RAAMATUBLOGI   2022 (42)

 

UNUNENUD VALSS  Anne Enright  2011 / 2022

Kaant ja pealkirja vaadates ootasin midagi rasket ja traagilist. Aga seest leidsin hoopis salaarmastuse loo - kui helgemat poolt vaadata. Teisest, tumedamast otsast, on see üks üle aisa löömise lugu ja pereväärtuste mahasalgamine. Olgu selle õnne leidmisega kuidas tahes - üle valede ja varjamiste see ei toimi. Lugu ise on jutustatud meisterlikult, kaasahaaravalt; ei puudu omanäolisus ega pisike vajalik kiiks. Lõpp jäi kuidagi lahjaks või isegi olematuks - küllap selline elustiil ongi lõputu ring(iajamine), nõrgemad jäävad rataste vahele.

 

LABIDAS MAASSE  Loretta Nyhan  2018 / 2021

Küll olex hirmus minusugusel introverdil sattuda mingi sellise "tänapäevase" firma küüsi, kus peax voorima koolituselt koolitusele ja suvepäevadelt talvepäevadele logoga kostüüm seljas, alustama hommikuid motiveeriva puntratantsuga ja võistlema iga projektiga, et kolleegist parem olla. Vbl mõnda koleerikut tõesti ei õnnestu teistmoodi tööle saada, aga igal asjal on piirid. Sellist väärastunud maailmavaadet raamat just pilabki. Millise arsti juurde sina läheksid - kas selle, kes oskab suhelda või selle, kes oskab opereerida?

 

ÕHTUTE ÄNG   Marieke Lucas Rijneveld 2019 / 2022

Teismeline tüdruk elab koos surmaga. Näeb enda ümber lagunevat perekonda, kodu, usukammitsas mikroühiskonda ja kummaliselt salapärast teispoolsust. Laps mängib surmaga, katsetab piire, torgib valusalt tundmatut, peidab ennast maailma ja lõpuks ka iseenda eest. Kõik ümberringi on katki, keegi ei jaksa-oska-taha-püüa aidata. Sõda sinus eneses kuni jääd iseendasse lukku. Kui enam hullemaks minna ei saa, siis saab ikka. Väga küps raamat väga noorelt autorilt. 

 

ENNE, KUI KOHV JAHTUB  Toshikazu Kawaguchi  2015 / 2022

Ajas rändamise unistus on üks kahetsuse vorme, et midagi jäi tegemata, ütlemata, sai korraldatud valesti või uisapäisa. Keegi pole eksimatu, mõned vead jäävad piinama elu lõpuni. Üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. Jaapani minimalism, täpsus, stiil, empaatia, sümbolism, struktuuritaju ja eriomane puudutus. Less is more. Rohkem ei kirjutagi.

 

CASTAGNOLA  Janis Rainis  1927 / 2021

Läti luuletaja J.R. pagendusaastate (2006 - 2020) meenutused Ðveitsi lõunapiiri äärest. Üsna hüplik katkendlik heitlik ja hektiline, samas romantikahõnguline ja luulega pikitud kirjatükk. Lõunamaiste elupildikeste kõrval on palju kõrvalepõikeid kodumaa karmi poliitilisse ellu ja kohtumisi oma aja aatekaaslastega. Vahepaladeks ka luuletajast elukaaslase Aspazija märksa kurvameelsemad kirjutised samast ajast. Tunda on kiirustamist ja vähest toimetajakätt - paljutki oleks selguse saamiseks vaja olnud pikemalt lahti rääkida. Positiivse poole pealt jäid silma kunstnik Prande graafilised illustratsioonid. Lõunanaabrite kultuurieluga tutvumine on igati tore, kuid antud juhul segas raamatu äärmiselt ebamugav köide - lehtede ja kaane servad lausa lõikasid sõrmedesse - selline kokkuhoiupoliitika on häbiasi.

 

MINU ÐOTIMAA   Marion Jõepera  2019

Selline seljakotiränduri matkaraamat peaks igati minu lemmik olema, aga - üllatus üllatus - ei olnud seda mitte. Loodusraamatut nii kirjutada, et see tõesti kõnetaks, on omaette kunst. See ei ole film, kus piisab kaunist kaadrist vasakule ja paremale. Lõputu matkaradade kirjeldus kolm loetamatu nimega mäge paremal neli vasakul, sarnastel õhtutel sarnased viskipubid ja hostelinarid - see ei ole päris see, mida looduseraamatult ootan. Kui sõna peab asendama pilti, siis võiks selle jõud olla määratult suurem ja avaram. Vbl oleks aidanud mõne teise - hingelise dimensiooni avamine paralleelselt või vestlused tule ääres vms, aga selline kuiv marsruutidekirjeldus päevast päeva jäi lahjaks. Raamatul puudus areng ja see imeline X faktor, mida otsisin.  

