RAAMATUBLOGI

 

2017  (106)

 

PARIIS 6.41  Jean Philippe Blondel  2013 / 2017

Kaks endist armastajat istuvad rongis kõrvuti kui võõrad. Kas aeg parandab ikka kõik haavad? Mõned õpivad oma vigadest, mõned mitte. Julgus andeks paluda on mõnikord suure asja väike algus. Sümpaatne korralikult vormistatud meelelahutuskirjandus.

 

ÖINE INNSBRUCKI RONG  Denyse Woods  2002 / 2017

Noored seljakotirändurid leiavad teineteist ühes rongis, kaotavad järgmises ja leiavad jälle kolmandas rongis. Vahepeal on aga möödunud pool elu. Tore, kui mõned inimesed vaimustuvad rongisõidust ja sealsest higisest sundsuhtlemisest sedavõrd, et kaotavad pea. Minu tassike teed see kindlasti pole, eriti mitte need paljukiidetud näoga teineteise vastu istmed. Neid saaks vast juurutada kusagil lõunapool, mitte meie põhjamaalaste Elronis. Aga nüüd ma läksin oma jutuga rappa. Raamat on vahva, kaasahaarav, lennukas, nupuka ülesehitusegsa, sobib rongireisidele lugemisvaraks.

 

LIMONOV  Emmanuel Carrere  2011 / 2017

Poliitika.  NL "kuldaastatest" kokkukukkumiseni ja sellel foonil väike inimene, kes ihkas olla suur. Jõudis proovida seitset ametit, olla nii poeet kui pätt, nii dissident kui parteiliider. Vahepeal põikas Ameerikasse paadialusex, siis sattus Prantsusmaale menukirjanikuks. Kes otsib, see leiab. Leidis see meeski oma kuulsuse - kelle silmis kangelase, kelle silmis kurjategija oma.  Raamat ise on tõeline meestekas. 

 

GRANIITMEES   Sirpa Kähkönen  2014 / 2017

Oktoobrirevolutsiooni häll Piiter ja väike, algul aateliste ja hilem eksinud Soomlaste kogukond uut ühiskonda ehitamas. Võimsalt edasiantud hingevalu nii üksikisiku kui terve ühiskonna tasandil. Aeg ja koht, mis sünnitas keldritesse tänavalapsi surema. Ellujäämine iseenesest oli kangelastegu, aga kuidas jäi inimväärikusega? Kuidas sellega praegugi on? Lisaksin selle raamatu koolide kohustusliku kirjanduse hulka. Võimas ja geniaalne. Algab lihtsalt ja keerutamata ning tõuseb nagu tormilaine suurteks filosoofilisteks üldistusteks. Leiab nii keeleilu kui mõttelendu ja ausa tüki ajalugu.

 

KODU MERE ÄÄRES   Christina Skye  2011 / 2014

Tavaline love-story, mida on püütud ilmestada küll maavärina, küll pommiplahvatustega, küll gurmeeroogade, küll kudumismustritega (põhimõttel igaühele midagi), aga erilise lugemiselamuseni kuidagi ei küüni. Häirisid ka kõik eranditult ülipositiivseteks kirjutatud karakterid-musirullikesed. Mis viga oleks sellises keskkonnas elada ja armastada. Naistekas, mis on vorbitud meeldima igale maitsele, ei sobi tegelikult eriti kellelegi.

 

REKETIGA TÜDRUK. KAIA KANEPI TEEKOND AMEERIKA MÄGEDEL  Kalle Muuli & Helen Sulg  2017

Üks põhjalikumaid, ausamaid ja huvitavamaid autobiograafiaid, mis mulle kätte on sattunud. Ei ole lihtsalt suure ðrifti ja piltidega jõuluraha tehtud, vaid dokumenteeritud uhke peatükk Eesti tennise ajaloost. Palju südamlikke isiklikke mälestusi, võistlusspordi ilu ja valu koos põhjaliku statistika ja analüüsiga. Tennisega seotud inimestele igati väärt lugemisvara väga heas sõnastuses ja kaunis kujunduses. Kui millegi üle üldse viriseda, siis ... raske tükk lugemise ajal käes hoida, aga see oli rohkem naljana mõeldud. Raskekaalulised saavutused väärivad ka raskemat paberit, et kauem säiliks. Nostalgiliselt tahan lisada, et olin ju minagi terve lapsepõlve, 11 aastat, üks reketiga tüdruk, kes alles nüüd, pensionieelikuna vahetas reketi uiskude vastu välja. Kõik lapsepõlve trennisõbrad tulid meelde ja siinkohal kasutan juhust neid ka tervitada. Kaiale hoiame pöialt ka edaspidi. 

 

NÜÜD MA NÄEN TEID   Nicole C. Kear  2014 / 2016

Kuidas edasi elada, kui saad teada, et kaotad ühe oma viiest meelest - selle kõige tähtsama...?  Kui sa ei näe enam oma lapsi, ei saa lugeda ühtegi raamatut, vaadata, kuidas päike tõuseb ja loojub. Mina ei tea, aga raamatu autor nüüd teab. Ta sai hakkama, sest polnud muud valikut. Erivajadustega inimesi on miljoneid meie ümber. Tegelikult on igaühel meist mõni pisem või suurem puue. See raamat õpetab kannatlikkust ja sallivust.

 

TEISIPÄEVANAISTE PUDRU JA KAPSAD   Monika Peetz  2013 / 2017

Olmekoomika, särav sõnastus ja õnnelik lõpp - sobiv lektüür jõulukuuse all lõõgastumiseks. Samalt autorilt samadel teemadel juba vähemalt kolmas raamat. Kes teeb see jõuab ja kes ei tee, sellele kukub ka vahel õnn lihtsalt sülle. Optimismi, sõbrad!

 

KÜLMAKAKSIKUD  S.K. Tremaine  2015 / 2016

Lastepsühholoogiaalane põnevik.  Mis võib juhtuda, kui vanemad on hõivatud teineteisest mittehoolimise ja petmisega. Kuidas väärkujutelmad meie pähe pesa punuvad. Kuidas valed sünnitavad valesid ja põgenemine põgenemist. 

 

ISIKLIKULT VASTUTAMATA   Lena Andersson  2014 / 2017

Lugu naisest, kes ei tea, mis on armastus. Jäärapäine tants kipaka sugutäku ümber, mis ei vääri küünlaid. Karge põhjamaine raamat kuumadel lõunamaistel teemadel. Kas igaühe jaoks on kuskil keegi?

 

INGLITE KEEL   Meelis Friedenthal  2016

Ülistuslaul raamatule kui sellisele. Tagasivaade ajalukku, mil alkeemikud sulatasid pliist kulda ja kirjutajad panid raamatu sisse hinge - olgu siis deemoni või ingli oma, et raamat oleks päris elus asi, võrdne inimese endaga, midagi homunkuluse sarnast. Aga müüdid elavad ajas edasi, käivad meiega alateadvuses kaasas, kandes nii head kui kurja, nii et ammused õpetlased polnudki tõest väga kaugel. Raamatu mõju inimesele on ja jääb.

 

HIRM KADUVIKU EES   Erica Jong   2015 / 2017

Raamat suremisest, suretamisest, surmast ja elu võimalikkusest kõige selle taustal. Võiks karta, et liiga morbiidne jutt, aga üldsegi mitte. Rahulik realistlik ja aus lähenemine, kurbuse kõrval terendamas ka väike huumorinoot. Jep - surm on paratamatu elu osa ja kuidagi me oleme ilmselt kohastunud need halvad asjad üle elama. Ei ole vaja karta ega varjata oma tundeid - mis iganes sa ka ei tunneks - sa pole parem ega halvem inimene kui kõik teised.

