RAAMATUBLOGI   2023 (106)

 

MEIE LIHTRAHVA IMELISEST ELUST NII LINNAS KUI MAAL  2023

Autori suguvõsa näitel kirjeldatud täiesti tavaliste eestimaalaste elulood ja saatused paari eelneva põlvkonna jooksul annavad kokku ülevaatliku pildi meie esivanemate maailmanägemusest, tegudest ja toimetustest möödunud ja ülemöödunud sajanditel. Pilt sai uskumatult kirev ja värvikas. Autor suhtub oma esivanematesse lugupidava väärikusega - olgu tegemist kojanaise või õpetlasega - kõigilt on takkajärgi midagi õppida või kõrvataha panna.

 

DINA PÄRANDUS  Herbjorg Wassmo  1997 / 2001

Dina- raamatute kolmas ja viimane osa. Võimas perekonnasaaga, mis tõi autorile üleilmse kuulsuse ja lugejatele pikki põnevaid õhtuid. Tõesti meisterlik teos - tugevad omapärased karakterid, põnev sündmustik, tõepärane ühiskondlik-poliitiline taust, suurepärane jutustamisoskus, peen inimpsühholoogia tundmine. Põhjala kaamos versus Euroopa tuledesära, linnastumine, mootorlaevade ja masinate pealetung. Kõige selle taustal kandis igaüks oma isiklikku koormat ja võitles oma südametunnistusega. Maailm oli juba siis, 19. sajandil kiires muutumises, nii et inimene vaevalt rajal suutis püsida. Tänapäeval on asi veel hullem.

 

ÕNNE POEG  Herbjorg Wassmo  1995 / 1999

Dina raamatute II osa. Sama jõuline, sama haarav, sama sugestiivne. Lihvimata inimloom oma hirmudes, avastustes, seiklustes, ihades ja instinktides. Maitsmas heade ja halbade viljade puust; otsimas õiglust ja tõde kodutalust, koolist ja ülikoolist, tänavatelt, kõrtsidest, loengutelt, kirikust ja raamatutest. Negatiivsest tegelasest on kirjutatud nii, et see mõjuks positiivselt ja vastupidi. Sada aastat enne lumehelbekeste põlvkonna sündi ei andnud haridus ja haritus ennast nii kergelt kätte kui tänapäeval. Aga noor olla polnud kerge ei siis ega nüüdki.

 

JÄÄLÄTTED  Bernard Kangro  1958 / 2023

Pagulaskirjandus, mis alles nüüd hakkab minu teadvuses ilmet võtma. Ja väga meeldima. Kui Ristikivi üllatas eriomase väljenduslaadi, stiili, julge maailmavaate ja mulle väga sobiva teemavalikuga, siis Raudsepp hämmastas oma huumoritaju ja peene irooniaga. Kangro on oma saatusekaaslastest hoopis erinev - nostalgiline, romantiline, kohati sentimentaalne. Käesolev raamat on tema endisaegse Tartu sarja esimene lugu: tudengielu, esimene armastus, korporatsioonid, värvimütsid, loengud, peod ja isegi üks duell. Väga erinev tänapäevasest tudengielust ja praegusest Tartu vaimust. Probleemid, mille pärast siis surma mindi, pole nüüdisajal kõneväärtki. Oh ajad, oh kombed!  

 

DINA RAAMAT  Herbjorg Wassmo  1989 / 1997

Kolmeosalise peresaaga esimene raamat. Kaugel põhjamaal virmaliste ja lume keskel elab kummaline, haavatud, kuid tugev naine Dina, kes elab iseenda loodud seaduste järgi oma karmis, igal sammul väljakutseid pakkuvas maailmas. Äärmiselt kaasahaarav lugemine - sügav nagu kuristik, külm nagu jää, purustav nagu tuli. Selliseid raamatuid ei tahakski käest panna - nii sobivad kaaslased siinseski kaamoses. Ootan juba kahte järgmist osa. 

 

KINGITUD ELU   Suzumi Suzuki  2022 / 2023

Lugu lähisuhetest ema ja tütre vahel. Lakooniline, karge puudutus. Väga jaapanipärane. Läbi sordiini aimatav valus tõde. Ei midagi üleliigset, ei midagi puudu. Ka lugeja fantaasiale on ruumi jäetud.

 

PELGUPAIK  Jon Fosse  1998 / ....

Jõuline, ekspressiivne, intensiivne, sugestiivne, kordumatult stiilne, omapärane psühholoogiline sisekaemus. Kui see kõik sõnadesse panna, millega meie taju ja alateadvus pidevalt tegelevad, nii et me seda tegutsedes ise ei taipagi, saaksime kokku midagi selle raamatu teksti sarnast. Lapsepõlvesõprus, võõrdumine, kadedus, segadus, alaväärsuskompleks, ärevushäire  - neid märksõnu on päris palju, mida see raamat puudutab. Ilmselt pole ka ühtegi inimest, keda need teemad ei kõnetaks. Oma koha leidmine elus võib olla vägagi valulik. Keeruline aga mõjuv lugemine.

 

ITAALIA TÜTAR   Soraya Lane  2022 / 2023

Seebika sugemetega ajaviiteromaan. Näitab naiseks olemise erinevusi tänapäevases ja sõjajärgses maailmas.  Ei olnud minu jaoks huvitav ega haaranud kaasa - kuidagi kunstlikult, kenitlevalt moosine ja etteaimatav. Ilmselt leidub ka sellise kirjanduse austajaid, aga mina see ei ole.    

 

MAJA KIRIKU KÕRVAL  Trevor Dolby  1922 / 1923

Veel üks põgenemine soojale maale, justkui see päästaks kõigist hädadest. Vbl mõnedest päästabki, aga tulevad uued ja hullemad. Flirtimisest kohavaimuga saan ma hästi aru - istun isegi sama konksu otsas. Kahjuks jäävad lugejale, kes sealkandis pole reisinud, paljud kohad ja nimed võõraks ja kaugeks, mistõttu läheb osa raamatu lummust siinsele lugejale kaduma. Kohati on raamat justkui hea reisijuht - vaadake paremale, vaadake vasakule... Kujutlusvõime ja tegelikkus on siiski kaks erinevat asja. 

 

KAHELE POOLE KOSKE   Jari Järvelä  2018 / 2023

Soome kodusõda. Punased ja valged. Kuidas see oli siis ja kuidas see on järelkajana kandunud tänapäeva, mil värve on tunduvalt rohkem ja igal on oma varjundid. Valus raamat, kirjutatud ausalt ja kohati humoorikaltki. Ükskord peab see jama ometi lõppema. Miks lapsed saavad sellest aru, aga täiskasvanud ei saa? Väga hea lugemine. 

 

LIIVAKELL  Edith Blais  2921 / 2023

Oma pöörase ja karmi loo jutustab noor Kanada naine, kes rööviti moslemitest dþihadistide poolt Aafrikas ja peeti Sahara kõrbes vangis 15 kuud kuni põgenemiseni. Jubedad tingimused, aga suur elutahe ja noorus, mida toetasid loomingulised katsetused, jooga ja julged provokatsioonid. Ellujäämisõpetus järgmistele õnnetutele. Raamatut oleks olnud põnevam lugeda, kui tagakaas poleks lõppu ette ära öelnud. Paljud muidugi teavad seda lugu ka tolleaegsetest meediakajastustest. Aga terrorism muudkui jätkub ja kõrbeliivas üksikute puude all kössitavad üha uued pantvangid. Õudne.. 

 

OMAVOLI   Lena Andersson  2013 / 2015

Kuulus ennastimetlev vana päss mängib noorte naistega enda ümber, tundmata mingit vajadust kellelegi oma käitumist põhjendada või aru anda. Tublid andekad noored naised on ennastunustavalt ja ennastpurustavalt armunud, konkureerides ja ennast avalikult alandades. Miks sellised asjad juhtuvad? Looduses on ju enamasti vastupidi - isased võitlevad omavahel emase pärast. Hästi kirjutatud sügav suhtedraama, justkui pildike elust enesest meie ümber.

 

CASABLANCA JUTUVESTJA   Fiona Valpy  2021 / 2023

II Maailmasõda Põhja-Aafrikas. Põhjamaalasele üsna tundmatu ja võõras teemakäsitlus. Ka autor distantseerib ennast teismeliseks lapseks, et oleks lihtsam seda juttu jutustada. Kasutatakse  moodsat paralleeli tänapäevaga (küll iganenud leidpäeviku võttes), tuues sisse põgenikekriisi ja üleilmse humanitaarkatastroofi teema. Heaoluühiskonda pole olemas, kuni kusagil maailmas on sõda, surm ja nälg. Kui inimesed ei saa hakkama isegi omavaheliste suhetega, kuidas on siis mõeldav kaitsta kliimat ja suhelda planeetidevahelisel tasemel?

