RAAMATUBLOGI   2024  ( 20 )

 

ÕNNELIK LÕPP  Isaac Rosa  2018 / 2024

Kõikvõimalike suhtekriiside lahkamise täielik kogumik. Kui igast uitmõttest tüli üles kiskuda, siis polegi kooselu võimalik. Teine äärmus on saripetmine ja külakorda käivad lapsed. Kõik, mis nende kahe vahele jääb, on ka raamatus pikalt-laialt lahti heietatud. Raamatu juures häiris stiiliga peenutsemine, mis võttis ära lugemisrõõmu - eks katsu jälgida ilma taandridadeta ja eraldamata lõikudeta tihedat eneseanalüüsi sadade lehekülgede kaupa. Imestan, kuidas selliste mõttepiinade kõrvalt üldse aega leitakse igapäevase elu elamiseks - kogu aur lähevb eneseanalüüsi peale ära ja ümbert kaovad partnerid, sõbrad, lapsed ja kodud. Ega nalja pärast öelda, et armastus on tegu, mitte sõna.

 

ÜKSI RÄNDAN  Mats Traat  1985  / 2011

KODU ON ILUS   Mats Traat  1994  / 2011

Esimene raamat on üks tõsine tükk sotsialistlikku realismi ja teine kapitalistlikku realismi. Kaks teost viivad meid läbi ajaloo II MS lõpust tänapäevani välja. Meie põlvkond tunneb ja teab neid aegu ja sündmusi läbi ja lõhki, kõik need Roka barakid ja kolhoosilaudad on veel selgelt silme ees, erastamise ja ärastamise aja rõõmud ning tärkava kapitalismuse ja demokraatia algete sünnivaevad samuti. Tubli ports justkui elavat ajalugu on kõvade kaante vahel valmis uuele põlvkonnale avastamiseks, kust nende vanemad tulevad ja kuidas. Meie kultuurikiht saadeti Siberisse, nende järglastele keelati kõrgharidus ja loominguline tegevus ja nende järglastest omakorda on saanud lumehelbekeste põlvkond, kes sinisilmselt usub, et nemad parandavad maailma taimetoitluse ja jalgrattaga.

 

SIMON   Narine Abgarjan  2020 / 2022

Depressiivsed Armeenia väikelinnad. Kõk need lood on ühest küljest tuttavad ja teisest küljest teistmoodi. Lõunamaa ju ikkagi ja sealne kuum veri. Autor kirjeldab värvikalt halli argipäeva, mis pisut sügavamale vaadates omandab päris kirevaid toone. Riigikorra muutus ei peegeldu agulielus kuigivõrd. Inimesed ikka sünnivad ja surevad ja püüavad vahepeal kuidagi hakkama saada. Elama ju peab, midagi pole parata.

 

EI OLE OLEMAS LIHTSAT TÖÖD  KikukoTsumura  2020 / 2021

Läbipõlemise kunst - kuidas edasi? Selgub, et ka mustas augus on elu oma murede ja rõõmudega. Lihtsat ajuvaba elu pole olemas. Inimene püüab igas olukorras eneseteostuse ja rahulolu poole ning varem või hiljem leiab oma tee. Omapärase teemakäsitlusega vahva raamat, kus moraali loetakse lugejale tasa ja targu, jaapanipärase viisakusega.

 

SÜGISRAAMAT  Johanna Venho  2021 / 2023

Elu on lõplik. Ükskord on viimane, ükskord saab kõik otsa. Romaan Tove Janssoni elust, rõhuga viimasest äratulekust Klovharu saarelt. Kuna Tove ja Klovharu on alati olnud minu suured lemmikud, näen vbl siin kõike topelt ja ülivõrdes, aga raamat mulle tõesti meeldis. Ei olnud rõhuv ega kurvameelne. Sain jälle nautida mere- ja saare- ja loomisrõõmu, elada kaasa, tunda ja olla natuke nagu nemad. Aitäh autorile, et selle paljukirjutatud teema juurde julges pöörduda, see polegi niisama lihtne. Tove karget eriomast kuvandit ei tohi lõhkuda.

