RAAMATUBLOGI   2024  ( 57 )

 

SALAKAMBER  Sigrun Palsdottir  2016 / 2024

Noore teadlase siseheitlused tõe ja vale teemadel. Raske on mõista ja aktsepteerida, et negatiivne tulemus teadustöös on sama oluline kui positiivne. Kõik hüpoteesid ei peagi saama kinnitatud. Tuleb leida julgust seda aktsepteerida, mitte tõde varjata. See ei ole kaugeltki mitte läbikukkumine vaid normaalne osa teadustööst. Ikka jälle uuesti nullist alustades. Tean omast käest, et selleni jõudmine vajab üksjagu eneseületamist ja elukogemust. Kas mitte selleks ei määrata noortele teaduritele eakamaid juhendajaid? Aga mida nemad teevad - vaatavad, et keegi nende seljatagust ja sooja kohta ei kõigutaks, otsivad oma nime kõigi "juhendatava" artiklite esireast. Humanitaarteadustes on mänguruum laiem, ajalugu on suuresti tõlgendamise ja eetika küsimus, seega tuleks oma tõdede kuulutamisega ja võõraste tõdede omaksvõtmisega olla eriti ettevaatlik.

 

AO DAI Kloostrist Vietnami džunglisse    Xuan Phuong, Daniele Mazingarbe ..... /  2024

Kõrgest soost haritud Vietnami tütarlaps ühineb vabatahtlikult vabadusvõitlejatega ja veedab kolmkümmend aastat ohtlikus sõjaolukorras äärmises viletsuses näljas ja puuduses. Mida rohkem vabadusliikumine võrdsustub klassivõitlusega ja kommunistlikud ideed hakkavad erinema praktikast, seda keerulisem on peategelasel leida oma kohta elus ja selgust oma ideedes. Keeruline on olla omadele võõras ja võõrastele oma. Äärmine sihikindlus ja julgus ning natuke õnne aitavad siiski ellu jääda ja jõuda elus edasi. Väga haruldane põnev hariv uskumatu elulooraamat.

 

ANNIE. PÄRITUUL TASKUS  Roberta Balestrucci Fancellu, Luogo Comune 2019 / 2024

Poolillustratiivne jutustus Läti päritolu noorest ameeriklannast, kes 1894. aastal sõitis ihuüksinda jalgrattal ümber maakera. Pooleldi pildikeeles raamat, mis sobib nii lastele kui täiskasvanutele, ühtlasi annab ettekujutuse tuleviku filmilikust ilukirjandusest, millega püütakse veel viimaseid raamatusõpru kaante vahel hoida. Omapärases võtmes illustratsioonid, minimaalselt teksti, aga kõik oluline saab öeldud. Siiski oleks nii väga tahtnud ka ridade vahelt lugeda. Teema on ju paljulubav, aga mis teha - progress liigub teises suunas.

 

SOODUSHINNAGA SÕIT   Merete Mazzarella  2010 / 2022

Kuidas väärikalt vananeda. Minu eakaaslasi puudutav küsimus - kuidas olla pensionär ilma allakäiguspiraalile komistamata. Mõnele imelihtne ja teisele vaevaline ülesanne. Esseistlikus laadis mõtisklused elukaare teise poole kohta. Mis on elu mõte, milline jälg endast jätta, mida mõelda surmast ja sellega seonduvast, kuhu kaovad ümbert vaikselt kõik sõbrad ja tuttavad, kelle peale loota ja kelle peale mitte. Väga sümpaatne, põhjalik ja üldse mitte masendav raamat - nii palju põnevat on meil veel ees - kõik sõltub suhtumisest.

 

PISIASJAD   Ia Genberg  2022 / 2023

Portreed neljast inimesest autori elus - iga üks isemoodi veidrik, tundlik ja andekas. Ühtlasi saame ettekujutuse ehk viienda portree tähelepaneliku sulega autorist endast, kes kogu seda mängu on kaasa mänginud, mida kokkuvõttes ju eluks nimetame. Väga tänapäevane, kaasaegset ühiskonda iseloomustav teos, kus mõisted <sõprus>, <tutvus>, <armastus> on omandanud hoopis teistsuguse tähenduse kui põlvkond tagasi.

 

LAYLA   Jari Tervo  2011 / 2013

Raamat inimkaubandusest, tänapäeva seksiorjadest. Eluohtlik teekond vabasse maailma lõpeb pahatihti lõksus, millest väljapääs puudub. Võõrliikide küsimus looduses laiemalt ja inimühiskonnas kitsamalt on ja jääb lahendamata. Maailm on liikumises ja muutumises, tapmine ja vägivald ainult kiirendab seda protsessi. Mitmekihiline, musta huumorit ja sarkasmi täis raamat kultuurist ja kultuuritusest, rikkusest ja vaesusest, häbist ja häbematusest, jumalast inimese sees ja kusagil mujal.   

