RAAMATUBLOGI   2021 (104)

 

SUSANI EFEKT  Peter Hoeg  2014 / 2016

Teaduspoliitiline ohutriller. Torgib maailmalõpu ja enesehävituse teemat, kutsub otsima nn tõelisi väärtusi. Esitatud emase superkangelase vormis, kes taandab tunded psühholoogiale, psühholoogia keemiale, keemia füüsikale ja füüsika matemaatikale. Autor on kogu selle reaaliaga tohutult vaeva näinud ja rohkelt näitlikustanud, ka ei saa keelekasutusele midagi ette heita - dialoog on tabav ja rabav. Ometi hinge see mulle ei läinud, kaasa ei kiskunud ja järelmõtteid ei tekitanud. Ilmselgelt pole lihtsalt minu žanr.

 

SEE ON ALES   Jon Fosse  2004 / 2008

Ainult mälestused on jäänud, ei midagi enamat, ei midagi vähemat. Tuleb aeg, mil sellest peab piisama. Elame edasi oma järeltulijate ja kaasteeliste meenutustes, katkendlikes unedes, kujutelmades, mille tõepärasuses ei saa enam kindel olla. Kindlat ei olegi midagi. Kõik on kokku unenägu. Seda paati pole tehtud linnuluust - see viib sind Toonela jõele, kus võib-olla kohtume kunagi.

 

TEE ÄÄRES  1886 / LR 2017 Bang

Taani klassik jutustab igihalja loo õnnetutest  naistest, kes oma 25 esimest eluaastat ootasid kõrvalises külakeses armastust ja pulmi ning oma 25 viimast aastat sealsamas surma. Tänapäeval on osadel meist õnneks rohkem valikuid. Aga raamat on ilus, impressionistlik, nagu nad ütlevad, ja valus, nagu lugeja tunneb ja näeb. Film on ka sellest loost vändatud.

 

ROSE ON KADUNUD  Katja Kettu   .... / 2019

Valge mees süütab suure lõkke ja istub teistest kaugemale. Indiaanlane süütab väikse lõkke, mille ümber istutakse tihedasti koos. Mitte ainult NL polnud rahvaste vangla - USA käitus omal ajal täpselt sama moodi sealsete väikerahvastega. Kas teate, kes on findiaanlased - Soomest 1920. väljarännanute ja indiaanlaste segaverelised järeltulijad. Raamat räägib armutust elust reservaadis. Internaatkool kui laste vangla, preestrid ja politseinikud kui vägistajad ja mõrvarid, kodud kui urkad, kasiinod kui orgiapesad, valitsus kui ükskõikne kõrvalseisja. Kirjanik on osanud luua ühest küljest dramaatilise, teisalt müstilise õhustiku, kus oma rolli etendavad vanad uskumused, loitsud, lugulaulud, tootemid, helmed. Habras, murdumise äärel ühiskonnakilluke hoiab sellest kinni kui oma viimasest õlekõrrest. Liiga palju Rose´s id on juba kadunud.

 

KÕIGEST EMA  Roy Jacobsen  2020 / 2021

Selle aasta sajandaks lugemiseks sättisin oma lemmiksarjade neljanda saareraamatu ja loomulikult ei pidanud pettuma. Elu Lofootidel on jõudnud sõjajärgsesse aega, aga tumedad varjud inimeste kohalt ei kao veel niipea. Ühes peres juhtuvad üles kasvama nii saksa kui vene sõduri järeltulijad. Eraldatus võib olla nii ahistuseks kui õnnistuseks. Ja meri nõuab alati oma osa, mis seekord on liiga suur. Kuidas jääda ellu ja edasi elada? Jään järge ootama.

 

MEHED MINU OLUKORRAS  Per Petterson  2018 / 2019 

Uus algus pärast lahutust meesterahva vaatevinklist. Karm segane ja õnnetu aeg. Miski ei lohuta ja miski justkui ei toimi õigesti. Sügaval sees närimas süütunne, et mida ma valesti tegin/teen. Hea raamat. Lugedes tekkis selline deja vous tunne - täpselt samasugust hingekriipivat lugu olen mitte väga ammu lugenud "meie" Justin Petrone sulest ja situatsioon ka justkui sama. Kirju elustiiliga naine lahkunud koos kolme tütrega - kuidas edasi? Läheb pikalt aega, et kõik viinamarjad ei tunduks enam hapud... või siis jääbki nii. Ehk järgmistest raamatutest saame teada.

 

MOUNT KOPENHAAGEN  Kaspar Colling Nielsen  2010 / 2020

Muinasjutt täiskasvanutele. Sotsiaalkriitiline lugu inimkonna soovidest, soovunelmatest ja tegudest läbi aegade ning sellest, milleni see kõik välja on viinud ja edasi viib, kui võimalused on piiritud ja tahtmised kontrollimatud. Kiiremini, kõrgemale, kaugemale! - aga mille arvelt? Pehme lähenemisega ohudraama, kus õpetlik osa võib ulmepulli taha peitu jääda, kui ridade vahele ei vaata.

 

AUS PETTUR  Tove Jansson  1982 / 2002, 2020

Konflikt pragmaatilise ja luulelise maailmapildi vahel. Autor näitab topeltpiltlikult et sõnas peitub tõesti jõud. Seda kasutab peategelane oma eesmärkide saavutamiseks kaasteelisi kuulekusele drillides ja seda kasutab oskuslikult autor oma mõtete kirjapanekul, luues järjekordselt midagi nauditavat, sügavat, samas põhjamaiselt selget karget ja kirjutajale eriomast, luues natuke nagu sümboolsete tegelastega veel ühte pildikest vastuolulisest maailmast ja igaühe jaoks erinevast tõest.

 

ÖINE SOOV  Anne B. Ragde  2009 / 2010

Kes raamatu esimese poole pöörase (loe: mõttetu ja igava) kireralli ja seksiorgia osa vastu peab ja teost kinni ei pane, leiab lohutuseks, et edaspidi läheb tasapisi paremaks ja lõpp kujuneb juba täiesti loetavaks ja kaasaelatavaks. Kirjutaja on tasemel ja tehniliselt kõik klapib, aga kui paljusid see teema sügavalt puudutab, seda ei oska küll öelda.

 

MEIE VENNAGA  Karin Smirnoff  2018 / 2021

Allakäiguteele sündinud inimeste lugu kusagil põhjala pärapõrgus - kohas, kuhu kõik maailma halb lükatakse silme alt ära. Aga ka seal tuksub elu oma unises rütmis. On pime ja külm, inimesed sünnivad eitea kuidas ja surevad eitea kuidas ja vahepeal tuleb kuidagi elada. Kuidas see õnnestub, seda jutustabki suurepärase triloogia esimene osa. Lisaks veel autori keelemängud - või tuleks öelda keelekimbatus, mis tõmbab nagu veel teravama joone meie-siin-tublide ja nende-seal-...? vahele. Teisi osasid pole veel eesti keelde tõlgitud - ootan põnevusega. Kaamosekirjandus.

 

VEENMINE   Jane Austen  1817 / 1997, 2021

Igihaljas klassika. Suurmeistri viimaseks jäänud raamat kahe sajandi tagusest maailmast, kus veeresid tõllad, kahisesid seelikud, mehed toetasid naisi ja avasid neile uksi teadmata, et selle eest võib tulevikumaailmas noomida saada. Esimesi arglikke viiteid võrdõigusluse püüdele on juba ridade vahelt näha, aga positsiooni ühiskonnas määras tol ajal siiski tiitel, perekonnanimi ja varanduse suurus. Meestel oli vabadus tegutseda ja võidelda, naised (kõrgklassist) võisid vaid mõelda tunda ja loota. Suurepärane stiilne ajastupeegeldus.

 

MR CADMUS  Peter Ackroyd  2020 / 2021

Sarkastiline müsteerium sõjatraumadega inimeste haavatud eludest ja nägemustest. Veidralt äraspidiseks kirjutatud maailm, kust kümne neegri stiilis kaotatakse elusid, justkui kaos ja surm oleks kõikide probleemide  (ka kirjaniku piiratud fantaasia??)   ainus lahendus. Ei meeldi mulle selline maskuliinne poolmüstiline seosetu märul. Vbl ei osanud kõki mõttekilde tabada? Kirjanik taoks tegelasi justkui tundetuid jalgpalle erinevatesse väravatese et " pulli saaks" - mina olen alati vutile iluuisutamist eelistanud. Maitse asi. Sorry. Meenutab rohkem arvutimängu kui raamatut.

 

KOLIMISE REEGLID  Nancy Star  2020 / 2021

Katkise perekonna lugu. Põgenemine ei pruugi kõigi hädade puhul aidata, aga vahel on hea veidi distantsi luua et aega võita. Mis kindlasti pole hea, on salatsemine ja varjamine. Tõe väljaütlemine ehk tunnistamine toob enamasti kergendust. Kerge on teisi õpetada, aga katsu ise oma asjades selgust saada - palju keerulisem. Ühele sobib üks lahendus, teisele teine, lõpliku tõega on nagu on. Asjalik ajaviiteromaan veidi kreenis tegelastega - just nagu me kõik.

