaid - meeldib see meile või mitte. Raha liigutab endiselt mägesid ja vägesid.

 

SÄRAV ELU  Susannah Bates  2001 / 2004

Kui kätte võtsin, siis tundus kohe, et seda ma olen vist juba lugenud. Nii ühesugused on kõik need meestesebimise stoorid. Tubli töötav neidis versus paha rikas laiskvorst - blaa blaa blaa. Lõpuks võidab teadagi õiglus ja see võit on muidugi juba algusesse toredasti paista. 400 lk seebivahtu.Võimaluse korral lugege midagi muud.

 

TEISIPÄEVANAISED   Monica Peetz  2010 / 2012

Sadaviiskümmend aastat tagasi olid ilmutused vaatemäng, tänapäeval on neist saanud äri. Palverännak, mis muutis kõik ja ei muutnud mitte midagi. Juba kolmas hea raamat järjest - milline vedamine! Film ka sellest tehtud.

 

Je vous salue, Marie pleine de graces; le Seigneur est avec vous.

Vous etes benie entre toutes les femmes

et Jesus, le fruit de vous entrailles, est beni.

Sainte Marie, Mere de Dieu, priez pour nous pauvres pecheurs,

maintenant et a l`heure de notre mort.

 

Ole tervitatud, Maarja, täis armu, Issand on sinuga;

õnnistatud oled sa naiste seas

ja õnnistatud on sinu ihu vili Jeesus,

Püha Maarja, Jumala ema,

palu meie patuste eest nüüd ja meie surma tunnil.

 

YANN MARTEL   PII ELU  2001 / 2005, 2012

See raamat ei saa küll mitte kedagi  ükskõikseks jätta. Teoloogia, humanism, kannibalism. Usuvabadus tähendab seda, et oled see, mida sa usud. Äärmiselt lummavalt loodud suhe igasuguse elusloodusega teeb sellest loost kaasaegse tippteose vaatamata pisut ehk segasele usuküsimuste lahkamisele raamatu esimeses osas. Stiihia on see, mis raputab kõik paika, sõnu pole vajagi. Lõpp on algus.  Loeks ikka veel ja veel...  OK, hakkan filmi vaatama - lubatakse 3D digi-imesid. 

 

PIKK NÄDALALÕPP   Joice Maynard  2012

Südamlik, lihtsate vahenditega hästi kirja pandud arenguromaan. Vürtsiks parajas annuses kriminulli, et käest ei läheks. Vormilt väike, sisult suur. Kohalikku kirjastajat tahan ka kiita - mõnus kerge "vanaaegne" kollakas ilma läiketa paber - hea käele ja silmale. Igaühe jaoks on kuskil keegi. Soovitan. 

 

MINU INGLISMAA   Vana ja hea    Ann Alari  2012

Konservatiivne raamat, autor ei ole ennast sinna kuigipalju lisanud. Lugesin, et britid elavad justkui suures paadis, seda võimalikult vähe kõigutades, et kõik vana ja hea puutumata jääks. Autoril ei loksu ka midagi üle ääre, kõik jääb range (enese)kontrolli alla, mis raamatule üldjoontes kasuks ei tule. Pigem on tegu hea ajakirjandusega. Minul hakkas igav. Emotsioonivaba - seega pingevaba.  

 

KASUKAS  Adelaide de Clermont - Tonnerre  2010 / 2013

Kõik oleks nagu paigas - sõna ja vorm ja telgitagune... Aga õiget tunnet ei tekkinud. Ei ole absoluutselt minu teema. Seisustevahed, raha, enesemüümine, mehed, mehed, mehed. Püüdlemine millegi poole veidraid abinõusid kasutades. "Kõik müügiks" teema. Perekonnasuhted siit- ja sealtnurgast vaadatuna. Hulk mõttetuid enneaegseid surmasid (4!) ei muutnud asja paremaks. See, mis oleks pidanud situatsioone pingestama, lasi minu jaoks neid hoopis lõdvemaks, kohati venis nagu peategelase püksikumm.  

 

ME VEEL NÄEME   Helen Eelrand   2014

Mitmekihiline alltekstiga lugu, mis kompab siin- ja sealpoolsuse piire, et hoomata hoomamatut. Seda kõike lihtsate siirate, kohati muinasjutuliste vahenditega, roosamannasse uppumata. Elumustrid ja käitumismustrid halvematel ja parematel aegadel hukkamõistu ja virinata. Päris tubli töö.

 

ISA NAINE   TEEKOND TÕENI   Angela Hofberg  2014

Raamat teemal "Kuidas karastus teras". Nõuka-aegne tuhkatriinulugu purunenud perekonnast. Sisult ja vormilt midagi "Kadri" ja "Kasuema" sarnast, ei midagi uut kahjuks. Selliseid raamatuid on muidugi mugav kirjutada, aga neid on kõik kohad juba ammu täis. Ootaksin rohkem mängulisust, kurvikamat kompositsiooni. Selline versioon jääb tänapäeval lahjaks. 

 

MINU KREEKA Ühe isepäise giidi sekeldused hellenite maal  Ester Laansalu 2011

Kalispera!

Selgelt turismi valda lliigitatav raamat. Steriilne. Grupireisijatele suunatud tubli giiditöö. Vajaliku info saab kätte, kes enne ei teadnud. Turistilõksud on kõik kenasti reas ja kiidetud, retseptid lisatud. Ilukirjandusest jääb üht-teist siiski puudu. Lõunamaa soe mahlakus ja kuum veri ei pääse vemmeldama. Ongi vist nii mõeldud, et kohalik koloriit liigseid küsimusi ei tekitaks. Turist ei peagi igale poole oma nina toppima.