 

PEEGELMEES   Justin Petrone  2017

Kohalik bestseller ilusti õigeaegselt jõululettidel. Esimene kolmandik mõjus nagu tädimaali eneseabiraamat (kõik see küüslauk ja ingver ja elu muutmine). Edasi läks palju paremaks. Oleks nagu lugenud raamatut "Minu Eesti n+1". Särav isikupärane huumor ja lood elust enesest. Ainult uudsuse säde jäi puudu. Need asjad on autor tegelikult oma eelmistes mina-raamatutes juba mitu korda ära ütelnud. Arvan, et kirjanik on ammu küps, et peategelast ja teemat vahetada. Kuigi - on ju vana tõde, et kunstnik maalib elu aeg ühte sama pilti ja kirjutaja kirjutab ikka sama raamatut.

 

KOGU ELU    Robert Seethaler   2014 / 2017

Lugu teekäijast, kes sammub mööda eluteed üles ja alla, siia ja sinna. Tuleb armastus ja läheb, tuleb sõda ja läheb, tuleb laviin ja läheb - elutee kulgeb ikka edasi ja edasi. Meditatiivne kulgemine Alpides taeva ja maa vahel. Ilus.

 

VÄIKE TÜDRUK, KES ARMASTAS LIIALT TULETIKKE   Gaetan Soucy  2000 / 2017

Õudukas, mis kujutab läbi lapsesilmade ühiskonnast isoleeritud ja tavaarusaamade järgi jäledat perversset perekonnaelu. Meisterlik piiritõmbamine siin- ja sealpoolsuse vahele. Meisterlikult loodud nihkes maailmapilt alates nihkes sõnadest ja nihkes väljenditest kuni nihkes mõttelaadi ja väärtusteni. Läbinisti kole, huvitav ja meisterlik.

 

SEE LINNUKE ON LEIN  Max Porter  2015 / 2017

Hingekriipiv, muinasjutuline, kohati müstiline, luuleline, samas karm ja röögatu painaja - lugu leinalinnust. Mõraseks löödud hingepeegel, mis mõjub nagu karje öös, mis ei lõppe aga koidikuga vaid kestab ja kestab ja kestab. Veidralt, aga mõjuvalt ja kaasaegselt sõnastatud valu. Nagu sõnadesse laotud Munchi "Karje".

 

KAKSIKÕDE   Louise Jensen  2016 / 2017

Põnevik viie laibaga. Lugu lapsevanematest, kes ei saa oma rollidega hakkama. Sisaldab stseeni, kus teismelise ema saadab tütre sõbrannale sünnipäevaks karbitäie ekskremente. Selle kõrval on meie "Kaka ja kevad" lausa naljategu (mis ta ju tegelikult ongi). Kirjanikul peabki olema avar fantaasia, aga sellised stseenid minu jaoks raamatut paremaks ei tee. 

 

ÕNNESÄRGIS SÜNDINUD TÜDRUK     Jessica Knoll  2015 / 2016

Ebaõnnestunud pealkirjaga lugu veidrate väärtushinnangutega keskklassi plikast, kes hirmsasti himustas glamuuri ja raha. Mõrumaitseline haarav triller teismeliste seksiorgiatest, narkost, koolitulistamisest, laste omakohtust ning võitlusest, kuidas kogutud koormaga pärast läbi elu marssida. Kes on süüdi? Autor ja peategelane koos leiavad, et ainult kõik teised.

 

ÄRALEND   Kristin Hannah   2013 / 2015

Ajaviiteromaan rohke traagika, EMO, narko, telestaari, vana hipi, gootipoisi, koomapatsientide ja palju muuga, mida toredat ameerika ühiskonnal meile kamaluga visata on. Normaalsest elust lugeda olevat igav. Paberil ja ekraanil on igasugused äärmused seni teretulnud, kuni need kanduvad sealt reaalsesse ellu. Aga kuidas kirjastada raamatut ilma lõhkipuhutud  action´ita? Kirjutatud on väga hästi, voolavas narratiivis, moodsate liigenduste ja uperpallidega, seinast-seina tegelaskujudega ja plahvatava emotsiooniga. Igav kindlasti ei ole, aga ikkagi - kõike on kuidagi liiga palju. Samu mõtteid vähesemate vahenditega edasi anda oleks kirjutajale suurem väljakutse.  

 

IMELISTE SÜNDMUSTE AASTA    Sarah Winman  2015 / 2017

Muinasjutuline eepika sõjajärgsest valusast ärkamisest Inglismaal Cornwallis. Ilus hingestatud lugu, väga sobiv kaamoseaega. Sümbolistlik, luuleline positiivse alatooniga mõnusas väljapeetud stiilis kirjutatud lugu. Ühe lõpp on alati teise algus.

 

MA OLEN SIIN   Clelie Avit  2015 / 2016

Võimatu osutub võimatuks, kuni kõik seda teavad. Kuni tuleb keegi, kes ei tea ja võimatu saabki võimalikuks. Tore, et on nii palju asju, mida me veel ei tea. Noortele orienteeritud meditsiiniulmekas.

 

RASKED VALIKUD   Karma Brown   2016 / 2017

Superameerikalik lähenemine sõprusele, armastusele, perele. Kõik on hästi ninnu-nännu, kuni juhtub õnnetus ja siis on esimene kõne oma advokaadile, mitte sõbrannale või kallimale või sugulasele. Raamat surrogaatemadusest ja moodsatest kärgperedest. Kas looduse seadustest üle astumine teeb meid õnnelikumaks?

 

ÖÖBIK  Kristin Hannah  2015 / 2016

Naised II Maailmasõjas. Okupeeritud Prantsusmaa. Nälg, holokaust, pommid. Ootamatu teemavalik USA Lääneranniku keskmise põlvkonna kirjanikult. Midagi uut ajaloo aspektist me sellest raamatust teada ei saa, aga lugu iseenesest on raske aga kaasahaarav. 

 

ÕHTUSÖÖK    Herman Koch 2009 / 2015

Hea raamat sellest, kuidas vägivald kasvatab vägivalda. Negatiivset peategelast arendada on autorile  (ja lugejale) alati suurem väljakutse. Samuti on lool vahvad restoraniseintest raamid. Algus ja isegi keskpaik veel toimivad kenasti, aga lõpp on minu jaoks küll selgelt üle võlli (loe: publikupüüdmiselõks). Mitu protsenti inimkonnast on "kenad"? Kas veri võib (peab??) olema paksem kui vesi? Mida kõike küll tehakse tuleviku, karjääri ja raha nimel... Film ka vändatud sellest loost.

 

KUIDAS MA LÄHEN   Irja Kass  2008

Kurb raamat vaprast võitlusest paratamatuse vastu. Aus, julge, hirmutav, humoorikas aga raske pihtimus võitlusest elu eest koos tõusude ja mõõnadega. Mõni asi on nii halb, et sellest rääkida on võimatu, aga kirjutamine mõjub teraapiana. Hektiline ja segipaisatud kirjutamislaad annab ootamatult hästi edasi kõike seda pöörasust, mis autor läbi elas. Pealkiri ja kaanepildid ka väga sümboolsed. Tuleb tänuga võtta igat päeva ja tundi mis meile on antud. Need asjad, millele igapäevaselt üldse ei mõtle, on vahel elus kõige olulisemad. 

 

TOOKORD MEIL ISAKODUS   Hans Fallada   ....., 1977 / 1995

Lapsepõlvelood 19.saj. lõpu / 20.saj. alguse Saksamaalt. Südamlik soe ajastutruu perekonnalugu ontlikuks õpetatud ja drillitud lapsukestest, kelledest paljude kurb saatus oli hiljem lõpetada I MS lahinguväljadel. Kena vanamoodne sündsalt hillitsetud huumorinoodiga igati väljapeetud lugemine.

 

LILY JA KAHEKSAJALG   Steven Rowley  2016 / 2016

Ära nimeta hunti nimepidi - kutsud kurja välja. Metafoorides kirjutatud mõistujutt hoolivusest, armastusest, üksindusest, paratamatusega leppimisest ja lahtilaskmise raskest tööst. Kujutan ette, kui raske seda kõike oli kirja panna. Sellist süþeed on muidugi raske päris ära rikkuda, aga autor on leidnud omanäolise, veidi lapseliku (mitte lapsiku) lähenemise, mis võib, olenevalt lugejast, kas sobida või üldse mitte sobida.