 

MINU KURESSAARE   Mele Pesti  2021

Jälle üks armas Eesti asi - linnakene saare peal, uhke kindlus keskel, meri ümberringi - puhas romantikalaks. Esimene osa elust nõuka-aegses Kingissepas tuleb tuttav ette küll - niipalju kui seda kutsutud suvekülalisena mäletan, sest ilma kutseta piiritsooni luba ei antud. Uue aja Kuressaares pole muutunud mitte ainult nimi, vaid suuresti kogu linnapilt. On uus keskväljak, uhked promenaadid kaldapealsetel, kaubanduskeskus, kohvikute kaskaad ja muidugi SPAd ja turistid. Millise valuga need muutused üha sünnivad, selle köögipoolest saab raamatu teises osas aimu. Kas inimesed loomult muutuvad niisama kiiresti kui aeg meie ümber nõuab? Kuidas suletud ühiskonda maailmale avada?

 

SUURVETE AEGU  Toivo Vaik  2016

Memuaarid viiekümnendate aastate lapsepõlvest Saaremaal ja ärastamis-varastamis-aegse uue Eesti elu vallavanema pilgu läbi . Mõnusas jutustamisstiilis edasiantud killud ajaloost nii ehedalt, nagu need ühele ärksale maainimesele meelde on jäänud. Väga paljud asjad tulevad tuttavad ette, aga mõni seik kõlab mullegi kui muinasjutt - elu mantelkorstnaga majakeses näiteks jms. Selliseid raamatuid lugedes märkad, kui kiire see progressi tee ikka tegelikult on - igapäevaselt nagu ei panegi tähele, kuidas krihvli ja tahvli ajast oleme kompuutrisse kirjutama jõudnud.

 

MINU RIIA   Lenno Vaitovski  2021

Nii kaugel ja siiski nii lähedal. Nii tuttav ja siiski nii võõras. Riia muutub nii kiiresti, et keegi ei jõua seda lõplikult tundma õppida. Iidamast-aadamast tuttav vanalinn kirikute, tornide ja teatriga, jõgi, kanalid, sillad, kaldapealsed, jaamad, turg, telemast, uus raamatukogu, Lido ja Jurmala - arvad et tead juba enamvähem kõike, aga võta näpust: raamatust leiad veel miljon uut asja - söögikohti, vaatetorne, kontserdipaiku, surnuaedu, mälestusmärke, butiike, terveid uusi või unustatud linnaosi ja jumal teab mida kõike veel. Kui järgmine kord Riiga satun, lähen kindlasti saari avastama. (Ütle veel, et Lätil pole ühtegi saart!)

 

KALLIS EMMIE BLUE   Lia Louis  2020 / 2021

Kuidas tunda ära tõelist armastust? Kus lõpeb sõprus ja algab hoopis midagi muud. Armumine on vaid hetk, armastus aga protsess, mis nõuab aega, tegusid, ausust ja mõndagi muud. Ilus romantiline lugu noortest inimestest, keda viis kokku üks õhupalli küljes rippuv kiri - tore armas leitmotiiv. Kahjuks ei saa läbi ka ilma traditsiooniliste leierdatud pisarakiskujateta, nagu vägistamine, hoolimatu ema ja kadunud isa otsingud, vanatädi surm, pärandus jne. Ilma selle osata oleks raamat toiminud veel paremini. Noortepärane suhtluskeel ja vorm andsid plusse juurde.

 

VEINIMEISTRI SALADUS   Cynthia Ellingsen  2019 / 2020

Perefirmade õnn ja õnnetus. Tore, kui kõik sugulased läbi sajandite üksteist armastavad ja kõigiga klapivad. See, kes valib muu tee on paaria ja must lammas. Selles raamatus on enamus lambaid uskumatult ja tänapäevale ebatüüpiliselt valged. Ühiselt aetakse äri ja nauditakse eduelamust. Kõik ei ole muidugi ainult roosiline. Vahepeal kisub kriminaalseks ka, püütakse pahalasi ja paljastatakse peresaladusi. Veri on ikka paksem kui vesi.

 

RETSEPTIRAAMAT  Jacky Durand  2019 / 2020

Selles raamatus tehakse palju süüa. Aga mitte see ei tee asjast asja. Mulle meeldib, kui keegi teeb midagi  täie rauaga, kõigest hingest  - olgu siis kasvõi sööki. Selgelt on tunda autori pühendumus, armastus oma mitte nii täiuslike tegelaste ja nende saatuste vastu. Kui püüad kõigest väest, saad üle igast mäest. Nii juhtub tegelastega, kes töötavad, armastavad, kasvatavad lapsi, kannatavad, sõdivad jne. Hoolivus on selle raamatu märksõna - olgu siis nurgeliselt või pehmelt, aga ikka täie rauaga.

 

REIS KERGE PAGASIGA   Tove Jansson  1987 /  2005, 2020

Reis minevikku, tagasi saarestikku, laevade ja lindude maale - joovastav. Muud muidugi on ka - õpetlikku, vaikset ja rahulikku, väikese naerutorkega suunurgas. Raamat üksindusest ja üksildusest, empaatiast, küünarnukitundest, valusast tühjusest ja ilusast tühjusest. Oskus näha ja nähtavale tuua. Lihtne ja liigutav. 

 

ESIMENE NAINE  Johanna Venho  2019 / 2021

Abielu kaudu ootamatult püünele paisatud tagasihoidliku karge sümpaatse naise elu avalikkuse tähelepanu keskel. Autori sõnul valis peategelane sellise saatusega toimetulekuks enesesulguse, enesesalgamise ja üksilduse tee. Ohverdada õnn reetliku mehe karjäärile - milleks? Kas me tunneksime Sylvi Kekkost kirjanikuna ka siis, kui ta poleks püsinud oma kuulsa kaasa kõrval? Kas üldse on oluline kuulus ja tuntud olla? Väärtushinnangud on põlvkonniti üsna erinevad. Praegune noor küsiks, et kuhu jäi eneseväärikus.  Tollel ajal hinnati naise ustavust igasugusele mehele rohkem - liiati veel presidendile. Ikkagi riigi au ja uhkus. Selline on antud kirjaniku vaatenurk - päris elu oli vbl hoopis midagi kolmandat või neljandat.

 

ÖÖ   Elie Wiesel  1958, 2007 / 2021

Sõjakoledused, holokaust. Inimeste loomastumine ja igasuguste tunnete lõpp. Õnnekombel ellujäänu ehedad mälestused. Muud polegi öelda - uuele põlvkonnale tundub see mõeldamatu ja uskumatuna - sellepärast ongi kordustrükid vajalikud ja tõlked paljudesse maailma keeltesse.

 

ELLUJÄÄJAD  Alex Schulman  2020 / 2021

Retrospektiiv lapsepõlve. Kolme poisi lugu läbi elu ühtepidi edasi ja teistpidi tagasi. Leidlik, vaatamata rasketele motiividele romantiline, kaasahaarav, jäiselt aus, terav, mõtlik ja mõjuv. Selline see elu ju ongi. Suurepärane täienus "Põhjamaade romaani" sarjale - minu aegumatule lemmikule.

 

KOHTUNIKU NAINE   Ann O´Loughlin  2016 / 2019

Ajal, mil ma sündisin, 60 aastat tagasi, võis Iirimaal mees oma naise eluks ajaks hullumajja pista, kui naine oli isepäine, ei täitnud käsku või oli muul moel "perekonna au rikkuja". Võrdluseks - meie ehitasime siin samal ajal kommunismi ja hullarisse pisteti dissidendid ja riigi rahu rikkujad. Tülikate jõuga jalust ära koristamise mentaliteet pole ka tänapäeval kuskile kadunud, meetodid on vbl veidi uuemad ja kavalamad.

 

KELLASSEPA TÜTAR   Kate Morton  2018 / 2020

Ajaloo ja põneviku sugemetega ülipikk eepiline jutustus ühe väljamõeldud inglise aadlimõisa elanikest ja külalistest läbi sajandite. Müüdid läbi põimunud tegelikkusega, perekonnasaladused, mõrvalood ja kadunud varandus. Kõike seda on nii palju ja seosed nii õhkõrnad, et aeg-ajalt kipub juhtlõng tervikut käest poetama. Üksikuna võttes väga armsad jutukesed, hästi aegruumi sobitatud. Muuhulgas tajume, kui kiiresti maailm on muutunud ja muutub aina edasi.