 

MAJA RIVERTONIS  Kate Morton  2006 / 2009

Suurepärane elegantne epohhiloov põnevik konservatiivse Inglismaa aristokraatlikust maamõisa elust alates 1914. aastast läbi sõdade ja maailma totaalse muutumise kuni eelmise sajandi viimaste aastateni välja - mobiiltelefonide ja arvutite ajastusse. Mis kõik mahub ühe inimpõlve ajalukku, ühteainsasse elusaatusesse! Toateenijast teaduste doktoriks! Inimese ja maailma arengulugu muldvana kuid igavesti noore hingega naise silmade läbi. Meisterlik teos Austraalia autorilt väiksemate ja suuremate saladustega. Põneva ülesehitusega, osavate mustrite ja eelkõige MÄNGuga selle sõna parimas ja sügavaimas tähenduses. Kes tahab paremini mõista, see peab ise lugema. 

 

RÄNDAJA The Traveller  Urmas Espenberg  2013

Väga mage lugu. Sorry. Polegi nagu ilukirjandus vaid rohkem justkui mingi reisifirma promoüllitis. Niisuguses vormis küll kaugete maade ega inimhinge sügavusega (tühisusega) tutvust teha ei taha. Mitte midagi ei jäänud hinge (kriipima). Nagu tõmbetuul siia-sinna lõõtsumas.

 

MINU MAAILMAMERI  Esimene eestlane, kes purjetas üksi ümber maakera  Uku Randmaa  2012

Võitlus ookeanistiihia ja iseendaga väikesel purjejahil. Autor on auga läbi teinud oma mehisuse proovi ja jutustab meile sellest tagasihoidlikus (mitte kirjanduslikus vaid personaalses mõttes), väljapeetud, samas muhedas ja küpse inimese stiilis. Lugejat justkui ei taheta hirmutada hiigellainete ja tõrkuva tehnikaga, suure halli ja tuhande muu probleemiga, millest maailmarändur üksi ja virisemata läbi tuli. Kõik see kumab kuskil taustal, kui jaht seilab purjed kummis loojuva päikese poole. Ei ole pisarat kiskuv ega emotsiooni pumpav raamat vaid kaine rahuloleva pilguga tagasivaade suure eluunistuse täideviimisele. Oleks selliseid mehi vaid rohkem!

Samal ajal käis tohutu meediakära Nordea reisi ümber, aga üksiküritaja kangelasteost saame alles hulk aega hiljem teada...

 

ÄRAVAHETATUD  Amanda Hocking  2014

Noorema rahva ulmeraamat. Püüab omal moel rääkida midagi pereväärtustest. Trillid-trollid ja üleloomulikud võimed peaksid asja justkui põnevaks kruvima, aga mulle mõjus vastupidiselt. Ei ole sellise kirjanduse austaja. Tõlge pole ka suurem asi. Aga autor lubab veel järgmisi ja järgmisi osi... Huvitav, miks nooremal põlvkonnal seda reaalsusest irdumist nii väga tarvis on? Mõnuaineid ja ulmet?? Vbl nad ei oska veel reaalsuses seda oma ja õiget nišši ära tunda?

 

ÜKSILDUSE PÄEVAD  Elena Ferrante  2002 / 2014

Peredraama. Armastusedraama. Mahajäetud naise hingevalu itaaliapärases emotsioonikastmes. Meisterlik suhtedraama - muud polegi öelda. Voolav, kirglik, väljendusrikas tunnetemeri igapäevaelu hallide seinte vahel. Väga hea raamat.

 

LENDA MINUGA   Katariina Tammert  2013

Üliväga kaasaegne kodumaine glamuuriraamat. Superkõrge enesehinnanguga peategelase kõrgpilotaaž ühe juhatuseliikme voodist teise, vahele ohtralt blogimist, raha ja seltskonnaüritusi üle maailma. Deviis "võta elult mis võtta annab ja kohe" tekitab peategelases hetketi paanikasööste ja enesetapumõtteid, aga viib neiukest edukalt edasi nii karjääri- kui eraelurindel. Lõpuks on kogemus see, mis maksab. Hmmm. Sellist tütart (uue põlvkonna ideaali???) ma endale küll ei tahaks... Väga hästi ja hoogsa käega kirjutatud ajaviiteromaan, sisu vastab vormile, stiil ja kõik muu on hästi paigas. Soovitan näiteks pikemale lennureisile lugemiseks.

 

VAALARATSANIK  Witi Ihimaera 1987 / 2014

Killuke meile kauget maoori kultuurilugu. Müütiline teos, mis jutustab kangest vaalarahvast, kes tänapäeva jõudmiseks on ühe põlvkonna vältel pidanud läbima  tuhandeaastase ajaloo niudevööst arvutiteni. Maoore on järel vähem kui eestlasi. Tihedasisuline kuid kergesti loetav raamat puudutab põgusalt vähemusrahvaste, naisõigusluse, rassivaenu ja looduskaitse probleeme, muutumata sealjuures ei kuivaks ega targutavaks. Autor tahab raamatuga väljendada armastust oma tütardele, kuid lugedes laieneb see tunne kogu maoori rahvale ja nende vaimustavale kodupaigale. Õbluke kuid ajatu ja ilus teos.

 

VÕÕRA ÕUE PEAL  Mari Sajo  2014

Eesti - Soome autori mahukas debüütromaan rumalate eestlaste saamatusest "heaoluühiskonnas". Loll saab kirikus ka peksa - rääkimata siis Portugalist või Soomest. Midagi Oksaneni maailmavaate sarnast, kuid hoopis mannetumas vormis. Ebareaalsed võtmedetailid (näiteks sünnituse ajal haiglas lapsest loobumise dokumentidele allakirjutamine jms) muudavad potentsiaalselt huvitava süžee tavaliseks seebiooperiks ning olukordade liigne lahtikirjutamine (loe: nämmutamine) kutsub tekstist üle rea, isegi üle mitme lehekülje läbi kappama ilma midagi olulist kaotamata. Siin on oma osa ka lihtsakoelisel keelekasutusel, mis sellist kappamist ei takista. Kiirem homo-teemani jõudmine ja tegelaste sügavam psühhoanalüüs edasi-tagasi laevasõitude kirjeldamise asemel oleks ehk teosele kasuks tulnud, kuid kes olen mina, et siin nõu anda... Samuti ei saa ma aru autori soovist raamatu sisu juba eessõnas ära rääkida (ning võimalike järgnevate raamatute sisu vastavalt järelsõnas). Aga luuletused läksid lõpu poole üha paremaks. 