 

JÄINE MEES   Diana Palmer  1996 / 2015

Hirm kontrolli kaotada versus tingimusteta armastus. Keerulised peresuhted ja noorpõlve eksimused maksavad kätte veel küpseski eas. Pikk teekond usalduseni läbi seinast-seina tunnetemöllu ja hingehädade. Mehelikkust pole olemas ilma naiselikkuseta.  

 

OONA JA SALINGER   Frederic Beigbeder  2014 / 2015

Sõjal, ajalool ja armastusel on alati mitu nägu.  Õpikutõed pole kaugeltki piisavad oma arvamuse kujundamiseks. Nii palju kui on inimesi, on ka arusaamu maailma asjadest. Autor mängib siin julget mängu ajaloo ja fantaasia piirimail, aga tulemus on mõjuv ja hea. On asju, millest tuleb rääkida, kuni veel leidub elavaid mäletajaid.

 

SIMONI  PÄÄSTMINE   Jon Katz  2014 / 2016

Loomaraamat filosoofiliste kõrvalepõigetega kaastunde ja halastuse radadele. Kes vajab kiusamise puhul rohkem abi - ohver või kiusaja? Kas tapmine on vägivald või halastus? Ei ole musta ega valget - on ainult halli varjundid. Raamat ei ole liigne pisarakiskuja, minu jaoks jäi emotsionaalsest küljest tegelaste tagamaade avamisel üht-teist puudu. Ei ole lihtne ennast avalikkuse ees lõplikult avada, aga resultaat maksab kõik kätte. P.S. Kaanefoto on jalustrabav.

 

ÄÄRMISELT VALI JA USKUMATULT LÄHEDAL   Jonathan Safran Foer  2005 / 2013

Katastroofiromaan läbi lapsesilmade. Äärmiselt novaatiline, tihe, pöörane, visuaalsete põigetega (mida sõna ei suuda, seda suudab kujundpilt). Kõik-on-uus-septembrikuus väljaarvatud teema - kaksiktornid. Aga see on vaieldamatult parim, mida sel teemal lugenud olen (ja seda on PALJU). Autor adub ka teravalt, et tornidedraama on ainult killuke veriste maailmasõdade ajaloost ja tapmistel ei paista lõppu. Kuidas igast surmast saab kodutäis murtud hingi - sellest ongi see lugu.

 

LAPSEPÕLV EESTIS   Tania Alexander  1989 / 1995

Perekonnalugu kahe sõja vahelisest ajast. Nii palju huvitavaid inimesi elab meie ümber - milleks veel vorpida väljamõeldud "tõsieluseriaale"? Eesti kolkakülast maailmakodanikuks on ainult üks samm. Küsimus on ainult, kas soovid seda astuda või mitte. Aus ja huvitav pihtimus.

 

MINU SOOVIDE NIMEKIRI   Gregoire Delacourt   2012 / 2017

Raamat rahast ja sellest, mida see väikese inimesega teeb. Meeldetuletus, et õnne valem koosneb väikestest asjadest ja julgusest tõele näkku vaadata.

 

TAEVA VÄRV   Julianne MacLean   2011 / 2017

Justkui romaanivabrikust väljastatud järjekordne "bestseller". Kamalutäis traagikat, petmisi, haigusi, surma, kamalutäis armastust ja suuri tundeid igas suunas (leina, süüdistusi, enesepettust) ja moodne kamalutäis müstikat veel otsa - ongi "ameerika bestselleri" retsept käes. Glamuurne kaanekujundus veel lisaks. Two-in-one stoori. Sealjuures see teine lugu on esimesest parem, sellega oleks võinud piirdudagi. Müstika ja esoteerika on muidugi head müüginipid, aga sisukuse seisukohalt väga libe jäääää.

 

MEES NIMEGA OVE  Frederik Backman  2012 / 2016

See raske meheks olemise kunst. Mõni ei leia terve elu jooksul õiget nippi üles. Südamlikult sarkastiline veidralt elujaatav lugu jäärapäisest põhjala hundist, kes oleks nagu ajale jalgu jäänud ja nagu poleks ka. Kas Sina tunned oma naabreid? 

 

VEIDER ARMASTUSLUGU      Arp Rullingo 1939 , 1917

Eesti romaanivara. Retro, tõeline vintage! Ajastutruu keelekasutus ja mõttelaad. Minevikunostalgia. Tekitab tahtmise ajaratast tagasi pöörata ja siit kõrgtehnoloogiaajastust tagasi lihtsasse elusse pääseda. Kui nad siis vaid oleksid teadnud, mis ees ootab .... 

 

ÜKS LIIGNE SAMM   Tina Seskis 2013 / 2016

Põnevikumaiguliste keerdkäikudega lugu õnnetusest, elust süükoorma all. Lugu ühe perekonna lagunemisest ja taasühinemisest. Moodsalt palju segadust, valu, kokkusattumusi, pidusid ja narkootikume, laipu ja hingepiina. Liiga keeruline, et tõsisest võtta. Piisavalt kaasahaarav, et mitte käest panna.

 

EI TULE IIAL TAGASI   Hans Koppel  2011 / 2017

Krimilugu keldriohvrist - kellele þanr sobib, see saab ilmselt oma adrenaliinilaksu kätte. Kuigi ... teema oleks nagu...häbi mõeldagi...läbi leierdatud natuke. Vaat, milliseks maailm on pööranud. Kirjutis on iseenesest hoogne ja hästi läbi komponeeritud, selgesõnaline ohvripsühholoogia õpik. Kõik me oleme ju tegelikult millegi või kellegi ohvrid kergemal või raskemal määral. Aga ükskord koidab lahendus.

 

INIMESED PUUDEVÕRAS   Hanya Yanagihara  2013 / 2016

Pildid teadusmaailma köögipoolelt. Palju põnevust, õnnelike juhuseid, vastuseta küsimusi, uskumatuid imesid, valusaid suhteid, kibedat konkurentsi, lõputut tööd, kuulsuse ahelaid ja eetilisi probleeme. Vastutust ja julgust nii teha kui tegemata jätta, tarkust nii öelda kui ütlemata jätta. Aga teadlanegi on paraku ainult inimene, homo sapiens oma vigade ja eelarvamustega. Ükski Nobeli preemia ei tee teadlasest paremat isa või ema, sõpra või sugulast. Väga leidlik idee ja lähenemine autori poolt, oskuslik negatiivsete kangelaste kujutamine, põhjalik teadusmaailma tundmine, oskus pinget kerida ja hoida. 

 

PANDÞABI LESKEDE EROOTILISED LOOD  Balli Kaur Jaswal   2017 / 2017

Vaat mis juhtub, kui kastiühiskond, kokkuleppeabielud ja veretasud kolivad Londonisse. Hulk õnnetuid segaduses harimatuid inimesi püüdmas paremat elu kaugel kodust ja oma kultuurist. Burkade alla peidetud hirm ja pisarad, vallatused, kirg ja erootika. Suurest ühtlasest maailmakülast oleme ikkagi päris kaugel veel. Omapärane, positiivse alatooniga feministlik lugemine. 

 

KALLIS MICHAEL! ARMASTUSEGA ISA   Ian Maitland  2016 / 2017

Kuidas tulla toime psüühikahäirega? Kuidas elada psüühiliselt ebastabiilse inimese kõrval? Kuidas abivajajat ära tunda, kuidas aidata? Kas kõrvalseisja saabki aidata? Kas meditsiin saab aidata, kui inimene ise abi ei soovi? Kust jookseb piir terve ja haige psüühika vahel? Kas meil kõigil mitte pole "omad kiiksud"? Depressiooni ja söömishäirete näitel on kirja pandud keeruline lugu otse elust enesest. Hirm tõele näkku vaadata maksis peaaegu noore inimese elu. 