 

VASTUTAHTSI  FUNDAMENTALIST  Mohsin Hamid  2007 / 2011

Maailmavalu ja ida-lääne lõppematu vastuseis. Igas vastutulevas habemes mitte näha terroristi ja venelases putinisti nõuab praeguses olukorras tõesti tugevat seesmist kontrolli, aga vaenu õhutamine ei tee asja paremaks. Raamat räägib noorest kõrgelt haritud Pakistani mehest, kelle Ameerika unelm purunes koos kaksiktornidega. Kättemaks ei jäänud tulemata ja nii ei katke see ahel iialgi.

 

ARMUMISED  Javier Marias 2011 / 2024

Üks veidi omamoodi kriminull. Laip on olemas, aga kõik muu laseb ennast ära petta. Autor tahab näidata, et armunud inimese mõistus töötab hoopis teistsugustel pööretel ja teises tempos. Kõik, mis muidu siililegi selge, pöördub pea peale ning paistab mingis kummalises heleroosas valguses. Pikkade arutelude ja kõrge mõttelennuga romaan asetab esikohale inimese psühholoogilised eripärad ja nendega manipuleeritavuse; kes aga mõrvas süüdi on, see jääb tahaplaanile, seda võib lugeja ise otsustada.

 

JÄRELTULIJAD   Kaui Hart Hemmings  ..... / 2012

Tundlik perekonnadraama. Lugu suremisest, leinast ja tuhandest võimalusest, kuidas neid teemasid käsitleda, üle saada ja edasi toimida. Palju pinget, aga ka naeru läbi pisarate, erinevate põlvkondade teistsugust elukäsitlust, armastust, petmist ja andestust. Enneaegne surm kui eletud ja elamata elu lunastus. Lugu üksikvanemaks kasvamisest. Hea lugu. Film ka sellest vändatud. 

 

APELSINID POLE AINSAD VILJAD   Jeanette Winterson 1985 / 2008

Peen südamlikku sorti pila aegunud dogmade ja kitsarinnalisuse teemadel. Elu kirikukogukonnas, kus aeg on justkui seisma jäänud. Tänapäeva noort on terve lapsepõlve ehk võimalik ära petta, aga varem või hiljem murrab ta nõiaringist välja. Maailm on nii palju suurem ja laiem kui kirikuisad seda näha lubavad. Käskude ja keeldudega siiski kaugele ei jõua. Need ajad on pöördumatult möödas. Tore humoorikas raamat tõsisel teemal.

 

LÄÄNE TEE   Mohsin Hamid 2017 / 2018

Poliitpõgenikud, sõjapõgenikud, kliimapõgenikud, mugavuspõgenikud jne jne. Raamat ülemaailmsest põgenikekriisist. Kurb lootusetu lõputu murtud inimeste vool teadmatuse poole. Kurb lootusetu müstilise varjundiga raamat. Esimestele tulijatele vaatasime viltu, järgmistele segaste tunnetega, viimaseid püüame aidata kuidas oskame. Nüüd elame ootushirmus, millal ise minema peab. Aga kuhu? Kuskil meid ei oodata.

 

VÄÄRITUD  Roy Jacobsen  2022 / 2023

Sõjaaja lapsed - nagu väikesed metsloomad oma olemasolu eest võitlemas, iga suutäie eest valmis tapma ja varastama, zombistunud täiskasvanute eest üle võtma vastutust pere ellujäämise eest. Väärtushinnangute kujunemine väärtusetuks muudetud keskkonnas, haiges pea peale pööratud  ühiskonnas. Ja ometi, ometi kasvasid neist mõnikord tublimad inimesed kui meie rahuaegsetest hellikutest. Raske, suurepäraselt kirjutatud lehekülg põhjamaade ajaloost Norra näitel.

 

TOVE JANSSON. TEE TÖÖD JA ARMASTA   Tuula Karjalainen  2013 / 2014

Surematu kunstniku ja kirjaniku 100. sünniaastapäevaks välja antud mahukas kogumik, rõhuasetusega tehtud tohutus, lausa üliinimlikus mahus töödele väga erinevas žanris ja mõõdus. Loominguline palang, kriis, mängulisus, võitlusvaim, jonn ja elutahe. Suurepärane köide, palju illustratiivset materjali, põhjalikud arutelud seostest isikliku elu, maailmavalu, eneseanalüüsi ja kunstilise väljenduse vahel. Muinasjutumaa kui päriselu peegeldus ja varjupaik. Turvatunne kui üksik saar mässavas meres ja vastupidi. Paradoks. Tove kui müütide murdja ja looja - ei väsi imetlemast.

 

PÕHJATUSE PIIRIL  Charles Bukowski  1973 / 2001

Autorile justkui meeldib põhjakihtides sobrada, elu pahupoolt üles keerata, joomahullusest, liiderlikkusest kirjutades maailmavalu tekitada ja heaoluühiskonda mõnitada. See on autori tee tähelepanu leida, raamatust raamatusse kuulsust koguda, oma kohta maailmakirjanduses kinnitada. Kuni leidub lugejaid, seni on ka kirjutajaid. Aga kirjutatud on hästi, mahlakalt, tõetruult, usutavalt. Hea, kui sellist elu kohtaks ainult raamatus.