 

VAIKUSE PÄEVAD  Merethe Lindström  2011 / 2013

Raamat vananemisest ja vanadusest. Asjadest, mis jäävadki piinama, sest neid ei saa enam muuta. Perekonnadraama. Kuidas inimesed iseendasse ja oma maailmamudelisse kinni jäävad.

Hästi kirjutatud ja rahvusvahelist tunnustust leidnud teos, mille peateljest on mul raske aru saada, kuigi olen autori eakaaslane. Juudist sõjapõgenik hoiab oma rahvust ja päritolu veel 70 a pärast sõda Norras elades isegi oma laste eest saladuses. Miks? Ikka veel hirmust? Ebameeldivuse pärast kõigist neist jubedustest rääkida ja seega nagu uuesti läbi elada? Juutide rahvus pärandub minu teada edasi emaliini mööda - seega lapsed olid ja jäävad norrakateks ka tõde teada saades. Ja siis on veel sisse toodud üks tegelane, neljakümnendates aastates haritud lätlanna (koristaja Ida-Euroopast), kes paaniliselt vihkab juute!? Kas meist, baltlastest, levib põhjamaades ja mujal maailmas venelaste propageeritud kuvand kui mingist natsirahvast?? Beleave me, we, BALTIC PEOPLE, DO NOT HATE ANY NATIONS, we are against holokaust, fashism and stalinism as most thinking people in the world.

 

 

MINU INDIA  Eeva Kaun  2012

MINU BOLLYWOOD  Ragne Jõerand  2011

Siit leiame elu ilma isikliku ruumi ja privaatsuseta. Hulk silmakirjalikkust, pettust, suuremaid ja väiksemaid valesid "mainekujunduse" nimel. Suguvõsad, kastid, klannid, kirjaoskamatus, mustus, tüdruk-imikute tapmine, nõiajaht ja pulmad kui eluunistus versus "inseneride põlvkond", kes rabeleb vana ja uue vahel.

Esimeses raamatus läheb autor seljakotiga vaesust otsima ning läbi seikluste leiab selle. Teises raamatus sõidab autor kohvriga õnne otsima ja läbi seikluste leiab selle. India on rikas maa. Inimesed ei ela seal mõistusega vaid südamega. Elu nagu filmis, kuigi tegelastega samastuda ei soovi hetkekski.

Tervisi teie abikaasale ja vesipühvlile, madam!  Namaste.

ON NAGU POLE   Alan Adojaan  2013

Nooremapoolse koolivenna reisiblogi Brasiiliasse uusi algusi otsima ja Hollandisse haridust täiendama pärast totaalset ärikrahhi Eestis ja börsimaailmas. Hirmpaks "kirpitš" üsna monotoonsest läbumaailmast mööda Atlandi kauneid liivarandu - ikka ärkasin, pesin, sõin, tõmmasin läbusse, kukkusin unne. Sekka palju karvast ja sulelist getopööblit. Ei, esimene osa oli päris loetav koos humoorikate vaheleütlemiste ja värvikate tüüpidega. Teine osa Hollandis, mida autor ise hirmsasti häbenes, et ega ta liiga paipoisina ometi ei paista, oli minu jaoks isegi kõige huvitavam. Aga siis algas kahjuks allakäiguspiraal. Kolmas ja neljas osa olid sisuliselt esimese jao kordamine - ikka need lühkarid, urkad ja läbud kuude viisi ilma igasuguse teemaarenduseta. Mõtlesin, et ehk jõuab lõpuks vähemalt äri püsti pandud, aga ka see kadus kuskile karnevaliöösse. Nii et jah - tugev toimetajatöö on siin minu arvates tegemata, kuna autor ei ole oma head üldistusvõimet ise soovinud kasutada. Püüdes äärmiselt "cool" olla, on autor kukkunud iseenda kaevatud auku: rutiinist pääsemiseks on korraldatud nii palju mõttetut ühetaolist sebimist, et sellest on omakorda saanud rutiin. Nõiaratas nii autori enda kui lugeja jaoks. Ehk ei olekski doktorantuur kõige halvem mõte? Küll ema seni veel tube koristab, kallis koolivend. Edu edaspidiseks - annet on kuhjaga.

 

JAANIMARDIKA TEE   Kristin Hannah  2008 / 2011

Raamat tingimatust ja tingitud armastusest sõbrannade, emade-laste, meeste-naiste vahel. Reetmised ja leppimised, valikud karjääri ja kodu vahel, meeste vahel; püüd ennast tõestada algul teiste, lõpuks iseenese jaoks. Veidrad iidolid ja professionaalne kretinism ajakirjanike näitel, kes otsivad surma sõdades ja pilastavad oma armsamaid inimesi ekraanil talk-show-des, et reitingut tõsta. Lõpplahendus oli minu jaoks juba üle võlli - sisse toodi ka loodussesdused, mis teadagi on ühiskonnaseadustest üle. Pisarakiskuja - haiguse ja surma teema, mis iseenesest võiks juba uue raamatu aines olla.

Sõbrannatsemine on minu jaoks iseenesest väga armas teema, sest mul on sellel alal vedanud. Parima sõbranna sain endale nelja-aastaselt ning see suhe on vastu pidanud 50 aastat. Hilisematelt elumere lainetelt on veel lisaks pinnale jäänud tore "tüdrukute" punt. AITÄH, ET TE OLEMAS OLETE!

Püüd ära teenida emaarmastust ei ole sugugi nii lõbus teema. Stardipositsioon ei ole siin pooltel võrdne, mis eeldab esialgu vanemalt sootuks küpsemat probleemikäsitlust. Pärast võib olla juba hilja. Parem, kui selliseid asju ei peaks läbi elama. Tingimusteta armastuse võimet ei jätku kahjuks kõigile.

