RAAMATUBLOGI   2023 (50)

 

PRAKTIKAARUANNE  Daniel Vaarik  2012

Meie - võitjate põlvkond. Ajalehepoisist miljonäriks. Palju äratundmist - nii rõõmu kui valu. Niimoodi tõepoolest see laulev revolutsioon möllas ja mässas. Kuidagi on sellest kaosest siiski toimiv ühiskond üles ehitatud, nii et kurta pole eriti midagi. Sellest ka raamatu ärplev rõõmsameelne minnalaskmisstiil, mis alati palju klikke kogub (klikk= raha). Meri-põlvini  tegijaraamatut polegi nii lihtne kirjutada, selleks peab annet olema ja rõõmsat pealehakkamist, millest autoril puudu ei tule. Reaalsustajuga on nagu on, aga see polegi antud juhul mingi eesmärk. Ärapanemislusti,  huumorit ja kerget sulejooksu on tunda igas lauses. Niisugust ajalooõpikut juba lapsed loeksid.

 

KUI KASSID MAAILMAST KAOKSID  Kawamura Genki  2012 / 2020

Jaapani kirjandus - äärmiselt omanäoline, pealt lihtne ja seest keeruline. Lakooniliste pildikeste abil mängitakse läbi kogu elu, kogu inimeseks olemise ilu ja valu. Surma palge ees saad teada, kes sa tegelikult oled, mis on elu tegelik väärtus ja kas seda on mõtet peenrahaks vahetada. Suurepäraselt näitlikustatud õppetunnid.

 

KÜSIMÄRK ON POOL SÜDANT  Sofia Lundberg  2018 / 2019

Raamat lapsepõlvetraumadest, valedes elamisest. Kas halbu asju saab perfektsionismi taha peita, kas on üldse tarvis midagi peita? Salaelu jookseb varem või hiljem ummikusse, rääkimata lood on rasked nagu kivid kaelas. Päris puhtalt lehelt ei saa keskeas kunagi alustada, vanad varjud lohisevad alati kaasa kuidas ka ei püüaks peita. Ainult tõele näkku vaatamine toob kergendust. Huvitav psühholoogiline perekonnalugu. 

 

DELIKAATSUS  David Foenkinos  2009 / 2013

Peen, kaunis, lausa rafineeritud lugu tunnetest, sellest kuidas möödub lein ja ärkab armastus. Õrna teema jaoks on leitud just see õige, tabamatult kerge, täpne, mõnikord terav, teinekord habras lähenemisviis, mis puudutab pehmelt  nagu udusulg, lendab ringi nagu vaim. Tasakaaluks pihuga huumorit siia-sinna ja raha-maailma telgitaguseid. Raamat, kus on vähesega palju öeldud.

 

 MEHED JA HINGEMAASTIKUD  Virve Saar  2022

Sisult lihtne, isegi primitiivne, vormilt vanamoodne, ebahuvitav. Peategelasele tähaks südamest kaasa tunda, loodan väga, et see polnud autobiograafiline teos. Sellistest inimestest on tõesti kahju - ei saa aru, miks tubli eesti naine matab oma eku mingite küla viinaninade tagaajamisele, ei vii ellu ühtegi suuremat unistust. Ei ole vaja ennast sellisel tasemel alahinnata! Elame ju ainult üks kord.  

 

TALVEMAJAKE   Mary Ellen Taylor  2018 / 2020 

Sümpaatne põnev perekonnasaaga. Mõnus lõõgastav lugemine neljast põlvkonnast kuni tänapäevani välja. On saladusi, armastust, aardekirste ja mõrvalugusid. Aastasadu on pidanud inimesed ise enda õnne eest väljas olema, võitlema selle nimel, vahel ka kaotama. Tugepakkuv on mõelda, et pole kerge kellelgi. Kahjurõõm on ikka kõige suurem rõõm.