 

SINK LEIVA VAHEL  Charles Bukowski  1982 / 2016

Pahade poiste raamat. Tõsine meestekas. Autobiograafiliste sugemetega arengulugu agulipoisist kõike näinud, kõike proovinud kirjameheks. Tuhkatriinulugu veriste kakluste, mädaste paisete, roppuste, rõveduste, alkoholi, segaste tunnete, vihkamise, jälestuse, märgade unistuste ja eneseleidmise maailmas. Ajalehepoisist mitte päris miljonäriks, aga teeotsale selles suunas. Ühiskonnakriitiline lugu II MS eelsest Ameerikast.

 

VÕÕRAS  Albert Camus  1942 / 1966, 2003

Lugu võõrandumisest, kapseldumisest. Indiviid versus tema ise, versus perekond, versus ühiskond, kehtivad kombed ja normid. Igihaljas probleem - keegi ju ei suuda lõpuni sulanduda, sobituda, meeldida. Kõik, kes oma tõde ajavad, need lintšitakse ära. Õhuke raamat, sügav ajatu tõde. Lõppu lisatud mahukas tekstianalüüs. 

 

ABITU ARMASTUS  Maimu Berg  2024

Lennukas novellikogu, leidub nii tagasivaadet ajas kui fantaasialendu. Kohati morbiidne, kohati kõrgelennuline, igati oskuslikult ja kavalalt komponeeritud, aga mind kui lugejat jätab täiesti külmaks. Midagi ei liiguta hinge, midagi ei jää meelde ka. Ei ole kahjuks sellist sorti "külma" kirjanduse austaja. Valusate lõikavate äärtega köide. Ainult kaanepilt meeldib väga ja sobib ka konteksti - Liisa Maria Murdvee pilt "Lõunasse".

 

SÜDA  Daniel Bergman  2021 / 2023

Mitmetasandiline elulooline debüütromaan Bergmani ja Laretei poja Danieli sulest. Raske see kuulsuste laste elu, aga huvitav ka, eriti kui andekus käib geneetilisi radasid mööda ning elu pakub aina uusi võimalusi mitmel rindel korraga. Palju draamat, nagu Bergmanidele iseloomulik, palju keerulisi ja veel keerulisemaid suhteid nii omaealiste kui vanema ja noorema põlvkonnaga. Palju väga head inimestetundmist, tähelepanekuid, üldistusi; omajagu huumorit aga piisavalt valu, küsimusi nii vastustega kui ilma. Kas saab olla korraga suur kunstnik ja hea lapsevanem? Valikud, need lõputud valikud, süüdistused, andestused ja minnalaskmised. Mis on elu eesmärk ja mis on elu hind?

 

PUU PÕNDAKUL  Anti Saar  2023

Filosoofiline mõtisklusteraamat puust ja inimesest, inimesest kui puust, mõttearengust kui puust, tabamata imest kui puust. Puud olid puud olid hellad velled, ütleb tabavalt üks teine poeet. Andekas inimene näeb puude taga metsa ja metsas puud. Andekas inimene on enamasti mitmel alal andekas. Autor leiab ennast pärast isa surma ühtäkki puid joonistamas. Elu nagu puu. Raamat nagu sõnadepuu. Suurepärane. Ja kõik need puud piltidel.

 

VERSAILLES` APELSINIPUUD  Annie Pietri  2000 / 2008

Ilus tuhkatriinumuinasjutt 17. sajandi Pariisist, Versailles` lossi elust ja Päikesekuningast intriigide müras ja pidustuste säras. Kaunis tark noor peategelane ja õnnelik lõpp. Glamuur ja sära kui unistuste tipp. Sobib koguperelugemiseks, kui lapsed on veel printsessieas. Ainult täiskasvanule jääb vaatamata parimatele kavatsustele lahjaks.

 

LUGUSID EESTI LINDUDEST. KEVAD JA SUVI  Olav Renno 2019

Pealkiri on natuke eksitav. Klassikalises mõttes lugusid siit raamatust ei leia. See on läbinisti populaarteaduslik teos ehk moodsamalt aimekirjandus. Aga kõik, mis raamatust lugeda saab, on väga asjakohane, õpetlik, teaduslikult tõestatud, täpne ja oluline. Lisaks veel staažika linnumehe isiklikud ja kolleegide tähelepanekud meie kevadsuvise linnustiku määramistunnuste, liigirikkuse, pesitsemistavade, käitumise, häälitsuste ja saja muu asja kohta, mis teevad meie alvarid, metsad ja rannad nii elurikkaks, kirjuks, kõlavaks ja elavaks. Minu jaoks üllatava ja pisut võõristavana tundus tutvustatavate järjekord, mis sugugi ei baseeru linnusüstemaatikal, vaid on antud üsna juhuslikus järjekorras, nagu nad kevaditi meile saabuvad või umbes nii. Õnneks on lisatud põhjalik alfabeetiline sisukord, nii et oma huviobjekti leiab igaüks kergesti üles. Suured värvifotod mitmelt tuntud looduspiltnikult ja kena köide.  