 

MINU ISA TÜTAR  Romy Seidel   2021 / 2023

Romaan Anna Freudi elust. Kui raske on kuulsate nimekate vanemate varjus elada ja lõpuks välja rabeleda, enda elu rajada. Soliidne raamat, keskendunud vaatamata rasketele aegadele üdini positiivsusele. Minu jaoks tundus kuidagi kuiv, steriilne ja sõnaaher. Probleemid selle noore daami elus oleks andnud põhjust ja ainet hulga mahlakamale käsitlusele, eriti tänapäeval, mil tabuteemasid ei ole. Ja veel mõtlesin, et küll oli lihtne veel põlvkond tagasi teadlane olla - ei mingeid üüberkalleid analüüse ega laboritehnikaid, grante, meeskondi ega kohati isegi ülikoolidiplomit mitte. Neid tõdesid, mida siis avastati, teab tänapäeval iga koolilaps. Põlvkondade erinevus on määratult suurem, kui see esmapilgul paistab ja see erinevus suureneb ajas, mitte ei vähene.

 

AHISTATUD   Flinn Berry  2016 / 2018

Pahad tüdrukud ja pahad poisid pahas maailmas. Mida külvad, seda lõikad. Kriminaalne psühholoogiline põnevik ahelkuritegudest depressiivsetes väikelinnades. Kõik algab lapsepõlvest. Oleks nagu stamp ja pole ka. Liiga palju räpast õnnetut tõde. Sisemise pingega ladus tihe lugu heas sõnaseades. 

 

DAISY  Vürst Vladimir Andronikov  1935 / 2023

Baltisaksa päritolu esimese Saksa naisprofessori ja maailmakodaniku Margarethe von Wrangelli elulooraamat, kirjutatud tema abikaasa poolt pärast naise surma kirjavahetuse, päevikute ja kaasaegsete mälestuste põhjal. Äärmiselt detailirohke, põhjalik, sügava austuse ja armastusega kirja pandud kohati sentimentaalne, aga huvitav teos seni täiesti unarusse jäetud suurkujust Eesti ja maailma ajaloos. Baltisaksa kultuuri ja maailmavaadet pole meil kuigi palju avatud ja uuritud, kuigi kuulsaid, haritud, mitmel alal teenekaid maailmakodanikke on nende hulgas mitmeid. Jälle üks tahk tõelist põnevat Eestimaa ajalugu I MS ja tööstusrevolutsiooni tuultes. Peategelane ise väidab, et on suur vahe oma kultuuri kanda lihtsalt olles või oleskledes Baltimaa mõisades või tegutsedes ja edasi püüeldes emamaal Saksamaal.

 

NUKUMAJA  Tove Jansson  1978 / 2023

Novellikogumik. Lood elust enesest, rõhuga sellel, mis esmapilgul ei paista, aga mida tundnud oleme kõik. Inimpsüühika keerdkäigud, tumedamad ja heledamad küljed. Ilma kahtlusteta ei sünni tõde, ilma valuta ei teaks me, mis on õnn. Väikesed asjad on mõnikord suurtest suuremad. Sellised ajatud lood.

 

SELTSIDAAM  Anne Glenconner  2019 / 2022

Erakordne sissevaade briti kõrgaadli igapäevaellu. Rikkuse, kohustuste, rangete reeglite ja lõbustuste sügavamad tagamaad, elu õukonna ja kuulsuse varjus, samas nähtav igas pildiajakirjas. Autoriks haruldaselt vitaalne 87-aastane endine printsess Margareti seltsidaam, kellel oli ja on praegugi kokkupuuted ja sõprussidemed pea kõigi maailma suurte ja vägevatega. Realistlik, tihe, voolav, huvitav kirjutis, mille kokkupanekul on olnud ilmselt palju abilisi, kuid vana daami mälu, väljendusoskus ja -julgus ning kirjeldused on sellegipoolest fenomenaalsed. Suurepärane ja vajalik ajaloodokument. Sellist ajalugu ma usaldan.

 

MIDA SA EI TEA  Anna Jansson  2017 / 2021

Põnevik, tegevuspaigaks Gotlandi saar.Mitmeid laipu, vägistamisi, kägistamisi ja inimeserööv. Süþee on tihe, sündmuste areng kiire, pahalast ei osanud enne lõppu ära arvata. Sisaldab ebareaalseid väiteid ja olukordi (nagu ikka kriminullides, mis liiga hästi lõpevad), aga lugeda oli põnev ja mitte nii verine, et magada ei saaks pärast. Selle þanri austajatele võib soovitada küll.     

 

AED TÄIS VALGUST  Heather Burch  2017 / 2019

Ajaviiteromaan, täis tuubitud kõikvõimalikke teemasid, alates maagiast kuni taifuunini. Vahepeale mahub hulk surmasid, nooruselollusi, minevikupainajaid, kogukonnavaimu, siirast armastust, sõprust ja peateemana hästi palju andestust. No mida veel meelelahutuseks tahta võib - see karikas on kõike pilgeni täis. Igav kindlasti ei hakka, aga kuivõrd tõepärane see kõik tundub, jääb lugeja otsustada. Minu meelest mõnikord less is more.

 

VIIMNE EUROOPLANE  Hugo Raudsepp  1941, 1983, 2023

Kirjaniku 140. sünniaastapäevaks välja antud väga uhkes kuues imeilus väärikas kordustrükk heal paberil ja vahvate ajastutruude illustratsioonidega. Lugu ise on ka tore, omapärase stiiliga, muheda huumoriga, toonaste sotsiaalpoliitiliste torgetega vana haritud boheemlasepässi puhkusevallatusi lahkav kirjatükk. Tuleks veel mainida, et see jäi tuntud näitekirjaniku ja Elva linna patrioodi ainukeseks romaaniks üldse, millest on tuline kahju. 

 

ASTRID LINDGREN  Susanne Lieder  2022 / 2023

Sulnis ümberjutustus teada-tuntud faktidest menukirjaniku eluloos. Romaani jaoks vähe emotsiooni ja mõttearendust. Et lugu veel ümaram saaks, on alustatud ajajärgust, mil ilmus esimene teos ja lõpetatud ajaga, mil lapsed lahkusid kodust. Kuulsusesära aeg. Keerulisemad perioodid Lindgreni elust on kajastamist leidnud üksnes põgusa tagasivaate ja ääremärkustena. Peategelast on pidevalt näidatud ülivõrdes nii kirjaniku, ema kui abikaasana ja muudeski rollides kirjastaja ja toimetajana. Respekt ja kadeduseuss, kui tõesti selliseid üliinimesi olemas on. Uskmatuna arvan siiski, et ehk omas võimekas naine ka oskust era- ja avaliku elu vahele range joone tõmmata. Lindgreni kohta on ilmunud palju kirjandust, vändatud ka filme. Käesolev teos ei lisanud neile kahjuks midagi uut.

 

MONOGAAMIA   Sue Miller 2020 / 2022

Variatsioonid tänapäevasest abielust. Eks see kooselu olegi ju kokkulepete ja traditsioonide küsimus, aga kui need lepped ei pea ja kui see tuleb välja alles pärast ühe osapoole surma, siis on palju inimesi, kes saavad haiget, kes peavad oma senise elu ümber hindama ja mingitele otsustele jõudma, et edasi minna. Sügavalt läbi tunnetatud ja ladusalt kirja pandud peredraama. Lugu leinast, petmisest ja pereväärtustest.

 

ÜLE ÄÄRE   Norah McClintoc  2000 / 2010

Teismeliste hundiseaduste aeg. Kuidas see maailm ikkagi toimib? Kas leidub sellele vastust nii, et keegi haiget ei saaks, et kõik ellu jääks... Järjekordsest suhtedraamast areneb välja mitme laibaga kriminull. Mis paneks lapsed mõtlema ja vastutama, kui vanemadki ei saa nende asjadega pahatihti hakkama. Aga igal teol või tegematajätmisel on tagajärg.

 

TANTSIJA  Colum  McConn  2003 / 2008

Ilukirjanduslik romaan tatari - nõukogude tantsijast Rudolf Nurejevist, kellel õnnestus 1961. aastal läände põgeneda ja seal maailmakuulsaks saada. Imestust tekitab, kuidas Iiri - Ameerika kirjanik oskab nii elavalt kirjeldada tollast nõuka-aegset elu-olu ja inimeste mõttemaailma. Paljude intervjuude põhjal valminud raamat on arvatavasti tõele üsna lähedale jõudnud, sealjuures kaasahaaravalt komponeeritud ja soravalt jutustatud. Tasub lugeda.