 

SUVEÕHTUL KELL POOL ÜKSTEIST   Marguerite Duras  1960 / 2023

Väga omapärase vaatenurga alt väga hästi kirjutatud raamat haigetsaamisest, petmisest, valetamisest. Psühholoogilist pinget hoidev äratundmislugu saatusekaaslastest, kinnihoidmisest ja minnalaskmisest. Valulävi on igaühel erinev - kes paneb punkti, kes lapib tükkidest kokku uue elu. Raamat on kirjutatud juba enne minu sündi, aga lugedes mõjub täiesti kaasaegselt. Ajatu lugu. Ja kurb.

 

KUI PALJU KAAMELEID ON HOLLANDIS. DEMENTSUS, EMA JA MINA  Phyllida Law  2013 / 2023

Humoorikas lugu läbi pisarate raskel teemal. Kahjuks läheb palju huumorit, situatsiooni- ja eriti väljendikoomikat tõlkes kaduma. Võõra kultuuriruumi olme ja naljad on justkui siseringi elu ja koomika, millesse sina ei kuulu, millest taipad ainult mingit osa või arvad taipavat. Autori toredad akvarellid ja joonistused toetavad teksti nagu heas lasteraamatus kombeks. Millalgi saame kõik lasteks tagasi.

 

PAIGAD, KUS OLEN AVALIKULT NUTNUD  Holly Bourne  2019 / 2020

Noore inimese suhtedraama. Armastust on mitut liiki, aga kui see tunne ei tee inimest õnnelikuks, siis pole see üldse mingi armastus. Armastus mis teeb haiget, on vale armastus. Armastus, millesse sa kaotad iseenda ära, on pigem sõltuvussuhe. Armastajad ei manipuleeri teineteisega, on teineteise jaoks olemas, ei peta, ei valeta, ei unusta, ei nõua võimatut, arvestavad teineteise soovidega. Kuidas armastust leida, selle jaoks ei ole reegleid. Aga kui see tekib, siis tunned selle ära. Tuleb sisetunnet usaldada. Hea õpetlik noortekas igihaljal teemal.

 

OOTA KEVADENI, BANDINI  John Fante  1938, 1983  / 2022

Esimene neljast raamatust, mis räägib ausalt vaesusest, migratsioonist, rassiprobleemidest, õnnetust noorest inimesest, kes sellisesse keskkonda on sündinud ja peab selles oma eluvõitlust vahendeid valimata. Puhtalt lehelt on kerge olla hea, kaastundlik, tubli ja kena. Kahtlase pagasiga sündides on elu oma korrektiivid juba teinud. Olelusvõitlus ei tunne häid kombeid. Elutark, ilusa poeetilise varjundiga kirja pandud karm lugu. 

 

KEYSERLINGI SALADUS   Klaus Modick  2020

Kirjanduslik fiktsioon  Balti-Saksa aadlimehest kirjaniku elust. Dokumentaalselt pole säilinud eriti midagi, millele toetuda. Juttu on 19. sajandi tudengi- ja korporatsioonide elust Dorpatis, muidugi naistest, kõrtsidest ja isegi duellist. Edasi jõuab jutt Saksamaale ja jätkub suht samas vaimus. Tiheda seltsielu taustal ja sellest inspireeritult ilmub kirjanikul mitmeid raamatuid. Mees ei ole huvitatud mõisa valitsemisest Kuramaal ega pere loomisest, Viini kohvikud ja tänavad tunduvad inspireerivamad. Seltskonnaskandaalid ja patuelu viivad raske, tol ajal ravimatu haiguseni. Kas see kõik oli täpselt nii või natuke teisiti, seda me ei tea, aga raamat on selgelt kantud ausast ajastu vaimust ning siitkandi kirjameeste meenutamine on igati tänuväärt. 

 

KOLM NAIST LAEVAL   Anne Youngson  2020 / 2022

Kolm naist paadis, koerast rääkimata. Peaaegu sama kui meeste variant, ainult veidi vähem huumorit ja veidi rohkem arupidamist ja eneseotsinguid. Lahe mõnus lugemine, plagiaadi tunnet ei tekkinud, kuigi pealkiri on väljakutsuv. Elu kanalilaeval on kirjutamiseks ja lugemiseks vahva teema. Kui see päriselus suveseiklusest pikemaks peaks venima, annaksime meie, mugavustega harjunud inimesed, ilmselt alla. Miski ei ole nii nagu paistab.