 

VÕÕRAS KODU  Valev Uibopuu  1945 / 2020

Suvitusromaan esimese eesti aja lõpust. Suvitamine kui selline hakkas alles eestlaste tavadesse jõudma, mistõttu vaadati sellele sageli võõriti. Suvevõõrad jalutamas heinatööliste väljade vahel - võib veidrana mõjuda küll. Autor tõstatab veel kodutunde, omade ja võõraste küsimuse, rikaste ja vaeste, haritute ja harimatute, kadakasaksluse ja matsluse vastuolud. Kõike seda vaagitakse rahulikus mõtisklevas vormis soliidselt ja väljapeetult. Sündmustik ei arene põnevikuks, nii et kärsitumal lugejal võib igavgi tunduda, aga kes viitsib kaasa mõelda, sellel põsib pinge lõpuni. Selline armas oma aja peegeldus. 

 

TUULTEST TÕUGATUD   Erik Schmidt  1999

Viimane raamat vahvast Naissaare triloogiast. Seekord ajaloolise romaani võtmes. Palju arhiivitööd, palju lugusid, muistendeid ja mälestusi, palju isiklikke kogemusi kaugest noorukipõlvest. Ring sai täis - Naissaarelt kõik algas, keris poliittuulte puhudes ümber maakera ja lõppes jälle kodusaarel. Ei väsi imetlemast maailmakodanikust üliandeka autori mälu, töötahet, huvi, oskusi väga mitmel erineval alal, rõõmsat meelt, positiivsust, head maitset, kunstnikukätt ja tihedat sisukat väga omanäolist väljendusoskust. Eraldi kiidaks veel asjakohaseid ilusaid autori illustratsioone. Killuke rannarahva ajaloost jälle tallele pandud.

 

PAGANA EESTLANE  Erik Schmidt  1996

Jälle üks unustamatu tükk väliseesti kirjandust. Naissaarelt pärit eesti-roorsi kunstnik ja kirjamees jutustab eriomases stiilis põgenemisest Naissaarelt ja kirevast elust raudse eesriide taga laias maailmas. Üliandeka ja ettevõtliku inimese tööde, tegemiste ja seikluste jada ümber maailma on lausa lust lugeda. Palju nalja ja imestamist. Väärikas põnev elulugu.

 

MINU MADEIRA  Marita Tambelt  2018

Lugesin teist korda, meeldetuletuseks, sest mu sõbrad on sinnapoole teel. Väga tore raamat - parajalt seiklust ja parajalt informatsiooni. Paneb reisimõtted pähe küll. Hästi palju suurt merd ja meie mõistes suuri mägesid väikesel territooriumil koos. Ainult rannaliiv on kollase asemel tuhkjalt must.

 

MÄLESTUSTE MERI  Fiona Valpy 2018 / 2020

Lugu sõja julmusest ja saatusest, mis sundis naist armastama kahte meest korraga. Tuum on valus ja hea, pisaratkiskuv raamistik selle ümber ehk tänapäevane argielu ei andnud midagi juurde, mõjus pisut liialt tarbitud nipina. Palju ärakulutatud atribuute - maailmakuulus kunstnik, ravimatu haigus, süllekukkunud varandus jms. Selline tavaline ajaviitekirjandus.  Kas armastust saab jagada? õiglaselt? Ega vist.

 

ELU TOREDUS  Michael Kumpfmüller  2011 / 2024

Franz Kafka ja Dora Diamanti traagilise armuloo ainetel kirjutatud tundeküllane õrn ja sügavalt puudutav romaan. Päeva püüdmise ja hetkes elamise õpetus. Õnn lootus ja armastus viimse hingetõmbeni välja. Pieteeditundega kirja pandud ilus kurb lugu elust enesest.

 

ÄÄREMAADEL KÕNDIJA   Indrek Jääts  2023

ERMi teaduri viieteistkümne viimase aasta välitööde päevikud. Etnograafide grupi reisid vepslaste ja udmurtide küladesse pärimust koguma. Kuni on veel, mida koguda. Väikerahvaste genofond on segunenud venelastega, keeli ja murdeid valdavad veel vaid üksikud vanurid. Ugrirahvaste museaale ja pärimust hinnatakse vaid sel määral, mil see turistidelt raha sisse toob. Üksikud entusiastid välja arvatud, nimetavad paljud vepslased end vabal valikul venelasteks, räägivad vene keelt ja on vene meelt. Vähemusrahvustele on boonusena jäetud vaid mõned lisakohad ülikooli astumisel noortele ja varasem vanaduspension vanadele. Traditsioonilisi tegevusalasid enam ei ole, põldu ei peeta, mets raiutakse maha, talud kas lagunevad või on kohandatud suvilateks. Muudkui globaliseerume.