 

GURBILT TEATEID EI OLE   Eduardo Mendoza  1990 / 2017

Autor naerutab lugejat elu-oluliste asjadega, millega oleme nii harjunud, et ei oska nende veidraid külgi märgatagi. Alguses see toimib hästi, esimese poole raamatut lugesin naerulsui, aga edasi läks läägeks, kõik suubus (loe : sumbus) läbusse ja liiderdamisse, nagu keskealiste meesautorite puhul pahatihti juhtub. Et kui muu peale ei lähe ega pähe ei tule, siis vii tegelased kõrtsi laamendama, edasi naisi rappima ja müügiedu on tagatud. See raamat on tõesti edukas olnud. 

 

KUI ME LEIDSIME KODU  Susan Mallery  2018 / 2018

Raamat tõstatab küsimuse, kas veri on paksem kui vesi. Oleneb kultuuriruumist ja ajastust muidugi, aga tundub, et tänapäeval hakkavad muud kriteeriumid tähtsamaks muutuma. Sõpru saad sa valida, sugulasi paraku mitte. Head geenid on oluline väärtus, aga kas sellest piisab? Kerge juturaamat sõprusest, usaldusest, vendlusest ja muidugi armastusest.

 

KAHEKSA MÄGE  Paolo Cognetti  2016 / 2017

Lummav lugu mägedest, sõprusest, vendlusest. teineteisemõistmisest, hoolimisest. Õpetlik arengulugu poisist meheks, tuulepeast tegijaks. Mäkketõus kui sügavuti iseendasse minek - vaevanõudev, raske, aga ilus ja topelttasuv. Kõik valikud ei pruugi alati õigeks osutuda, aga valimata jätmine on alati vale.  Suurepärane raamat. Meditatiivne.

 

JÕULUMEES  Justin Petrone  2021

Jutukesed Eesti elust võõramaalase pilgu läbi. Sugugi mitte halb, aga väga etteaimatav Petrone - just nagu ühte sama pikka raamatut loeks. Miks mitte, aga mingi värskem teistlaadne teemaarendus autorilt oleks ka huvitav. Viljandi nurgataguseid radasid, lokaale ja muusasid me teame nagunii kõik. Ja põhjamaa kaamost.

 

ELU TULVIL LOOTUST JA IMET   Barbara von Normann-Coleman  2018

Elulooraamat ameeriklannalt, kes küpses vanuses armus Eesti naisesse, abiellus ja kolis siia. Huvitav kaasahaatav elukäik, edasi antud väikeste südamlike pildikeste haaval. Hakkaja inimese julged valikud, kultuuriðokk, teistmoodi maailmanägemus. Kirjanduslikus mõttes ei midagi erilist, rohkem lihtne ümberjutustus..

PÕHJALA LOGIRAAMAT  Andrea Atzori 2013

Viis kalendrikuud ja kuus erinevat riiki. Erasmuse tudengist rännumees põhjalat avastamas. Romantikust itaallane põhjamaa öös, nägemas esimest korda elus tähistaevast. Jah, paljugi siit tundub meile, kohalikele, uskumatu ning sama palju uut avastab siit avatud hingega soojamaa mees. Tõeline palverännak, pilgrim, avastamaks iseennast selles imelises maailmas. 

 

JÄNKI SEIKLUSED HIIUMAAL  Douglas Wells  2001 / 2003

Teistmoodi maailmakorralduse algusaastad väikesel Eesti saarel. Venkud läinud, juba ameeriklane platsis. Muidugi tekitas võõristust, imestust ja viltu vaatamist kohalike poolt. Aga elu läks omasoodu edasi, oli palju muret ja segadust, aga veel rohkem ehedat Hiiu huumorit, millega sai üle igast hädast. Lugu Ameerika mehest, kes tuli eestlastele appi, aga aitas eelkõige iseennast läbi paksust ja vedelast. Eestimaa, eriti veel kange Hiiumaa sai ja saab endaga ise hakkama. Hea sõna ja mõnusa irooniaga raamat.

 

KREEKA  LUMMUSES  Sue Roberts  2021 / 2022

Kerge suvine naistekas. Üksik daam kolme mehe vahel valimas, tobedad mõttetud intriigid, kaunis Kreeka loodus ja toredad omamoodi kohalikud elanikud. Ühtegi mõtet ei tekita, midagi meelde ei jää, aga igavusse ka just ei sure. Puhkuselugemine.

 

LÕOKESELUMI   Kärt Hellerma  2023

Lapsepõlve imedemaa. Kuidas ma lapsena kadestasin neid, kellel oli oma maa-vanaema! Minul ei olnud üldse vanaemasid ega vanaisasid, vendi ega õdesid, maakodust rääkimata. Küllap sellele igatsusele tuginebki meie praegune elulaad, nii et pole halba ilma heata. Aga sellegipoolest näen siin raamatus justkui iseenda lapsepõlve, hingesugulust ja äratundmisrõõmu. Jah, sellised me just olimegi, kuldsete kuuekümnendate mudilased.

 

PUIESTEE JA TEISI JUTTE   Tove Jansson  2017 / 2022

Kes autorit ainult muumimammaks peab, see eksib sügavalt. See on kogumik Tove novelle, jutustusi ja illustratsioone, mis on seni ilmunud ainult perioodikas, mitte kunagi raamatuna. Detailirohke, läbitunnetatud, sügavalt isikupärane looming; mitmekülgselt andeka, pühendunud kunstniku ja kirjaniku eneseväljendus, mis kõnetab mitut põlvkonda muumiorust ligemal ja kaugemal. Lihtne, aga liigutav.

 

USTAVUSSIDEMED  Delphine de Vigan  2018 / 2018

Raamat õnnetutest lastest, kes tunnevad, et peavad vastutama nii eneste kui oma vanemate eest. Mõnikord on tõesti muna kanast targem, aga tavaliselt kisub asi viltu. Kõige raskem otsus on küsida võõrasetlt abi. Saame lugeda, kui kaugele võib laps oma hädas minna, püüdes säilitada ustavussidemeid. Kurb ligu möödavaatamisest, jõuetusest ja tahtmatusest. Natuke uskumatu ka, et õpetajad ei saa aru, kui laps on koolis päevade viisi purupurjus.

 

PUHKUS ITAALIAS  Maeve Haran  2017 / 2023

Väga tüüpiline keskpärane naistekas. Noorikud kuuekümnendades otsivad teist noorust ja uut väljakutset. Elatud elu siiski maha salata ei saa. Võetud koorem tuleb ikka lõpuni vedada. Pärast pööraseid soojamaa seiklusi saabub jälle argipäev, elu näitab, kas parem või halvem.

 

HEA KARJANE  Anu Raud  2023

Armas südamlik jutukogu loomadest-lindudest, inimestest, elust ja olust nii- ja naasugustel aegadel. Romantilises laadis luulelises keeles üles tähendatud lihtsad kuid paljuütlevad pildikesed, kokku korjatud pikalt väärikalt eluteelt. Sobib koguperelugemiseks ja õhtujutuks lapselegi. Lihtsad tõed ei vaja keerulisi sõnu. Kõik on selge, maitsekas, tähendusrikas, kaunis ja kodukootud. Sõnadesse pandud vaibamustrid. 

 

MÄLESTUSTE TOAD  Jenny Eclair  2015 / 2021

Kärgpere segadused ja saladused. Ikka nuheldakse vanemate patud laste kaela ja laste omad vanemate kaela. Kaasahaarav psühhodraama lähikondlastest, kes kõik näevad elu oma mätta otsast omamoodi ja võitlevad oma tõdede, pooltõdede ja valede eest enda valitud vahenditega. Erinevate inimeste vaatevinklist võib sama lugu nii ja teistpidi keerata - igaüks teeb midagi õigesti ja midagi valesti. Sellised me kord oleme ja oma elu keeruliseks elamine on kõige tavalisem elamise viis.

 

KADUNUD TÜTAR  Elena Ferrante  2006 / 2023

Emad ja tütred. Üks liha ja veri, aga erinevad iseloomud. Muutuvad ajad ja tõekspidamised, tavad ja kombed. Kuidas hoida suhteid, et miski ei puruneks jäädavalt, säiliks ka hingeline järjepidevus. Keegi pole ingel, keegi pole ilmeksimatu. Võhivõõraid inimesi jälgides võid saada enda kohta teada midagi rohkemat kui lähikondseid kuulates. Võluv psühholoogiline raamatuke naiseks ja emaks olemise kunstist.