 

REHEPAPP  Andrus Kivirähk  2000, 2017

Eestlaste kultusraamat. Kuvand tuhandeaastase orjaöö ja kaasmaalaste tüüpkarakterite müüdist. Kes tahab märter olla, see kindlasti seda on ka. Selle üle nalja visata pole patt, siis ei paista enam minevik ja tulevik nii süngena. Vaatamata omapärale, teravale sulele, satiirile ja fantaasialennule tundus mulle, vanemale lugejale, faabula kuidagi veniv, igav, ennast kordav, erilise arenguta (nagu see muistse eestlase elu meie ettekujutuses oli). Korduvalt tahtsin raamatu kinni panna, raskustega vedasin lõppu välja ja sain kultuurse keskmise eestlase linnukese kirja. Ulmeline ugri-mugri ja nuga selga - tort näkku lood ei ole kindlasti minu tassike teed. Sorry.

 

MU AINUS KODU  Hanna Brotherus 2021 / 2023

Raamat naiseks olemise ilust võlust ja valust. Tantsijanna südamlik keeruline vastuoluline pihtimus, sisekaemus kolme põlvkonna naiste süvamaailmadesse. Lugu eneseanalüüsist, hakkamasaamisest ja valusatest möödalaskmistest, elatud ja elamata eludest. Julge romantiline aus valus kirjatükk. Keha ja hinge kohtumispaik.

 

SINU UUS ELU ALGAB SIIS, KUI SA MÕISTAD, ET SUL ONGI NEID AINULT ÜKS   Raphaelle Giordano  2015 / 2018

Eneseabiraamat, mida reklaamitakse millegipärast kui romaani. Tavaline guru ja õpilase teekond mööda ammu teada-tuntud maamärke. Usinad ja tahtejõulised jõuavad sihile, enamus siiski mitte. Kohalejõudmisest raskem on saavutatut säilitada. Pettumus võib olla suur, kui avastad lõpuks, et see polegi see, mida soovid. Võimalusi on palju, aga konkreetne raamat pole siiski mingi ilukirjandus.

 

SEAL, KUS KASVAVAD METSIKUD KIRSID  Laura Madeleine  2017 / 2019

I MS ajal alanud peredraama, kus päanduse jaotamisest tekivad nii suured probleemid, et seda lahendatakse veel mitme põlvkonna vältel tänapäevani välja. Kaasahaarav sümpaatne põnev lugemine. Ahnus ja südametus pole maailmast kuskile kadunud, erinevatesse maailma otstesse põgenenud peitunud sugulased ammugi mitte. Mõned lood jäävadki õhku rippuma, mõned saavad lahenduse liiga hilja, aga üksikutel siiski veab. Kahju, kui lähedased võõrduvad, on sunnitud võõrduma kellegi omakasupüüdlikkuse tõttu.

 

TRILOOGIA   Jon Fosse  2007, 2012, 2014 / 2017

Raske teekond õnne poole läbi unenägudemaailma, läbi ebareaalsete unistuste, läbi naiivse noorukipilgu. Kus on õiglus ja õigus, kellel ja kuidas on luba seda määrata? Müstiline raamat väärkujutelmadest, pimedast armastusest, ennast oma mulli kinni elanud õnnetutest hädas inimestest. Millal ja kas eesmärk ikka pühitseb abinõu? Kust jookseb see piir. Oma õnne ei saa üles ehitada teiste õnnetusele. Fantastiliselt kirja pandud lugu ähmaste piiridega reaalsuse ja ebareaalsuse, soovunelmate ja tegelikkuse vahel. Suurepärane.

 

KALLIS CAROLINA  Kristy Woodson Harvey  2015 / 2018

Raamat räägib pereväärtustest, oma ja lapsendatud lastest, superemadest, kes ei murdu tööl ega kodus, läbipõlemisest, kergetest ja rasketest algustest, tugisüsteemidest, rikkusest ja vaesusest mitmes plaanis. Pereks ei sünnita, pere luuakse ja kasvatatakse enda ümber - see on raamatu moto. Kohati suhkruseks minev ja kohati stampidesse kalduv, aga sellegipoolest ilus lugu, kus asjad suudetakse läbi valu lõpuks paika loksutada. Elus enamasti nii ei juhtu. 

 

MANGROOVI ÜLETAMINE  Maryse Conde  1989 / 2023

Kariibi mere väikesel Guadaloupe saarel sureb kogukonnale võõras sisserännanud mees. Kes ta oli, miks tuli, miks suri? Väikese suletud ühiskonna keerulist ajalugu ja sellest tulenevaid probleeme, nagu koloniaalminevik, orjanduse lõpp, rassiprobleemid, majandusmudeli muutumine, naiste ja puudega inimeste diskrimineerimine, hakavad arutama erinevast sotsiaalsest kihist ja väga erineva maailmavaatega põlised kohalikud, kellest paljud pole jalga oma saarelt kaugemale tõstnudki. Lopsakas väljenduslaad, kreoolikeelsed vahemärkused, romantilised looduskirjeldused ja materjali põhjalik tundmine autori poolt toob põhjamaalasele kauged elu- ja olupildid meile mugavalt ja põnevalt koju kätte. Silmaringi laiendav teos.

