RAAMATUBLOGI   2022 (8)

 

AS KÄTTEMAKS ON MAGUS   Jonas Jonasson  2020 / 2021

Absurdikas kuubis. Must ja valge huumor, situatsioonikoomika, mõttetused mõttetuste pärast - ühesõnaga - nalja nabani. Kalambuurid on küll toredad, lennukas dialoog särtsub ja säriseb, aga kõige selle vastu kaob varsti huvi, kui raamatul pole õiget sisu ega mõtet. Nali nalja pärast ei suuda päevade viisi köita (vähemalt mind mitte). Puänt nuiaga pähe või tordiga näkku on tänapäevaks minetanud oma värskuse, jääb lahjaks. Meelelahutus on tegelikult väga karm žanr - see kas toimib või ei toimi üldse, vahepealseid võimalusi pole.

 

ÄÄREMAA   Terhi Kokkonen  2020 / 2021

Peredraama. Koduvägivald, kius ja võimumängud. Psühhodraamat mängitakse kaugpõhjas kesk imelist Saamimaad, virmaliste all, mida tegelased ei märkagi. Kasutasin terminit "mäng", sest tundub kuidagi filmilik lugu - üldse ei imesta, kui asi nii lähebki. Teema on aktuaalne, lähenemine kaasaegne nii sisult kui vormilt, kergesti loetav ja mõistetav.

 

MINU KIHNU  Mare Mätas  2021

Oi kui mõnus on neid koduseid lugusid lugeda. Kõik tundub oma ja armas justkui laulva revolutsiooni ajal, isegi see eestlaslik omavaheline nääklemine ning võõristus kohalike ja massakate vahel kuulub konteksti. Raamat on õdusalt informatiivne, mitte ainult tundekeeltel mängitud lugu (kuigi ka see oleks OK). Saame tuttavaks teistegi saarlastega peale kuulsa Virve ja näeme, kuidas iidsest kalurite- ja laevaehitusemaast on saanud UNESCO turismimaa. Saame teada, et sajand tagasi saarel üldse metsa polnudki - nüüdsest mäletan seal küll kauneid männikuid ja kadarikke. Minu enda Kihnust puudusid raamatus rand-ogaputk, Kihnu kaalender ja see vorstipuu, mis loodetavasti kasvas vorstijupist, mille meie koer majaka juurde maha mattis. Nüüd saab ka jälle majaka tippu ronida. 

 

PER ÕNNESEEN   Henrik Pontoppidan 1913, ... / 2021

OOOOO nooruse uljameelsust! Mis me siis kõike ei teeks, et maailma parandada - käime paljajalu, sööme taimset, sõidame rattaga, sordime prügi, kallistame puid, seiskame tehaseid, protestime kõikjal kõige vastu... aga siis ükskord tuleb see päriselu, kui on vaja arved maksta ja lapsed toita ja koolitada, oma kodu rajada ja vanurid suretada ja karjääri teha ja mitte hulluks minna selle kõige juures. Siis vaatad, kuidas noored mässavad ja mõtled, et kõigeks on oma aeg,  loodusseadused toimivad tegelikult ilma protestideta ja rohepööre on sellesse sisse programmeeritud vajamata kisa-kära ja napakusi. Taani nobelisti väga mahukas ja paljusõnaline ajaraamat näitab tolleaegse ärksa andeka ulja noore inimese kulgemist läbi elu suurte lootuste ja ootustega alguses , tõusude ja mõõnadega ja pettumusega  keskpaigas ning sügava eneseleidmise, üksilduse ja vbl ka mõningase rahunemisega vanas eas. Kas ja kus selles kõiges peitus õnn, seda peab lugeja ise otsustama. Väärikas teos igatahes. 

 

AJA LAPSED  Knut Hamsun  1913, 1992 / 2014

Norra nobelisti üks meistriteoseid. 19. saj alguse tööstusrevolutsioon Põhja-Norras. Maahärral kaovad käest mõis ja maad, laguneb perekond ja tervis; tööstur kavaldab, rikastub, ehitab, toodab, õilmitseb. Maa-aadli geenidesse talletatud auväärsus, kultuursus, traditsioonid ei tähenda ühtäkki enam midagi, kui uuel ajal on järsku kõigil vabadikel tööd ja raha, maatamees saadab oma lapsed kooli ja uus õrnõhuke kultuurikiht hakkab masinamajanduse toel vanalt matti võtma. Aga inimene ei ole masin, inimene kas kohastub kiiresti uuega või jääb aja hammasrataste vahele. Ei ole üldse õige, et tänapäeva meditsiin on lõpetanud olelusvõitluse kui edasiviiva jõu - võitlustandrid ainult muutuvad pidevalt. 

 

LAMBASÖÖJAD  Veikko Huovinen 2018 / 2021

Selles raamatus on vist tahetud natuke villast visata, aga selleks peab  küll padusoomlane olema, et nalja nautida. Teisalt võiks seda pidada ja populariseerida kui ummamuudu põhjamaade reisijuhti - uutmoodi lähenemine on kogu selles turisminduses alati teretulnud. Kahtlase kokaraamatuna annaks teost ka kuidagi ehk serveerida. Muid väärtusi sellel küll ei leidnud.

 

 TÜTAR  Anne B. Ragde 2019 / 2021

Norra perekonnasaaga 6. osa. Hingestatud, põhjamaine, ilustamata, ehe, pisut kreenis ja kütkestav. Iseenda tundmaõppimise ja kodu rajamise lugu. Kui teed rahu iseendaga, siis laabuvad suhted teistega ka hulga paremini. Iga erimeelsus pole veel vihkamine, iga hooletult lendu lastud sõna pole veel vaenamine. Erimeelsused põlvkondade vahel saab ületada tingimusteta armastusega, kui selleks on tahtmist ja jõudu. Põhitähtis on siiski eladda omaenda elu, mitte kellegi teise soovunelmaid. Õnn on nagu magnet, mis tõmbab ümberkaudseid sinu poole.

 

PALK   Talvepäevik   Tõnu Õnnepalu 2021

Vilsandil kirjutatud päevik. See paik on minu (ja ka autori) jaoks püha, kuid vastuoluliste mälestustega seotud (just nagu ka autoril), nii et raske on jääda objektiivseks. Küll ei tekita pettumust saar ise vaid ikka mõni segane olukord või suhe või sisemine käärimine - jälle nii autoril kui ka minul. Palju paralleele. Vilsandist on raamatus kokkuvõttes suhteliselt vähe juttu, seda rohkem jääb ruumi segase elu ja segase maailmaga arvete klaarimiseks ja põdemiseks kõikide nende mõttetute klaarimiste pärast. Üksindusse hallil maailma äärel on nagunii sisse programmeeritud sügav sisekaemus ja eneseanalüüs, peab olema piisavalt tugev, et seda ära seedida. Selles raamatus teeb suur hall oma tööd halastamatult ja lõplikult. Kohas, mis on teinud sulle haiget, sa ei parane.