 

HÄMARUS  Abdiþamil Nurpeissov  1966 / 1972

Tõmmud mehed, tulised ratsud, stepiavarused, kaamelid, Araali meri, jurtad. Tundub eksootiline, aga kuumal verel on ka varjukülgi - taplused, mõrvad, kättemaks, vastuhakud, kupeldamised, vargused. Kirjanik viib meid tagasi tsaariaega, mil maal valitses häda ja viletsus lihtrahva seas ja jõhkrus ning hoolimatus baide hulgas. Ilustamata näguri- ja näljapäevad viivad ülestõusuni, et mitte minna tsaariarmeesse võõrast sõda sõdima. Ajalugu näitab, et väikerahvad ei pääsenud sellest siis ega pääse ka praegu.

 

 

KIRJU ON RÄHN  Jonas Mikelinskas  1976 / 1984

Valusad leheküljed Leedu ajaloost, metsavendlusest, okupatsiooniajast. Psühholoogiline sisekaemus, valu asjadest ja olukordadest, mida kuidagi enam muuta ega parandada ei saa. Valu, millega tuleb elada kogu elu. Murtud inimeste, oma ajastu ohvrite kurb saatuselugu. Kirju on rähn, veel kirjum on elu.

 

TUDORI ROOS  Margaret Campbell Barnes  ..... / 1996

Ajalooline romaan rooside sõdade aegsest Inglismaast. Võitlus võimu pärast, vennatapusõjad, salaintriigid, mõrvad ja sepitsused. See ajastu pakub romaanikirjanikele põnevat ainest oma lõputute telgitaguste tehingute ja sobingutega. Põneva süþeega hariv raamatuke. Küll see ammune aeg tundub veidrana, põnevust on omajagu.

 

ILUDUSKUNINGANNAD   Libba Bray  2011 / 2015

Väga omapärane ja väga pöörane triller-paroodia, kus autor kasutab oskuslikult kõiki moe- ja glamuurinippe, et nende abil naeruvääristada sedasama raha, kuulsuse, ilu ja tühisuse kultust. Terav vürtsikas dialoog tahtlikult üle võlli veidra rabelemise taustal saavutab oma eesmärgi lugejat mõtlema panna, mis on elus oluline , mis mitte, kuidas leida oma tee ja mitte alla anda. Selgelt nooremale lugejale adresseeritud raamat läänelike heaoluühiskonna probleemide ja vaadetega.

 

JA TAAMAL LAULAVAD METSAD   1933 / 2022

Triloogia põlisnorrakate elust ja valust. Põliste küttide ja talunike mured ja rõõmud ammusel 18. sajandil, kaugel maailma veerekese peal mägede ja mere vahel. Tundub, nagu elu teisel planeedil, aga kui süvened, siis leiad, et inimesed on igal pool ühesugused olenemata ajast ja ruumist. Armastus, kodu, lapsed, raha ja töö. Kuida leida nende vahel hingelist tasakaalu, millised pidepunktid on õiged, millised väärad. Kust leida rahu ja rõõmu. Pikkade filosoofiliste mõtisklustega kaasahaarav saaga suurest suguvõsast mitme inimpõlve vältel. Elav Norra ajalugu ja õpetus põhjala inimesest.

 

LONDONI JÕED   Ben Aaronovitch  2011 / 2023

Ulme või muinasjutu þanris verine kriminull. Nii pätid kui polkud kasutavad võlujõudu, rändavad ajas, kummitavad pärast surma, võitlevad võlukepikeste ja nõiaväe abil. Äärmiselt keeruline segane süþee, vähe loogikat. Humoorikas lähenemine ja armastus Londoni vastu annavad mõned plusspunktid, aga tervikuna ei ole see küll mitte minu tassike teed.

 

RAVI  Caklo Gebler  1994 / 2023

Müüdid, uskumused, lood ja muistendid. Müstifitseeritud maailmapilt 19. sajandi Iirimaa külades. Uskumatu, millise julmuseni võib inimloom oma vaimupimeduses jõuda. Nõidade elusalt põletamine, haldjate mürgitamine, ussisõnad ja eliksiirid. Raamatus püütakse noore naise bronhiiti ravida nii posija, arsti kui preestri äranägemise järgi. Koht, aeg ja keskkond ei soosi kahjuks paranemist. Raske, hirmutav, painav lugu, kirjutatud sisemise pinge ja palanguga. Tänapäevased raamid olid ehk liiast, venitasid mõttetult sissejuhatust.

 

EUFOORIA  Elin  Cullhed  2021 / 2022

Romaan sellest, miks võis kultuskirjaniku Silvia Plathi elu muutuda poetessile nii ülejõukäivaks ja vastumeelseks. Kipuks kohe õiendama, et miks sellel teemal on veel vaja väljamõeldisi ja fiktsioone, kui arutu hulk kirjandusteadlasi on juhtunu ammuilma läbi nämmutanud. Aga raamatut lugedes tõded, et Silvia  asemel oleks siin võinud olla mistahes naine - konfliktid töö ja kodu, loome ja argielu, armastuse ja petmise teemal on igihaljad. Noore naise sisekaemus on edasi antud veenvalt, suure sisemise jõu ja põlemisega. Pinget on tunda igas stseenis, ei mingit igavat tühja teksti. Silviast või Silvia teemal on palju raamatuid kirjutatd ja see on üks parimaid. On juba iseenesest riskantne sellist teemat uuesti puudutada, aga autor teab, mida teeb ja tuleb katsumusest auga välja.

 

MILLESTKI VANAST  Nick Alexander 2021 / 2022

Suhteromaan. Et uus saaks alata, peab vana lõppema. Mõnikord toovad killud õnne. Mis millega või kes kellega uuesti kokku sobib, seda näitab aeg. Mõnus ajaviitelugemine õpetlike ivadega elust enesest. Muutusi ei ole vaja karta, mis tulema peab, tuleb niikuinii.

 

MINU ABIKAASA SIMON  Mollie Panter - Downes  1931 / 2023

Pikantselt stiilselt kergelt ja täpselt jutustatud pikantne stiilne  aga kurb lugu noorest edumeelsest kirjaneitsist, kes avastas ennast ühtäkki puurist peresidemete kütkeist, ilusa kuid lolli mehe kõrvalt, leidmata õnne ega väljapääsu. Siis tuli tark vaimne asjalik onu Säm Ameerikast ja pakkus lahendust. Kas ja kuidas asi laabus, saate teada lugedes. Kerge sulega kenasti kirja pandud igihaljas teema. Autor oli kindlasti oma ajast ees, kõnetab ka tänapäeva lugejaid.

 

TÄISPÖÖRE   Fern Michaels  2003, 2015 / 2017

Veider kriminull - tänapäevasena mõeldud faabula tundub kui 18. sajandi muinaslugu, ebasobivad tüübid lukustatakse aastakümneks jalust ära hullumajja, kriminaaluurimised mätsitakse aastateks kinni, politsei on kergesti äraostetav, kogu tants käib raha ja prestiiþi ümber, rõhutatud klassivahed, toretsev-pillav elulaad, kenad härrasmehed, kes daamide eest kõik mured lahendavad ja neid kätel kannavad. Ühesõnaga liiga seebiooperlik lugu. Siinse ühiskonna jaoks võõras.

 

KOGUKOND   N.Jamiyla Chisholm  2022 / 2023

Tänapäeva Ameerika karm reaalsus kõige ehedamal kujul. Rassi- ja ususõjad, terrorism kunagisel sisserändajate maal, mis justkui peaks juba ajalooliselt olema äärmiselt tolerantne kõige teistsuguse suhtes. Afroameeriklasest autor räägib avameelselt oma varasest lapsepõlvest muslimite kogukonnas, kus ebajumalast juht orjastas usuõdesid-vendi ja piinas- pilastas lapsi. Inimpsüühika on veider - võtab aega aru saamaks, et otsides vabadust ja turvalisust oled ise ennast  vangi mänginud ja pärast vangistust ei oska ega saa ka vabadust õieti nautida. Eks igal asjal on kusagil põhjus ja põhjusel oma põhjus, samuti tagajärg. Afroameeriklaste tagakiusamist teades pole tõesti ime, et mõni neist otsib pääsemist muslimite kogukonnast. Aga märk jääb külge kogu eluks - nii seesmine kui väline. Ja kui pärast 11. septembrit 21.a. algas nõiajaht kõigile ja kõigele, mis võis peituda musta peakatte all, tekkis tõeline segadus, hirm ja paanika. Ameerika sai ka teada, mis on hirm. Tuli teha valik ja valida pool nagu meil praeguses Euroopas. Väga hea ja vajalik raamat.