  

NUGA TULLE  Ingeborg Arvola  2022 / 2024

Ajalooline romaan põhjarahvastest kveenidest, kes rändasid Norrasse Soomest ja koltasaamidest, kes tulid Venemaalt. Raamat kogukonnasisestest ja kogukondadevahelistest suhetest ning tavadest, tülidest, uskumustest, igapäevatööst, nõiakunstist ja keelatud armastusest, mis võidab ja vallutab, aga  ka murrab ja hävitab. Palju ajalukku kadunud või kaduvaid elumustreid. Kveenid ja koltad siiski toimetavad veel tänapäevalgi polaaröös ja püüavad omakeelset ja -meelset kultuuriruumi kaitsta. 

 

ELIZABETH FINCH   Julian Barnes  2022 / 2023

Mõtisklus kultuuriajaloo mitmekihilisusest, erinevatest tõekspidamistest, iidolitest ja teisitimõtlejate genotsiidist. Noore inimese püüdlused mõista oma muusat, temast aru saada - kas see on alati võimalik? Las muusad jääda muusadeks - ilma salapärata see kunst ei toimi. Elukogemust ei saa ainult raamatutest õppida. Iga indiviid on unikaalne oma maailmas, oma ajahetkel. Kas keiser Julianus oli pagan või varakristlik kristlane? Selliseid jooni pole võimalik tõmmata. 

 

MALLORY TEINE SURM   Reinhold Messner  2000 / 2000

Või hoopis kangelase teine elu. Müüdiks muutunud memuaarides. Kas Mallory ja Ervine hukkusid 1924. aastal Everestile ronides või hoopis tagasiteel? Kes vallutas esimesena maailma kõrgeima tipu - Hillary või hoopis Mallory? Autor, kes on ise tänapäeva parimaid mägironijaid ja ühtlasi hea kirjamees, on kirja pannud ja ära seletanus üsna usutava vastuse sellele dilemmale. Aga müüdid püsivad sellegipoolest, annavad mäele elu ja hingamise. Tänapäeval viib Everesti tippu kümneid redelite ja kõitega julgestatud radasid koos teenindajatega - iga vähegi sportlikum tüüp viiratakse tippu välja, kui tal vaid raha on selle eest maksta. Aga rajad on palistatud möödunud aegade mälestuste kõrval tühjade hapnikuballoonidega, kõikvõimaliku prahi ja... hukkunute laipadega.

 

JUMALAGA NAISSAAR!  Erik Schmidt 2004

Jälle üks tükike elavat Eesti ajalugu. Kaugsõidukapteni pere uskumatud läbielemised Naissaarel ja laeva jõhker lõpp maailmamerel II MS ajal. Rannarootslastest paljud olid taibukad, haritud ja hakkajad, vedasid ennast läbi tulest ja veest. Näiteks raamatu autor oli juba koolipoisina reisinud kaptenist isa kõrval läbi kõik mandrid ja ookeanid, oskas kuute võõrkeelt, sai hakkama kalapüügiga veest ja jää alt, juhtis väikelaeva ja kaatrit , pani kokku ja võttis lahti mootoreid, määrati 17- aastasena tööle külakooli juhataja ja ainukese õpetajana, kuulus omakaitsesse, mängis viiulit ja maalis õlivärvidega. Tänapäeval on ta Mallorcal elav väliseesti kunstnik ja kirjanik. Raamat on huvitav, kaasahaarav, oluline ajaloodokument.

 

TSIRKUS VEEREB MÖÖDA  Patrick Modiano  1992 / 2023

Tüüpiline magusvalus prantsuse kirjandus - millise kerguse, lihtsuse ja välise vaevata on võimalik kirjeldada ängi ja pinevust... Lühike, lakooniline, täpne ja kõikehõlmav. Kui palju saab ära öelda liigseid lauseid ja peatükke moodustamata. Murdepunkt hüljatud noore inimese elus - kõik teed on lahti, küsimus on ainult kübekeses õnnes, juhuses ja valikutes. Nii kerge on kaotada tasakaalu. Köielkõnd. 

 

IGA SU HINGETÕMME   Nicholas Sparks  2018 / 2023

Üks romantikast nõretav armastuselugu kõikvõimalike takistustega, mis võivad ette tulla. Kes sellist sorti kirjandust armastab, sellele magus suutäis. Minule tundus liiga läila ja mõttetult ülekonstrueeritud. Kirjanik ei pea ennast igasse loosse sisse kirjutama,  tegelased ei peaks pidevalt võitlema, põdema ja surema. Natuke realistlikum süžee mõjuks loetavamalt.

 

VIIE AASTA PÄRAST   Rebecca Serle  2020 / 2022

Raamat sellest, kuidas mure ja lein panevad asju nimetama õigete nimedega, võltsväärtusi ümber hindama. Kui õnnetused juhtuvad elus liiga vara ja liiga ootamatult, võivad tagajärjed olla ettearvamatud. Raamat sõprusest, armastusest, tööst, kohustustest, unistustest ja uutest algustest. Huvitavalt komponeeritud ja ladusalt kirja pandud valusad teemad. Eneseleidmine ei saagi kerge olla.