 

AASTA TÄIS ERILISI HETKI  Bette Lee Crosby  2018 / 2020

Üks miljonist perekonnaloost heade ja pahade lastega, armastuse ja vihkamisega, väärika vanaema surmaga, pärandusetülidega, haiguste, ootuste ja lootustega. Kõike seda on nii palju juba kirjutatud ja loetud, midagi uut pole autoril pakkuda. Ei meeldi raamatud, mis lõpevad õnnelike uhkete pulmadega nagu muinasjutud. Häiris ka raamatu ülesehitus, kus tegelaste mõtted nämmutati pärast tegevuse kirjeldust topelt peenšriftis üle - justkui läänelikes õppefilmides, et see, kes vahepeal tukkuma jäi, uuesti järje peale saaks. Lihtsakoeline naistekas. 

 

 

NAINE, KEDA VIIMATI NÄHTI KOLMEKÜMNESELT   Camille Pagan  2018 / 2021

Kuhu kaovad keskikka jõudes kõik tublid tüdrukud - töörööbikud, perfektsed emmed, andunud abikaasad, väsimatud koduhaldjad? Miks mehed neid enam järsku ei näe ja leiavad uue noore siresääre enda kõrvale teist elupoolt kaunistama? Raamat keskeakriisist, mis lõhub peresid ja tapab suhteid. Kas see valu väärib küünlaid?

 

SUVEIGATSUS  Jamie Brenner  2020 / 2021

Elusügisesse jõudnud peategelane vaatab elusuvele tagasi ja hindab oma noorepõlve otsused ja valikud uuesti ümber. Kõigil läheb midagi valesti ja midagi hästi. Kas aga ammuseid vigu saab veel parandada - see on asi, mis väärib proovimist. Sa saad lahti öelda oma ametist või abielust, aga emadusest mitte. Suhete loomine ja hoidmine on keeruline aga oluline. Meeldiv naistekas.

 

AMSTERDAM  Ian McEwan 1999 / 2001

Linn, kus kõik mis mujal keelatud, on seal lahkelt lubatud. Muhe poliitiline satiir - elutark ja kõikehõlmav. Toredad igihaljad telgitagused, kus põimuvad armastus oma riigi, oma pere, oma armukese ja oma sõprade vastu. Aga kõigel on hind ja enamasti päris kallis. Kui meie riik alles õppis iseseisvuse algeid, käis mujal ammu tants täistuuridel. Nüüd oleme ka selles osas maailmale järele jõudnud. Null sinisilmsust. Hea lugu.

 

KÕIK MU MURED MANNETUD   Miriam Toews  2014 / 2021

Eks oleme ju kõik põdenud nooruses suurt maailmavalu ja hilisemas eas isiklikke hingepiinu, aga on avatud südamega üliandekaid inimesi meie seas, kellel see äng ei lähegi üle, keda ei suuda aidata ei omad ega võõrad, ei keemia, elekter ega posimine. Raamat ühest läbinisti õnnetust hingest, kes tõesti enam ei jõudnud. Ühest andekast muusikust, kellele ka helidest lõpuks enam ei piisanud. Võimas empaatiline haarav ja jube lugu. Geneetiline kood, mis viib paradiisi läbi põrgu.

 

PEREKOND ALGAJATELE   Sarah Morgan  2020 / 2020

Sümpaatne lugu vajadusest kuskile kuuluda, armastada ja olla armastatud. Need, kellel pole perekonda olnud, oskavad seda rohkem väärtustada. Vaatamata kõigele kehtib tingimusteta armastus siiski teatud piirini. Kõigil suhetel on miljon kollast ja miljon halli varjundit, nii nagu on igal inimesel mõned head ja mõned halvad küljed. Igaühe mõõdupuu on erinev - lõplikku tõde pole mõtet otsida.

 

RAAMATU RAHVAS   Geraldine Brooks  2008 / 2021

Ühe iidse juudi käsikirja lugu inkvisitsiooniajast läbi paljude sõdade tänapäevani välja. Kui ometi asjad, puud ja kivid suudaksid rääkida! Vahvasti komponeeritud kohati peaaegu kriminaalne ajaloosugemetega jutustuste kimp, näitamaks maailma mitmepalgelisust, ajastute ja kultuuride erinevusi, sõdade ja revolutsioonide julmust ja tavalist inimest selle keskel, kes lihtsalt pidi ja peab toime tulema oma parima äranägemise järgi. Igal otsusel on põhjus ja tagajärg.

 

SURMAHAIGUS  Nina Lykke  2019 / 2021

Näivuse ja olemuse konflikt, sisu ja vormi vastasseis otsib kriitilise piirini jõudnud indiviidi hinges lahendust. Appikarje enne mulli lõhkemist. Kõik see jama ja plära, mis justkui kannaks seda heaoluühiskonda kätel, mida üha enam ja enam oodatakse sinult sõnas ja teos - kõik need võltsnaeratused ja smooltoogid kurnavad lõpuks välja algul mõne meist, hiljem arvatavasti kogu ühiskonna. Miks ei tohi enam asju nimetada oma õigete nimedega? Mis on juhtunud keskmise eestlasega, et teda ei saa lasta isegi presidenti valima? Miks ei ole enamasti telekast mitte midagi vaadata, kuigi sadu programme muudkui jookseb ööd ja päevad läbi? Mis ajast on eestlased jalgpallihaiged? Miks meil ei jätku spetsialiste, tipptegijaid? - sest nad peavad päevade viisi tegelema mõttetu jura ja vahukloppimisega et pinnal püsida. Suurepärane raamat! Sistihe, juge, empaatiline, eluterve ja toob lugeja kõigi nelja jalaga maa peale tagasi.

 

 

VÕLUTULT SINU  Liz Talley  2016 / 2020

Rikkumata maaplika ja miljonilinna kutt saavad Suures Õunas juhuslikult kokku ja hakkavad vallatlema. Mamma tiiva alt ja perekonna surve alt välja rabelnud, ootab noori tundmatu suur tulevik täis põnevust ja määramatust. Raamat on iseenesest sümpaatne, aga põnevusest ja määramatusest on küll asi kaugel - nii läbimängitud stsenaariumit ja stampkujundeid annab lausa otsida. Sellest veel midadigi välja imeda on omaette kunsttükk. 

 

FRIEDA KAHLO ELU JA VÄRVID   Caroline Bernard  2019 / 2021

Mehhiko kunstnik, kes sajand tagasi püüdis maailma parandada ja anda elule rohkem värvi. Maailm keerleb ikka omasoodu, kuigi feminism on pika sammu edasi astunud, aga värvid ja vormid, milliseid Frieda enda ümber nägi ja tunnetas - need on tänini eripärased, sügavalt rahvuslikud, samas isikupärased ja väljapaistvad. Mehhikos on tänapäeval avatud kunstniku kodumuuseum, kus seda kõike näha saab. Romaan ei ole muidugi lõpuni tõetruu, ei saagi olla ja see pole eesmärk, aga vapra naise vaim paistab sellest välja küll ja jääb meelde. Frieda lühike elu oli pidev võitlus oma haige keha ja pöörase maailma vastu,aga ta leidis vahendid, et ennast kuuldavaks nähtavaks ja unustamatuks muuta. Kirjanik on näidanud teda vapra  ja ettevõtlikuna, kes julges purustada tabusid ja laiendada sallivuse piire.

 

KOJUTULEKUD  Marica Willett  2018 / 2019

Kogukonnalugu. Inimesed pingutavad nii meeleheitlikult pingevabade suhtemallide poole, et see iseenesest loob uusi pingeid. Pingevaba elu ega suhtlust pole olemas - see on nagu kommunism, mis ei saabu iialgi. Kõigil on omad luukered kapis. Konflikt ongi see, mis viib elu edasi, arendab. Eriti konflikt iseendaga. Malbe tasane lugemine mõne avatud ja mõne peidetud väärtusega.

 

ARM   Audur Ava Olafsdottir  2016 / 2020

Sellel pealkirjal on vähemalt meie keeles mitu tähendust. Mees, kellel on hinges arm, leiab armu teisi aidates. Igaühel ei lähe nii hästi - oma pääseteed pole lihtne tabada, aga kindlasti on see kuskil olemas. Leitmotiiv on tegutsemine, mitte ootamine. Lihtsate mõistetavate mõjuvate võtetega üles ehitatud eneseabiromaan, mis suunab pilgu oma nabast kaugemale. Kõik oleme ühesugused maailmakodanikud - mõned siniste ja mõned pruunide silmadega.

 

KUI KÕIK ON ÖELDUD   Anne Griffin  2019 / 2020

Isepäine mees haarab oma elusaatuse tugevalt pihku ega lase ühiskondlikul arvamusel ennast juhtida või kõigutada. Enda ja oma lähedaste õnne eest tuleb võidelda ja seista, iseenesest ei toimu elus midagi. Kord Vestmann all ja Piibeleht peal, kord jälle vastupidi. Kui oled elanud oma südametunnistuse järgi, saad pühas rahus surra. Väga tore raamat. Sisult raske, isegi morbiidne, aga vormilt elujaatav, sügav ja positiivne. Elu on seda väärt et elada, mitte takerduda raskustesse.