 

ÕNNELIKU LÕPU SALADUS   Lucy Dillon  2011 / 2013

Läbi-lõhki tõeline naistekas kärgperede, lapsukeste, kutsude, unejuttude ja lumehelbekestega. Ei tahaks olla naiste nahas, kes ennast sellistesse ahelatesse mässivad. Aga au neile, kes vastutust võtavad ja ka toime tulevad. Paljud proovivad, aga ajavad asja ainult hullemaks. Klassikaline mahukas ajaviiteromaan kõigi oma pehmete väärtustega.

 

ISA TRAKSID  Kauko Kosunen  2008 

Mälestusteraamat noorusajast sõjaaegses Oulus. Sõjalaste elu Rootsis pagenduses, naasmine purukspommitatud kodulinna, kooli- ja mehekskasvamise aastad. Lihtne raamatuke selge lakoonilise tekstiga, aga huvitav lugeda, annab ülevaate Soome ajaloo ühest valusamast leheküljest. Hea, et on veel mäletajaid ja kirjutajaid.

 

PÕLGUS  Alberto Moravia  1954, 2017 / 2022

Ühe abielu algus ja lõpp. Lüüriline hingevalueepika, eneseotsingud läbi Homerose Odysseia kolme tõlgenduse ja Freudi filosoofia. Ajatu igikorduv lugu armastusest, pettumisest, petmisest ja valust. Kes on süüdi? Miks? Kuidas edasi? Jah, ka mehed nutavad. Ilus kurb lugu.

 

OGALINNUD  Colleen McCullough  1977 / 2016

Iiri väljarändajate saaga Austraalia põuasel tolmusel sisemaal. Kolm põlvkonda võitlemas oma õnne eest. Nagu loodus ja elu keerdkäigud veel vähe kimbutaks, suudab inimene suurimad tõkked oma teele ikka ise välja mõelda ja püsti panna. Kui lõpuks jõuadki arusaamisele, siis on juba hilja ja uus põlvkond kordab samu vigu ikka ja jälle. Klassikalises detailirohkes sõnaohtras stiilis kirja pandud tõetruu lugu, film ka sellest tehtud.

 

PRAKTIKAARUANNE  Daniel Vaarik  2012

Meie - võitjate põlvkond. Ajalehepoisist miljonäriks. Palju äratundmist - nii rõõmu kui valu. Niimoodi tõepoolest see laulev revolutsioon möllas ja mässas. Kuidagi on sellest kaosest siiski toimiv ühiskond üles ehitatud, nii et kurta pole eriti midagi. Sellest ka raamatu ärplev rõõmsameelne minnalaskmisstiil, mis alati palju klikke kogub (klikk= raha). Meri-põlvini  tegijaraamatut polegi nii lihtne kirjutada, selleks peab annet olema ja rõõmsat pealehakkamist, millest autoril puudu ei tule. Reaalsustajuga on nagu on, aga see polegi antud juhul mingi eesmärk. Ärapanemislusti,  huumorit ja kerget sulejooksu on tunda igas lauses. Niisugust ajalooõpikut juba lapsed loeksid.

 

KUI KASSID MAAILMAST KAOKSID  Kawamura Genki  2012 / 2020

Jaapani kirjandus - äärmiselt omanäoline, pealt lihtne ja seest keeruline. Lakooniliste pildikeste abil mängitakse läbi kogu elu, kogu inimeseks olemise ilu ja valu. Surma palge ees saad teada, kes sa tegelikult oled, mis on elu tegelik väärtus ja kas seda on mõtet peenrahaks vahetada. Suurepäraselt näitlikustatud õppetunnid.

 

KÜSIMÄRK ON POOL SÜDANT  Sofia Lundberg  2018 / 2019

Raamat lapsepõlvetraumadest, valedes elamisest. Kas halbu asju saab perfektsionismi taha peita, kas on üldse tarvis midagi peita? Salaelu jookseb varem või hiljem ummikusse, rääkimata lood on rasked nagu kivid kaelas. Päris puhtalt lehelt ei saa keskeas kunagi alustada, vanad varjud lohisevad alati kaasa kuidas ka ei püüaks peita. Ainult tõele näkku vaatamine toob kergendust. Huvitav psühholoogiline perekonnalugu. 

 

DELIKAATSUS  David Foenkinos  2009 / 2013

Peen, kaunis, lausa rafineeritud lugu tunnetest, sellest kuidas möödub lein ja ärkab armastus. Õrna teema jaoks on leitud just see õige, tabamatult kerge, täpne, mõnikord terav, teinekord habras lähenemisviis, mis puudutab pehmelt  nagu udusulg, lendab ringi nagu vaim. Tasakaaluks pihuga huumorit siia-sinna ja raha-maailma telgitaguseid. Raamat, kus on vähesega palju öeldud.

 

 MEHED JA HINGEMAASTIKUD  Virve Saar  2022

Sisult lihtne, isegi primitiivne, vormilt vanamoodne, ebahuvitav. Peategelasele tähaks südamest kaasa tunda, loodan väga, et see polnud autobiograafiline teos. Sellistest inimestest on tõesti kahju - ei saa aru, miks tubli eesti naine matab oma eku mingite küla viinaninade tagaajamisele, ei vii ellu ühtegi suuremat unistust. Ei ole vaja ennast sellisel tasemel alahinnata! Elame ju ainult üks kord.  

 

TALVEMAJAKE   Mary Ellen Taylor  2018 / 2020 

Sümpaatne põnev perekonnasaaga. Mõnus lõõgastav lugemine neljast põlvkonnast kuni tänapäevani välja. On saladusi, armastust, aardekirste ja mõrvalugusid. Aastasadu on pidanud inimesed ise enda õnne eest väljas olema, võitlema selle nimel, vahel ka kaotama. Tugepakkuv on mõelda, et pole kerge kellelgi. Kahjurõõm on ikka kõige suurem rõõm.

 

SUVEÕHTUL KELL POOL ÜKSTEIST   Marguerite Duras  1960 / 2023

Väga omapärase vaatenurga alt väga hästi kirjutatud raamat haigetsaamisest, petmisest, valetamisest. Psühholoogilist pinget hoidev äratundmislugu saatusekaaslastest, kinnihoidmisest ja minnalaskmisest. Valulävi on igaühel erinev - kes paneb punkti, kes lapib tükkidest kokku uue elu. Raamat on kirjutatud juba enne minu sündi, aga lugedes mõjub täiesti kaasaegselt. Ajatu lugu. Ja kurb.

 

KUI PALJU KAAMELEID ON HOLLANDIS. DEMENTSUS, EMA JA MINA  Phyllida Law  2013 / 2023

Humoorikas lugu läbi pisarate raskel teemal. Kahjuks läheb palju huumorit, situatsiooni- ja eriti väljendikoomikat tõlkes kaduma. Võõra kultuuriruumi olme ja naljad on justkui siseringi elu ja koomika, millesse sina ei kuulu, millest taipad ainult mingit osa või arvad taipavat. Autori toredad akvarellid ja joonistused toetavad teksti nagu heas lasteraamatus kombeks. Millalgi saame kõik lasteks tagasi.

 

PAIGAD, KUS OLEN AVALIKULT NUTNUD  Holly Bourne  2019 / 2020

Noore inimese suhtedraama. Armastust on mitut liiki, aga kui see tunne ei tee inimest õnnelikuks, siis pole see üldse mingi armastus. Armastus mis teeb haiget, on vale armastus. Armastus, millesse sa kaotad iseenda ära, on pigem sõltuvussuhe. Armastajad ei manipuleeri teineteisega, on teineteise jaoks olemas, ei peta, ei valeta, ei unusta, ei nõua võimatut, arvestavad teineteise soovidega. Kuidas armastust leida, selle jaoks ei ole reegleid. Aga kui see tekib, siis tunned selle ära. Tuleb sisetunnet usaldada. Hea õpetlik noortekas igihaljal teemal.

 

OOTA KEVADENI, BANDINI  John Fante  1938, 1983  / 2022

Esimene neljast raamatust, mis räägib ausalt vaesusest, migratsioonist, rassiprobleemidest, õnnetust noorest inimesest, kes sellisesse keskkonda on sündinud ja peab selles oma eluvõitlust vahendeid valimata. Puhtalt lehelt on kerge olla hea, kaastundlik, tubli ja kena. Kahtlase pagasiga sündides on elu oma korrektiivid juba teinud. Olelusvõitlus ei tunne häid kombeid. Elutark, ilusa poeetilise varjundiga kirja pandud karm lugu. 