 

KASUARIINIPUU  William Somerset Maugham  1993 /  2023

Valik kuulsa kirjamehe novelle ja lühujutte. Kuna autor oli väsimatu rännumees, teinud kuus korda ringi ümber maakera, saame siingi lugeda kaugetest maadest, täpsemalt elust Inglismaa asumaades Hiina mere ääres. Üksildased snoobid oma üksildastes võlts-inglise aedades kesk metsikut džunglit ja pärismaalasi. Eks seal juhtus ühte koma teist valguskartlikku ja verist, mis hiljem kaugel kodumaal maha vaikiti või suureks puhuti. Põnevalt kirjutatud hea puändiga lood.

 

PÄRANDMAA   Maria Turtschaninoff  2022 / 2023

Selle raamatu puhul ma tunnen tugevaid paralleele oma <Maatuulega>. Kirjeldatakse Põhjasoome metsatalu saatust läbi sajandite tänapäevani välja. Maatükk kui kodu, kui toitja ja katja ja pelgupaik. Sõjad, haigused, ikaldused... 16.-19 saj leitmotiiviks musträhni hõik. Siis, 20.sajandil kaob see kuskile ära , aga raamatu lõpus, 21. sajandil, kui inimesed on maaelu maha jätnud ja linnadesse kolinud, ilmub taas. Aga kuldkollane orhidee peab kõik ajad vastu - nii kaugele sohu me oma saastaga veel ei ulatu.

 

ÕNNELIK LÕPP  Isaac Rosa  2018 / 2024

Kõikvõimalike suhtekriiside lahkamise täielik kogumik. Kui igast uitmõttest tüli üles kiskuda, siis polegi kooselu võimalik. Teine äärmus on saripetmine ja külakorda käivad lapsed. Kõik, mis nende kahe vahele jääb, on ka raamatus pikalt-laialt lahti heietatud. Raamatu juures häiris stiiliga peenutsemine, mis võttis ära lugemisrõõmu - eks katsu jälgida ilma taandridadeta ja eraldamata lõikudeta tihedat eneseanalüüsi sadade lehekülgede kaupa. Imestan, kuidas selliste mõttepiinade kõrvalt üldse aega leitakse igapäevase elu elamiseks - kogu aur lähevb eneseanalüüsi peale ära ja ümbert kaovad partnerid, sõbrad, lapsed ja kodud. Ega nalja pärast öelda, et armastus on tegu, mitte sõna.

 

ÜKSI RÄNDAN  Mats Traat  1985  / 2011

KODU ON ILUS   Mats Traat  1994  / 2011

Esimene raamat on üks tõsine tükk sotsialistlikku realismi ja teine kapitalistlikku realismi. Kaks teost viivad meid läbi ajaloo II MS lõpust tänapäevani välja. Meie põlvkond tunneb ja teab neid aegu ja sündmusi läbi ja lõhki, kõik need Roka barakid ja kolhoosilaudad on veel selgelt silme ees, erastamise ja ärastamise aja rõõmud ning tärkava kapitalismuse ja demokraatia algete sünnivaevad samuti. Tubli ports justkui elavat ajalugu on kõvade kaante vahel valmis uuele põlvkonnale avastamiseks, kust nende vanemad tulevad ja kuidas. Meie kultuurikiht saadeti Siberisse, nende järglastele keelati kõrgharidus ja loominguline tegevus ja nende järglastest omakorda on saanud lumehelbekeste põlvkond, kes sinisilmselt usub, et nemad parandavad maailma taimetoitluse ja jalgrattaga.

 

SIMON   Narine Abgarjan  2020 / 2022

Depressiivsed Armeenia väikelinnad. Kõk need lood on ühest küljest tuttavad ja teisest küljest teistmoodi. Lõunamaa ju ikkagi ja sealne kuum veri. Autor kirjeldab värvikalt halli argipäeva, mis pisut sügavamale vaadates omandab päris kirevaid toone. Riigikorra muutus ei peegeldu agulielus kuigivõrd. Inimesed ikka sünnivad ja surevad ja püüavad vahepeal kuidagi hakkama saada. Elama ju peab, midagi pole parata.

 

EI OLE OLEMAS LIHTSAT TÖÖD  KikukoTsumura  2020 / 2021

Läbipõlemise kunst - kuidas edasi? Selgub, et ka mustas augus on elu oma murede ja rõõmudega. Lihtsat ajuvaba elu pole olemas. Inimene püüab igas olukorras eneseteostuse ja rahulolu poole ning varem või hiljem leiab oma tee. Omapärase teemakäsitlusega vahva raamat, kus moraali loetakse lugejale tasa ja targu, jaapanipärase viisakusega.