Eakaaslasest Ameerika autori teemakäsitlusi on tore analüüsida, võrreldes "meie" ja "nende" elu ja tõekspidamisi neljakümne aasta jooksul. Maailm oleks nagu ühest küljest tuttav, aga nii palju on ka veidrat ja võõrastavat sealpool ookeani. Hea, et me pole veel lõplikult amerikaniseerunud.

 

ÕED GRIMESID   Richard Yates  1976 / 2013

Selles raamatus on hea mõte, et loometöös edukas olemiseks ei ole vaja mõtlemist treenida vaid hoopis vabaks lasta. Selles on tõesti uba. Aga mitte sellest pole see teos. On hoopis perekonnast, kus keegi ei taha näha, et üks nende hulgast tasapisi surnuks pekstakse. Kui vaadata aastaarvu, millal see on kirjutatud ja teist, millal tõlgitud, siis näitab see ilmekalt probleemi aktuaalsust läbi aegade. Tõesti - lugu ei tundunud ajast ja arust, see on ikka veel meie igapäevane elu. Õudne. Aga ilmub see raamat sarjas ARMASTAVAD NAISED. Selline armastuse tahk siis.

 

SAATUSE MÄNG  Kajsa Ingemarsson  2007 / 2013

Ütlen kohe ära, et mulle absoluutselt ei meeldinud. Kohutavalt igav naistekas. Koduperenaised luuramas üksteise akende taga, klatšimas, mehi kaotamas ja kõrtsidest uusi otsimas. Autor pidavat olema viimase aastakümne enimmüüdud Rootsi kirjanik!!? No mis on Rootsi rahvaga juhtunud? Kas see on nüüd sealne tohvri-cartlandi-fenomen või on kõik muud selle autori teosed oluliselt paremad? Kirjutage mulle, kui keegi teab.

 

MEREKLAAS  Anita Shreve  2002 / 2003

Tänapäeva autor loob pisut meelevaldse äraspidise teose töölisrahutustest Uus-Inglismaal 1930. aastal. Läbi ühe noore perekonna loo näeme finantskrahhi ja selle tagajärgi erinevatele ühiskonnakihtidele. Paljude juhuste kokkusattumusena juhtuvad töölisstreiki juhtima elukutseline marksist, kes rändab oma ideid levitades mööda maad tehasest tehasesse, pankrotistunud endine müügimees oma noore naisega ehk endised keskklassi esindajad, kõrgklassi jõudeelu elav noor daam, noor tehasetööline ja 11-aastane laps. Selline veider tuumik annab autorile hea võimaluse ühiskonnaseadusi mitme nurga alt lahata, kuid olukorda lugelale veenvaks see muidugi ei muuda. Vbl see polegi eesmärk. Lõpeb kõik ettearvatavalt väga veriselt, kuigi naistele-lastele seekord halastatakse ning antakse uus võimalus. Klassivõitlus ei juhtunud olema lihtsalt üks põnev mäng. Ühiskonna ebaõiglust see streik ei parandanud, küll aga tõi välja inimeste peidetud poolused. Päris huvitav lugemine. Eraldi kiidaks veel meeldivat lakoonilist läbitunnetatud sissepoolesuunatud kirjutamiskunsti. 

 

MAYBELLINE´I LUGU ja kulissidetagune särtsakas peredünastia   Sharrie Williams, Bettie Youngs  2010 / 2013

Ilumaailma sünnilugu läbi nelja põlvkonna esimesest maailmasõjast tänapäevani välja. Järjekordne silmipimestav ameerika edulugu, kus veri on paksem kui vesi. Dünastia ehitab üles monopoli läbi sõdade, kriiside, maffia ja muude takistuste. Klassivahed, ambitsioonid, vaesus versus särav glamuur. Väga erinev meie põlvkonna elust samal ajal NL-s. Ehe ajaloo- ja äriõpik koos kuulsa perekonna kroonikaga. 

Oi silmi siniseid, oi merekarva...

 

 

MINU AMAZONAS  Jõkke pissimine keelatud   Ivo Tšetõrkin   2013

MINU TOBA  Sulgedeta indiaanlased    Mirjam Johannes  2013

Peruu, Kolumbia, Brasiilia, Argentina ja Paraguay indiaanlased. Esimes raamatus vabadena Amazonase harujõgede külakestes ja äärelinnades - unustamas oma vana elulaadi ja võtmas üle tänapäeva tsivilisatsiooni veidrusi. Meelemürgid segamini vanade müütide, usuhulluse, kirjaoskamatuse ja hinge sees hoidmise kunstiga. Meeliülendav ligipääsmatu loodus koos oma kireva jumala loomaaiaga. Raamatutäis hea käega kirja pandud seiklusi ja sealset kultuurilugu. 

Teises raamatus on osa sellest loomaaiast juba puuri pistetud. Indiaanlased linnaserva reservaadis. Pidetud, sihitud, räpased, purjus. Suur hulk rõõmsaid poriseid põngerjaid, kellel pole mingit tulevikku. Vabatahtliku "töö" reservaadis. Probleem, mida lahendatakse valest otsast.

Gringo kohvriga on turist. Gringo seljakotiga on rändur. Kas rändav hipi on ikka vabam ja õnnelikum kui reisiv palgatööline või ettevõtja? Milline on vabaduse hind ja õnne valem? Tean küll  seda ängistavat tunnet, kui pole ammu näinud silmapiiri.

 

MINU LAS VEGAS   Kersti Dennis  2013

Ilus tuhkatriinulugu, tõeline AMERICAN DREAM. Minu jaoks võõras tunne, aga lugeda siiski huvitav. Identiteedi muutuse iseenda ja teiste silmis olen samas läbi elanud nagu autor, nii et see kadalipp on tuttavamast tuttav. Jah, õnne leiad ainult siis, kui riskid teha ebapopulaarseid otsuseid. THINK BIG.