 

MINU IRAAN  Susanna Veevo  2023

Kultuurilt ülivõrdes, sotsiaalpoliitiliselt allpool igasugust arvestust - selline kõrbelinnade ja luidete maa Kaspia mere ja Pärsia lahe vahel. Noorel naisel üksinda tänapäevast Iraani avastama reisida on paras julgustükk, paljas lehviv juuksesalk võb saada mõrva põhjuseks. Autor on selle riski siiski võtnud, tänu sellele saame lugedes osa vana siiditee särast ja uhkusest ning usukammitsais rahva elust, valust ja võitlusest. Raamat on üllatavalt informatiivne, kirjanduslikult vbl kohati ebaühtlane, aga igal juhul huvitav, detailirikas, lugemist väärt.

 

SURNUD MAJAD  August Mälk  1934, 1974

Veel üks võimalus kiita suurt kirjameest. Seekord viib lugu meid Põhjasõja aega. Vaene Eestimaa, mida ta kõike pole pidanud nägema ja läbi elama. Milline ime, et oleme ikka veel elus ja saame lugeda omakeelseid suurepäraseid raamatuid. Mis ei tapa, see teeb tugevaks. Õpime ajaloost, õpime suurepärastelt meistritelt. 

 

HEA SADAM  August Mälk ....., 1971

Kadedaks teeb lausa, kuidas kirjanikul sulg jookseb, kuidas stiilipuhas, arhailine, sisutihe, omapärase ütlemisega tekst on justkui ühe jutiga paisatud paberile. Ei mingeid nõrku kohti, venitamist ega tühja juttu. Mis vaja, saab öeldud - ja kuidas veel! Kirjanik on üleni oma teemas sees, teab, mida ütleb ja teab, kuhu välja jõuda tahab. Justkui lihtne lugu, aga eks proovi järele teha. Raamat on Mälgu käes nagu paat merel - oskaja toob ka tormiga kaldasse, pusserdaja eksib esimesse udusse. Mälk tüürib kindlalt meie kirjanduslukku. 

 

LINNU SILMAD   Mudlum  2016

Novellid, elupildid lähiminevikust. Saab kaasa elada, samastuda, on toredat äratundmisrõõmu, unistuse ja unustuse piirimail kõndimist. Nii need asjad tõesti olid - meie veel teame, järeltulijad ei saa aru ja võõristavad.

 

TEOREEM   Valdur Mikita  2011

Märgade unenägude fantaasiarännakud läbi aja ja ruumi. Särav sõnastus, vahvad uperpallid, mitut värvi huumorit, toredad kalambuurid, põhjapanevad järeldused - aga kõik see kokku ei andnud mulle meeldivat lugemiselamust. Ei ole absoluutselt minu stiil. Liiga palju vaimutsemist ja allapoole vööd vajumist, mängu ühte väravasse. Aga väga tabavad mõnusad ugri-mugri illustratsioonid! Vot neid nautisin täiega.

 

UUTE ALGUSTE SUVI  Bette Lee Crosby  2018 / 2019

Täiesti tavaline naistekas. Ei hea ega halb. Pealkiri annab sisu kohta suuna kätte. Alguses natuke segadust, lõpus ikka pulmad, õnn ja rõõm. Unejutuks võib lugeda. 

 

MINU KARJALA  Mika Keränen 2022

Jutt on sellest Karjala osast, mis pärast Talve- ja Jätkusõda Soomele jäi. Suur see maalapike just pole. Aga ilus, kindlasti ilus. Kõik need kaljujoonised, järved ja põlismetsad... Hea on lugeda raamatut, mille autor tõesti teab, millest ta räägib ja teeb seda südamega. Olen ise näinud Karjala venepoolset osa ja saanud ðoki sellest, millise rõõmuga on püütud seda maad hävitada. Üks mürgitehas teise otsas ja ümberringi kümnete kilomeetrite viisi surnud metsatüükad. Õudne. See kunstlik piir kahe Karjala vahel on justkui piir elu ja surma vahel. Aga raamat on tore, kerge lugeda, informatiivne, igati asine. 