 

PÄRISEKS JÄÄDES   Catherine Bybee  2017 / 2019

Lugu perevägivallast. Kuidas see mõjutab laste ja lastelaste edaspidist elukäiku. Tugevamad rabelevad välja, nõrgemad jäävad hädaoru võrku kinni. Vägivald sünnitab vägivalda, ohver tunneb ennast sageli ohvrina ka väljaspool kodu. Kogukonnal on siin palju ära teha, aga keegi ei taha oma nina võõrastesse asjadesse toppida. Enne kui hilja. Autor on kirjutamisel lähtunud isiklikest kogemustest - nii et tunneb teemat läbinisti. Lugu on kirjutatud hästi hakkamasaava lapse vaatevinklist, mistõttu mõjub kuidagi kerglaselt (tagaplaanil pidustused ja pulmad ja kuulsusesära). Mõjuvam oleks lugeda mõne teise pereliikme tõelisest allakäiguspiraalist. 

 

99 PÄEVA KOOS SINUGA   Catherine Miller  2019 / 2021

Elu ja surma piirist on kirjutatud lugematul hulgal raamatuid - see on üks neist. Noored haiged inimesed teadmatuses, mis tulevik toob. Võimatu on hinnata, mis sellisel puhul on hea või halb, õige või vale. Igaühel on õigus oma ettekujutusele, tunnetele,  tegudele, sõnadele ja nägemusele. Sealhulgas ka autoril.  

 

KARULINN   Frederik Backman  2016 / 2021

Kuskil karupepus on linnake, kus elatakse hokimängu nimel - midagi muud kultuursemat pole sealkandis leida. Millised mõttemallid ja elukreeedod sellest tulenevad, seda saamegi lugeda asjalikus, humoorikas, karmilt tõsielulises, tänapäevases, hästi läbi mõeldud ja oskuslikult kirja pandud raamatus. Sport võib anda sulle kõik või võtta sinult kõik. Kust jookseb piir meeskonna ja isiksuse vahel, kuidas elada nii, et ei peaks enda ega teiste ees häbi tundma. Sobib nii täiskasvanutele kui teismelistele lugemiseks. 

 

TANGERLANNA  Christine Mangan  2018 / 2021

Psühholoogiline põnevik tegevuspaigaga Aafrikas Tangeris möödunud sajandi viiekümnendatel aastatel, mil bermuudapüksid naise jalas tekitasid küsimusi. Sügavamale kaevumine oli ennekuulmatu tabu. Aga inimesed siis ja praegu on olemuselt sarnased oma vajadustes ja erivajadustes. Õhukesel jääl käies purunevad piirid kergemini ja niigi haprad niidid on varmad katkema. Väga pädev ummikusseajamiseõpetus, väga hea raamat.

 

MÕRKJASMAGUS KIRSIHOOAEG   Molly Fader 2020 / 2021

Mõrkjasmagusad peresaladused ja -draamad. Kõmmutatakse püsse ja korjatakse kirsse, klaaritakse vanu suhteid ja luuakse uusi. Lõpuks on veri ikka paksem kui vesi. Süpaatne suvelugemine pisku põnevuse ja vahvate karakteritega.

 

KAHTLUSTE KÜÜSIS  Debbie Macomber  1986 / 2020

Juhuse osakaal elusaatuses on päris suur. Vastandid tõmbuvad ja pahatihti juhtub just see, mida kõige rohkem vältida oled püüdnud. Kas suvearmastusest tärganud suhe kasvab tugevamaks kui kaine mõistuse hääl? Kaks korda ei saa astuda samasse jõkke.

 

HÜVASTIJÄTTU POLE VAJA  Betty Neels 1989 / 2018

Tuhkatriinulugu tublist med.õest, kes ülendatakse rikka arsti prouaks. Selline ajast ja arust stsenaarium - turvaline, etteaimatav ja igav. Tüüptegelased, tüüpolukorrad, tüüplahendused, ei midagi uut. Sellise ajast-arust tõlkekirjanduse väljaandmisele võiksid kirjastused eelistada kaasaegseid kodumaiseid värskema pilguga autorite teoseid.

 

OLED IKKA VEEL SEE POISS   Oyvind Rangoy  2020

Jäägitult romantikalainel. Lapsepõlveromantika. Mereromantika. Luulelise proosa romantika. Lood ajast, mil rohi oli rohelisem ja meri sinisem. Miks aeg ei peatu ega pöördu tagasi... Väikesed asjad, mis vormivad inimesest inimese, liigutavad hingekeeli siin- ja sealpool piiri. Sama Norra autor, kelle vaimuvili on ka "Sisikond". Palju toredaid sõnu, mõned mõtted ja üks igihaljas mälestus.

 

LAVENDLITUBA   Nina George  2013 / 2018

Need, kellele on vähe aega antud, elavad sageli oma elu intensiivsemalt, tormiliselt - kas saab seda neile pahaks panna? Monogaamia või polügaamia - kõik on kokkulepete küsimus. Armukolmnurgast jäävad maha kaks õnnetut meest - üks suudab eluga edasi minna, teine mitte. Algab romantiline hingepuhastusrännak läbi terve Prantsusmaa Vahemereni välja. Lennukas luuleline teravmeelne sõnaseade, omanäoline vaatenurk elule, meelelised mõtisklused, lummavad maastikupildid mõjuvad teraapiliselt nii lugejale kui peakangelasele. Lisaks veel ülistuslaul kirjandusele ja kirjutamisele - teraapia missugune!

 

KAKSIKÕDE   Louise Jensen  2016 / 2017

Klassikaline põnevik, kus noorte peategelastega juhtuvad järjepanu kõikmõeldavad maailma jamad - küll surmad, küll ravimatud haigused, küll õnnetused, küll petmised ja valed, küll jälitamised, küll ähvarduskirjad, küll tagakiusamine jne. jne. Tundub natuke tobe kõiki maailma patte ühte patta panna - selline kergema vastupanu tee põnevuse hoidmiseks. Keda see ei häiri, selle jaoks on ilmselt huvitav lugemine.

 

P.S. MA ARMASTAN SIND  Cecelia Ahern  2004 / 2020

Lugu leinast, kurbusest, lahtilaskmisest. Kuidas alustada uuesti ilma toe, armastuse, julgustuse ja õlata, mille najal nutta ja naerda. Mine kuhu tahad - igal pool see võõras tunne, et mida ma siin teen ÜKSINDA... Soovitused rohkem noortele elluastujatele - vanem inimene mõtleb natuke teistele asjadele kui selle raamatu tegelased. Ei ole üdini kurb halamine - saab ka nalja läbi pisarate. 

 

SKANDAAL   Nicola Marsh 2019 / 2020

Esimene pool on tavaline naistekas, kus veiniklaasi taga klatšitakse ja kõik petavad kõiki. Teisest poolest kujuneb järsku kriminull, aga mõrtsukas õnnestus mul tabada juba esimestest lehekülgedest kahjuks - küllap juhtub sama ka teiste lugejatega. Hulk ummamuudu tõekspidamistega tegelasi väikelinna uinutavas miljöös. Igalühel on oma varjatud pool aga kõik ei vehi pinnalpüsimiseks nii eksteemsete võitlusvahenditega.

 

LOO ALGUS  Imogen Clark  2019 / 2020

Muinasjutt printsist ja kerjusest, kus rikas tahab olla vaene ja vaene unistab rikkusest. Paralleelliiniks mitmenaisepidamine. Harju keskmine naistekas, mis ei üllata kahjuks millegagi. Puänt ja lõpp on juba alguses aimatavad, vahepeal hulk sentimentaalseid ja triviaalseid (mõtte)käike. Meile võõraks jäänud klassiühiskonna jääknähud tänapäeva maailmas.

 

SALASILM   Catherine Ryan Howard   2019 / 2020

Põnevik laibaga, mis hoiatab lugejat salakaamerate eest hotellitubades ja psühhopaatide eest sotsiaalmeedias. Kaasaegne lähenemine nii sisus kui vormis. Alati üllatab meeldivalt, kui autor on suutnud määratus uudiskirjanduse maailmas veel midagi omapärast ja senitundmatut leiutada - olgu või pisidetailides. Muidu on ka põnev, sorav, asjalik, pisut veider - igati toimiv kriminull. Lugege, elage kaasa ja püüdke leida pahalane.