 

      

MINU PRANTSUSMAA   Eia Uus  2013

MINU PARIIS   Urmas Väljaots  2009

GERMINIE LACERTEUX  Edmond ja Jules de Goncourt  18.. / 2010

Lossides krahvidel pulmad on hoos,
kus mõrsjal on kroonitud pea.
Seal voolamas šampanja, viin ja šartröös,
kuid südamed külmad kui jää.

Refr. Siis meeleldi maanteel ma tantsin
kus metsade, tormide laul,
seda marulist hulkuri valssi -
tule minuga, neiu ah-hoi!

Prantsusmaa läbi kolme viimase sajandi. Giljotiinist, revolutsioonist, kuningatest, dünastiatest vaesematel ja rikkamatel aegadel, alama seisuse kannatustest, klassivahedest kuni ühiskonna muutumisest tänapäevaseni välja. Näljahädas paljasjalgsete muredest kuni tänapäeva moemaailma glamuurini. Pisikestest korteripugerikest losside paleede ja villadeni. Kogu pikk ajalugu ja kultuuripärand kajastub tänapäevases elulaadis, hoiakutes ja kommetes. Miks enamik inimesi ei saa surra enne kui on Pariisis käinud? Nendest võib aru saada ja võib ka mitte. Ma arvan, et saan aru küll, aga ise sinna ei kipu. Liiga intensiivne tundub see kõik ja klaustrofoobiline. Vajan rohkem avarust ja õhku.

 

MR GWYN  Alessandro Baricco   2011/2013

See on üks heas mõttes syrrrrr lugu. Maailma eest peitu pugemise tahtmist on vist kõigil meil ette tulnud. Kellel see õnnestub ja kellel mitte. Siin on üks miljonist toredast võimalusest. Keeruliselt lihtne poeetiline proosalugu siinpool ja sealpool toonelat. Milles kõiges küll inimene ennast ära ei tunne. Ja samas - kui läbipaistvad me siiski oleme.

 

LASNAMÄE VALGE LAEV  Viktoria Ladõnskaja  2013

Kui su kodumaa pole su emamaa ega su isamaa - kes sa siis oled? Juurteta migrant. Võõrastele võõras ja omadele võõras. Ebakindlus sünnitab hirmu, hirm vägivalda; harimatus kultuuritust. Ka haritud migrant on ikkagi migrant, identiteedikriisis inimene. Kas slaavitar kõlab eestlasele kuidagi paremini kui venelane? Erinevate kultuuriruumide haprad puutepunktid kärisevad õmblustest. Ja see laev, mida seal tänapäeval oodatakse, ei ole teps mitte enam valge. Heal juhul saab migrandist maailmakodanik, aga enamasti ei muutu suurt  midagi, sellist saatust ei saa enam muuta. Lõimumine ei tee neist eestlasi ega PBK venelasi. Selle koormaga tuleb elada. Ükskõik kus.

 

 

VALGE NÕID  Ilona Maria Hilliges  2000/2002

See on uskumatu. See on AAFRIKA! Nüüd ja praegu. Sellist Aafrikat ei leia Egiptuse või Maroco turismireisilt. Inimlaibad rentslites, loomade sisikondadest amuletid turul, kuningad ja mitmenaisepidamine.  Krokodilli hammas tuleb tatiga kleepida vaenlase prilliklaasile, et ellu jääda. Vinge värk hoogsas ja uljas stiilis. Peale selle veel tegelikkusel põhinev noore sakslanna seiklusrikas elu.

AAFRIKA ARMASTUSLUGU   Daphne Sheldrick   2012 / 2013

Minu ideaalmaastikud ja unistuste elulaad. Nelja põlvkonna savannilugu koos loomade lindude ja kogu loodusega. Armastus ja aukartus käsikäes ellujäämisvõitluse ja igapäevatööga. Looduslähedus kui loomulik olemise viis. Kodu, mis tasapisi avardub lemmikloomadega toast koduloomadega aeda, edasi metsloomadega savanni ja veel edasi tõelise armastuseni kõige ümbritseva vastu. Aus, südamlik, pieteeditundega kirjutatud elulugu nüüd juba eakalt kadestamistväärt elusaatusega daamilt.

 

   

PÜHA BAIKAL  Olev Remsu  2013

MINU JAJUUTIA  Disko ja tundra vahel   Aimar Ventsel  2013

Siin on raamatute ühisnimetajaks muidugi suur SIBER - maa, mis on mind alati lummanud oma põhjala looduse ähvardava karguse ja mehiste meestega, kes seda polaaröös ja tuisus taltsutada suudavad. Mingi Tarzan ega muu macho ei pääse minu jaoks taigaküttide oreooli tumestama.

Esimene on ehe reisiraamat ilma kulinaarsete ja literatuursete lisanditeta. Autor teab hästi, millest räägib ja millest rääkimata jätab. Et oleks poliitiliselt korrektne. Ajalooliselt tuttav kultuuriruum teeb ridade vahelt lugemise kergeks. Sellise giidiga tahaks reisida küll. Ja sellisesse kohta! Maailma suurim mageveejärv, hunnitu Siberi loodus + šamanism, budism, animalism ja turism. Minu jaoks kindlasti suurem tõmbenumber kui Veneetsia. Varsti pidavat seal olema Baikal-city. Sotšit arvestades pole see võimatu - nii et kiirustage, seltsimehed unetud!

Teise toreda siberiraamatu on kirjutanud eestlasest etnograaf, kes Berliini ülikoolist suunati Jakuutiasse doktoritööd kirjutama kohalikust poppkultuurist! Muu ugri-värk on vist siis liiga põhjalikult juba uuritud...? Õnneks on tundrajuttu ikka piisavalt, nii et kõik need baarid ja kõrtsid ei jää domineerima ning igav küll ei hakka. Mõlemast raamatust on näha, et Siber tormab suurte penikoormasaabastega kaasaegsete elustandardite poole. Siit kaugelt vaadates on sellest isegi kahju. Aga mis õigus on meil otsustada.

Mõ pojedim, mõ pomtšimsja na olenjah utrom rannim ...