 

MINU NIMI ON LUCY BARTON   Elizabeth Strout  2016 / 2023

Nelja seina vahel kardinate taga toimub igasuguseid asju. Mõnes kodus pole isegi kardinaid - ja mitte kõrgmoe vaid vaesuse tõttu. Kuidas jäävad ellu ja sobituvad ühiskonda absoluutses vaesuses kasvanud lapsed. Ema ja tütre lugu - mõistmatusest, vihast, ignoreerimisest, häbitundest andeksandmiseni on pikk keeruline teekond. See tehakse koos läbi kahes väga erinevas haiglapalatis. Selles pole midagi ülevat ega ilusat, aga tähtis on tulemus. Hingekriipiv, meeldejääv, hästi kirjutatud lugu.

 

SAMMHAAVAL EDASI   Graeme Simsion, Anne Buist  2017 / 2022

Veel üks raamar Camino de Santiago palverännuteest. Kui oled kõndinud läbi pool Prantsusmaad ja pool Hispaaniat, siis väärib see kogemus kindlasti jäädvustamist. Autorid on seda teinud romaani võtmes, väljamõeldud tegelaste ja nende probleemidega, mitte päeviku vormis, mis eristab raamatut tavalistest reisikirjadest. Tulemus on meeldiv, rahulik, intuitiivne, meditatiivne, samas pakub ka parajalt põnevust ja intriigi. Väga mõnus ajaviitelugemine, tahaks kohe koti haarata ja  minna, minna, minna...

 

TEISEL POOL PILVI   Ilmar Särg  2024

Novellikogu Tartu kandi lugudest. Lihtne, omane ja loogiline meie lugejale. Küsimusi tekitas ainult pealkiri ja kaanekujundus - nende järgi arvasin, et hakkan reisiraamatut lugema. Pole meil ju siin mingeid kõrgmägesid, ei tippe ega orge. Elu kulgeb tasaselt tasasel maal nii otseses kui kaudses mõttes.

 

EI MAA EGA MERI   Anne von Canal  2014 / 2014

Estonia uppumisest inspireeritud peredraama. Sügav ja sisukas. Näeme, kuidas elu murrab inimesi ja inimesed elu. Kui püüadki põlvest põlve kanduvaid valupunkte tappa, siis saatuse vastu ikka ei saa. Valu ja pettumus võib läbi lõigata ka kõige tugevamad sidemed. Hästi kirjutatud ja huvitavalt komponeeritud mõtlemapanev lugu.

 

MEIE  MAJA  LouiseCandlish  2018 / 2020

Reklaamitakse kui parimat põnevikku. Mina nii ei arva. Juuba poolepealt hakkas väga igav. Teema ja süþee tunduvad kunstlikud, pliiatsist välja imetud. Arendus puudub täiesti, lõpp on esilehtedel kirjas ja jätab fantaasiaks väga vähe ruumi. Pikk ja lohisev - selline ei tohiks üks põnevik mingil juhul olla.

 

SEE TEEB HAIGET  Adam Kay  2017 / 2018

Meditsiiniraamat. Noore günekoloogi päevaraamat. Täielik deþavuu minu jaoks. Tõesti, nii need asjad olid omal ajal ja on tänapäevani. Raske ja tänuväärt amet, imeb õrnahingelised tühjaks ja murrab katki. Tuleb matta ennast täiega või üldse mitte - poolikuid lahendusi siin olla ei saa.

 

ARMASTUSE 40 REEGLIT   Elif Shafak  2010 / 2014

Romaan õpetlase Rumi ja dervið Ðamsi teineteiseleidmisest, idamaistest üldinimlikest elutõdedest läbi sajandite. Üldinimlikus plaanis on 13. sajandist tänapäevani olnud lühike tee. Kõike olulisemat tunnete ja suhtumise plaanis teati juba siis ja teatakse praegu, aga seniajani ei õnnestu inimkonnal neid tõdesid praktikasse juurutada. Huvitav, miks? Raamat ise on sümpaatne, tänapäeva lugeja jaoks arusaadavalt lahti kirjutatud, aga sügava sisuga. Võib lugeda kui seiklusjuttu, aga sügavamal peitub ajalooallikatel põhinev eneseabiraamat.