RAAMATUBLOGI   2023 (14)

 

RAHUTUD   Linn Ullmann  2015 / 2017

Ingmar Bergmani noorim tütar kirjutab mälestusi isast, emast, suurest kärgperest, vana aja asjadest ja arusaamistest, noorusest ja vananemisest, suremisest ja suretamisest - ühesõnaga elust enesest. Moodne hektiline ülesehitus, romantiline lähenemine, julge sisukas teemaarendus, hea keeletunnetus. Väga meeldis. Palju äratundmist, mõtlemisainet. 

 

NORA KALDUB STSENAARIUMIST KÕRVALE  Annabel Monaghan  2022 / 2022

Humoorikas helge naistekas pahast mehest, heast mehest, armastusest ja lastest, kes teavad paremini. Suuri tõdesid ei maksa siit otsida, aga ajaviiteks kõlbab lugeda küll. Kolkakülast Hollywoodi on ainult üks samm.

 

ÜLIMALT ÜHEKSAKÜMNENDAD  Annie England Noblin  2021 / 2022

Lugu keskkoolisõprade taaskohtumisest aastakümneid hiljem. Kas sõprus saab jätkuda samalt kohalt, kus see millalgi katkes? Elu on kõiki vahepeal muutnud ja solgutanud. Vaja läheb palju mõistmist, ümberhindamist, klaarimist ja head tahet. Road movie stiilis naistekas ammustest ja praegustest aegadest. Ajaviitekirjandus.

 

EESTI LOODUS  Tõnu Õnnepalu  2022

Meie ilus Eestimaa. Hiiumaa ja Vilsandi ja Kõrvemaa ja Alutaguse ja Lahemaa ja... Igaühel on oma maa ja paik ja koht ja punkt, oma hingemaa, kus on hea olla, kus sa oled õppinud tundma ümbritsevat ja sealjuures ka iseennast. Autor on pannud kaante vahele oma raadiosaadete tekstid  enda lemmikpaikadest Eestimaal. Äärmiselt zen lugemine, suur äratundmisrõõm.

 

HERTSOGI AHVATLEMINE  Madeline Martin  2019 / 2020

Humoorikas ajaviiteromaan aadlirahva abieluturust, kõrgklassi komblusmaaniast ja liiderlikkusest, vürtsiks natuke aardejahti, verd ja märulit. Toredasti kirja pandud ajaloohõnguline muinasjutt, mille peategelaseks, nagu sellistel puhkudel ikka, on keelatud armastus.

 

KEVADED JA AASTAD  Tõnu Õnnepalu  2022

Kogumik varem ilmunud luulest, paisatud lootusrikkalt jõulumüügile. Enamikku salmidest olin juba enne kunagi lugenud, aga meeldivad sellegipoolest. Selliste kogumike puhul jääb siiski natuke tühi tunne hinge, justkui oleks sind ninapidi veetud. Originaalist lugedes mängib kaasa koht ja aeg, siin ainult mälestus ja boonuselootus. Kõik oleks justkui segamini aetud ja paljaks nülitud. Tagakaas jõuab enne kätte kui süvenedagi jõuad, sest need asjad on kord juba läbi tunnetatud.  Sorry.

 

MCAVOY ÕDEDE SALADUSTE RAAMAT  2019 / 2020

Perekonnadraama mitmete nüansside ja keerdkäikudega. Põnevalt kirjutatud, kergesti loetav, lõpupoole kisub kriminaalsekski. Ei ole need saladused perekonnas head asjad. Mida rutem asjad lahti seletatakse, seda paremaks elu läheb. Hea ajaviitekirjandus.

 

HÄMMING  Richard Powers 2021 / 2022

Veel üks maailmaparandamise - ja ohuromaan sadade sarnaste reas. Teadusulme oleks täpsem klassifikatsioon. Greta Thunbergiga väga sarnanev laps õhutatakse planeeti päästma ja kõik läheb nii, nagu sellistel puhkudel karta on. Lastega manipuleerimine on läinud üle igasuguse piiri. Küll imetakse nende hääli valimisvõitluses, küll aetakse neid piketeerima asjade eest, millest nad sisuliselt veel arugi ei saa. Enamasti on kõige taga ikka ahnus ja võim, mitte mingid kõrgemad väärtused. Ükskõik mis, lastele võiks jätta nende lapsepõlve alles, täiskasvanud kakelgu ise omavahel, kui nad teistmoodi ei oska. 