 

NORMAALSED INIMESED   Sally Rooney  2018 / 2021

Kes on need normaalsed inimesed? Mina küll ei ole. Sina vist ka mitte. Kust sellised normid üldse pärinevad? Teismelistel on püüdlus üksteisele sarnaneda, iga hinna eest kampa sobituda, veel parem liidriks või iidoliks trügida, mingit kahtlast populaarsust saavutada piire katsetades ja lõhkudes. Sellise lõhkumisega võivad puruneda terved elud - enda ja teiste elud. Koolides on millegipärast karjainimesed ja autsaiderid, kusjuures neid esimesi peetakse etemateks. Nendest on kergem edaspidi vormida ustavaid tiimiliikmeid edujoovastuses töökollektiividesse, parteidesse. Täiskasvanutel tuuled pöörduvad - hinda tõuseb individuaalsus ja eneseteostus. Kambad lagunevad, luuakse paarisuhteid, parimad neist jäävad ka püsima. Pidev surve enamuse meele järgi olla, mis algas juba lasteaias, lõpeb heal juhul pärast ülikooli. Kas küpsuse saavutamiseks on ikka vaja kogu seda transvaali läbi teha ööklubides ja nende taga põõsastikus? Kui paljud tänapäeval veel õhkavad, et noorus oli kõige ilusam aeg? Miks ei või inimene olla lihtsalt selline nagu ta on ilma nägusid tegemata?

 

TEMASUGUSED INIMESED   Ellery Lloid  2021 / 2021

Sotsiaalmeedia õnn ja õnnetus. Hoogne mahlakas kirju ja hoiatav lugu suunamudijatest, kes müüvad enda ja lähikondsete elu klikkide, reklaamide, raha ja kuulsuse eest - vahel koguni elu hinnaga. Kuidas mängust saab elu ja elust uuesti mäng, kuidas hägustuvad mõisted nagu tõde ja eetika ja sõprus ja ausus. Milline hävitav jõud võib olla heausksete rumal kadedus.  Manipuleerijate õnge on kerge kinni jääda. Tegelikult ongi ju elu üks rollimängude pundar - ühed lihtsalt on paremad näitlejad kui teised ja mõnedel veab rohkem kui teistel. 

 

QAFI MÕISTATUS  Alberto Mussa  2004, 2013 / 2019

Tuhande ja ühe öö stiilis araabia nomaadide islamieelsete müütide ja luule ainetel komponeeritud teravmeelne teos, mis vahepalades tutvustab selle maa kultuuri ja kuulsusi, pealkirjades õpetab araabia tähestikku ja numbreid, ekskurssides ja parameetrites filosofeerime koos kuulsate mõttetarkadega taevakehadest, aritmeetikast, erootikast, veretasust ning hulgume koos poeet-sõdalastega mööda lõputut kõrbe (mis polegi nii tühi). Ülistuslaul araabia folkloorile.

 

KOERA VÄGI  Thomas Savage  1967 / 2020

Karm lugu ühest homomehest kaugel preerias, kes ei saanud kapist välja tulla, sest aeg polnud selleks veel kaugeltki küps. Sajand tagasi oli ju maailm hullult konservatiivne. Hammusta ise enne kui maailm sind hammustab. Kogu pere ja küla kannatasid üksiku hundi terrori all, kuni 14- aastasel taibukal vennapojal sai mõõt täis. Mis edasi juhtus, lugege ise. Väga hea raamat. Paju mõistukõnet, ääri-veeri märkimist, suunavaid vihjeid, et lugeja ise oma lõppjärelduse teeks.

 

AINUS TÜTAR   Anna Snoekstra  2016 / 2017

Krimilugu veidrast perekonnast, kus pisikestest pätipoistest kasvavad sadistlikud mehed ja peretütar läheb hoopiski kaotsi. Püünel on laipu, võmme ja libategelasi. Õhk on austraaliapäraselt kuum ja särisev, pinget pakutakse lõpuni välja, igav kindlasti ei hakka.

 

ILMA AINSAGI SÕNATA   Rosie Walsh  2018 / 2018

Raamat mõistmisest ja andestusest, mis paraku kumbki ei toimu ilma suhtluseta. Põgenemine õnnetuskohalt võib olla šokireaktsioon, aga kunagi tuleb nii või teisiti oma minevikuga silmitsi seista. Mida varem seda parem, sest elu pole raisata. Uuelt valgelt lehelt nagunii enam alustada ei saa - olgu siis vähemalt ausalt ja avameelselt. Keeruline suhtedraama ootamatu selgusega.

 

NAINE KAJUTIST NR 10   Ruth Ware  2016 / 2017

Luksuslaeval toimuvad hämarad lood. On verd, hirmu ja armu. Põnev stoori rikkuse, kuulsuse, alko ja tablettide sordiini all. On segaseid, uskumatuid ja võimatuidki kohti, nagu selle žanri puhul ikka, aga kes tahab diivanil peesitades oma adrenaliinilaksu kätte saada, see ka saab.

 

ARMASTUS   Hanne Orstavik  1997 / 2021

Ohuromaan. Sõja ajal olevat inimesed tundnud heli järgi, kas pomm kukub pähe või kõrvale. Selline pingeline heli kummitab teadvuses ka seda raamatut lugedes. Lihtne vaikne olustik kasvatab oskuslikult pinget kuni puändini. Lumi langeb, aga õhk säriseb. Oskuslikult komponeeritud, eluline, masendav lugu, mis ei ole aastatega oma tähendust ja väärtust kaotanud.

 

HENRI PICKI MÜSTEERIUM  David Foenkinos  2016 / 2017

Palju kära eimillestki. Igas teises raamatus on mõni tegelane kirjanik või siis unistab selleks saada. Lihtne on ju kirjutada sellest, mida tunned ja tead. See raamat on tagasilükatud käsikirjadest, mis kunagi ei leia ühtegi lugejat. Kurb lugu tõepoolest, sest paraku hea kirjandus ei ole enamasti müüv kirjandus ja vastupidi. Tohutult tühja tööd, õhkuhaihtunud mõtteteri ja pettumust. Ameerikas olevat selliste käsikirjade raamatukogu.

 

ROOSID JÄRELMAKSUGA  Elsa Triolet  1962 / 2004

Autor naeruvääristab siin sõjajärgse põlvkonna asjadehullust, vastandades roosiaretajast põlise maamehe ja esimese põlvkonna linnadaamist feministi maailmavaateid. Tänapäeval, 60 aastat hiljem seda lugedes, ei leidu kumbagi tegelase eesmärkides ja edasipüüdlikkuses midagi väga laiduväärset. Lihtsalt üle oma varju ei saa keegi hüpata, mineviku taak lohiseb alati pikalt kaasa. Nüüdseks oleme niipalju targemaks saanud, et ei püüa enam teist inimest enda järgi ümber voolida ega eelda, et kõik peaksid mõtlema ja elama ühtemoodi. Lõpp läks siiski pisut üle võlli. Sellises "vanemas stiilis" kirjandust lugeda on omamoodi nostalgiline kogemus.

 

SUVETÜDRUKUD  Mary Alice Monroe  2013 / 2017

Paljulubava teemadealgatusega suveromaan, mis arengu asemel järsult suunda muutis ja lõpetas kahtlase koguperepisarakiskujana delfiinide kaitse teemal. Ei saagi me rohkem teada erivajadustega lapse arengust ega peresidemete tugevnemisest või nõrgenemisest poolõdede vahel ega üldse midagi kolmest peategelasest kahe edaspidiste valikute kohta. Alustasin nagu ühte raamatut ja lõpetasin hoopis teisega. Nagu võtaks viis kutsikat ja unustaks neli põõsasse. On võetud liiga suur suutäis lõpuni allaneelamiseks. Faabula on jäetud ripakile nunnumeetri arvelt. Häiris ka Lõunaosariikidele tüüpiline pistise- ja kulla-karra lembus. Heast küljest - meldis, et autor ei olnud ühtegi tegelast idealiseerinud, kõigil oma head ja vead. 

 

CAROLINA KODU   Virginia Kantra  2012 / 2020

Armastuslugu kalurikülas noore õpetajanna ja vana kaluri vahel koos kõigi komplikatsioonidega, mis sel puhul ikka tekivad - põlvkondade konflikt, kogukonna ja suguseltsi arvamused, argimured, kohustused jne jne. Traditsiooniline ajaviiteromaan kauni looduse ja vastandlike tunnetega. Kuhu kõik välja jõuab, võite ise arvata või lugeda, kui aega on.

 

TÄIUSLIK ELU? VÕI TÄIUSLIK VALE?  Emily Elgar  2017 / 2017

Naistekrimka. Lugu kanaemast, kes toppis oma nina liiga sügavale täiskasvanud lapse ellu.  Meie ühiskonna jaoks harjumatult familiaarne ja sentimentaalne haiglaõhustik, mis lõppkokkuvõttes patsientide tervenemist kuidagi ei soosinud.  Ei hea ega halb raamat. Kindlasti mitte täiuslik.

 

MINA, VAATLEJA  Caroline Eriksson  2017 / 2019

Kust see lind need laulud võtab - ikka sellest, mida kuuleb või näeb. Kirjanikega on sama lugu - tükike endast, tükike naabrist, tükike unenäost ja voila. Keerulistel aegadel võivad piirid elu ja luule vahel  ähmastuda. Kui see toimub tahtlikult, võib sündida suur kunst, kui tahtmatult, siis võiks puhkust võtta ja asjad selgeks mõelda. Inimene kipub nägema seda, mida tahab näha, maailm paraku toimib ikka oma reeglite järgi edasi.