 

SÜGISRAAMAT  Johanna Venho  2021 / 2023

Elu on lõplik. Ükskord on viimane, ükskord saab kõik otsa. Romaan Tove Janssoni elust, rõhuga viimasest äratulekust Klovharu saarelt. Kuna Tove ja Klovharu on alati olnud minu suured lemmikud, näen vbl siin kõike topelt ja ülivõrdes, aga raamat mulle tõesti meeldis. Ei olnud rõhuv ega kurvameelne. Sain jälle nautida mere- ja saare- ja loomisrõõmu, elada kaasa, tunda ja olla natuke nagu nemad. Aitäh autorile, et selle paljukirjutatud teema juurde julges pöörduda, see polegi niisama lihtne. Tove karget eriomast kuvandit ei tohi lõhkuda.

 

REHEPAPP  Andrus Kivirähk  2000, 2017

Eestlaste kultusraamat. Kuvand tuhandeaastase orjaöö ja kaasmaalaste tüüpkarakterite müüdist. Kes tahab märter olla, see kindlasti seda on ka. Selle üle nalja visata pole patt, siis ei paista enam minevik ja tulevik nii süngena. Vaatamata omapärale, teravale sulele, satiirile ja fantaasialennule tundus mulle, vanemale lugejale, faabula kuidagi veniv, igav, ennast kordav, erilise arenguta (nagu see muistse eestlase elu meie ettekujutuses oli). Korduvalt tahtsin raamatu kinni panna, raskustega vedasin lõppu välja ja sain kultuurse keskmise eestlase linnukese kirja. Ulmeline ugri-mugri ja nuga selga - tort näkku lood ei ole kindlasti minu tassike teed. Sorry.

 

MU AINUS KODU  Hanna Brotherus 2021 / 2023

Raamat naiseks olemise ilust võlust ja valust. Tantsijanna südamlik keeruline vastuoluline pihtimus, sisekaemus kolme põlvkonna naiste süvamaailmadesse. Lugu eneseanalüüsist, hakkamasaamisest ja valusatest möödalaskmistest, elatud ja elamata eludest. Julge romantiline aus valus kirjatükk. Keha ja hinge kohtumispaik.

 

SINU UUS ELU ALGAB SIIS, KUI SA MÕISTAD, ET SUL ONGI NEID AINULT ÜKS   Raphaelle Giordano  2015 / 2018

Eneseabiraamat, mida reklaamitakse millegipärast kui romaani. Tavaline guru ja õpilase teekond mööda ammu teada-tuntud maamärke. Usinad ja tahtejõulised jõuavad sihile, enamus siiski mitte. Kohalejõudmisest raskem on saavutatut säilitada. Pettumus võib olla suur, kui avastad lõpuks, et see polegi see, mida soovid. Võimalusi on palju, aga konkreetne raamat pole siiski mingi ilukirjandus.

 

SEAL, KUS KASVAVAD METSIKUD KIRSID  Laura Madeleine  2017 / 2019

I MS ajal alanud peredraama, kus päanduse jaotamisest tekivad nii suured probleemid, et seda lahendatakse veel mitme põlvkonna vältel tänapäevani välja. Kaasahaarav sümpaatne põnev lugemine. Ahnus ja südametus pole maailmast kuskile kadunud, erinevatesse maailma otstesse põgenenud peitunud sugulased ammugi mitte. Mõned lood jäävadki õhku rippuma, mõned saavad lahenduse liiga hilja, aga üksikutel siiski veab. Kahju, kui lähedased võõrduvad, on sunnitud võõrduma kellegi omakasupüüdlikkuse tõttu.

 

TRILOOGIA   Jon Fosse  2007, 2012, 2014 / 2017

Raske teekond õnne poole läbi unenägudemaailma, läbi ebareaalsete unistuste, läbi naiivse noorukipilgu. Kus on õiglus ja õigus, kellel ja kuidas on luba seda määrata? Müstiline raamat väärkujutelmadest, pimedast armastusest, ennast oma mulli kinni elanud õnnetutest hädas inimestest. Millal ja kas eesmärk ikka pühitseb abinõu? Kust jookseb see piir. Oma õnne ei saa üles ehitada teiste õnnetusele. Fantastiliselt kirja pandud lugu ähmaste piiridega reaalsuse ja ebareaalsuse, soovunelmate ja tegelikkuse vahel. Suurepärane.

 

KALLIS CAROLINA  Kristy Woodson Harvey  2015 / 2018

Raamat räägib pereväärtustest, oma ja lapsendatud lastest, superemadest, kes ei murdu tööl ega kodus, läbipõlemisest, kergetest ja rasketest algustest, tugisüsteemidest, rikkusest ja vaesusest mitmes plaanis. Pereks ei sünnita, pere luuakse ja kasvatatakse enda ümber - see on raamatu moto. Kohati suhkruseks minev ja kohati stampidesse kalduv, aga sellegipoolest ilus lugu, kus asjad suudetakse läbi valu lõpuks paika loksutada. Elus enamasti nii ei juhtu. 