 

HÜVASTIJÄTUNOVELL   Jan Koneffke  2006 / 2022

Suhteromaan. Õpetlik lugu sellest, kuidas naine lollitab meest, mängib temaga ja jätab siis ette hoiatamata maha. Hoiatusmärgid on muidugi õhus ennegi, aga armastus on ju pime. Siin on tegemist ühepoolse armastusega. Hästi kirja pandud lugu õpetuseks ja hoiatuseks saatusekaaslastele. Vaatamata sellele, et pealkiri juba viitab loo lahendusele, ei olnud igav lugeda.

 

SELLISED VÄIKESED ASJAD  Claire Keegan  2021 / 2022

Veel üks raamat Iirimaa katoliiklikest ema-lapse kodudest (Magdaleena pesumajadest), kus on aastatega surnud üle 9000 vallaslapse. Iiri valitsus palus nende asutuste pidamise eest vabandust alles 2013 aastal, viimane "pesumaja" suleti alles 1996.  Üks järjekordne õudus, millest kõik teadsid, aga keegi ei julgenud midagi ette võtta. 

 

HOMMIKUST KESKPÄEVANI  August Mälk  1972, 2022

Kirjaniku noorpõlve mälestusteraamat kuni põgenemiseni. Väga mõnus lugemine, eriti esimene pool, elu Saaremaa rannakülades 20. sajandi algusaastatel. Lihtsalt kadedus tuleb peale - milline aeg, milline elu (tahaks öelda et lihtne, aga see oleks vale loomulikult) ja millised kirjeldused sellest kõigest! Laia huvideringiga andekas julge inimene jõuab elus kaugele igal ajal. Aga see teine peategelane, meri, see lummas romantilisi hingesid siis ja lummab ka tänapäeval. Tore, et sellistest raamatutest veel kordustrükke tehakse, mõttetut tühja tõlkekirjandust on kõik riiulid täis.

 

VÄIKESE MAAKIRIKU LOOD  Tracy Rees  2021 / 2022

Äärmiselt igav kerjamise- ja kogukonnajura. Reklaamitakse kui hea tuju raamatut - ärge uskuge ja ärge oma aega sellele raisake. 

 

PROUA SORGEDAHLI KAUNID VALGED KÄED   Lars Gustafsson  2009 / 2010

Meisterlik sügav filosoofiline lapsepõlveraamat kuldsetes aastates õpetlaselt. Viiekümnendate Rootsimaa elu - justkui teisel planeedil.  Ühest küljest vaba, metsik julge, põnev, teisalt oma aja kammitsais nagu praegunegi. Elutargad põimumised kosmoloogiast teoloogiani, sekka ajalugu, kirjandusteadust ja palju muud. Ränud ajamasinal. Sisuliselt lihtne noore inimese arengulugu, armastuse lugu, aga pärast pea sajandipikkust ajavahet on taustsüsteem tundmatuseni rikastunud. Paljusid asju taipamegi alles surma künnisel ja mõned tõed võtame igavikku kaasa.

 

ARULAGEDAD ASJAD   Saara Turunen  2021 / 2022

Raamat kaugsuhtest, erinevatest kultuuridest ja sellest, kui võimatu on neid kokku klappida ja hoida. Raamat väärtustest, hinnangutest, hoiakutest, oma tõe ja oma tee otsimise julgusest üldiste tabutõekspidamiste keskmisel foonil. Melanhoolse peategelase lugu mõjub nii tuttavlikult ja koduselt - just sellised me siin põhjalas ju olemegi. Samas on raamatus piisavalt helget allteksti ja elurõõmu, et hoida lugejat optimistlikul kursil. Lootus ei kao kunagi. Väga meeldis.