 

KEYSERLINGI SALADUS   Klaus Modick  2020

Kirjanduslik fiktsioon  Balti-Saksa aadlimehest kirjaniku elust. Dokumentaalselt pole säilinud eriti midagi, millele toetuda. Juttu on 19. sajandi tudengi- ja korporatsioonide elust Dorpatis, muidugi naistest, kõrtsidest ja isegi duellist. Edasi jõuab jutt Saksamaale ja jätkub suht samas vaimus. Tiheda seltsielu taustal ja sellest inspireeritult ilmub kirjanikul mitmeid raamatuid. Mees ei ole huvitatud mõisa valitsemisest Kuramaal ega pere loomisest, Viini kohvikud ja tänavad tunduvad inspireerivamad. Seltskonnaskandaalid ja patuelu viivad raske, tol ajal ravimatu haiguseni. Kas see kõik oli täpselt nii või natuke teisiti, seda me ei tea, aga raamat on selgelt kantud ausast ajastu vaimust ning siitkandi kirjameeste meenutamine on igati tänuväärt. 

 

KOLM NAIST LAEVAL   Anne Youngson  2020 / 2022

Kolm naist paadis, koerast rääkimata. Peaaegu sama kui meeste variant, ainult veidi vähem huumorit ja veidi rohkem arupidamist ja eneseotsinguid. Lahe mõnus lugemine, plagiaadi tunnet ei tekkinud, kuigi pealkiri on väljakutsuv. Elu kanalilaeval on kirjutamiseks ja lugemiseks vahva teema. Kui see päriselus suveseiklusest pikemaks peaks venima, annaksime meie, mugavustega harjunud inimesed, ilmselt alla. Miski ei ole nii nagu paistab.

 

MINU IRAAN  Susanna Veevo  2023

Kultuurilt ülivõrdes, sotsiaalpoliitiliselt allpool igasugust arvestust - selline kõrbelinnade ja luidete maa Kaspia mere ja Pärsia lahe vahel. Noorel naisel üksinda tänapäevast Iraani avastama reisida on paras julgustükk, paljas lehviv juuksesalk võb saada mõrva põhjuseks. Autor on selle riski siiski võtnud, tänu sellele saame lugedes osa vana siiditee särast ja uhkusest ning usukammitsais rahva elust, valust ja võitlusest. Raamat on üllatavalt informatiivne, kirjanduslikult vbl kohati ebaühtlane, aga igal juhul huvitav, detailirikas, lugemist väärt.

 

SURNUD MAJAD  August Mälk  1934, 1974

Veel üks võimalus kiita suurt kirjameest. Seekord viib lugu meid Põhjasõja aega. Vaene Eestimaa, mida ta kõike pole pidanud nägema ja läbi elama. Milline ime, et oleme ikka veel elus ja saame lugeda omakeelseid suurepäraseid raamatuid. Mis ei tapa, see teeb tugevaks. Õpime ajaloost, õpime suurepärastelt meistritelt. 

 

HEA SADAM  August Mälk ....., 1971

Kadedaks teeb lausa, kuidas kirjanikul sulg jookseb, kuidas stiilipuhas, arhailine, sisutihe, omapärase ütlemisega tekst on justkui ühe jutiga paisatud paberile. Ei mingeid nõrku kohti, venitamist ega tühja juttu. Mis vaja, saab öeldud - ja kuidas veel! Kirjanik on üleni oma teemas sees, teab, mida ütleb ja teab, kuhu välja jõuda tahab. Justkui lihtne lugu, aga eks proovi järele teha. Raamat on Mälgu käes nagu paat merel - oskaja toob ka tormiga kaldasse, pusserdaja eksib esimesse udusse. Mälk tüürib kindlalt meie kirjanduslukku. 

 

LINNU SILMAD   Mudlum  2016

Novellid, elupildid lähiminevikust. Saab kaasa elada, samastuda, on toredat äratundmisrõõmu, unistuse ja unustuse piirimail kõndimist. Nii need asjad tõesti olid - meie veel teame, järeltulijad ei saa aru ja võõristavad.

 

TEOREEM   Valdur Mikita  2011

Märgade unenägude fantaasiarännakud läbi aja ja ruumi. Särav sõnastus, vahvad uperpallid, mitut värvi huumorit, toredad kalambuurid, põhjapanevad järeldused - aga kõik see kokku ei andnud mulle meeldivat lugemiselamust. Ei ole absoluutselt minu stiil. Liiga palju vaimutsemist ja allapoole vööd vajumist, mängu ühte väravasse. Aga väga tabavad mõnusad ugri-mugri illustratsioonid! Vot neid nautisin täiega.

 

UUTE ALGUSTE SUVI  Bette Lee Crosby  2018 / 2019

Täiesti tavaline naistekas. Ei hea ega halb. Pealkiri annab sisu kohta suuna kätte. Alguses natuke segadust, lõpus ikka pulmad, õnn ja rõõm. Unejutuks võib lugeda. 

 

MINU KARJALA  Mika Keränen 2022

Jutt on sellest Karjala osast, mis pärast Talve- ja Jätkusõda Soomele jäi. Suur see maalapike just pole. Aga ilus, kindlasti ilus. Kõik need kaljujoonised, järved ja põlismetsad... Hea on lugeda raamatut, mille autor tõesti teab, millest ta räägib ja teeb seda südamega. Olen ise näinud Karjala venepoolset osa ja saanud ðoki sellest, millise rõõmuga on püütud seda maad hävitada. Üks mürgitehas teise otsas ja ümberringi kümnete kilomeetrite viisi surnud metsatüükad. Õudne. See kunstlik piir kahe Karjala vahel on justkui piir elu ja surma vahel. Aga raamat on tore, kerge lugeda, informatiivne, igati asine. 

 

KÄISIN VAID UJUMAS, ÕDE  Eveliina Talvitie  ... / 2022

Kõigi juured on kinni minevikus. Kapitalismi põlgav keskealine rokkar vägivallatseb katkise hingega ida-eurooplanna kallal ja Alþeeria sõda näinud mustanahaline otsustab olla aus. Ei ole kerge kellelgi, mingist katastroofist veab elu meid läbi varem või hiljem. Igaüks leiab oma tee, kuidas sellest läbi tulla. Mõned jäävad kinni..

 

KÄRKÄ   Heli Kendra  2021

No oli see vast üks tükk! Lugupidamine autorile, kes midagi nii keerulist suudab kokku panna. Kogu mahlakas elav dialoog on Kuusalu murdes - peaaegu nagu soome keelt loe - mitte mõhkugi ei saa lõunaeestlane aru. Dialoog ongi vaieldamatult selle raamatu tugevaim külg. Siis veel tegelased, keda on mustmiljon, aga kõik kannavad paari alatasa korduvat nime - täiesti võimatu meelde jätta, kes on kes. Sisuks on 19. sajandi rannarahva elu. Kahjuks piirdub kirjanik siin kümnete kui mitte sadade sündide ja surmadega, vahele natuke pulmi, haigusi, surmasid ja muud külajuttu. Raamat on üdini naistekeskne - naiste jutud, tööd, lapsed, mõtted, õnn ja õnnetus. Aga kuhu kadus meri? See on küll esimene raamat rannarahva elust, kus meri kui pea- või kõrvaltegelane täiesti puudub. Merest tundsin lugedes kogu aeg puudust.

 

JÄTTES SELJATAHA EESTI   Saima Parbo  2023

14- aastase sõjapõgenuku päevik jubedal teekonnal läbi Balti riikide, Poola ja Saksamaa. Uskumatu, et nii noor inimene suutis kõike nii rahulikult asjalikult ja täpselt dokumenteerida, kirjutades õhtuti rongides, võõrastes küünides, põgenikelaagrites, töölaagrites, keldrites ja pommivarjendites. See on suhteliselt õnneliku lõpuga lugu, tütar emaga jõudis 5 aastat hiljem Austraaliasse, alustas seal uut elu, on tänaseks mitmekordne vanaema ja korduvalt Eestit külastanud. Kõigil nii hästi ei läinud. Aga koduigatsus ei ole kuskile kadunud, see jääbki piinama..  

 

KIVINEITSID  Yvonne Vera  2002 / 2023

Selle raamatu eest tahaks kõigepealt hoiatada - nõrganärvilistele ei sobi. Äärmiselt julm jõhker Zimbabwe vabadusvõitlus ja järgnenud kodusõda on edasi antud tohutu jõu ja emotsiooniga, mis - üllatus üllatus - on saavutatud täiesti erilisel viisil: läbi poeesia, mõistukõne, vaikuse häälte. Teksti ei ole lihtne haarata ja lahti kerida, ei ole kaugeltki kerge raamat sisult ega vormilt. Aga kirjanduslikus mõttes suurepärane lahendus rääkimaks sellest, millest rääkida ei saa, milleks sõnu ei ole. Äärmiselt kummaline ja valgustav kogemus nii kirjanduslikus kui olupoliitilises plaanis. 