 

PRUUTNEITSI  Ruth Rendell  1089 / 1996, 2014

Psühholoogiline põnevik, mis lõpupoole kasvab kriminulliks. Raamatus otsitakse tasakaalu tõe ja vale vahel, arutatakse kujutlusvõime piiride ja piirituse üle, näidatakse, kuidas paljas ettekujutus ja sisendusjõud võivad inimolemust ja käitumismustrit muuta, kuidas teise inimese olemuseni jõudmine on pikk ja käänuline tee, mis alati ei viigi pärale. Näeme ka, et pealtnäha tavalisel krimkal võib olla hoopis sügavam sisu ja alltekst. Pahalase avastamine on üks asi, väärastunud tegude tagamaades tuhnimine on aga nagu mädasoo, millel polegi põhja.

 

MAGNOOLIAJÕULUD  Michelle Major  2020 / 2021

Siin on üks lugu, kus armastus muudab maailma. Pahadest poistest võib ju muul moel ka asja saada, aga siin läheb just niimoodi. Autor olevatki spetsialiseerunud õnneliku lõpuga raamatute kirjutamisele. Praeguses maailmas läheb selliseid ravi otstarbel vbl tõesti vaja.  

 

SÜÜTUNNE  Nicholas Sparks 2000 / 2001

Raamat puudega lapse kasvatamisest, sellest jubedast koormast, mis lapsevanema õlgadele kukub ja järeldusest, et vaatamata mistahes riiklikele instantsidele vastutab iga vanem siiski ainuisikuliselt oma järeltulija arengu ja hariduse ja hakkamasaamise eest mistahes riigis ja mistahes olukorras. Kõik see ühiskondlik toetus- ja abistruktuur virvendab õnnetute ümber nagu uhkeldav plinkiv kauge põhjatäht, aga 24/7 töötad sa oma lapsega palehigis ikkagi üksi katse- eksituse meetodil suurte tagasilöökide ja väikeste edusammudega,  kui tahad kuhugi välja jõuda. Õpikute stamptõed paljude puhul ei toimi. Valikut pole. Ainult tugevad saavad hakkama.

 

VÄIKE KOLLANE LIBLIKAS   Fern Michaels  2016 / 2017

Lugu keerulistest peresuhetest ja noorukist, kes püüdis oma teed ja kohta leida. Kohati kaldus sentimentaalsusesse ja muinasjutuefektidesse, aga ega imed pole kirjanduses või elus keelatud, eriti kui neisse raskel hetkel uskuda. Igal juhul ei olnud selles raamatus raha see, mis inimesi õnnelikuks tegi. Natuke äraspidine peresuhtedraama, kus sugulasi otsitakse kaotatakse ja isegi valitakse.

 

HILJEM  Stephen King  2021 / 2022

Krimiulme þanris õuduslugu. Hirmutatakse purustatud peade ja veriste lõustadega. Leidub kummitusi ja kodukäijaid. Traditsuooniline hea ja kurja võitlus ebatraditsiooniliste vahenditega. Stiil ja lähenemine on sümpaatsed, igav ei hakka, probleemid ka huvitavalt püstitatud ja tagamaad laialt avatud. Mõtlemisainet jätkub. Nii et kelle und igasugu jälkused ei sega ja kes ulmet armastab, sellele võib soovitada küll.

 

MINU LEEDU  Sven Vahar  2020

SEE KOLMAS BALTIMAA... jah, alapealkiri iseloomustab täpselt meie suhtumist ja teadmisi Leedust. Oleks nagu kunagi käidud ja nähtud, aga eriti ei mäleta ega huvita ka. Välismaa jaoks liiga ligidal ja kodumaa jaoks liiga kaugel. Veider, kuidas meil baltlastel nii erinevad kultuuri- ja keeleruumid saavad olla... Sarnane lähiajalugu siiski ühendab, nii et teineteist mõista on lihtne ja hea. Raamat ise ka on lihtne hea ja sealjuures asjalik ja informatiivne. Väga mõnus lugeda. Niida liivakõrb tuleb kohe meelde ja mardikad merevaigu sees.