 

KÄISIN VAID UJUMAS, ÕDE  Eveliina Talvitie  ... / 2022

Kõigi juured on kinni minevikus. Kapitalismi põlgav keskealine rokkar vägivallatseb katkise hingega ida-eurooplanna kallal ja Alþeeria sõda näinud mustanahaline otsustab olla aus. Ei ole kerge kellelgi, mingist katastroofist veab elu meid läbi varem või hiljem. Igaüks leiab oma tee, kuidas sellest läbi tulla. Mõned jäävad kinni..

 

KÄRKÄ   Heli Kendra  2021

No oli see vast üks tükk! Lugupidamine autorile, kes midagi nii keerulist suudab kokku panna. Kogu mahlakas elav dialoog on Kuusalu murdes - peaaegu nagu soome keelt loe - mitte mõhkugi ei saa lõunaeestlane aru. Dialoog ongi vaieldamatult selle raamatu tugevaim külg. Siis veel tegelased, keda on mustmiljon, aga kõik kannavad paari alatasa korduvat nime - täiesti võimatu meelde jätta, kes on kes. Sisuks on 19. sajandi rannarahva elu. Kahjuks piirdub kirjanik siin kümnete kui mitte sadade sündide ja surmadega, vahele natuke pulmi, haigusi, surmasid ja muud külajuttu. Raamat on üdini naistekeskne - naiste jutud, tööd, lapsed, mõtted, õnn ja õnnetus. Aga kuhu kadus meri? See on küll esimene raamat rannarahva elust, kus meri kui pea- või kõrvaltegelane täiesti puudub. Merest tundsin lugedes kogu aeg puudust.

 

JÄTTES SELJATAHA EESTI   Saima Parbo  2023

14- aastase sõjapõgenuku päevik jubedal teekonnal läbi Balti riikide, Poola ja Saksamaa. Uskumatu, et nii noor inimene suutis kõike nii rahulikult asjalikult ja täpselt dokumenteerida, kirjutades õhtuti rongides, võõrastes küünides, põgenikelaagrites, töölaagrites, keldrites ja pommivarjendites. See on suhteliselt õnneliku lõpuga lugu, tütar emaga jõudis 5 aastat hiljem Austraaliasse, alustas seal uut elu, on tänaseks mitmekordne vanaema ja korduvalt Eestit külastanud. Kõigil nii hästi ei läinud. Aga koduigatsus ei ole kuskile kadunud, see jääbki piinama..  

 

KIVINEITSID  Yvonne Vera  2002 / 2023

Selle raamatu eest tahaks kõigepealt hoiatada - nõrganärvilistele ei sobi. Äärmiselt julm jõhker Zimbabwe vabadusvõitlus ja järgnenud kodusõda on edasi antud tohutu jõu ja emotsiooniga, mis - üllatus üllatus - on saavutatud täiesti erilisel viisil: läbi poeesia, mõistukõne, vaikuse häälte. Teksti ei ole lihtne haarata ja lahti kerida, ei ole kaugeltki kerge raamat sisult ega vormilt. Aga kirjanduslikus mõttes suurepärane lahendus rääkimaks sellest, millest rääkida ei saa, milleks sõnu ei ole. Äärmiselt kummaline ja valgustav kogemus nii kirjanduslikus kui olupoliitilises plaanis. 

 

DIIVA   Michelle Marly  2020 / 2021

Raamat Maria Callase eraelust ja suhtest Aristoteles Onassisega. Kirjutatud rahulikus väljapeetud stiilis, väga pikalt ja paljusõnaliselt. Päriselus olevat diiva tuntud oma bravuurika ekspressiivse käitumislaadi poolest - siit raamatust leiame rahuliku kaalutleva suurilmadaami. Kahju, et lauljanna lavaelu selles raamatus nii vähe kajastub, eks muusikat ongi ju raske sõnadesse panna. Millegipärast arvan, et Mariast annab kirjutada ka väga teistsuguseid raamatuid, aga tõde jääks kuskile keskele.