 

KÕIK SEE ÕHK MEIE ÜMBER   Tom Malmquist   2018 / 2020

Siin pakub autor välja omamoodi meetodi eneseanalüüsiks - sugulashinge lahkamise kaudu. Tõepoolest - miks see ei peaks toimima? Teiste eludes on ju alati toredam ja julgem sorteerida kui enda omas. Tulemused ja järeldused võivad olla üllatavad, aga ka teraapilised. Vaatad teist, aga näed iseennast. See on üsna sarnane sellega, kuidas kõrvaltvaataja võiks sind ennast näha. Vahel on kõrvale vaatamisest ja kõrvalt vaatamises palju kasu ja tõtt. 

 

TESTAMENT   Nina Wähä  2019 / 2020

Veel üks põlvkond tagasi elasid inimesed selle nimel, et jääda ellu ja toota järglasi justkui loomariigis. Murti tööd teha, aga armastust sellest ei tulnudki. Petlik reklaamplakat - ühed tegid tööd, aga õndsaks said hoopis teised. Tänapäeva inimesi sellega enam ei peta. Elu sisuks ja eesmärgiks on tõusnud hoopis uued asjad - eneseteostus ja õnnetunne. Nüüd püüame oma elu nii seada, et oleksime sealjuures õnnelikud. Ega see pole ka lihtne ülesanne ja vahel nõuab julgeid samme. Raamat näitab meile pikalt, põhjalikult ja eepiliselt, kuidas need asjad ühes lasterikkas Karjala-Saami juurtega perekonnas käisid ja käivad. Kui kaua on veel must lagi meie toal.

 

TÜTAR  Jane Shemilt  2014 / 2017

Lapsed kasvavad suureks. Arvad, et oled neile endast kõik andnud, aga tegelikult ei ole. Arvad, et tead ja tunned neid läbi-lõhki, aga tegelikult ei tea ega tunne. Kas saabki teist inimest iialgi lõplikult tunda? Lapsed ei ole kaugeltki mitte vanemate koopiad ega enamasti mitte ka nende unistuste täideviijad. Igaühel on oma elu elada - seda ei saa kõrvalt juhtida. Tuleb õigel ajal lahti lasta - saagu siis mis saab. Selles raamatus pole töörügajatest vanematel laste jaoks kuigi palju aega jäänud. Aga mõnikord ei piisa ükskõik kui pikast ajast - ikka kisub viltu. 

 

USU MIND   JP Delaney (varjunimi)  2018 / 2019

Elu on suur mäng ja meil on pidevalt mitmed rollid kanda. Hull lugu juhtub siis, kui piirid mängu ja tõelisuse vahelt ära kaovad - seda ei juhtu mitte ainult lastel liivakastis. Inimpsüühika on üsna kergesti mõjutatav - annab voolida nagu savi. See raamat näitab meisterlikult, kuidas kunstiga (antud juhul luule ja teatri- ja kujutava kunstiga) annab inimesi rappa ajada kuni seksuaalmõrvadeni välja. Rohkete pöörete ja uskumatute uperpallidega keeruline suurepärane krimilugu. Lugege ja nautige. Kohati on päris kole.

 

EMA SALADUS   Michael Robotham   ....... / 2019

Kas teadsite, et Euroopas kaob iga kahe minuti tagant üks laps, Ameerikas kaob igas minutis üks laps! Õudne. Vargus ja lastekaubandus on suur äri - nii tükkidena kui tervelt. Raamatus jutustavad vaheldumisi oma loo nii sarikurjategija kui ohver. Painav meeletu psühhopõnevik kahest väga erineva elusaatusega naisest. Terav mäng hingekeeltel - lugejat pannakse mõlemat kangelannat kord armastama kord vihkama, kord kaasa tundma ühele, siis teisele. Uut põlvkonda õpetatakse tänapäeval otsima ja leidma süüdlasi küll lapsepõlvest, küll keskkonnast ja mujalt, aga ei õpetata võtma isiklikku vastutust oma tegude eest. Hea raamat. 

 

TŠEMPION   Julie Garwood  2013 / 2019

Viletsapoolne naistekas:  pubekalik teemaasetus, lapsik  süžeeliini kompositsioon, peategelaseks üleshaibitud ilmeksimatu üliseksikas matšomees, palju püssidega vehkimist, mõttetut tulistamist, eputamist märksõnadega FBI, salaagent, ihukaitsja, olümpiavõitja jne. On püütud suurt mulli puhuda, aga see on pauguga lõhki läinud - vähemalt minu jaoks. Ei mõju usutavalt, ei tekita järelkaja, ei saa soovitada.

 

SEAL KUS KASVAVAD METSIKUD KIRSID  Laura Madeleine  2017 / 2019

Üks keeruline lugu pärandvarast, mida jagades jälgitakse kolme põlvkonna naiste elusaatusi Inglismaast - Hispaania piirini. Ei olnud kerge kellelgi. Põneva põgenikudraamaga paralleelselt saame teadmisi Vahemere köögikunstist ja muust elust-olust I maailmasõjast tänapäevani välja. Tore lugemine.

 

MITTE AINULT MINU TÄDI ELLEN  Mudlum  2020

Päris oma Eesti asi üle hulga aja. Nii ju ei kirjutata, nii ju ei öelda... Äratundmisrõõmu võlu ja valu. Kui palju vanu pooletoobiseid kehasid vilkuva aruga kakerdab ihuüksi meie metsataludes, linnahäärberites, tavalistes hrustsovkades. Tahaks kuidagi aidata, aga mitte iialgi pole enam küllalt hea. Kõik mis olnud, see on läinud aga surm ka ei võta. Siis tulevad need asjad - lõputud hunnikud mööblit, hilpe, seinu, põrandaid, nipsasjakesi, kirju, raamatuid, millel kunagi kellelegi oli tähtsust. Mälestused ei ole tegelikult materiaalsed. Päästad selle ja tolle ja muust kõigest saab rämps. Edasi toimetab seal keegi võõras või võtab loodus kõik üle. Lõputult ei saa teiste vana lappida - õpid lahti laskma. Sünnis ja surmas oled sa alati üksi, suure osa seal vahepeal paraku ka.

 

VALGE TIIGER  Aravind Adiga  2008 / 2009

Kui tapad pataljoni mehi, oled kangelane, kui tapad ühe, oled mõrtsukas. Madalast kastist India mees kirjutab kirju Hiina peaministrile. Saame kuulda, kuidas seal maal tuhvli alt välja pääsetakse, kuidas käib tee tänavapoisist miljonäriks. Terav groteskne musta huumorit täis tõdemus aašramite ja joogakultuuri maast, kus autori arvates ilma hinge kriipimata saabki elada ainult transiseisundis. Raamat on võitnud 2008. aasta Bookeri preemia.

 

MÕNIKORD MA VALETAN  Alice Feeney 2017 / 2019

Selles raamatus ei tundu olevat küll ainsatki vaimselt tervet tegelaskuju. Ometi pole tegemist mingist käopesast ülelennuga vaid justkui tavapärase elulise psühhopõnevikuga. Kujutan ette, et sellise süžeepuntra väljahaudumine ja osaliselt teispoolsusesse peitmine võis küll autorile päris valuline olla. Lugejaid lollitatakse igal juhul sihikindlalt ja põhjalikult. Ulme ja reaalsuse piiril balansseeriv haarav kurbmäng.

 

PÜSI ELUS!   Catherine Ryan Hyde 2019 / 2020

Sentimentaalselt algav ja karmilt lõppev peegeldus Ameerika külaelust 80-ndatel aastatel. Omapäi jäetud lapsed, kes pidid varakult täiskasvanuks saama ja vanemad, kes olid iseenda eludega liiga kimpus, et noorte muresid märgata. Kõige kohal Vietnami sõja sünge vari - mõttetud tapatalgud, mis sandistasid füüsiliselt ja vaimselt terve põlvkonna noori mehi. Kes on kangelane - kas käsutruu ohver või ise mõtlev, otsustav  ja tegutsev inimene? Kas üldse on olemas lunastust iseenda ja kogukonna ees?   

 

SEL PIKAL AJAL  Janette Winterson  2015 / 2016

Shakespeare´i <Talvemuinasjutt> tänapäevases olustikus. Muinasjutuline lugu leidlapsest, kes lõpuks leiab oma vanemad. Aeg on andnud arutust ja aidanud asjad paika panna. Kas aeg parandab kõik haavad, seda me teada ei saa, igaüks võib arvata nagu soovib. Jäi veider mulje, nagu filosoofilisem pool raamatust oleks meesautori looming ja elulisem osa pärineks naisautorilt. Ehk oli see taotluslik kummardus Shakespeare´le kui suurele eeskujule. Ajastute hõngu pole siiski vaja karta - raamat on enamjaolt kaasaegne ja kergesti loetav.