 

KOLM NOOLT  Patricia Gaut  1999/2002

Austraalia kirjaniku doktoritöö. Kriminull + psühhodraama + hulk perelugusid, mis kõik kokku pidavat aja jooksul suurendama entroopiat maailmas. Seda viimast on raamatu ülesehituses ka tunda. Viimseni läbi komponeeritud (lausa mikserdatud) ja tugevalt toimetatud, tihedaks konserviks pressitud. Kohati raske jälgida, aga see tundubki olevat autori eesmärk - mitte liiga lihtsalt läbinäritavus annab plusspunkte juurde. Tavalisest seebisüžeest on siiski midagi rohkemat välja pigistatud, nii et läägeks ei lähe ja lugeda on huvitav. Head detailid, konstruktiivne sõnakasutus. Õhtujutuks täisti sobiv. 

 

MÄRGALAD  Charlotte Roche  2013

Kolmveerand sellest teosest on räige lasteporno. Autor on oma mõtetelt ja tegudelt alles lapskangelase vägisi 18-aastaseks tituleerinud ja toimetab temaga lustakalt ja igasuguste piirideta kõigis alumise otsa sfäärides. 35-aastasele daamile (autorile) on see ilmselt tundunud parima variandina kiirelt püünele pääseda. Süsteem töötas ka - Saksamaa eelmise aasta bestseller! Meie Kati tuli ju ka omal ajal sama teed... ATTENTION, HIGHWAY for beginners! Et õigel märgalal ikka märg ja kuiv kuidagi kokku puutuvad, siis on taustaks peredraama. See on iga protestivaimu jaoks viljakas pinnas. 

 

KAS SÜDA ON ÜMMARGUNE 2  Epp Petrone  2013

Mäng on väikese inimese töö. Siin on täiskasvanute murumängud Malaisias. Reality ja väljamõeldis osavalt omavahel bestselleriks põimitud. Nagu mõnel leheküljel tundeliin kergelt lõtvub, nii järgmine machomees sisse kirjutatakse - lihaseline, pikajuukseline ja soovitavalt seljakotiga. Mis sa, hing, veel oskad tahta, kui oled noor ja jooksuaeg on käes. Südametunnistus kraabib, aga ei pidurda, midagi ei jää proovimata, igale manipulatsioonile leidub õigustus - olgu selleks või suur raha ja kuulsus. Visualiseeritud masohhism kui elamise viis teel õnnele. Kolmandik leiabki seda mis otsis, teine kolmandik saab veel rohkem haiget ja kolmandal kolmandikul on ükskõik. Sõltub vist geenidest, looduslik valik toimub pidevalt. Kuhjaga psühholoogilist eneseanalüüsi, palme, liivakärbseid ja päikest. Huvitav, kas ilma võltsarmastuseta tõesti enam miski müügiks ei lähe? Ei taha nagu uskuda. Äkki on see kergema vastupanu tee?

 

MEIE TÄNAV   Sandor Tar 1995/2005

Tabor läheb taevasse. Inimestest, kes ei teagi, kas nad on ungarlased, rumeenlased või mustlased. Ei tea, miks elu on läinud naa ja mitte nii. Kõik päevad poe taga on ühesugused. Naaber röövib naabrit, toetab naabrit, tapab naabrit, armastab naabrit igasuguse riigikorra ajal ühtemoodi. Inimene on tegelikult vastupidav loom, eriti see jumalast unustatud inimtõug ühes suvalises külatänavas. Vaimustav, vaimukas, tapvalt tõetruu raamat. Vastik oma eheduses, suurepärane sõnas ja kujutluspildi loomises. Lugege seda!

 

TUHAT PÄEVA VENEETSIAS  Marlena de Blasi  2002/2006

Reisiraamatu ja kokaraamatu laiendatud variant. Laiendatud muidugi armastusega. Küpse armastusega, mis on Veneetsia puhul ka ainuvõimalik valik. Ladus lovestory, hea giiditöö ja arvatavasti suurepärased retseptid, kuigi köögindus jätab mind külmaks ja proovima ei hakka. Sellegipoolest ei hakanud igav.

 

IMELINE AED  Sarah Addison Allen  2007/2011

Muinasjuturaamat täiskasvanutele. Naistekas. Ehk liiga realistlik ja kaine valitud žanri kohta. Oleks ka sõnastuses ja lauseehituses võinud luulelisem olla, kui juba roosat mulli puhuma hakati - harva, kui selleks võimalust on. Imelik, et neile seal kellelegi õunad ei maitsenud ... 

 

SEOTUS   Jana Maasik  2014

Kolm lugu ühes - three-in-one-story. Keeruliseks kirjutatud kompositsiooniga hea sõnaga raamat. Väga tänapäevane ja igati ajakohane. Samas loeks nagu oma põlvkonna laiendatud elulugu. Äratundmisrõõm ja nukrus. Aga elu läheb edasi. Vahva.

 

MERE TAGA   Erik Tohvri   2012

Konveier töötab ikka täie auruga - vaata ja imesta. Maailmast, kus truudus on juhuse puudus. Kulissideks tänapäevased Soome rahatalgud, aga muus osas oleks aeg nagu kuskile kaugele kaugele seisma jäänud. Sujuv retoorika, aga igav rabe dialoog. Ei midagi uut. Süžee ka allapoole vööd ja lõpp paistab kenasti algusesse ära. Voodistseenide lurtsutustest siiski säästetakse - vana kooli autor ikkagi.  Aga kus tarbijaid seal tegijaid, mis parata.

 

MINA JA SINA  Niccolo Ammaniti  2010 / 2013 

Teismelise kriipiv maailmavalu. Suletud isiksus versus avatud maailm ja enesepettus. Kas kõige eest, mis ei meeldi, saab peitu pugeda? Kuidas kasvada Inimeseks. Selge, noortepärane, mitte liialt pikk ega laialivalguv. Piisavalt ekstreemi, et pubekat lugemas hoida, samas siiski eluline ja ei kaldu kuskile seiklusparki. Hea noortekas.