 

MINU PUHKAMISE JA LÕÕGASTUMISE AASTA  Ottessa Moshfegh  2019 / 2021

Ängistuse ja enesepiinamise raamat. Ka rikkad nutavad. Aga mustast august välja ronimise viisist lugemine tuleks küll alla 16 a ära keelata. Siin peab selget vahet tegema heal mõjukal ilukirjandusel ja päriselul. Autor on lasknud süngel fantaasial lennata, mis on kohati huvitav, aga võib sellega mõne rumala lugeja teise ilma saata. Riskantne värk. Inimene pole ikkagi karuott ja põgenemine pole lahendus.. 

 

KLAASVERANDA JÄRVE ÄÄRES  Hanna Blixt  2020 / 2021

Traditsiooniline naistekas traditsioonilise teemaarenduse, kulminatsiooni ja lõpuga. Liiga palju läbimõtlematuid elukaugeid võimatuid detaile (pikad vestlused märjalt paljajalu lumes, elu kütmata majas põhjala talves, kuna peategelane tuleb linnast ja ei oska pliidi alla tuld teha, lakkkingad polaaröös jne jne) Sellised apsud segavad nautimist, samastumist, sisse elamist ja rikuvad üldmuljet fataalselt.

 

ELU NAGU KREEKA E  John Mole  2004 / 2009

Muhe lugu Kreeka külaelust ja inglise perekonnast, kes selles sumisevas kuumas segaduses hakkab omale kodu rajama.  Valge-sinised majakesed, koduvein, vanad müüdid ja uskumused, rammus toit, lummavad vaated ja soe meri, seltskondlik külarahvas nõuannete, kingituste, tantsude ja lauludega. Sellisest materjalist on lausa lust raamatut kirjutada ja lugeda ka.

 

ABIELUPUHKUS  Titia Sutherland  1994 / 2001

Raamat peresuhetest. Ka siin on truudus juhuse puudus, aga ootamatult loksutab kõrvalsuhe vanad hädad paika. Alati ei pruugi olla uus parem kui vana. Väike rutiinist väljaraputus tuleb mõnikord ka kasuks. Mitte et ma propageeriks ekstreemseid meetodeid abielude päästmiseks - küllap igaüks leiab ise oma tee. Ei tohi ainult mugavustsooni kinni kiiluda.

 

MINU TAANI  Taavi Turk  2022

Taanit oli selles raamatus imevähe. Saame lugeda hoogsalt kirja pandud andeka eluvenna tudengiaastatest, ahelpidutsemisest ja õpingutest. Loeme pikki  ja põhjalikke võõraste teismeliste isikukirjeldusi ja tutvume internatsionaalse seltskonnaga igast ilma otsast (mitte taanlastega, mitte kohalikega). Näeme huvitavaid moejoonistusi. Kõik fotod eranditult on stiilis mina ja minu sõbrannad. Mitte ühtegi Taani maastiku ega linnavaadet, matkaradadest, saartest, randadest rääkimata. Kirjeldustes, kuskil raamatu keskpaiku oli paar turismibroðüüri teksti sarnast lauset, et Taanis on need ja need saared ja need ja need linnad, kuhu enamasti autoril polnud leidunud huvi minna. Kogu maa olevat ühtlaselt lame ja igav, mereäär olevat mõttetu, inimesed fantaasiavaesed, traditsioonides kinni, ei mingit toredat maailmaküla ega amerikanismi, poodides ebameeldiv taani kohalik toodang.  Üsna veider vaatenurk, tekitas Taani kohta palju vastuseta küsimusi.

 

KODUTALU   Ann-Luise Bertell  2020 / 2022

Soome-rootslaste elu-olu Talvesõjast II MS ni. Usutav, elutruu ja eluterve pilguheit eelnevate põlvede muredele ja rõõmudele, ootustele ja lootustele, eesmärkidele, kohustustele ja saatuse keerdkäikudele. Nii see tõepoolest oli ja meie võimuses oleks sellest midagi õppida. Miks me seda ei tee? Miks ajalugu kordub? 