 

MA REISIN ÜKSINDA   Samuel Bjork 2013 / 2017

Ohtrate laipadega traditsiooniline krimiraamat. Põnev, pingeline, hirmuäratav, kohati segane, kohati pöörane, kohati sünge ja salapärane, kohati uskumatu ja veider. Lai tegelasring lastest psühhopaatideni, imikutest raukadeni, mõni siga ja koer. Annab tõesti pusida, et kõik otsad kokku viia. Negatiivse poole pealt : ikka jälle korduv noor imeilus superkangelanna, kes kõik sõlmed lahti harutab, teab, taipab, oletab, katsetab.... ise sealjuures enamasti purupurjus, tablette täis topitud, 3 ööpäeva magamata jne jne. No ma ei tea... Mis tavalisel inimesel viga on, et ta kangelaseks ei kõlba?

 

GWYNNETH  Linda Poitevin  2013 / 2019

Kuidas leida elujulgust pärast kõrvetada saamist, kuidas taastada kadunud usaldus. Milliseid prioriteete seada ja milliseid riske võtta - selles on küsimus. Lugu armastusest esimesest silmapilgust, uskumatust kukerpallist peategelaste seni nii erinevates eludes. Sümpaatne ajaviiteromaan paeluva süžee ja lõpuga, millest võiks saada uus algus. 

 

VÄIKE ROOSA PILET PARADIISI   Ene Sepp 2015

Kas raha teeb õnnelikuks? Kas raha eest saab osta rahulolu, vabadust, armastust? Milline õieti on see rikkuri elu argipäev? Selgub,et tuleb ise olla seesmiselt äärmiselt tugev, et rikkuse koormat kanda ja rahaga midagi mõistlikku ette võtta. See päris tore kodumaine raamatuke annab näitliku õppetunni rikkuse ja kuulsuse ahelatest. Õnnestunud teemavalik ka tubli teostus. Näeme, kuidas perekond, kogukond, ühiskond sirutab küünised-püünised välja ega taandu isegi surma palge ees. Põgene, vaba laps...

 

TUNDMATU PEIG   May Agnes Fleming  1869 / 2010

Ülemöödunud sajandist pärit ehe omaaegne põnevik ballide, pruudiröövi, maskis meeste, hobukaarikute ja maalossidega. Mitte tänapäevane ettekujutus ammustest aegadest, vaid tõeline 19. sajandil kirjutatud romaan. Üllatuslikult mõjub värske tuulepuhanguna tänapäeva naistekate kuuldud-nähtud reas. On nii stiili, vormi kui põnevust, mis võimaldanud oma lugeja leida läbi kolme sajandi!

 

ELU LAENUKS  Ashley Farley  2019 / 2020

Igavapoolne naistekas ilma lisaväärtusteta. Kordumakippuv teema uue lehekülje pööramisest elus - kas sellest pole juba tuhandeid lugusid? Millegipärast kirjutatakse enamus muutujaid uues elus kirjanikeks või fotograafideks, justkui need oleksid kõige lihtsamad elatusallikad igaühele - no eks proovige! Lisaks natue armastust, kurjust, ebaõnne ja happy end. Lihtsa kulunud retseptiga ajaviitelugemine.  

 

KOOLMEKOHAD   Elly Griffiths  2009 / 2020

Tore krimiraamat kõigi klassikaliste komponentidega - sünge tühermaa, mitmed laibad, kong ja vang, müüdid, rituaalid, veidrikud, kõmu ja tagaajamine. Kirsiks tordil üks taibukas tädi, kes kõik korda ajab. Boonuseks saame üht-teist teada arheoloogiast ja väljakaevamistest. Ladus esitus ja peaaegu lõpuni hoitud pinge. Vaatamata mõnedele võimatutena tunduvatele faktidele mulle täitsa meeldis.

 

PALMIK   Laetitia Colombani  ..... / 2019

Ühe inimese õnn on teise õnnetus ja vastupidi. Kõik on kõigega ja kõigiga seotud, kuigi ahelad võivad olla nähtamatud. Kolm diskrimineeritud naist eri maailma otstes võitlemas oma õiguste eest, oma koha eest päikese all. Aita ennast ise, siis aitab sind ka jumal - vana tõde. Hämmastav, realistlik, kohati uskumatu lugu kolme elusaatuse punumisest üheks pikaks kohevaks ilusaks patsiks. Suured asjad saavad alguse alati väikestest - olgu kas otsustest või tegudest.

 

ARTUR TRULUVI LUGU   Elizabeth Berg 2017 / 2020

Pisut utoopiamaiguline lugu, kus luik haug ja vähk ühte paati pannakse ja kõik laabub. Soovunelmad, soovunelmad... Elu tundub olevat karmim. Aga lugusid võib ju ükskõik millest kirjutada - miks mitte ka ühest uuest ja paremast maailmast. Ega see faabula otsimine pole lihtne töö - siin tundub, et on lati alt läbi mindud. Teise ringi poodides on oma võlu, aga kindlasti ei löö need uudsusega.

 

KUI SA NÜÜD UUESTI KÜSIKSID   Mary Beth Keane 2019 / 2020

Milleks otse minna kui ringi saab. Sirget eluteed pole olemas, pole võimalik, et kõik läheks alati ja ainult hästi. Inimloom on ekslik, isegi geneetiline kood pole vigadeta. Seetõttu kutsuti juba piibli aegadest peale inimest üles leppimisele ja andestusele. Kuidas sellega läbi aegade on hakkama saadud, sellest raamat räägibki. Ja räägib hästi. Haigused, õnnetused, perekondadevaheline vihavaen, kogukonna surve, armastuse kummalised teed. On suur kunst see kõik omavahel klappima panna. Elukooli õppetunnid oma võitude ja kaotustega.

 

KUJURI TÜTAR   Tove Jansson  1968 / 2001, 2019

See mõrkjas-magus lapsepõlveunelm. Mitte neli seina ja ekraan, vaid meri, kaljusaared, rannad, koopad, ahjutuli ja petrooleumilambid, mõistatuslikud täiskasvanud oma imelike tujude ja tegemistega. Nii palju vabadust ja inspiratsiooni, et sellest jagus kogu edaspidiseks eluks. See tunne, kuidas tasapisi tiivad kasvavad, kandma hakkavad ja siis ükskord sa lendad. Lendad kõrgelt ja kaugele ja mitte keegi mitte kunagi pole selline nagu sina. Julgus teha ja olla.

 

VASKSÜDA   Leena Lehtolainen  2005 / 2019

Soome krimka. Mahe, rahulik, tuttav ja põhjamaine. Ei liiga pikk, ei liiga põnev, ei liiga julm, ei liiga kreisi. Kena noor tütarlaps tassib seljas turske täismehe paari minutiga kaevandusšahtist redelit mööda üles (300 laia iidvana astet), kõlab plahvatus ja pahad ongi püütud. Apollo lugejad annavad sellele 5 tärni, aga Paula Tilli raamatut seal ei müüda ega reklaamita ja Tove Jansson "Kujuri tütar" ei saa ühtegi tärni. Millist kirjandust me õieti tahtsimegi? Seda mis müüb või seda mis loob?

 

MINU VILJANDI  Justin Petrone  2020

Südamlik südantsoojendav südantmurdev lugu lahutusest. Posttraumaatilise sündroomi kurblik elav õpikunäide. Tee võimatu taassünni poole läbi naeru ja pisarate. Elatud elu ei lase iialgi alustada puhtalt lehelt ja igaüks peab ise oma risti kandma. Kümme korda mõõda ja üks kord lõika või pill tuleb pika ilu peale - küll vanarahvas juba teadis. Ole sa sexikas italiano või new-age americano - Ida-Euroopa naine ei võta meest, kes saab trauma ahju kütmisest, remondist või mööbli kokkupanekust. Siinne ajalooline kultuuriruum ei soosi naiselikke õrnu hurmureid - põhjamaa sööb sellised ära. Meie kaduvväike keeleruum lihtsalt ei võimalda ainult luulest hingata ja olla. Aga kirjatsura on teinud meeldiva sammu õiges suunas. Enam ei loodeta lugeja eestlase-egole ega kuulsatele nimedele - loos on kandev osa hingepeeglil ja olustikul kui sellisel. Viljandi ei ole selle lugulaulu peategelane. Me peaaegu ei leia sealt Kultuuriakadeemiat, Ugalat, Paalalinna, tikuvabrikut, ei saa teada, milline muistne jõgi täitis lossikraavid oma veega. Pigem uitame mööda hipsterilinna hubaseid kohvipoode, adudes, et Tartu vaim on lõplikult Viljandisse üle kolinud. Aamen. Kus on kus on kurva kodu.