 

TEHES NÄGUSID  Amy Harmon  2013 / 2016

Raamat inimese seesmisest ja välisest ilust, patriotismist Ameerika moodi, kambavaimust ja kuhu see kõik kokku välja viib. Iraagi sõja, degenereeriva lihasdüstroofia, jumalasõna ja sportmänguhulluse kaudu koorub välja piir ilu ja inetuse vahel, olulise ja mitteolulise vahel. Ikka seesama asi, et keegi ei õpi teiste vigadest, vaid peab kõik ise läbi tegema. Võib-olla see ongi elu.

 

KA SEE LÄHEB MÖÖDA  Milena Busquets  2015 / 2015

Kuidas toime tulla leinaga, mahajäetusetundega, üksildusega. Pidutse või nuta - miski muu siin ei aita kui aeg. Võib teha rõõmsat nägu ja agaralt toimetada, aga hing nutab siiski sees ja ükskord murrab see välja.  Võltsnaeratustest on üldse elus vähe abi - ole see, kes sa oled ja ela enda, mitte kellegi teise elu. Selliste lihtsate tõdede õpik - siiski mitte mingi eneseabiraamat, vaid normaalne jutukas.

 

KUI TAHAD  Helle Helle  2014 / 2017

See raamat peaks vist olema võõrandumisest ja kapseldumisest ja natuke iseendast mööda elamisest. Teema on hea, aga teemakäsitluses jääb miskit nagu vajaka. Jah, on sobilikult lakooniline, kõnekam on see, mis jääb ridade vahele või hoopis tuleb pärast lõppu. Minu jaoks jäi seekord midagi puudu - mitte lahtiseks, millest võiks edasi mõelda, vaid just täpselt puudu. Ehk ei süvenenud piisavalt?  Lemmiksari ju ikkagi...

 

SUUR VEND   Lionel Shriver 2013 / 2014

Raamat pealtnäha justkui kehakultusest ja söömasööstudest, aga petliku pinna alt koorub välja huvitav suhtedraama. Kas ikka veri on paksem kui vesi? Kas täiskasvanuid saab potitada-pillitada nagu beebisid? Kust jookseb piir kahe ego vahel? Ja mis siis saab, kui astuda jõuga loodusseadustele vastu. Humoorikas lugemine mõistliku lõpuga, keskel ehk liiga palju paksu rasva.

 

UHHAA KULDKALAKESEST  Darja Dontsova  2003 / 2006

Vene menukirjaniku irooniline kriminull. Segu "Kaheteistkümnest toolist", "Meistrist ja Margaritast" ja natuke "Anna Kareninat" ka otsa. Mitte sisult vaid vormilt, ma mõtlen. Vene hinge murravad ikka ühed ja samad asjad - olgu maailmakord milline tahes. Sama tunne, nagu praegu RTRst Pugatðovat ja Kirkorovit vaadata - täielik deja vu.

 

MEIE KEEMILISED SÜDAMED    Krystal Sutherland   2016 / 2017

Keskkooliarmastus. Esimene ja õnnetu. Palju toredaid Facebook´ist kogutud aforisme. Tükati eluline, tükati läbinähtav ja etteaimatav. Palju ilusaid kujundeid ja sümbolimänge. Areneb ladusalt ja lõpu poole läheb paremaks. Tähetolmust oleme võetud ja tähetolmuks ka saame. Vaatamata sellele on elu väärt elamist iga minut ja iga tund. Väga tänapäevane noortekas. 

 

HULLU MEHE KAITSEKÕNE   August Strindberg  1893 / 2015

Rootsi geeniuse autobiograafia ilukirjanduslikus võtmes. Kirglik pöörane, võib-olla  ka aus. Ülim andekus ilmneb enamasti mitmel rindel korraga - ka elamise kunstis, sellises, mis annab ainest hulgale romaanidele ja draamateostele. Ei hakkagi siin rääkima vaimustavast stiilist, peenekoelisest labasusest, sarkasmist, armust ja hirmust, vihast ja kirest, millest see teos pakatab, sest kes olen mina, et geeniust lahata. Ütlen ainult, et äärmiselt huvitav on lugeda seda sama draamat abikaasa seisukohalt kirjutatuna (Lena Einhorn "Siri" 2013 eesti keeles). Oi elu.  

 

IGAVESTI KOOS   J.A. Redmerski  2013 / 2017

Järg raamatule <Igaviku äärel>. Peaaegu nagu kordustrükk - ei midagi uut kahjuks. Kaks korda samu loorbereid lõigata ei saa. Mugav aga ohtlik tee see järgede kirjutamine - vägisi kisub allamäge minema. Nii ka seekord.

 

JA SIISKI NII LÄHEDAL   Anna Þigure  1999

Mälestused perekonnast ja Lätimaa saatusest viimasel sajandil. Kuigi üldpilt on meie põlvkonnale selge, pakub autor siiski huvitavaid nüansse ja eripärasusi, lõunanaabrite nägemust soome-ugrilastest, slaavlastest ja muust maailmast. Näeme, et ettevõtlikkus, julge pealehakkamine, elurõõm, hea suhtlemiskunst ja ausameelsus  on autorit läbi elu aidanud ning küllap aitab lugejatki. Nooremale põlvkonnale kohustuslik kirjandus.

 

VESI MÄLETAB  Emmi Itäranta  2012 / 2014 

Soome debütandi korduvalt auhinnatud ohuulmekas kaugest tulevikust, kus maavarad on otsa lõppemas ning valitseb sõjaväediktatuur. Hea sõnastus, mis tõlkes sugugi kaduma pole lastud minna, rahulikult voogav sündmustik nagu vaga vesi. Sügav põhi on lool ka. Heaoluühiskond ei saa vist tõesti lõputult kesta.  

 

IGAVIKU  ÄÄREL    J.A. Redmerski  2012 / 2016

Südamlik pubekate armulugu. Vahvasti lendav dialoog, seiklused, teismeliste mured ja rõõmud (põhiliselt voodirõõmud). Retk lapsepõlvest täiskasvanute maailma üle kivide ja kändude. Teine osa ka ilmunud.

 

UINU MU KULLAKE   Mary Kubica  2016 / 2016

Psühholoogiline põnevik. Sobib hästi puhkuselektüüriks - ei ole hirmus ega vägivaldne, ometi igal hetkel kaasahaarav ja huvitav. Isikupärased tegelaskijud, selge otsekohene jutustamislaad, vahvasti peidetud puänt ja lahendus. Soovitan..

 

ABIELLUMINE MARYGA   Betty Neels  1996 / 2015

Naivistlikus laadis väga inglisepärane teejoomise ja abiellumise raamat. Sisutühjust täis. Vbl sobiks keeleõppeks. Huvitav, kuidas Inglismaal suhtutakse inimesse nagu mina, kes üldse teed ei joo? Alien?

 

ARMASTUSE GRAVITATSIOON   Sara Stridsberg  2014 / 2017

Eksistents teises dimensioonis. Kahe maailma kokkupõrge vabas langemises. Kasukasse peidetud elu kõverpeeglis. Kas, kuidas ja millega seda sobitada. Kõlab nagu ulmekas, aga nii see pole. Lihtsalt mõned elud on kirjutatud valges trükis tumedale paberile. Meisterlik.

 

JAAK JOALA. KUULSUSE AHELAD  2015  Margit Kilumets

Julge aga ahvatlev samm ajakirjanikult võtta portreteerida täiesti võõrast inimest, keda pool maailma jumaldab ja kutsub koduselt Jaðkaks. Kindlasti oleks raamat tulnud isiklikum, kui seda tööd oleks teinud keegi laulja lähikonnast või erialasem, kui asja kallale oleks asunud muusikainimene. Praegune tulemus on kindlasti objektiivsem, sest pole lastud emotsioonidel mängida ja pieteeditundelisem, sest paraku lõpevad lühikesed peatükid just seal, kust tahaks alles lugema hakata - ehk siis valge ja kollase ajakirjanduse piiril. Selged piirid ehk tugevad raamid ongi selle raamatu nii tugevus kui nõrkus. Kellel emotsioonidest puudu jääb, see võib ju alati kuulata muusikat.  