 

MOEKUNSTNIK   Marius Gabriel  2017 / 2018

Sõjajärgne aeg Pariisis - karmilt kokkuhoiult minnakse tasapisi üle tavaliste elunormide juurde. Aga paljugi on väärtushinnangutes muutunud. Noor ameeriklanna imeb endasse Pariisi õhkkonda, sukeldub moeäri telgitagustesse ja püüab leida tasakaalu isikliku vabaduse ja abieluahelate vahel. Kõrvaltegelasteks on kavalalt toodud kõik moemaailma suurnimed ja Pariisi tolleaegne koorekiht. Ei ole dokumentaal, aga õhustikku on usutavalt tabatud.

 

JOOSTES SHERMANIGA   Christopher McDougall   2019 / 2022

Loomade ja inimeste sõprus - igivana teema. Siin tuleb juttu hobuinimestest ja eesli-inimestest, veidrast maratonspordist nagu eeslijooks, aga ka looma- ja inimpsühholoogiast, kuidas need asjad omavahel põimuvad ja teineteist toetavad, kuidas sõprus ja sihikindlus viib üle igast mäest. Saame lugeda meile tavapäratu elulaadiga inimestest nagu amiðite kogukond ning paljudest muudest esmapilgul kummalistest asjadest. Soe südamlik lähenemine, omapärane teemavalik ja piiritu optimism on selle raamatu tõmbenumbrid.

 

OO, KALEDOONIA  Elspeth Barker  1991 / 2022

Sõjajärgne Ðoti ääremaa - mitte just rõõmuküllane paik üleskasvamiseks. Ei ole lihtne inimeseks saada, kui sind ei mõisteta, kui tunned ennast teistsugusena, kui sinult oodatakse midagi muud, kui sina tahad ja saad pakkuda. Massist erinemine on alati suur väljakutse, seda eriti suletud süsteemis. Kui suudad selle üle elada, endaga toime tulla, siis võib sind oodata suur tulevik. Kunagi saavad teisedki aru, et tavaline olla on igav. Kui aga mõtled ja rabeled ennast katki, siis pole midagi parata. Autobiograafiliste sugemetega arenguromaan, mis peegeldab laiemat ühiskondlikku pilti ja on vürtsitatud meeleoludega kirjandusklassikast.

 

ARMASTAN SINUS INIMEST  Heikki Aalto-Alanen  2021 / 2022

Aino ja Alvar Aalto lugu. Lapselapse poolt põhiliselt säilinud kirjavahetuse põhjal taaselustatud ilus armastuse lugu. Ehk liigagi ilus? Kes teab, aga lapselapsel on õigus näha kõike parimas valguses. Nii südamlikku kirjavahetust pea ilma ainsagi tülita pole küll varem lugenud. Partnerid elus ja töös, maailmakuulus arhitekt ja disainer, kindlasti üks Soome nokiatest koos oma perefirmas töötava sama haritud, ustava ja tubli abikaasaga. Uuendusmeelsed maailmakodanikud, kelle jälg ulatub tänapäeva ja tulevikku. Kes siis ei teaks Aalto painutatud vineerist mööblit, puhta selge joonega klaasesemeid... Aga see kõik ei tulnud kergelt. Väga põhjalik raamat, hästi dokumenteeritud ja illustreeritud. Kena kujundus ka, aga jube raske läikpaber, tugevad kaaned, kopsakas formaat - hoia või kahe käega kinni lugedes. 

 

PEALE PÄEVAPÖÖRET  August Mälk  1976

Paguluses kirjutatud mälestused kirjaniku elu teisest poolest. Väga hea ajastupeegel. Asjalik ja ajalik - oma aja lugu, aga ei jää sinna aega kinni, näitab laiemat maailmapilti, põigates minevikku ja tulevikkugi. Kaunis ajapitseriga keelekasutus, kergesti loetav stiil,  kaasahaarav sisu, palju ajaloolist tõde. 

 

JÄRGNEN SULLE   Lina Nordquist  2021 / 2022

Kaamoseraamat põhjala pimedatest öödest ja pimedatest tegudest, mis nende varjus toime pandi ja pannakse põlvkonnast põlvkonda. Lastekaubandus, naiste rüvetamine, intsest, mõrvad, vägivald, kiusamine, mõnitamine, omakohus. Nälg, haigused ja sõjad lisaks ja tekib küsimus, kuidas keegi veel üldse ellu jääda suutis ja järglasi kasvatada. Mingil tasandil on maailm muutunud ajaga paremaks ja helgemaks, aga ikkagi need äärealad, need tumedad hallid ääremaad ja perekonnasaladused... 