 

MANGROOVI ÜLETAMINE  Maryse Conde  1989 / 2023

Kariibi mere väikesel Guadaloupe saarel sureb kogukonnale võõras sisserännanud mees. Kes ta oli, miks tuli, miks suri? Väikese suletud ühiskonna keerulist ajalugu ja sellest tulenevaid probleeme, nagu koloniaalminevik, orjanduse lõpp, rassiprobleemid, majandusmudeli muutumine, naiste ja puudega inimeste diskrimineerimine, hakavad arutama erinevast sotsiaalsest kihist ja väga erineva maailmavaatega põlised kohalikud, kellest paljud pole jalga oma saarelt kaugemale tõstnudki. Lopsakas väljenduslaad, kreoolikeelsed vahemärkused, romantilised looduskirjeldused ja materjali põhjalik tundmine autori poolt toob põhjamaalasele kauged elu- ja olupildid meile mugavalt ja põnevalt koju kätte. Silmaringi laiendav teos.

 

MINU NIMI ON LUCY BARTON   Elizabeth Strout  2016 / 2023

Nelja seina vahel kardinate taga toimub igasuguseid asju. Mõnes kodus pole isegi kardinaid - ja mitte kõrgmoe vaid vaesuse tõttu. Kuidas jäävad ellu ja sobituvad ühiskonda absoluutses vaesuses kasvanud lapsed. Ema ja tütre lugu - mõistmatusest, vihast, ignoreerimisest, häbitundest andeksandmiseni on pikk keeruline teekond. See tehakse koos läbi kahes väga erinevas haiglapalatis. Selles pole midagi ülevat ega ilusat, aga tähtis on tulemus. Hingekriipiv, meeldejääv, hästi kirjutatud lugu.

 

SAMMHAAVAL EDASI   Graeme Simsion, Anne Buist  2017 / 2022

Veel üks raamar Camino de Santiago palverännuteest. Kui oled kõndinud läbi pool Prantsusmaad ja pool Hispaaniat, siis väärib see kogemus kindlasti jäädvustamist. Autorid on seda teinud romaani võtmes, väljamõeldud tegelaste ja nende probleemidega, mitte päeviku vormis, mis eristab raamatut tavalistest reisikirjadest. Tulemus on meeldiv, rahulik, intuitiivne, meditatiivne, samas pakub ka parajalt põnevust ja intriigi. Väga mõnus ajaviitelugemine, tahaks kohe koti haarata ja  minna, minna, minna...

 

TEISEL POOL PILVI   Ilmar Särg  2024

Novellikogu Tartu kandi lugudest. Lihtne, omane ja loogiline meie lugejale. Küsimusi tekitas ainult pealkiri ja kaanekujundus - nende järgi arvasin, et hakkan reisiraamatut lugema. Pole meil ju siin mingeid kõrgmägesid, ei tippe ega orge. Elu kulgeb tasaselt tasasel maal nii otseses kui kaudses mõttes.

 

EI MAA EGA MERI   Anne von Canal  2014 / 2014

Estonia uppumisest inspireeritud peredraama. Sügav ja sisukas. Näeme, kuidas elu murrab inimesi ja inimesed elu. Kui püüadki põlvest põlve kanduvaid valupunkte tappa, siis saatuse vastu ikka ei saa. Valu ja pettumus võib läbi lõigata ka kõige tugevamad sidemed. Hästi kirjutatud ja huvitavalt komponeeritud mõtlemapanev lugu.

 

MEIE  MAJA  LouiseCandlish  2018 / 2020

Reklaamitakse kui parimat põnevikku. Mina nii ei arva. Juuba poolepealt hakkas väga igav. Teema ja süžee tunduvad kunstlikud, pliiatsist välja imetud. Arendus puudub täiesti, lõpp on esilehtedel kirjas ja jätab fantaasiaks väga vähe ruumi. Pikk ja lohisev - selline ei tohiks üks põnevik mingil juhul olla.

 

SEE TEEB HAIGET  Adam Kay  2017 / 2018

Meditsiiniraamat. Noore günekoloogi päevaraamat. Täielik dežavuu minu jaoks. Tõesti, nii need asjad olid omal ajal ja on tänapäevani. Raske ja tänuväärt amet, imeb õrnahingelised tühjaks ja murrab katki. Tuleb matta ennast täiega või üldse mitte - poolikuid lahendusi siin olla ei saa.

 

ARMASTUSE 40 REEGLIT   Elif Shafak  2010 / 2014

Romaan õpetlase Rumi ja derviš Šamsi teineteiseleidmisest, idamaistest üldinimlikest elutõdedest läbi sajandite. Üldinimlikus plaanis on 13. sajandist tänapäevani olnud lühike tee. Kõike olulisemat tunnete ja suhtumise plaanis teati juba siis ja teatakse praegu, aga seniajani ei õnnestu inimkonnal neid tõdesid praktikasse juurutada. Huvitav, miks? Raamat ise on sümpaatne, tänapäeva lugeja jaoks arusaadavalt lahti kirjutatud, aga sügava sisuga. Võib lugeda kui seiklusjuttu, aga sügavamal peitub ajalooallikatel põhinev eneseabiraamat.