 

DIIVA   Michelle Marly  2020 / 2021

Raamat Maria Callase eraelust ja suhtest Aristoteles Onassisega. Kirjutatud rahulikus väljapeetud stiilis, väga pikalt ja paljusõnaliselt. Päriselus olevat diiva tuntud oma bravuurika ekspressiivse käitumislaadi poolest - siit raamatust leiame rahuliku kaalutleva suurilmadaami. Kahju, et lauljanna lavaelu selles raamatus nii vähe kajastub, eks muusikat ongi ju raske sõnadesse panna. Millegipärast arvan, et Mariast annab kirjutada ka väga teistsuguseid raamatuid, aga tõde jääks kuskile keskele.

 

MINU PUHKAMISE JA LÕÕGASTUMISE AASTA  Ottessa Moshfegh  2019 / 2021

Ängistuse ja enesepiinamise raamat. Ka rikkad nutavad. Aga mustast august välja ronimise viisist lugemine tuleks küll alla 16 a ära keelata. Siin peab selget vahet tegema heal mõjukal ilukirjandusel ja päriselul. Autor on lasknud süngel fantaasial lennata, mis on kohati huvitav, aga võib sellega mõne rumala lugeja teise ilma saata. Riskantne värk. Inimene pole ikkagi karuott ja põgenemine pole lahendus.. 

 

KLAASVERANDA JÄRVE ÄÄRES  Hanna Blixt  2020 / 2021

Traditsiooniline naistekas traditsioonilise teemaarenduse, kulminatsiooni ja lõpuga. Liiga palju läbimõtlematuid elukaugeid võimatuid detaile (pikad vestlused märjalt paljajalu lumes, elu kütmata majas põhjala talves, kuna peategelane tuleb linnast ja ei oska pliidi alla tuld teha, lakkkingad polaaröös jne jne) Sellised apsud segavad nautimist, samastumist, sisse elamist ja rikuvad üldmuljet fataalselt.

 

ELU NAGU KREEKA E  John Mole  2004 / 2009

Muhe lugu Kreeka külaelust ja inglise perekonnast, kes selles sumisevas kuumas segaduses hakkab omale kodu rajama.  Valge-sinised majakesed, koduvein, vanad müüdid ja uskumused, rammus toit, lummavad vaated ja soe meri, seltskondlik külarahvas nõuannete, kingituste, tantsude ja lauludega. Sellisest materjalist on lausa lust raamatut kirjutada ja lugeda ka.

 

ABIELUPUHKUS  Titia Sutherland  1994 / 2001

Raamat peresuhetest. Ka siin on truudus juhuse puudus, aga ootamatult loksutab kõrvalsuhe vanad hädad paika. Alati ei pruugi olla uus parem kui vana. Väike rutiinist väljaraputus tuleb mõnikord ka kasuks. Mitte et ma propageeriks ekstreemseid meetodeid abielude päästmiseks - küllap igaüks leiab ise oma tee. Ei tohi ainult mugavustsooni kinni kiiluda.

 

MINU TAANI  Taavi Turk  2022

Taanit oli selles raamatus imevähe. Saame lugeda hoogsalt kirja pandud andeka eluvenna tudengiaastatest, ahelpidutsemisest ja õpingutest. Loeme pikki  ja põhjalikke võõraste teismeliste isikukirjeldusi ja tutvume internatsionaalse seltskonnaga igast ilma otsast (mitte taanlastega, mitte kohalikega). Näeme huvitavaid moejoonistusi. Kõik fotod eranditult on stiilis mina ja minu sõbrannad. Mitte ühtegi Taani maastiku ega linnavaadet, matkaradadest, saartest, randadest rääkimata. Kirjeldustes, kuskil raamatu keskpaiku oli paar turismibroðüüri teksti sarnast lauset, et Taanis on need ja need saared ja need ja need linnad, kuhu enamasti autoril polnud leidunud huvi minna. Kogu maa olevat ühtlaselt lame ja igav, mereäär olevat mõttetu, inimesed fantaasiavaesed, traditsioonides kinni, ei mingit toredat maailmaküla ega amerikanismi, poodides ebameeldiv taani kohalik toodang.  Üsna veider vaatenurk, tekitas Taani kohta palju vastuseta küsimusi.

 

KODUTALU   Ann-Luise Bertell  2020 / 2022

Soome-rootslaste elu-olu Talvesõjast II MS ni. Usutav, elutruu ja eluterve pilguheit eelnevate põlvede muredele ja rõõmudele, ootustele ja lootustele, eesmärkidele, kohustustele ja saatuse keerdkäikudele. Nii see tõepoolest oli ja meie võimuses oleks sellest midagi õppida. Miks me seda ei tee? Miks ajalugu kordub? 

 

MOEKUNSTNIK   Marius Gabriel  2017 / 2018

Sõjajärgne aeg Pariisis - karmilt kokkuhoiult minnakse tasapisi üle tavaliste elunormide juurde. Aga paljugi on väärtushinnangutes muutunud. Noor ameeriklanna imeb endasse Pariisi õhkkonda, sukeldub moeäri telgitagustesse ja püüab leida tasakaalu isikliku vabaduse ja abieluahelate vahel. Kõrvaltegelasteks on kavalalt toodud kõik moemaailma suurnimed ja Pariisi tolleaegne koorekiht. Ei ole dokumentaal, aga õhustikku on usutavalt tabatud.

 

JOOSTES SHERMANIGA   Christopher McDougall   2019 / 2022

Loomade ja inimeste sõprus - igivana teema. Siin tuleb juttu hobuinimestest ja eesli-inimestest, veidrast maratonspordist nagu eeslijooks, aga ka looma- ja inimpsühholoogiast, kuidas need asjad omavahel põimuvad ja teineteist toetavad, kuidas sõprus ja sihikindlus viib üle igast mäest. Saame lugeda meile tavapäratu elulaadiga inimestest nagu amiðite kogukond ning paljudest muudest esmapilgul kummalistest asjadest. Soe südamlik lähenemine, omapärane teemavalik ja piiritu optimism on selle raamatu tõmbenumbrid.

 

OO, KALEDOONIA  Elspeth Barker  1991 / 2022

Sõjajärgne Ðoti ääremaa - mitte just rõõmuküllane paik üleskasvamiseks. Ei ole lihtne inimeseks saada, kui sind ei mõisteta, kui tunned ennast teistsugusena, kui sinult oodatakse midagi muud, kui sina tahad ja saad pakkuda. Massist erinemine on alati suur väljakutse, seda eriti suletud süsteemis. Kui suudad selle üle elada, endaga toime tulla, siis võib sind oodata suur tulevik. Kunagi saavad teisedki aru, et tavaline olla on igav. Kui aga mõtled ja rabeled ennast katki, siis pole midagi parata. Autobiograafiliste sugemetega arenguromaan, mis peegeldab laiemat ühiskondlikku pilti ja on vürtsitatud meeleoludega kirjandusklassikast.

 

ARMASTAN SINUS INIMEST  Heikki Aalto-Alanen  2021 / 2022

Aino ja Alvar Aalto lugu. Lapselapse poolt põhiliselt säilinud kirjavahetuse põhjal taaselustatud ilus armastuse lugu. Ehk liigagi ilus? Kes teab, aga lapselapsel on õigus näha kõike parimas valguses. Nii südamlikku kirjavahetust pea ilma ainsagi tülita pole küll varem lugenud. Partnerid elus ja töös, maailmakuulus arhitekt ja disainer, kindlasti üks Soome nokiatest koos oma perefirmas töötava sama haritud, ustava ja tubli abikaasaga. Uuendusmeelsed maailmakodanikud, kelle jälg ulatub tänapäeva ja tulevikku. Kes siis ei teaks Aalto painutatud vineerist mööblit, puhta selge joonega klaasesemeid... Aga see kõik ei tulnud kergelt. Väga põhjalik raamat, hästi dokumenteeritud ja illustreeritud. Kena kujundus ka, aga jube raske läikpaber, tugevad kaaned, kopsakas formaat - hoia või kahe käega kinni lugedes. 

 

PEALE PÄEVAPÖÖRET  August Mälk  1976

Paguluses kirjutatud mälestused kirjaniku elu teisest poolest. Väga hea ajastupeegel. Asjalik ja ajalik - oma aja lugu, aga ei jää sinna aega kinni, näitab laiemat maailmapilti, põigates minevikku ja tulevikkugi. Kaunis ajapitseriga keelekasutus, kergesti loetav stiil,  kaasahaarav sisu, palju ajaloolist tõde. 