 

RAHUTUD   Linn Ullmann  2015 / 2017

Ingmar Bergmani noorim tütar kirjutab mälestusi isast, emast, suurest kärgperest, vana aja asjadest ja arusaamistest, noorusest ja vananemisest, suremisest ja suretamisest - ühesõnaga elust enesest. Moodne hektiline ülesehitus, romantiline lähenemine, julge sisukas teemaarendus, hea keeletunnetus. Väga meeldis. Palju äratundmist, mõtlemisainet. 

 

NORA KALDUB STSENAARIUMIST KÕRVALE  Annabel Monaghan  2022 / 2022

Humoorikas helge naistekas pahast mehest, heast mehest, armastusest ja lastest, kes teavad paremini. Suuri tõdesid ei maksa siit otsida, aga ajaviiteks kõlbab lugeda küll. Kolkakülast Hollywoodi on ainult üks samm.

 

ÜLIMALT ÜHEKSAKÜMNENDAD  Annie England Noblin  2021 / 2022

Lugu keskkoolisõprade taaskohtumisest aastakümneid hiljem. Kas sõprus saab jätkuda samalt kohalt, kus see millalgi katkes? Elu on kõiki vahepeal muutnud ja solgutanud. Vaja läheb palju mõistmist, ümberhindamist, klaarimist ja head tahet. Road movie stiilis naistekas ammustest ja praegustest aegadest. Ajaviitekirjandus.

 

EESTI LOODUS  Tõnu Õnnepalu  2022

Meie ilus Eestimaa. Hiiumaa ja Vilsandi ja Kõrvemaa ja Alutaguse ja Lahemaa ja... Igaühel on oma maa ja paik ja koht ja punkt, oma hingemaa, kus on hea olla, kus sa oled õppinud tundma ümbritsevat ja sealjuures ka iseennast. Autor on pannud kaante vahele oma raadiosaadete tekstid  enda lemmikpaikadest Eestimaal. Äärmiselt zen lugemine, suur äratundmisrõõm.

 

HERTSOGI AHVATLEMINE  Madeline Martin  2019 / 2020

Humoorikas ajaviiteromaan aadlirahva abieluturust, kõrgklassi komblusmaaniast ja liiderlikkusest, vürtsiks natuke aardejahti, verd ja märulit. Toredasti kirja pandud ajaloohõnguline muinasjutt, mille peategelaseks, nagu sellistel puhkudel ikka, on keelatud armastus.

 

KEVADED JA AASTAD  Tõnu Õnnepalu  2022

Kogumik varem ilmunud luulest, paisatud lootusrikkalt jõulumüügile. Enamikku salmidest olin juba enne kunagi lugenud, aga meeldivad sellegipoolest. Selliste kogumike puhul jääb siiski natuke tühi tunne hinge, justkui oleks sind ninapidi veetud. Originaalist lugedes mängib kaasa koht ja aeg, siin ainult mälestus ja boonuselootus. Kõik oleks justkui segamini aetud ja paljaks nülitud. Tagakaas jõuab enne kätte kui süvenedagi jõuad, sest need asjad on kord juba läbi tunnetatud.  Sorry.

 

MCAVOY ÕDEDE SALADUSTE RAAMAT  2019 / 2020

Perekonnadraama mitmete nüansside ja keerdkäikudega. Põnevalt kirjutatud, kergesti loetav, lõpupoole kisub kriminaalsekski. Ei ole need saladused perekonnas head asjad. Mida rutem asjad lahti seletatakse, seda paremaks elu läheb. Hea ajaviitekirjandus.