 

ÜKS SUVI PARIISIS  Sarah Morgan  2019 / 2019

Jälle see paljukiidetud ja üleromantiseeritud Priis... selline lihtsustatud publikumagnet. Lugu ise on omas þanris ajaviiteromaanina täiesti loetav. Algab umbes nagu printsi-kerjuse värk, edasi tuleb paras magushapu kokteil, aga lõpp on kahjuks kaugelt liiga läägeks aetud. Segasteks aegadeks sobiv pingemaandaja.  

 

HAVANNA TUULED  Leonardo Padura 2001 / 2021

Humoorikas kriminull kaugest Kuubast möödunud sajandi 80ndatest aastatest. Nostalgialaksuga lugemine kõigist neist sovjetlikest väärtushinnangutest, pioneerikoondustest, komsomolirakukestest, värviteleviisorist, muusikakeskusest kassetilintidega ja Lenini teostest sektsioonmööbli riiulis, punkliikumise ja kanepiuima algaastatest. Havanna linnast tervikuna on antud värvikas tõetruu ilustamata üldmulje. Kogu see omaaegne miljöö ongi selle raamatu tugevam külg, kriminaalne pool jääb olustiku varju, aga see ei sega lugemist, pigem annab raamatule väärtust. Eks neid laipasid ole ju ennegi nähtud ja tuleb aina juurde.

 

TAAS KODUS   Susan Mallery  2011 / 2011

Rahumeelne naistekas - palju kokkamist ja natuke meestejahti. Kellele see sobib, leiab uinutava ööraamatu. Mul oli selle raamatu seltsis igav. Midagi uut ei leidnud sisus ega vormis ega stiilis. Vaga vesi aga madal põhi. Muud ei olegi öelda.

 

MINU JÕHVI  Hendrik Pillmann  2021

Mis ma sellest linnast enne teadsin ja mäletasin: kontserdimaja, jõhvikapromenaadi, tuhamägede siluette taamal, jalkaplatsi ja palju räämas stalinlikku arhitektuuri. Sinna juurde veel kahe keeleruumi vastasseis. Mida ma uut teada sain - suurt ei midagi. Vbl ainult see positiivne noot, et mõlema keelega kodudes elatakse Eurovisioonil ikka sinimustvalgele kaasa. Hea seegi. Miks see lugu minu jaoks lahjaks jäi - küllap sellepärast, et autoriks on mitte minu vaid minu poja põlvkonnakaaslane, keda panevad imestama asjad, mis minusuguseid ammu enam ei loksuta. Ilmselt jäi autoril ka keelebarjääri tõttu palju ehedat kuulmata ja mõistmata. Oleks oodanud, et sellest kirjutab kohalik, mitte projektipõhine läbijooksik. Mõne teema jaoks peab lihtsalt rohkem kasvama.

 

KUS LAULAVAD LANGUSTID   Delia Owens  2018 / 2019

Ilus Mowgly-raamat tüdruust, kes kasvab üksinda üles metsikus paduras looduse ja omaenda seadustega elusegadikust läbi rühkides, enda eest ise võideldes ja võites. Kes põgeneb, sellest saab saakloom, kes ründab, sellest saab kiskja. Rahu on väga habras tasakaal mõlema poole vahel. Täpselt sama näeme ka sotsiaalteaduses. California ranniku loodus on kahjuks siinsele lugejale natuke võõras ja kauge, et sellesse lugedes lõplikult uppuda, aga oma ettekujutuse ja soovi lähemaks tutvuseks paduraga saame kindlasti. Kriminaalne kõrvalteema oleks minu jaoks võinud ka olemata olla.

 

OMADEGA MEREL  Annie Stanley  2021 / 2021

Leinaga toimetulekuks on mitmeid viise. Igal ühel oma. Siin läheb peategelane koos urniga reisile mööda Inglismaa rannikut. Merd ja randa on siiski raamatus vähem kui pealkiri eeldab. Õigemini üldse mitte (ja sellest on kahju). Sulaselge suhteraamat. Reisil saavad lõpetatud vanad lood ja alustatud uued. Minevikku kinnijäämine ei lahenda midagi. Elu vajab elamist.