 

JÄRGNEN SULLE   Lina Nordquist  2021 / 2022

Kaamoseraamat põhjala pimedatest öödest ja pimedatest tegudest, mis nende varjus toime pandi ja pannakse põlvkonnast põlvkonda. Lastekaubandus, naiste rüvetamine, intsest, mõrvad, vägivald, kiusamine, mõnitamine, omakohus. Nälg, haigused ja sõjad lisaks ja tekib küsimus, kuidas keegi veel üldse ellu jääda suutis ja järglasi kasvatada. Mingil tasandil on maailm muutunud ajaga paremaks ja helgemaks, aga ikkagi need äärealad, need tumedad hallid ääremaad ja perekonnasaladused... 

 

RAHUTUD   Linn Ullmann  2015 / 2017

Ingmar Bergmani noorim tütar kirjutab mälestusi isast, emast, suurest kärgperest, vana aja asjadest ja arusaamistest, noorusest ja vananemisest, suremisest ja suretamisest - ühesõnaga elust enesest. Moodne hektiline ülesehitus, romantiline lähenemine, julge sisukas teemaarendus, hea keeletunnetus. Väga meeldis. Palju äratundmist, mõtlemisainet. 

 

NORA KALDUB STSENAARIUMIST KÕRVALE  Annabel Monaghan  2022 / 2022

Humoorikas helge naistekas pahast mehest, heast mehest, armastusest ja lastest, kes teavad paremini. Suuri tõdesid ei maksa siit otsida, aga ajaviiteks kõlbab lugeda küll. Kolkakülast Hollywoodi on ainult üks samm.

 

ÜLIMALT ÜHEKSAKÜMNENDAD  Annie England Noblin  2021 / 2022

Lugu keskkoolisõprade taaskohtumisest aastakümneid hiljem. Kas sõprus saab jätkuda samalt kohalt, kus see millalgi katkes? Elu on kõiki vahepeal muutnud ja solgutanud. Vaja läheb palju mõistmist, ümberhindamist, klaarimist ja head tahet. Road movie stiilis naistekas ammustest ja praegustest aegadest. Ajaviitekirjandus.

 

EESTI LOODUS  Tõnu Õnnepalu  2022

Meie ilus Eestimaa. Hiiumaa ja Vilsandi ja Kõrvemaa ja Alutaguse ja Lahemaa ja... Igaühel on oma maa ja paik ja koht ja punkt, oma hingemaa, kus on hea olla, kus sa oled õppinud tundma ümbritsevat ja sealjuures ka iseennast. Autor on pannud kaante vahele oma raadiosaadete tekstid  enda lemmikpaikadest Eestimaal. Äärmiselt zen lugemine, suur äratundmisrõõm.

 

HERTSOGI AHVATLEMINE  Madeline Martin  2019 / 2020

Humoorikas ajaviiteromaan aadlirahva abieluturust, kõrgklassi komblusmaaniast ja liiderlikkusest, vürtsiks natuke aardejahti, verd ja märulit. Toredasti kirja pandud ajaloohõnguline muinasjutt, mille peategelaseks, nagu sellistel puhkudel ikka, on keelatud armastus.

 

KEVADED JA AASTAD  Tõnu Õnnepalu  2022

Kogumik varem ilmunud luulest, paisatud lootusrikkalt jõulumüügile. Enamikku salmidest olin juba enne kunagi lugenud, aga meeldivad sellegipoolest. Selliste kogumike puhul jääb siiski natuke tühi tunne hinge, justkui oleks sind ninapidi veetud. Originaalist lugedes mängib kaasa koht ja aeg, siin ainult mälestus ja boonuselootus. Kõik oleks justkui segamini aetud ja paljaks nülitud. Tagakaas jõuab enne kätte kui süvenedagi jõuad, sest need asjad on kord juba läbi tunnetatud.  Sorry.

 

MCAVOY ÕDEDE SALADUSTE RAAMAT  2019 / 2020

Perekonnadraama mitmete nüansside ja keerdkäikudega. Põnevalt kirjutatud, kergesti loetav, lõpupoole kisub kriminaalsekski. Ei ole need saladused perekonnas head asjad. Mida rutem asjad lahti seletatakse, seda paremaks elu läheb. Hea ajaviitekirjandus.

 

HÄMMING  Richard Powers 2021 / 2022

Veel üks maailmaparandamise - ja ohuromaan sadade sarnaste reas. Teadusulme oleks täpsem klassifikatsioon. Greta Thunbergiga väga sarnanev laps õhutatakse planeeti päästma ja kõik läheb nii, nagu sellistel puhkudel karta on. Lastega manipuleerimine on läinud üle igasuguse piiri. Küll imetakse nende hääli valimisvõitluses, küll aetakse neid piketeerima asjade eest, millest nad sisuliselt veel arugi ei saa. Enamasti on kõige taga ikka ahnus ja võim, mitte mingid kõrgemad väärtused. Ükskõik mis, lastele võiks jätta nende lapsepõlve alles, täiskasvanud kakelgu ise omavahel, kui nad teistmoodi ei oska. 

 

HÜVASTIJÄTUNOVELL   Jan Koneffke  2006 / 2022

Suhteromaan. Õpetlik lugu sellest, kuidas naine lollitab meest, mängib temaga ja jätab siis ette hoiatamata maha. Hoiatusmärgid on muidugi õhus ennegi, aga armastus on ju pime. Siin on tegemist ühepoolse armastusega. Hästi kirja pandud lugu õpetuseks ja hoiatuseks saatusekaaslastele. Vaatamata sellele, et pealkiri juba viitab loo lahendusele, ei olnud igav lugeda.

 

SELLISED VÄIKESED ASJAD  Claire Keegan  2021 / 2022

Veel üks raamat Iirimaa katoliiklikest ema-lapse kodudest (Magdaleena pesumajadest), kus on aastatega surnud üle 9000 vallaslapse. Iiri valitsus palus nende asutuste pidamise eest vabandust alles 2013 aastal, viimane "pesumaja" suleti alles 1996.  Üks järjekordne õudus, millest kõik teadsid, aga keegi ei julgenud midagi ette võtta. 

 

HOMMIKUST KESKPÄEVANI  August Mälk  1972, 2022

Kirjaniku noorpõlve mälestusteraamat kuni põgenemiseni. Väga mõnus lugemine, eriti esimene pool, elu Saaremaa rannakülades 20. sajandi algusaastatel. Lihtsalt kadedus tuleb peale - milline aeg, milline elu (tahaks öelda et lihtne, aga see oleks vale loomulikult) ja millised kirjeldused sellest kõigest! Laia huvideringiga andekas julge inimene jõuab elus kaugele igal ajal. Aga see teine peategelane, meri, see lummas romantilisi hingesid siis ja lummab ka tänapäeval. Tore, et sellistest raamatutest veel kordustrükke tehakse, mõttetut tühja tõlkekirjandust on kõik riiulid täis.

 

VÄIKESE MAAKIRIKU LOOD  Tracy Rees  2021 / 2022

Äärmiselt igav kerjamise- ja kogukonnajura. Reklaamitakse kui hea tuju raamatut - ärge uskuge ja ärge oma aega sellele raisake. 

 

PROUA SORGEDAHLI KAUNID VALGED KÄED   Lars Gustafsson  2009 / 2010

Meisterlik sügav filosoofiline lapsepõlveraamat kuldsetes aastates õpetlaselt. Viiekümnendate Rootsimaa elu - justkui teisel planeedil.  Ühest küljest vaba, metsik julge, põnev, teisalt oma aja kammitsais nagu praegunegi. Elutargad põimumised kosmoloogiast teoloogiani, sekka ajalugu, kirjandusteadust ja palju muud. Ränud ajamasinal. Sisuliselt lihtne noore inimese arengulugu, armastuse lugu, aga pärast pea sajandipikkust ajavahet on taustsüsteem tundmatuseni rikastunud. Paljusid asju taipamegi alles surma künnisel ja mõned tõed võtame igavikku kaasa.

 

ARULAGEDAD ASJAD   Saara Turunen  2021 / 2022

Raamat kaugsuhtest, erinevatest kultuuridest ja sellest, kui võimatu on neid kokku klappida ja hoida. Raamat väärtustest, hinnangutest, hoiakutest, oma tõe ja oma tee otsimise julgusest üldiste tabutõekspidamiste keskmisel foonil. Melanhoolse peategelase lugu mõjub nii tuttavlikult ja koduselt - just sellised me siin põhjalas ju olemegi. Samas on raamatus piisavalt helget allteksti ja elurõõmu, et hoida lugejat optimistlikul kursil. Lootus ei kao kunagi. Väga meeldis.