 

KULDNE TEMPEL  Yukio Mishima  / 2009

MINU JAAPAN   Maret Nukke   2011

ÕHK RIISITERADE VAHEL  Riho Bruno Bramanis, Kertu Bramanis  2010

Kolm erinevat teed hommikumaa tutvustuseks õhtumaalasele annavad lõppkokkuvõttes mitmekülgse ülevaate tõusva päikese maa kultuurist ja elust-olust läbi aegade. Väärtkirjanduse hulka kuuluv kuldse templi ajaloolisest põlemisest inspireeritud süvapsühholoogiline lugu noorest mungast, kes ei osanud vabaneda Kyoto kuldse templi ängistavast lummast - suurepärane tekst heas tõlkes. Lisaks tänapäevased eestlaste ehedad, kohati vaimukad, kohati detailidesse uppuvad reisikirjad jaapanlaste kultuurist, kommetest, pühamutest, arhitehtuurist, teatrist, loodusest, kollektivismist nii töös kui spordis ja tuhandest muust tähelepanekust sellel eksootilisel maal koos lastega elades. Kõik kolm raamatut mõjuvad kokku omapärase eripalgelise tervikuna. Soovitav ja jõukohane lugemine ka nooremale põlvkonnale veendumaks, et Jaapan polegi ainult anime ja manga maa. Kirsiõitest ja geišadest rääkimata...  

 

KASVUHOONELILL  Lucinda Riley 2011 / 2012

Tõeline seebiooper, mis läbi sõjaaegse ning tänapäevase Inglismaa, Prantsusmaa ja Tai Kuningriigi selgitab tegelaste omavahelisi suhteid - kes on kelle tütar või ema või naine või armuke. Meestele keelatud. Naised võiksid ka võimalusel midagi muud valida.

 

DANIEL STEIN, TÕLKIJA  Ljudmila Ulitskaja 2006 / 2013

Maailmakirjandus. Kristluse ja judaismi konflikt läbi ajaloo tänapäevani välja. Religioon versus poliitika. Juutide etniline (mitte usuline) genotsiid II maailmasõjas. Juutidel on raske, sest kõik vihkavad neid. Sakslastel on raske, sest neil on süümepiinad. Kus oli siis jumal? Kuidas on olla kristlasest juut? Kristlasest araablane? Läänemaailmas põhineb kristlusel kultuur, Venemaal aga kultuuritus. Ka ateist elab jumalale meelepäraselt, kui ta toimib südametunnistuse järgi. Põhineb tõsielulistel sündmustel Poolas, Leedus, Valgevenes, USA-s, Iisraelis. Hariv. Huvitav. Suurepärane. Ei loobi tõdesid vaid tõstatab küsimusi.

Minu 90-aastane kõrgelt haritud ema vihkab venelasi, tahtmata näha vahet inimese ja inimese vahel. Minu 20-aastane verisulis poeg vihkab pimesi venelasi, sest kõik lapsed lasteaias, koolis olid seda meelt, teadmata ühiskonnast põrmugi. Minu diplomeeritud tehnokraadist abikaasa häbeneb vaadata vene telekanaleid - jumal teab, mis meist arvatakse... Minu mitmetest tuttavatest ja sõbrannadest ainult kolm valdavad vene keelt, vaatamata 30-aastasele elule ja haridusteele Nõukogude Eestis. APPI! MITU PÕLVKONDA SEE KÕIK PEAB VEEL KESTMA?

Daniel õpetas sallivust, aga ei saavutanud midagi.

 

KAELKIRJAKU KAEL  Judith Schalanski 2013

Loodusseadused versus ühiskonna seadused. Hea huumoriga kirjutatud vanamoelise kitsarinnalise sarkastilise õpetajanna katsumused tänapäeva pöörases koolis. Taustaks endise Ida-Saksamaa kolhoosiküla miljöö. Mis kõik mõjutab indiviidi arengut? Miks mõni kohaneb lenneldes ja teine jääb omadega kusile minevikku kinni? Vahvad teemakohased illustratsioonid ja ääremärkused. Kohustuslik kõigile pedagoogidele. Väga meeldis.

 

HALL HUNT   ADOLF HITLERI PÕGENEMINE   Simon Dunstan, Gerrard Williams 2011/2012

Jälle üks katse ajalugu ümber muuta. Kus on tõde, see jääb nagunii teadmata. Autorite arvates põgenes Hitler Brasiiliasse ja elas seal veel mitukümmend aastat. Seda väidet on püütud äärmise põhjalikkusega tõestada mitmesuguste dokumentide, üleilmsete salasepitsuste ja vandenõude paljastamisega. Määratul hulgal teavet, mida kooliõpikutest ei leia. Kaasahaarav, mõtlemapanev, kohati keeruline, aga huvitav.

 

ANU   Aja-, sõja ja armastuslugu Eestimaal   Lutz Dettmann  2013

Baltisakslasest arsti armastuse lugu sõjatuultes Eestimaal. Ei põhine täpsetel ajaloolistel faktidel ja on meie lugeja jaoks spetsiaalselt kohandatud. Peategelase mõttemaailmas keevad tunded pidevalt üle mõistuse. Palju ebaloogilisi otsuseid ja tegusid, ebareaalseid kohtumisi. Ei taha uskuda, et selline võis olla edukas välikirurg. Eestlase ja arstina on raske samastuda. Muulasele võibolla paistab tavalise sõjapõnevikuna. Ehk oleks õigem olnud jätta eesti keeles avaldamata.

 

  

KEVAD SAABUB SÜGISEL  Mart Kadastik  2013

SUVI SULAB TALVEL  Mart Kadastik 2013

Miks Ta need raamatud kirjutas? Oleks veel, et naljaviluks ühe, aga lausa kaks täpselt ühesugust!? Mingid lapsepõlvepained? Kas hr Kadastik senioril jäi omal ajal veel midagi ütlemata? Lootsin kuni lõpuni vastust leida ja ei jätnud pooleli, aga ei leidnud. Sorry, minu viga ilmselt.