 

MILENA JA ARMASTUSE KIRJAD   Stephanie Schuster  2020 / 2022

Franz Kafka ja tema muusa Milena armastuse lugu, mis kuskile välja ei jõudnud, kuid aitas mõlemal rasketel aegadel elus püsida ja kirjutada. Ei ole liiga romantiline kireraamat, pigem selline hakkamasaamise ja emantsipatsiooni teemaline. Vürtsiks märkajatele ka tubli kimbuke kirevat botaanikat, et I MS järgne aeg liiga mustades värvides ei tunduks.

 

KUS SA OLID, ADAM?  Heinrich Böll  1951, 1954, 1989, 1995 / 2014

Üks parimaid sõjavastaseid raamatud, ilmunud maailmas paljudel aegadel ja paljudes keeltes. Lihtne ja liigutav, äraspidisel moel loogiline. Aga mis sellest kasu on? Näidatakse üksikindiviidi ja kogu maailma tasemel tapatalgute mõttetust, arulagedust, sõgedust; hävitusjõu lõpplikkust ja valu lõpmatust. Ohvrid on mõlemad pooled, keegi ei võida sõjas midagi.

 

SUVINE MEREREIS  Truman  Capote   ....., 2006  / 2010

Avaldamata romaan, mis leiti 20 aastat pärast autori surma, kirjutatud kunagi pärast II MS. Räägib eelmisest lumehelbekeste põlvkonnast (jah, minu meelest pole see mingi uus nähtus). Üks udusulis priviligeeritud neiu sirutab tiibu erinevast klassist, erinevast rahvusest, erineva kultuuritaustaga, väga erineva mineviku ja elukommetega noormehe poole, et teada saada, mis on ja mis ei ole armastus, mis on ja mis ei ole tegelik elu. Hommikusöögini Tiffani juures on siit pikk maa - autor jõuab kohale, aga peategelane  mitte.  

 

 

KUI KUU ON KADUNUD   Nathan Filer  2013 / 2016

Millisena näeb ümbritsevat maailma vaimupuudega inimene? Millisena paistab skisofreeniliseks muutunud maailm tavaisele normaalsele inimesele? Kui kaua läheb, et piir hägustuks, et inimene murduks? Kuidas aidata ennast kaotanud inimest, kuidas hoida habrast tasakaalukeelt? Igihaljas terav valus teema, kaasahaarav noortepärane süþee, ladus kasaegne lähenemine, aus ehe suhe teemasse ja tegelastesse - kokkuvõttes kaasahaarav eluline nauditav lugu.

 

IGA MÄNGITUD NOOT   Lisa Genova   ..... /  2022

Mõtisklus elust ja surmast. Mida kõike oleks võinud teisiti teha ja mida kõike tahaks veel teha , kui see hetk kätte jõuab. On nii palju paratamatuid olukordi ja haigusi, mis määravad inimeste saatusi - nii jääjate kui minejate omi - et raske on uskuda tahtliku vägivalla võimalikkust veel tänapäeval. Lugu konkreetselt on ALS sündroomiga mehest, kes jääb vangi omaenda kehasse ja tema lähikondsetest, kes jäävad vangi tema ümber. Lugu meeleheitest, süütundest, vaprusest, kannatlikkusest, südametunnistuse piinadest ja südantmurdvatest otsustest.

 

PÄIKESE POOLE  Emma Davies  2017 / 2020

Raamat kogukonnaväärtustest, sõprusest ja vaenust, salasepitsustest, alaväärsuskompleksist ja veel mõnest muust olulisest asjast. Kahjuks kõik see ei pääse mõjule kehva süþeeliini tõttu. Mõttetu sebimine ümber mingi pulmapeo ei anna raamatule mastaapi ega lennukust - kõik sumbub olematule sisule. Igav.

 

SILD   Bill Konigsberg  2020 / 2021

Hea raamat teismeliste haprast vaimsest tasakaalust ja tasakaalutusest. On pakutud neli varianti, mis võib toimuda ühe lapse peas selles keerulises arengustaadiumis, mil inimene ei pruugi tajuda adekvaatselt iseendaga ja teda ümbritseva maailmaga toimuvaid kiireid muutusi. Mil minevik tundub must ja teed tulevikku nagu polekski. Pooled nendest variantidest ei lõpe hästi. Raamat on küll lastest aga mitte lastele. Depressiooni kui haigusega on võideldud aastakümneid, aga tihti on see ikka inimesest tugevam. Eriti kui ühiskondlikud olud seda soodustavad nagu praegu.