 

MINU EMA SALADUS  2015 / 2016  Sheila O´Flanagan

Ajaraisunaistekas. Sellega on kõik öeldud. Ajast ja arust nii sisult kui vormilt. Lugege midagi muud.

 

ENNE KUI MA LANGEN  Lauren Oliver 2010 / 2016

Seda autorit ma lausa kadestan. Milline väljendusviis, sõnastusoskus, mõistmine, arusaam, mõtte- ja fantaasialend! Vahel tundub, et tänapäeva kirjanduses on juba kõik trikid läbi proovitud, aga siis tuleb jälle mingi täiesti uus kompositsioon ning rabab oma leidlikkuse ja eesmärgipärasusega. Selles raamatus on kõik viimasepeal - see, mida jutustatakse, kuidas jutustatakse ja miks jutustatakse. Suurepärane noortekas, aga kõlbab ka emadele ja vanaemadele. Näeme, kuidas tiinekate maailmapilt loksub, lainetab ja üle kallaste lööb, saab naerda ja nutta korraga.

 

AINUS TÜTAR  Anna Snoekstra  2016 / 2017

Järjekordne sigrimigri ilgetest psühhopaatidest, räigetest kuritegudest, petistest ja sadistidest. Miks see valdkond praeguse noorema põlvkonna hulgas nii populaarne on - lihtsalt arusaamatu. Vati sees üles kasvanud noored igatsevad millegi "tõelise ja käreda" järele? Sõdasid näinud inimesed jätaksid sellised raamatud ja filmid ilmselt pooleli. Adrenaliini pumpav tihe räige krimipõnevik.

 

TALUMATU TÕDE   Anna Ekberg  2016 / 2017

Kahe meesautori poolt varjunime all kirjutatud krimivarjundiga psühholoogiline põnevik. Suur raha on nagu oopium - inimene kaotab iseenda ja saadab korda uskumatuid tegusid. Sex, kuulsus ja raha - kolm vaala, mille lummus ei kao, enne kui näpud kõrvetatud.  Selles maailmas pole miski nii nagu näib. Küll on hea elada, kui keegi sind ei jälita, keegi sinuga ei võistle, ei pea tegema võltsnaeratusi läbi pisarate ja mõttetuid smalltalk´e. Olenevalt elukeskkonnast avaldub inimese parem või halvem "mina". Nii nagu ketikoerad kasvavad kurjaks. Väga mitmekülgne, tihe, põnev,  tänapäevane jutukas. On kohti, kus müügiedu nimel räigelt üle võlli mindud, on ka süþeelisi nõrku lahenduskäike, aga populaarsust võita need autorid kahtlemata oskavad, see raamat juba letile vedelema ei jää.

 

LADY ALMINA JA TEGELIK DOWNTON ABBEY  Carnavoni krahvinna  2011 / 2014

Siin kohtuvad tõeline ja väljamõeldud ajalugu. Praegune Carnavoni lossi krahvinna on lossikroonikas ja ajalooarhiivides ära teinud suure tänuväärse töö ning toonud lugejani killukese lossi tõelist minevikku I MS ajast - teel kuldajast moodsasse maailma. Uskuge, päris elu on veel põnevam, kui telekast pakutav mäng. Teenijate ja härrasrahva käekäiku jälgides saame laiapõhjalise tervikpildi kogu ajastust maailma erinevais paigus. Väga põnev. 

 

KUI RITSIKAD NUTAVAD   Charles Martin  2006 / 2016

Meditsiinipõnevik. Autor on kas ise meedik või siis suure eeltöö ära teinud ja ennast välikirurgia ja südamesiirdamise detailidega päris hästi kurssi viinud. Raamat ülivõimekast superkangelasest, kel elu otsustavatel momentidel siiski viltu veab. Raamatus jääbki domineerima süþeeliini totaalne ülekoormamine kõikjal ja kõiges. Ebarealistlik rabelemine, korduvad kangelasmustrid kuni loodusõnnetusega võitlemiseni välja kaugenevad reaalsusest sedavõrd, et annavad muidu kohati asjalikule südamlikule loole lausa muinasjutulise alatooni. "Lõhkipuhutud" peategelase varjus tegutseb aga hulk äärmiselt sümpaatselt kirjeldatud vahvaid kõrvaltegelasi, kes puudutavad lugeja hingekeeli tõeliselt ja ausalt. Süda ei ole ainult pump - südamega me armastame.

 

MÄLESTUSTE TALLETAJA TÜTAR  Kim Edwards  2005 / 2017

Terve elu valedele ja pettustele üles ehitada ei saa. Teed kord otsa lahti ja õnnetused hakkavad oma elu elama - tee mis tahad. Hädade eest peitu pugeda ka ei saa - mõttes rändavad need ikka sinuga kaasa igasse maailma otsa. Perekonnadraama keeruliseks elatud elust. Pole mõtet võidelda asjadega, mille vastu inimjõud ei saa. Tänane päev õpetab rohkem sallivust ja tolerantsi - veel põlvkond tagasi oli kõik teisiti. Kust leida selleks kõigeks jõudu?

 

 

VAHT CAPPUCCINOL  Maeve Haran  2007 / 2009

Küll me oleme ikka kõik erinevad. Tore on lugeda, et mõnele inimesele teevad rõõmu just need väikesed asjad, mida sina ei salli ja vastupidi. Minu väikeste rõõmude raamat ilmus juba palju aastaid tagasi - nüüd sattusin ühe samalaadse peale teiselt autorilt. Palju mõnusaid ajas talletatud hetkeemotsioone, midagi igihaljast ja midagi isikupärast.

 

MA OLEKSIN EELISTANUD ELADA   Thierry Cohen  2007 / 2017

See raamat üllatas positiivselt autori nutika fantaasialennuga. Ulmelisel armastuslool on väga õpetlik alltekst. Nooruseaja mõtlematud otsused ei mõjuta ainult otsustaja enda elu, tihti kannatavad need kõige rohkem, keda just kõige rohkem armastatakse. Tarkus ja kogemus tuleb paraku aastatega. Ladus leidlik psühhodraama.

 

VAIKUS   Endo Shusaku  1969 / 2016

Raamat väärtustest, väärtushinnangutest, ideedest ja kinnisideedest, nende murdmisest ja seesmisest murdumisest. Kuid ka otsimisest ja leidmisest, piinast ja piinamisest, kultuurist ja vägivallast, argusest ja julgusest. Kõike seda ja palju muud õpetatakse meile piiblit uurides, kristlust ja budismi võrreldes, arutledes elu ja surma, õnne ja õnnetuse, armastuse ja vaenu, reetmise ja märterluse üle 17. sajandi Jaapanis. Lihtne puhas haikulik vorm ja suur vastuseta küsimus: miks Jumal näeb ja vaikib? Miks?

 

VÄIKE MAAILM   Asa Hellberg  2014 / 2016

Südamlik seebiooper erinevas vanuses inimestest, kes on terve pika elu ennast maha salanud ja petnud ning alles küpses eas julgenud isiklikku õnne otsida. Natuke humoorikas, natuke õpetlik, natuke kreisi, sooja sõnumiga, kõikvõimaike õnnelike lõppudega soovitus, et võidelge igal eluhetkel oma isikliku õnne eest - siis on teistel ka teie kõrval tore olla.

 

MINU TENERIFE   Mart Normet  2014

Töönarkomaani pooleaastane puhkus soojal palmisaarel. Stiilipuhas, hea huumoriga, informatiivne, vaimukas reisiraamat. Igati tujutõstev ja positiivne lugemine. Reisida tahaks siiski kuskile mujale.