 

HÄMMING  Richard Powers 2021 / 2022

Veel üks maailmaparandamise - ja ohuromaan sadade sarnaste reas. Teadusulme oleks täpsem klassifikatsioon. Greta Thunbergiga väga sarnanev laps õhutatakse planeeti päästma ja kõik läheb nii, nagu sellistel puhkudel karta on. Lastega manipuleerimine on läinud üle igasuguse piiri. Küll imetakse nende hääli valimisvõitluses, küll aetakse neid piketeerima asjade eest, millest nad sisuliselt veel arugi ei saa. Enamasti on kõige taga ikka ahnus ja võim, mitte mingid kõrgemad väärtused. Ükskõik mis, lastele võiks jätta nende lapsepõlve alles, täiskasvanud kakelgu ise omavahel, kui nad teistmoodi ei oska. 

 

HÜVASTIJÄTUNOVELL   Jan Koneffke  2006 / 2022

Suhteromaan. Õpetlik lugu sellest, kuidas naine lollitab meest, mängib temaga ja jätab siis ette hoiatamata maha. Hoiatusmärgid on muidugi õhus ennegi, aga armastus on ju pime. Siin on tegemist ühepoolse armastusega. Hästi kirja pandud lugu õpetuseks ja hoiatuseks saatusekaaslastele. Vaatamata sellele, et pealkiri juba viitab loo lahendusele, ei olnud igav lugeda.

 

SELLISED VÄIKESED ASJAD  Claire Keegan  2021 / 2022

Veel üks raamat Iirimaa katoliiklikest ema-lapse kodudest (Magdaleena pesumajadest), kus on aastatega surnud üle 9000 vallaslapse. Iiri valitsus palus nende asutuste pidamise eest vabandust alles 2013 aastal, viimane "pesumaja" suleti alles 1996.  Üks järjekordne õudus, millest kõik teadsid, aga keegi ei julgenud midagi ette võtta. 

 

HOMMIKUST KESKPÄEVANI  August Mälk  1972, 2022

Kirjaniku noorpõlve mälestusteraamat kuni põgenemiseni. Väga mõnus lugemine, eriti esimene pool, elu Saaremaa rannakülades 20. sajandi algusaastatel. Lihtsalt kadedus tuleb peale - milline aeg, milline elu (tahaks öelda et lihtne, aga see oleks vale loomulikult) ja millised kirjeldused sellest kõigest! Laia huvideringiga andekas julge inimene jõuab elus kaugele igal ajal. Aga see teine peategelane, meri, see lummas romantilisi hingesid siis ja lummab ka tänapäeval. Tore, et sellistest raamatutest veel kordustrükke tehakse, mõttetut tühja tõlkekirjandust on kõik riiulid täis.

 

VÄIKESE MAAKIRIKU LOOD  Tracy Rees  2021 / 2022

Äärmiselt igav kerjamise- ja kogukonnajura. Reklaamitakse kui hea tuju raamatut - ärge uskuge ja ärge oma aega sellele raisake. 

 

PROUA SORGEDAHLI KAUNID VALGED KÄED   Lars Gustafsson  2009 / 2010

Meisterlik sügav filosoofiline lapsepõlveraamat kuldsetes aastates õpetlaselt. Viiekümnendate Rootsimaa elu - justkui teisel planeedil.  Ühest küljest vaba, metsik julge, põnev, teisalt oma aja kammitsais nagu praegunegi. Elutargad põimumised kosmoloogiast teoloogiani, sekka ajalugu, kirjandusteadust ja palju muud. Ränud ajamasinal. Sisuliselt lihtne noore inimese arengulugu, armastuse lugu, aga pärast pea sajandipikkust ajavahet on taustsüsteem tundmatuseni rikastunud. Paljusid asju taipamegi alles surma künnisel ja mõned tõed võtame igavikku kaasa.

 

ARULAGEDAD ASJAD   Saara Turunen  2021 / 2022

Raamat kaugsuhtest, erinevatest kultuuridest ja sellest, kui võimatu on neid kokku klappida ja hoida. Raamat väärtustest, hinnangutest, hoiakutest, oma tõe ja oma tee otsimise julgusest üldiste tabutõekspidamiste keskmisel foonil. Melanhoolse peategelase lugu mõjub nii tuttavlikult ja koduselt - just sellised me siin põhjalas ju olemegi. Samas on raamatus piisavalt helget allteksti ja elurõõmu, et hoida lugejat optimistlikul kursil. Lootus ei kao kunagi. Väga meeldis.