 

SELLEL HETKEL  Karma Brown  2017 / 2017

Lugu süütundest ja oma südametunnistusega pahuksis olemisest. Teame, kuidas see kõik närib ja piinab, aga teha pole midagi - olnut olematuks ei tee. Kuidas teha endaga rahu, lasta minevikust lahti, minna eluga edsi ja pühenduda olevikule ja tulevikule, et kodakondsetest ei saaks omakorda ohvrid ja kannatajad. Ühest vastust siin ei ole, kerge see kaa ei ole. Igaüks peab leidma oma tee ja tasakaalukeele. Abi on kindlasti andeksandmisest, aga kuidas selleni jõuda?

 

VIIMSEPÄEVA ÕHTU  Jenny Erpenbeck  2012 / ...

Kui inimesel oleks seitse elu nagu kassil, kas ta oskaks neid siis ka väärikalt elada? Ajalugu näitab, et ei oska isegi seda esimest mitte. Milline oleks võinud olla Euroopa ajalugu ja milline see tegelikult on... lihtsalt piinlik. Libainimestele ja kummitushingedele on autor raamatus andnud lahke käega lisaaega, aga see ei tee neid õnnelikumaks vaid ainult venitab katsumuste piire. Sõjad, põgenikud ja genotsiid pole kuskile kadunud. Lapsed näpivad mängukonsooli, kus sõjakangelane muudkui langeb ja tõuseb, langeb ja tõuseb. Tankid lähenevad piirile. Kus see piir on?  

 

MINU TURBANI SALADUS   Nadia Ghulam  2010 / 2021

Vapustav karm tõsielulugu kahe identiteediga afgaani tüdrukust, kes sõna otseses mõttes võitles endale kätte elu, tervise, hariduse ja tuleviku. Liigutav uskumatu lugu ja selliseid on palju, liiga palju. Maailma ebaõiglus teeb lihtsalt nõutuks vahel.

 

PEEGELDUSED  Marcia Willett  2019 / 2021

Rahulik ajaviiteromaan. Terve elu on üks otsustamiste jada. Kõik otsused ei saa alati olla õiged, aga valedest peaks oskama õppida. Vigade tunnistamine pole lihtne, aga lõppkokkuvõttes on sellest palju kasu. Raamatu erinevas vanuses tegelased püüavad endas ja ümbritsevas selgusele jõuda, et eluga edasi minna. Kuidas see neil õnnestub, saate lugedes teada.

 

MARANTA   Birute Jonuðkaite  2015 / 2021

Leedukate mastaapne ajaraamat. Läbilõige ühe suurpere saatusest Poola piiri äärses paljurahvuselises külakeses läbi kolme põlvkonna viimasest sõjast tänapäeva välja. Keerulist teemat on kajastatud poeetilises tundekeeles, kohati murdekeeles (vaene tõlkija!), samas kogu teos on äärmiselt väljapeetud, omapärane, stiilne, laiahaardeline ja asjalik. Võrreldav lätlaste Nora Ikstena kirjutatud <Emapiimaga>. Nii erinevad kui me ka olla tahaks, on kolme Balti riigi rahval ikka väga palju ühist. Selline soe äratundmine. Väga hea raamat.

 

MARGARITA   Anni Kytömäki  2020 /2021

Oi milline raamat! Suurepärane! Milline rahvustunnetus ja ajalookäsitlus, milline kaasaegne lähenemine, milline inimesetundmine, milline looduse- ja keskkonnataju! Tundsin ennast selles loos ära - tõesti, justnagu ise oleks elanud seda lugu - väikeste mööndustega, aga siiski. Ei ole kerge raamat, aga on sügavust ja laiust ja ulatust läbi aegade. Tekst voolab nagu karge mägijõgi kord mäslevalt kord tasapisi nii nagu elulugu. Sõjad, epideemiad. looduskatastroofid ja inimlik lollus käivad ajast aega meist lainetena üle ja lõppu ei paista tulevat. Visatakse ikka pärleid sigade ette, nagu kurtis kunagi ühes teises kontekstis meie punane ajalooõpetaja. Selles raamatus on pärlil sümboli tähendus - tõelise sümboli. Loodus ei vaja inimest - inimene vajab loodust. Ja teist inimest.