 

MINU AHVENAMAA  Janne Kütimaa 2016

Lõpuks ometi üks saareraamat - minu õnn ja rõõm! Juba ette positiivselt häälestatuna ei pea seekordki pettuma. Ahvenamaa, Kökari. Kõik see meri ja kohavaim, mida ei saagi kirjeldada, mida peab ise tunnetama. Inimeseks ja isiksuseks kasvamise lugu sinna juurde. Palju pühalikku ülistust, mida igas muus situatsioonis laidaksin mõttekordustena, teenib siin tähtsat ülesannet - et raamat ei lõppeks eal. Nii on ehk tundnud kirjanik ja nii tunnevad kõik saarehullud lugejad. ( Samast Kökari saarest räägib ka Ulla-Lena Lundbergi unustamatu romaan "Jää".)

 

ÖINE VARITSEJA   Donna Anders  2003 / 2005

Laibarohke kriminull mitmete psühhopaatide ja ahistamistega. Ebausutav väljamõeldis, mis pinge kruvimiseks ja hoidmiseks vahendeid ei vali. Lausa sinnamaani, et pinge ise muutub juba tüütuks. Politseid näidatakse vastukaaluks äärmiselt halvas valguses, nende uskumatu apaatsus ja ebakompetentsus on kirjutatud laskma ühel lapsullikesel sama metsatee ääres muudkui möödakäijaid kõmmutada, politseivalve all olevatesse majadesse ronitakse korduvalt sisse, juba tabatud pahad pääsevad lihtsalt põgenema, ei mingeid koeri, ei jalajälgi. Nii on muidugi lihtne põnevikku treida, aga... süþee paikapanekus näen karjuvaid puudujääke. 

 

MERESEIKLEJA   Fern Michaels  1980 / 2016

Keskpärane naistekas. Lõpp paistab juba algusesse ära. Kogenematu tütarlapse armulugu machomehega. Sujuv, aga ei midagi uut. Ei saagi aru, miks selline teos kaheksakümnendatest on otsustatud nüüd tõlkida ja avaldada - vahepeal on ilmunud ju nii palju uut ja paremat. Valik on ju lai.

 

PEAST PÜHITUD  John Harwood  2013 / 2016

Vaimustavalt hästi tabatud õhustikuga romaan ülemöödunud sajandi Inglismaa elust ja olust.  Täppi on pandud  tolleaegse ilukirjanduse temaatikaga, dialoogiga, maailmapildi ja tegelaste mõttelaadiga. Kiidusõnu pälvib autori sisseelemisvõime ning igati ajastutruu väljendusoskus. Põnev, kaasahaarav ja sünge. Paneb mõtlema, et tore on siiski olla sündinud siin ja praegu. 

 

IGAVESTI JA VEEL ÜKS PÄEV   2016    Ari Lanto

Seda romaani soovitan alustada täpselt keskelt. Eelnev on üüüberpikk sissejuhatus, kus trehvab vanu tuttavaid paiku Tartus ja harju keskmist argisebimist  leierdatud kenitlevate  mõtete valguses. Alles teises pooles sain üllatusega aru, et peategelane on naissoost. Sealt hakkas hargnema ka õrn tegevusliin, mis erines eelnenud ärkan-kolan linnapääl-olen tubli-teen heategevust-kobin magama teemast. Ühesõnaga - raamatu tagumine pool on tugevam, mäng kompositsiooniga ja eelneva miksimine järgneva vahele oleks ehk tulnud üldmuljele kasuks. Lõpp oli päris tore, sarnast mõttelendu edaspidiseks!  

 

WINTERI  AED  2015 / 2016  Valerie Fritsch

Apokalüptiline ulmelugu. (Sobib hästi homse P-Korea tuumakatsetuse ootuses.) Idealiseerib lapsepõlve kui igavest pelgupaika, kui Eedeni aeda, otsib tõde unenägude ja reaalsuse vahel, torgib absoluutse võõrandumise ja armastuse teemat. Sünnis, surmas ja võib-olla ka armastuses oleme alati üksi. Krutib ja krutib, aga tasakaalust siiski välja viia ei suuda. Viimane vint on puudu.

 

DAAM KULLAS   2012 / 2016   Anne-Marie O´Connor

Gustav Klimti meistriteose, Adele Bloch-Baueri portree erakordne lugu 

Kunstiajalooline suurteos, killuke Teise Maailmasõja ajalugu Austria ja austerlaste vaatevinklist ning sellest, kuidas asjad maailmale avanevad nüüd, aastakümneid hiljem. Holokausti lugu ja ja paljude paljude perekondade ning üksikisikute saatuse lugu ajaloo (kõver)peeglis. Raamat sellest hirmsast ajast, mida meie vanemad tahaksid unustada, meie ise tahaksime mõista ja meie järeltulijad tahaksid eirata. Lugu sellest, kuidas kunst on suurem kui aeg ja lugu. Erakordselt töömahukas ja tänuväärne teos.

 

JÄÄMINEK   Mathura  2016

Raamat viimasest mohikaanlasest keset Kasari luhta. Minu imedemaa. Minu inimesed. Minu luht ja laht. Lugu täpselt minu südamesse. Aitäh ja kummardus autorile.

 

VESI MINU VESKILE   Kaie Bergmann  2017

Suguvõsakroonika mõningaste mõttelendudega ja ümberjutustus eluloost.  Päriskirjanduse hulka ei liigitu. Algus paljulubav, aga lõpp vajus päris ära. Ninnu-nännu-trilla-tralla. Endale sellist standardelu küll ei tahaks. Igav.

 

TUULEMÜÜJA TÜTAR   Kiiri Saar  2016

Novellikogu. Mõned meeldisid rohkem, teised vähem, nagu selliste asjade puhul ikka. Rõhuasetus on suhtedraamal ja inimesetundmisel, kontekstiks kodumaine külaromantika. Mängud loodusega on vähem õnnestunud. Toimetajana oleksin esimese loo välja jätnud, edaspidi läheb paremaks.

 

SAATUSLIK MEREREIS    Lone Theils  2015 / 2017

Üks krimivärk, kus uljas sõjaprintsess (loe padupositiivne tegelane) krabab kinni sarimõrvari koos kaaskonnaga. Algab lõputu tüütu sebimisega ja lõpeb lausmäruliga. Palju laipu ja feminismi. Ei olnud minu maitse. Paluks midagi realistlikumat. Minu maailm ei ole niii hukas.

 

OLIVE KITTERIDGE   Elizabeth Strout  2008 / 2016

Pulizeri preemiaga auhinnatud väärtraamat räägib sellest, kuidas maailm tundub siis, kui pole enam palju aega jäänud. Elukogemus, elutüdimus, mälestused - mälestused - mälestused ja hirm. Selles raamatus on kõik hea, kõik täpselt omal kohal ja ometi mitte. Täpselt nagu elus eneses.

 

VÄIKESED MUSTAD VALED    Sharon Bolton  2015 / 2016

Põnevik, milles pannakse tõsiselt proovile sõprussuhted kunagiste parimate sõbrannade vahel. Meisterlikult on lahatud väikeses suletud ühiskonnas arenevat massipsühhoosi sündroomi ehtameerikaliku kommionuhirmu,  padurohelise liikumise  ja sõjatraumatismi foonil. Kõiki neid tegelikult olulisi teemasid puhutakse tänapäeva ühiskonnas lõhki nagu õhupalle, jättes terve mõistuse teadlikult tahaplaanile. Raamat hoiab ilusti pinget lõpuni, lahkab karaktereid suure põhjalikkusega ning laipade rohkuselt annab ühe täiesti hea kriminulli mõõdu välja küll. 

 

VÕITJA MÄNG   Kevin Alan Milne   2014 / 2016

Peredraama, mäng elu ja surma peale. Kas meeleheitlikud situatsioonid pigem liidavad või lõhuvad peresid? Kui tugev on üks pere tegelikult? Autor on väga veenvalt välja joonistanud erinevas vanuses inimeste kriisikäitumismustrid. Kohati on raske uskudagi, et tegemist on meesautoriga. (Kohalikus keeleruumis on meesautorid viimasel ajal ärapanemisega nii ametis, et reaalne elu jookseb külgi mööda maha.) Saatus on tegelikult ikka üks suur juhuste mäng ja ei mksa ennast süüdistada, kui kõik ei lähe alati nii "kuis peab".