 

 

UPPUMISTE SUVI    John Burnside 2013

Šoti kirjanik on kirjutanud lummava karge põhjamaise loo üksikhingede rändamisest Norra fjordidemaal. Kurjad haldjad, salapärased kadumised ja tulemised põimitud põhjala mütoloogia ja tänapäeva vaba maailma mõttemallidega. Hillitsetud, kompavad suhted. Hingesoojus karmis kliimas ja suhted, mis ei lämmata, vaid toetavad ettevaatlikult kuid turvaliselt. Ilus. Uhke. Köitev. Vapustav. Unustamatu elamus. Aitäh.

 

ISLANDIL EI OLE LIBLIKAID   Kätlin Kaldmaa  2013

Eesti autor on võtnud suure väljakutse ja kirjutanud Islandi saaga põlvkondade elust valges lumevaikuses ja külmas tuulesoojuses maailma äärel. Karge meri, tuldpurskavad mäed, Ragnhildurimüstika ja inimsaatused looduse ja lootuse pillutada. Tubli töö ja julge ettevõtmine. Lumelummusse vajumast takistab mäng lehekülgede tekstikujundusega. Minule ei mõjunud see lugemist toetavalt. Aga oli uudne lähenemine muidugi. Eks me, põhjamaalased, ole valge tühjusega harjunud ja oskame sealt uba leida.

 

 

SAAR   Victoria Hislop  2013

Kalimera.

Reisiraamatuks mõeldud teosest on kasvanud välja midagi hoopis suuremat ja laiemat, kuigi oma esmast eesmärki täidab raamat ka kindlasti. Meelitab turiste Kreekasse Spinalonga saarele, kus asus viimane pidalitõbiste koloonia. Kaasahaarav Vahemereäärne epopöa perekonna tumedast saladusest, ravimatust haigusest, surmale määratud eludest teiselpool vett, neist, kes olid oma saatusest suuremad ja teistest, kes vandusid alla. Kreeka ajalugu, sõjad ja saatused läbi perekonnaloo. Väga hea lugemine.

 

KUI KÕIK ON LÄBI   Dovid Bergelson   1913 / 1998

Raamat  Ida-Euroopa juudikultuurist enne esimest maailmasõda ja Vene revolutsiooni. Ukraina juudiasunduses kasvab tütarlaps Mirele, kes ei saa aru, milleks ta siia ilma on sündinud. Oma sünnist saati elavat ta oma sügist ja kevadet polevat tal kunagi olnudki. Raamatutäis spliini, depressiooni ja sihituid õnneotsinguid . Kirjutatud väga raskepärases kuid huvitavas elitaarses stiilis. Kogu dialoog ainult kolmandas pöördes. Ei ole just kerge lugemine, aga soovitan sellegipoolest.  

 

ŠAMPANJA JA KUMMELITEE   Franziska Stalmann  1992 / 1998

Küll selles raamatus juuakse palju! Selline kergemat sorti õhtujuturaamat keskealisest naisest, kelle mees teatab talle ühel õhtul, et saab lapse. Toreda huumoriga vürtsitatud pihtimus mahajäetud naiselt. Sobib väsinud või ületöötanud lugejale puhkuseks.

 

7

ARBUUSISUHKRUS  Richard Brautigan  1968 / 1977, 2002

Minu lapsepõlve aegne ulmekas. Elu minaSURMAS ilma iseolemise ja ideedeta. Habras seesmine tasakaal maailmas, kus inimsööjad on tapetud ja tehnikaimed kõrvale tõugatud, välised muutused ei too kaasa sisemisi. Mingid paralleelid hipikultuuri lõpuga? inBOIL paneb ennast põlema. Kes viitsib otsida, see leiab sümboleid. Mina ulmekaid ei armasta, tehiskeskkond jätab külmaks.

 

ÕHTUKELLAD   Kostas Asimakopulos  1990 / 2000

Ülemöödunud sajandi keskpaigas peeti Kreekas veel nõiajahti. Poistekamp hiilib öösel surnuaiale, et näha teisitimõtleja haua rüvetamist. Sõbrad kasvavad suureks, ühiskond avaneb tasapisi muutustele. Kuidas jääda iseenda ees ausaks? Milliseid reegleid jälgida, et südametunnistus oleks puhas? Mis on patt ja kellele andestada? Väikesest poisist saab kord perekonnapea ja ta peab leidma enda sees vastused, et vastutada teiste eest. Huvitav lugemine.

 

ARHIVAAR  Martha Cooley  1998 / 2005 

Leskmehest arhivaar valvab T.S. Elioti kirjade arhiivi, millega soovib tutvuda noor luuletaja. Nii Elioti esimene abikaasa, arhivaari surnud naine kui ka noor luulepreili ei suutnud / suuda ennast leida judaismi ja kristluse vahelises usurägastikus. Kaks naist on juba jätnud oma elu, vana arhivaar püüab päästa kolmandat. Palju Elioti luulet. Taustaks 50-ndate džässirütmiline Ameerika. Huvitav. Sügav. Mitte uppuda luulesse!

 

 

HINGEHOBUNE IWAN  Heinz Buchholz  2002 / 2011

Sõjapõgenike kolonn Ida-Preisimaalt läände. Veri, liha ja laibahunnikud Punaarmee turmtule all. Orjapõlv venelaste võimu all Poola külakeses. Nälg, surm, hirm, viha, teadmatus, vägistamine, lootusetus. Nii palju ehedat jubedust ühes raamatus koos, kirjeldatuna lapse silmade läbi. Selle koormaga on autor elanud oma pika elu ja pannud kõik raamatusse nüüd, kui see on võimalik. Militaristidele kohustuslik. 

 

LINNULAUL  Lars Svensson (heli), Jan Pedersen (tekst)

Lõpuks ometi! Ilmus raamat, millest saab kuulata ja õppida linnulaulu. Olen sellist juba 20 a oodanud. Tekst, pildid ja heli korraga - kõik väga heal tasemel. Nüüd tean täpselt, et mu maja taga metsas elab kõrvukräts ja musträhn. Hädavajalik raamat loodusehullule.