 

SANDITON   Kate Riordan / Jane Austen  ....... / 2021

J.Austeni alustatud lugu, mille teine autor lõpuni kirjutas. Seesama, millest seriaalgi tehtud. Lugu iseenesest on lihtsakoeline ja meelelahutuslik selliste detailidega nagu lihtne maatüdruk linnas, kosjasobitused rahakoti järgi, pruudirööv ja tagaajamine, peod ja ballid. Operetlik muinasjutulaadne süþee lapselike puäntidega ei kõneta tänapäeva lugejat, kes raamatust midagi muud kui malbet unejuttu otsib.  

 

ABC  Ida Jessen  2005 / 2013

Tänapäevane peredraama. Pehmomees saab lapse manipulaatorist tibiga. Edasi võite juba ise arvata, mis asjast välja tuleb. Sujuvalt kirja pandud mõtlik kaasahaarav õnnetuselugu õpetuseks ja hoiatuseks lihtsameelsetele. Nii kerge on kõigest ilma jääda - tööst, kodust, tervisest ja lastest. Jäigast seaduasndlusest pole abi, kui inimesel endal puudub või murtakse selgroog.

 

ARVE   Jonas Karlsson  2014 / 2015

Mis maksab päikesepaiste, tuul, vesi, õhk meie ümber? Kui kiiresti jõuab kätte aeg, mil kõigel sellelgi saab olema konkreetne rahaline väärtus? Praegust energiakriisi vaadates polegi nii loll küsimus. Edasi tuleb see Tammsaare dilemma - millest koosnevad õnn ja armastus. Kui saaks kõik tunded tükkideks lahti võtta ja ükshaaval väärtustada, saaksime kokku õige imeliku tulemi, mis kuidagi ei käi kokku üldlevinud väärtushinnangutega. Selles valemis on karjääril ja rikkusel ootamatult väike, pea olematu roll. Praegu veel absurdikas, aga väga mõnus lugeda ja mõtiskleda.

 

AS KÄTTEMAKS ON MAGUS   Jonas Jonasson  2020 / 2021

Absurdikas kuubis. Must ja valge huumor, situatsioonikoomika, mõttetused mõttetuste pärast - ühesõnaga - nalja nabani. Kalambuurid on küll toredad, lennukas dialoog särtsub ja säriseb, aga kõige selle vastu kaob varsti huvi, kui raamatul pole õiget sisu ega mõtet. Nali nalja pärast ei suuda päevade viisi köita (vähemalt mind mitte). Puänt nuiaga pähe või tordiga näkku on tänapäevaks minetanud oma värskuse, jääb lahjaks. Meelelahutus on tegelikult väga karm þanr - see kas toimib või ei toimi üldse, vahepealseid võimalusi pole.

 

ÄÄREMAA   Terhi Kokkonen  2020 / 2021

Peredraama. Koduvägivald, kius ja võimumängud. Psühhodraamat mängitakse kaugpõhjas kesk imelist Saamimaad, virmaliste all, mida tegelased ei märkagi. Kasutasin terminit "mäng", sest tundub kuidagi filmilik lugu - üldse ei imesta, kui asi nii lähebki. Teema on aktuaalne, lähenemine kaasaegne nii sisult kui vormilt, kergesti loetav ja mõistetav.

 

MINU KIHNU  Mare Mätas  2021

Oi kui mõnus on neid koduseid lugusid lugeda. Kõik tundub oma ja armas justkui laulva revolutsiooni ajal, isegi see eestlaslik omavaheline nääklemine ning võõristus kohalike ja massakate vahel kuulub konteksti. Raamat on õdusalt informatiivne, mitte ainult tundekeeltel mängitud lugu (kuigi ka see oleks OK). Saame tuttavaks teistegi saarlastega peale kuulsa Virve ja näeme, kuidas iidsest kalurite- ja laevaehitusemaast on saanud UNESCO turismimaa. Saame teada, et sajand tagasi saarel üldse metsa polnudki - nüüdsest mäletan seal küll kauneid männikuid ja kadarikke. Minu enda Kihnust puudusid raamatus rand-ogaputk, Kihnu kaalender ja see vorstipuu, mis loodetavasti kasvas vorstijupist, mille meie koer majaka juurde maha mattis. Nüüd saab ka jälle majaka tippu ronida. 