 

MIRANDA   Susan Wiggs  1996 / 2016

Napoleoniaegne spioonilugu ilusate tarkade naiste ja armuvalus meestega. Palju sekeldamist tule, püsside, laevade, õhupallide ja isegi matemaatikaga, klassikalised (loe igavad) süþeenipid mälukaotuse ja hullumeelsusega, meelevaldne ajalookäsitlus - ning headus võidabki kurja, nagu kõigis muinasjuttudes tavaks. Ei meeldi mulle tavaliselt raamatud, mille kaanel autori nimi ilutseb suuremas ðriftis kui pealkiri.

 

TRILOOGIA    Jon Fosse  2007 / 2017

Kolmes meisterlikus lühiromaanis lahti keritud keeruline, kohati valgustkartev perekonnalugu. Palju sugestiivseid kordusmotiive, hüppeid ajas edasi ja tagasi, oletusi, mälestusi, unenägusid ja kujutluspilte - just nii, nagu alateadvus meiega tavatseb mängida. Suurepärane töö.

 

PROVENCE´I MURTUD SÜDAMEGA   Bridget Asher  2011 / 2011

Tundeküllane sentimentaalne naistekas leinast ja armastusest. Soe ja südamlik jutt sellest, kuidas siiski eluga edasi minna, kui lihtsalt sein on püsti ees. Miljonist võimalikust variandist viib sihile ainult üks ning see tuleb endal üles leida. Palju müstikat, salapära, psühhodraamat ning Provence´i lummaavat loodust ja inimesi.

 

PINNALETÕUS   Margaret Atwood   1979 / 1999

Raamat süütundest ja lunastuse otsimisest indiaanisümboolika ja metsiku looduse keskel. Huvitav, mitme läbipõimitud süþeeliiniga, kuni lõpuni pinget hoidev, kohati kriminaalne süvapsühholoogiline teos. Igati oma nimekat autorit väärt.

 

MANSFIELD PARK      Jane Austen   1814 / ...

Klassikaline inglise romaan tuntud ja tunnustatud tegijalt. Kahesaja aasta vanused moraalinormid ja eetika nõudsid inimestelt hoopis vastupidist kui tänapäeval. Vooruslik malbus ja enesesalgamine versus tänapäeva julgus ja eneseteostus. Tänu neile, kes tookord julgesid reegleid rikkuda, teeme meie nüüd vabalt tolleaegseid hirmsaid pattusid, kartmata mingit karistust. Pikkade põhjalike aruteludega meeldiv teos, ajasu elu-olust saame hea ülevaate.

 

RAHU    Attila Bartis   2001 / 2009

Tundliku sotsiaalse närviga kirjutatud peen ühiskonnakriitiline teos. Musta huumoriga pikitud tragöödia sellest, kuidas igasugune (rõhk sellel sõnal) võim ja derþaava rutjab ja tallab kõigepealt ülitundlikud üliandekad inimesed maatasa, teises järjekorras igasugu ullikesed ja lõpuks ka need keskmikud ja muu halli massi, kellel on lihtsalt vastukarva trügida, kakelda, konkureerida, võidelda ja oma tahtmisi peale suruda. Looduslik valik on juba õpetatud eelistama tundetuid matðosid. Ise oleme õpetanud. Autor leiab, et vabaduse all saab mõista ainult sellist seisundit, milles miski meid enam ümbritseva maailmaga ei seo. 

 

MINU NORRA  Polaarutoopiad ja naftaplatvormid   2016

Asjalik amps tõsielusarjast:  hariv, faktiküllane, tükati luuleline, kargelt põhjamaine. Näitab meile, et elukestev õpe on nagu hea magustoit, mis meelitab, aga kõhtu ei täida. Eriti kui valida pehmeid aineid, nagu sotsiaalantropoloogia jms kenad sõnad, mis kõlbavad ainult kombinatsioonis sotsiaaltoetustega. Juba teine raamat mul Tromsöst ja Kvaloyast, mis seda kanti külastama meelitavad. 

 

ELIZABETG JA HÄRRA DARCY    Teri Wilson   2014 / 2015

Lugu sellest, kuidas koeri ja naisi jooksutatakse ringiratast, hinnatakse tõutunnuseid, jagatakse rosette, tiitleid ja isaseid. Kaanekujundaja on asjale päris hästi pihta saanud. Kerge, et mitte öelda kerglane. On selgelt püütud vaimuka dialoogi poole, aga selles ja igas muus mõttes on veel arenguruumi. Kuna see on autori esikteos, siis küllap ta õpib iseenda vigadest, nagu me kõik.

 

ÜKSILDANE TÄHT   Paullina Simons  2015 / 2016

Hea tüdruku ja paha poisi lühikeseks jäänud armulugu. Tänapäevane  valuline noortekas. Südamlik ja õpetlik reisilugu läbi Ida-Euroopa ebamugavuste, läbi tundekeeriste ja suhtesõlmede täiskasvanuks saamise poole. Autor on viinud tegevuse tagasi 2004. aastasse. Minul lugejana tekkis küsimus, miks noored tegelased ei kasutanud omavaheliseks suhtlemiseks kordagi mobiiltelefoni ega arvutit. Süþeesse oli sisse kirjutatud mitmeid ärakadumisi ja lahkuminekuid, mille lahendus oleks võinud juba tol ajal olla paari hiirekliki kaugusel - internetipunktid ju ometi toimisid sel ajal? Muus osas oli väga armas lugemine.

 

TALVEKUNINGANNA   Amanda McCabe

Jõulumuinasjutt renessansiajastust. Autor on soovinud ajaloolist romaani kirjutada, aga tulemus selleni kuidagi ei küüni. Kerglane, sisutühi, pealiskaudne, justkui lasteraamatuke või opereti libreto. Veidrad kangelased ja veel veidramad kangelasteod; lõpp stiilis " ...ja kui nad surnud pole, siis elavad ikka kenasti...". Aga uisutamist oli üksjagu.

 

ÜKSAINUS ÖÖ   Simona Ahrnstedt   2014 / 2016

Siin saame teada, kuidas suures ilmas suured rahahaid töötavad. Riskikapitalistid. Äri eetika ja seaduste piirimail. Ida-blokist tulnutele tuletatakse veel meelde, et klassiühiskond ja tiitlid pole kuskile kadunud ning rassism ja feminism on endiselt akuutsed teemad. Ellu jääda tuleb kahte moodi - majanduslikult ja füüsiliselt. Väga huvitav lugemine.

 

MÄGI MEIE VAHEL   Charles Martin  2010 / 2015

Two-in-one õnnetuste raamat. Mõnikord ei sõltu elud millestki muust kui juhusest. Raamat mehisusest, ellujäämiskunstist, õnnest, õnnetusest, metsikust loodusest ja muidugi armastusest. Kumb on suurem - kas hingepiin või füüsiline valu? Ladus ja hingestatud katastroofidraama.

 

PÄIKESE VARJUPOOL   Elizabeth Palmer  1999 / 2001

Meeldiv tuhkatriinulugu vaestest ja rikastest, sõjast ja rahust, armastusest ja petmisest, õnnest ja õnnetusest. Kõigest sellest, millest üks tubli ajaviiteromaan võiks jutustada.  Lugedes ei teki ajaraiskamise tunnet. Vorm toetab sisu ja sõna toetab (uit)mõtet.

 

TAEVAST KUKKUS KOLM ÕUNA   Narine Abgarjan  2015 / 2016

....sellele, kes nägi, sellele, kes jutustas, sellele, kes kuulas...  Meditatsioon igavikku vajuvast Armeenia külakesest, kus inimesed, majad, aiad ja mäed on justkui kivist tahutud - karmid, ilusad, tugevad ja igikestvad. See teema väärib kindlasti raamatut, nagu  see raamat  väärib oma teemat. Ajatu. Ilus.