 

PER ÕNNESEEN   Henrik Pontoppidan 1913, ... / 2021

OOOOO nooruse uljameelsust! Mis me siis kõike ei teeks, et maailma parandada - käime paljajalu, sööme taimset, sõidame rattaga, sordime prügi, kallistame puid, seiskame tehaseid, protestime kõikjal kõige vastu... aga siis ükskord tuleb see päriselu, kui on vaja arved maksta ja lapsed toita ja koolitada, oma kodu rajada ja vanurid suretada ja karjääri teha ja mitte hulluks minna selle kõige juures. Siis vaatad, kuidas noored mässavad ja mõtled, et kõigeks on oma aeg,  loodusseadused toimivad tegelikult ilma protestideta ja rohepööre on sellesse sisse programmeeritud vajamata kisa-kära ja napakusi. Taani nobelisti väga mahukas ja paljusõnaline ajaraamat näitab tolleaegse ärksa andeka ulja noore inimese kulgemist läbi elu suurte lootuste ja ootustega alguses , tõusude ja mõõnadega ja pettumusega  keskpaigas ning sügava eneseleidmise, üksilduse ja vbl ka mõningase rahunemisega vanas eas. Kas ja kus selles kõiges peitus õnn, seda peab lugeja ise otsustama. Väärikas teos igatahes. 

 

AJA LAPSED  Knut Hamsun  1913, 1992 / 2014

Norra nobelisti üks meistriteoseid. 19. saj alguse tööstusrevolutsioon Põhja-Norras. Maahärral kaovad käest mõis ja maad, laguneb perekond ja tervis; tööstur kavaldab, rikastub, ehitab, toodab, õilmitseb. Maa-aadli geenidesse talletatud auväärsus, kultuursus, traditsioonid ei tähenda ühtäkki enam midagi, kui uuel ajal on järsku kõigil vabadikel tööd ja raha, maatamees saadab oma lapsed kooli ja uus õrnõhuke kultuurikiht hakkab masinamajanduse toel vanalt matti võtma. Aga inimene ei ole masin, inimene kas kohastub kiiresti uuega või jääb aja hammasrataste vahele. Ei ole üldse õige, et tänapäeva meditsiin on lõpetanud olelusvõitluse kui edasiviiva jõu - võitlustandrid ainult muutuvad pidevalt. 

 

LAMBASÖÖJAD  Veikko Huovinen 2018 / 2021

Selles raamatus on vist tahetud natuke villast visata, aga selleks peab  küll padusoomlane olema, et nalja nautida. Teisalt võiks seda pidada ja populariseerida kui ummamuudu põhjamaade reisijuhti - uutmoodi lähenemine on kogu selles turisminduses alati teretulnud. Kahtlase kokaraamatuna annaks teost ka kuidagi ehk serveerida. Muid väärtusi sellel küll ei leidnud.

 

 TÜTAR  Anne B. Ragde 2019 / 2021

Norra perekonnasaaga 6. osa. Hingestatud, põhjamaine, ilustamata, ehe, pisut kreenis ja kütkestav. Iseenda tundmaõppimise ja kodu rajamise lugu. Kui teed rahu iseendaga, siis laabuvad suhted teistega ka hulga paremini. Iga erimeelsus pole veel vihkamine, iga hooletult lendu lastud sõna pole veel vaenamine. Erimeelsused põlvkondade vahel saab ületada tingimusteta armastusega, kui selleks on tahtmist ja jõudu. Põhitähtis on siiski eladda omaenda elu, mitte kellegi teise soovunelmaid. Õnn on nagu magnet, mis tõmbab ümberkaudseid sinu poole.

 

PALK   Talvepäevik   Tõnu Õnnepalu 2021

Vilsandil kirjutatud päevik. See paik on minu (ja ka autori) jaoks püha, kuid vastuoluliste mälestustega seotud (just nagu ka autoril), nii et raske on jääda objektiivseks. Küll ei tekita pettumust saar ise vaid ikka mõni segane olukord või suhe või sisemine käärimine - jälle nii autoril kui ka minul. Palju paralleele. Vilsandist on raamatus kokkuvõttes suhteliselt vähe juttu, seda rohkem jääb ruumi segase elu ja segase maailmaga arvete klaarimiseks ja põdemiseks kõikide nende mõttetute klaarimiste pärast. Üksindusse hallil maailma äärel on nagunii sisse programmeeritud sügav sisekaemus ja eneseanalüüs, peab olema piisavalt tugev, et seda ära seedida. Selles raamatus teeb suur hall oma tööd halastamatult ja lõplikult. Kohas, mis on teinud sulle haiget, sa ei parane.