 

LAURA   J.K.Johansson  2013 / 2016

Üks veider kriminull põhjanaabritelt. Raamatus vuristatakse ette kõik faktid, aga lõppjäreldus jäetakse järgmist osa ootama. Võib-olla see on äriliselt kuidagi paljulubav tuleviku suhtes, aga taibukam lugeja viib kindlasti ise otsad kokku ja saab aru, kuhu autor oma kolme osa lubava triloogiaga jõuda tahab. Võtmesõna on elundidoonorlus. Kahjuks ei leidnud raamatust õigele krimkale vajalikku põhjalikkust ja läbikomponeeritust, psühholoogilise trillerina oleks saanud tegelastes rohkem süvitsi minna. Ühe veidra kõrvalpalana tundus näiteks kummaline, et noor kena haritud naissoost peategelane sööb alatihti lõunaks kaks perepitsat või kaks juustuburgerit korraga!! Naisautor ei kirjutaks iialgi midagi sellist ja meesautor võiks püüda pisut ümber kehastuda...

 

MEES , KES JÄI ELLU   Michael Punke  2002 / 2016

Preeriatriller. Karusnahakütid kakssada aastat tagasi madistamas punanahkadega, üksteisega, looduse ja iseendaga. See aeg, kui mehed olid rauast ja laevad puust. Kuidas lugu lõpeb, see on juba pealkirjas ära öeldud (ja paljudele filmilinalt tuttav), aga teekond on siiski põnev ja nauditav. Lapsepõlv indiaanijuttude seltsis tuli kohe meelde. Huvitav veel, et enamus tegelaskujudest ongi päriselt sealkandis toimetanud ja küttinud ning üsna sarnaseid õudusi üle elanud. Need kohad, kus ajalugu vaikib, on täidetud kirjaniku fantaasialennuga.

 

KIRJU KODUST   Siim Maaten, Kaisa Roover 2016

Seljakotirändurite ilus(tatud) elu. Armuvalus mitte-enam-verinoor paarike jagab kirjade kujul sugulastele ja sõpradele oma mainstream-green elufilosoofiat, pikitud näidetega juhtumustest maailma eksootilistes paikades. Vastavalt sarja pealkirjale oleks raamatu "kirjuks" saanud tunnistada ka ilma konkreetsete adressaatideta. Raske on uskuda, et keegi selliseid päriskirju igapäevaelus komponeerima hakkaks, kui poleks juba ette kava neist kunagi raamatut kokku panna. Või on kirja formaat jutukestele hoopis hiljem külge poogitud? Reisikirjeldused ise on enamasti huvitavad ja toredasti kirja pandud, mõnikord ei saa arugi, kumb autoritest parajasti pajatab. Selline kerget sorti vahepala.

 

VIIMANE EMBUS   Pam Jenoff   2015 /  2016

Sõjaaegne armastuslugu juuditari ja liitlasvägede lenduri vahel. Palju segadusi, õnne ja õnnetust, halbu ja häid juhuseid, halbu ja häid valikuid, mida sõda kui sundolukord peale sunnib. Aga elatakse ja noor ollakse vaid üks kord...  Huvitava süþeeliiniga hästi ja oskuslikult kirja pandud südamlik lugu. Samalt autorilt juba mitmes (teine?) sarnasesisuline teos.    

 

VÄLJA   Natsuo Kirino  1997 / 2016

Üks äärmiselt räige Jaapani kriminull. Kohati naiivne, kohati vastik, autori poolt nii ebainimlikuks aetud, et loomaaiaga ei sobiks ka võrrelda . Vägisi tahaks seda mingi aguliparoodiana võtta, kuigi autor on oma teost vist ikka tõsise krimkana mõelnud ning mõned kriitikud ka takka kiitnud. Mind see raamat ei loksutanud, isegi ei puudutanud kuidagi (mida vaesus ja lollus mõnes teises situatsioonis ilmselt ikka teeks, sest mõistus pole ju enda teha) - seega soovitan lugeda midagi muud. 

 

SAIALILLEDE SÜGIS   Susan Meissner   2014 / 2016

Kaks ajaloolise taustaga jutustust põimitud kokku ühe kirju salliga. 1911.a NY tulekahju ja  9/11 katastroofide järel püüavad kaks erineva ajastu noort naist oma segastes tunnetes korda luua ja eluga edasi minna. Palju kahetsust, enesesüüdistusi, pettekujutelmu, armastust ja vastuseta jäänud küsimusi. Kohati ameerikalikult sentimentaalne, kuid ajalugu annab raamatule oma võlu (ja 9/11 ka populaarsuse). Huvitav oli lugeda Ellise saarte immigrantide haiglatest. Tänapäeval on loodud fond, et neid restaureerida. 

 

TALVEARHIIVID   Merethe Lindstrom   2015 / 2016

Raamat isikliku elu tagatubadest, millest tavaliselt ei räägita. Elu koos vaimselt tasakaalutu partneriga. Lastega pere pidevas häireolekus -  kindlusetus, ärevus hirm ja ... armastus. Kuidas vastu pidada siledas väliskestas ja sisemises rabeduses?  Kõik need keerulised geneetilised liinid ja sõlmed kandmas järjest korduvat ja võimenduvat hälbimust siit nurgast ja sealt nurgast keskpõrandale kokku. Hingestatud sügavmõtteline tekst kui appikarje, sõna kui ainus tugi viltukiskuvas maailmas. Samas hakkab see uue aja moevool - igasuguses hüljatuses, mahajäämuses ja hädaorgudes suure võimendusega tuhnimine ja sellest kunstiteoste vorpimine natuke tüütuks muutuma. Õnnetus ei ole siiski ainus inspiratsiooniallikas.

  

IGAVIKU FJORDI PROHVETID   Kim Leine  2014 / 2016

See 18. sajandi Gröönimaa saaga näitab järjekordselt, mis juhtub, kui keegi hakkab võõrale maale oma kultuuri viima. Miks inimesed ei õpi ajaloost? Miks me kõrvetame oma näppe ikka ja jälle uuesti? Mis üldse on kultuurne ja mis mitte? Kui vastupidav loom see inimene ikkagi on? Taani Kunstifondi toel on autor teinud kolme aastaga suure töö, elustanud meie jaoks ajaloolisel taustal väljamõeldud tegelased ja sündmused, mis hea kujutlusvõime toel annaks ka tänapäeva maailma üle kanda ning lõpptulemus oleks ikka samasugune. Hästi komponeeritud, kaasahaarav, hariv ja sünge lugu.

 

KOONUSED   Kurt Sweeney   2008 / 2016

Rakumälu ja geneetiline kood määrab meid sellisteks, nagu me oleme - nii väljast kui seest. Pea võimatu on sellest välja rabeleda ja saada kellekski teiseks. Saame tulemuseks lõhutud hinged, purustatud pered ja katkised elud. Aga kui sa sünnidki juba katkisena katkisesse maailma? Ülivähesed saabuvad siia ilma õnnesärgis ja veel vähesemad neist oskavad oma õnne ära kasutada. Raamatu autor on pannud peategelase lapse jaoks üles kirjutama ja lahkama keerukat perekonnalugu. Sealjuures väga ausalt, julmalt ja ohtrasõnaliselt. Kohati tundub, nagu valataks solgiämbrit tulevastele põlvedele pähe. Peategelane pannakse otsima jumalikku alget kunstist, kirjandusest ning nende peegeldusest - elust nagu see on, ilustamata ja klantsimata. Ei tahaks see laps olla, kes seda kord lugema peab.

 

JUTUVESTJA   Jodi Picoult  2013 / 2015

Vabadus ei ole privileeg vaid inimõigus. Mis maailmas me küll elame, et seda lihtsat tõde ikka kuidagi kehtima ei saa? Meie põlvkonnal siin kauges põhjalas on väga vedanud, kui vaadata, mis ümberringi toimub. Kui primitiivne on mõelda, et jumal andestab ja uus elu tuleb parem. Raamat südametunnistusest, andestusest ja halastusest. Raamat holokaustist läbi mitme põlvkonna, läbi tõeliste ja fantaasiamaailma õuduste.