 

MAJAKAS TÄHTEDE ALL   Cynthia Ellingsen  2017 / 2019

Romantiline piraadilugu tänapäeva aardeküttidest, vürtsitatuna põnevuse, seikluste, armastuse, ajaloo ja elu keerdkäikudega. Vaatamata (nais)autori armastusele tegelasi igaks kohtumiseka detsailselt kuni viimse nööbikese ja särgipaelakeseni riietada ja meestegelaste hurmavatesse musklitesse uppuda, ei lase see naistekas mul objektiivselt asjadesse suhtuda, sest meri ja saared ja rannad ja paadid ja majakad lihtsalt nõiuvad mu ära, nende vastu ma ei saa, pole midagi parata. Minu stiihia.

 

SAJANDI ARMASTUSLUGU  Märta Tikkanen  1978 / 1918

Värssromaan sellest, kuhu kaob argiaskeldustes armastus. Tubli tüdruku sündroom versus viinapudelisse uppuv meeshing. Elu ei ole võistlus, aga on võitlus. Seitsmekümnendate naisliikumise tuules kirjutatud raamat on aktuaalne tänaseni, värsivorm aga lausa unikaalne. Tabavate valuliste välgatustega omapärane kogemus.

 

TEISITI  Paula Tilli  2017

Raamat Aspergeri sündroomist. Sellest, et kõik me oleme pisut erinevad, aga mõned meist eristuvad oma olemuselt rohkem. Kuidas on elada, tundes ennast nagu teiselt planeedilt? Võõristavad pilgud, kiusamine, tõrjumine, naermine, mittemõistmine, üksindus, segadus, alaväärsuskompleks jne jne. Paljudes põhjamaalastes on mõningaid autistlikke jooni - mullegi ei meeldi seltskondlikud mängud, telefoni otsas lobisemine, avalikud esinemised, külaliste võõrustamine oma kodus, rühmatöö, motivatsioonikoolitused, massiüritused ja mõned muud asjad. Tugevate neuropsüühiliste erinevustega inimesed jäävad sellises ühiskonnas hätta, kus normiks peetakse seda, et kõik oleksid võimalikult sarnased ja mõtleksid-tunneksid ühtemoodi. Kui sa ei arva ega käitu nagu mina, siis sa ei saa olla minu sõber?? Miks mõned arvavad, et on ainult üks tõde ja olemise viis - see nende oma.

 

AIA SÜDA   Victoria Connelly   2018 / 2019

Sümpaatne traditsiooniline ajaviiteromaan. Tuhkatriinust saab printsess, pahad on pahad ja head on head; natuke põnevust ka vürtsiks. Aga kõik toimub meeldivas keskkonnas - ümberringi Inglise aed, labürindid, müürid, skulptuurid, varjulised teerajad, vana maamõis uhke kunstikollektsiooniga - selline rahulik õhtujutt, mis tekitab meeldivad unenäod.

 

TÕEPROJEKT   Clare Pooley  2020 / 2020

Igavapoolne romaanistiilis eneseabiraamat lapsiku faabula ja stamptõdedega. Lihtsustatud suhtemustrite kuvand tüüptegelaste näitel seinast seina justkui põhikooli perekonnaõpetuse õpikus. Positiivset siiski niipalju, et väga ilus mugav köide, hea käes hoida vaatamata suurusele, mõnus läiketa krobeline paber sõrmitseda ja hea silmale lugeda - ei peegelda, ei libise.

 

KUULUJUTT  Lesley Kara  2018 / 2020

Infoagentuur KNR (keegi naine rääkis) on töötanud aastatuhandeid ja ükski sotsiaal- ega muu meedia või G5 levi ei sureta seda välja. Ühiskondlikku arvamust on päris lihtne suunata, massirahutusi üles kruvida ja käima lükata. Ainult pidurdada seda teerulli enam ei saa ega suunda muuta. Nõiajahti ja omakohut on peetud ajast aega ja väga veriste tulemustega. Raamatus on näide mõrvarist, kes kannab kolmekordset karistust - seda, mille kohus määras, seda, mille südametunnistus tekitab ja seda, mida põhjustab ühiskonna järeljätmatu tagakius. Tassikoogikestest ja raamatuklubist algav tavaline naistekas kasvab tasapisi arvestatavaks psühholoogiliseks põnevikuks.

 

PEEGLIMAA  Carole Johnstone  2020 / 2020

Piinatud lapsed ja lapsepilastajad muinasjutumaal. Muinasjutud on ju alatihti koledate hirmutavate tegelastega - millest see tuleb? Raamat ohvri rollist kitsamas ja laiemas mõttes. Ilmekas, põnev, võigas ja uskumatu. Kuidas kujuneb Stockholmi sündroom, kas ja kuidas on sellest võimalik vabaneda. Õiguskaitse ja ohvriabi või vaikimine ja omakohus - millest on rohkem kasu? Kuidas teha õigeid valikud, kui kogu senine elu on olnud vale ja häbi? Keda saab usaldada? Põnev ja kurb tagasipeegedus pimedusemaalt, kust ei pääse välja ei otseses ega kaudses mõttes, sest lapsepõlve kanname ju alati kaasas.

 

NAINE VALGES KIMONOS   Ana Johns  2019 / 2020

10 000 segarassist vastsündinut hukati Jaapanis pärast okupatsiooni, sõda ja Ameerika vägede lahkumist 1957 ja 1958. Kes pääsesid, neil polnud elu ei Jaapanis ega Ameerikas - igal pool paariad. Rassism on hirmus asi, kui sellele lisada veel arhailised tavad ja kombed, sundabielud, klassisüsteem, naiste õiguste puudumine. Maailm on tohutult muutunud sellest ajast, mil meie põlvkond sündis, aga mitte veel igal pool ja kõigi jaoks. Raamat vaikuselastele keda polnud.  

 

ÖÖLIBLIKAS   Katja Kettu  2015 / 2016

Ajalooliste sugemetega triller. Meenutab natuke Oxase "Stalini lehmi", aga tegevus on meie kodukandist viidud pisut sügavamale sohu - Marimaale. Rüvetet lollitet Soome tütarlaps suusatab, isa malenupp taskus, üle piiri Nõukogude Karjalasse uut maailma ehitama. Torgatakse aastakümneteks Siberi vangilaagrisse ja lähebki lahti. Mõned naljakad seigad on ka - autor kirjutab, et laagri baraki seinad olid kaetud TAPEEDIGA ja vangid kraapisid selle alt söömiseks kliistrit. Hiljem, juba tänapäevasel Marimaal, pistavad OMONi mehed püsside ja nugadega vehkides oma jutu sekka INGLISEKEELSEID käibefraase...? Üldine alatoon on muidugi masendav ja õudne - näeme, kuidas inimesest saab loom selle sõna halvemas tähenduses - tugevam jääb ellu. Aga malenupp peategelase taskus viitab mängulisusele - seda leitmotiivi kasutatakse korduvalt kuni lõpplahenduseni välja. Mängulist fantaasialendu on jutusse põimitud uhkelt ja rohkelt alates ugri-mugri müstikast kuni kõrgpoliitiliste avantüürideni. Rajupopulistlik ajalookäsitlus võib tõelist ohvrit pisut ärritada ja noort põlvkonda eksiteele juhtida, aga lugejamagnetina töötab kindlasti hästi. Põnev. 

 

MINU PARIIS  Triin Lellep 2020

Ütlen kohe, et Priis ei ole mulle olnud kunagi mingi unistuste koht, sellepärast lugesin raamatut ilma suuremate emotsioonide ja ootusteta. Sain teada palju sellist, mida juba teadsin või arvasin  teadvat, uut ikka ka. Meeldis, et autor jääb kindlalt reaalsuse piiridesse, näidates maailmalinna kõiges selle ilus ja koleduses paralleelselt, rõhutades alatihti, et roosad prillid tuleks juba enne reisi eest võtta. Raamatu informatiivsus ja kirjanduslik lugu on omavahel kenasti tasakaalus. Autori ettevõtlikkus ja julgus teevad talle au. Promomise kunst on tal igatahes hästi käpas, oma koha eest (muusika)maailmas tuleb võidelda. Aga elu on seiklus, kes tahab ja suudab läbi lüüa, sellele tuult tiibadesse!

 

VÄIKESED NAISED  Louisa May Alcott   .... / 2019

Poolteist sajandit tagasi ei õpetatud tütarlapsi olema seksikad ja iseseisvad. Naises hinnati jumalakartlikkust, ohvrimeelsust, tagasihoidlikkust ja ligimesearmastust. Malbe sentimentaalne dotseeriv pilguheit ülemöödunud sajandi väärtushinnangutele ja lastekasvatusele põhitõdedele ajal, kui feminism polnud veel pead tõstnud. Tänapäeval klassifitseeruks eneseabi,  perekonnaõpetuse ja moraalikoodeksite valdkonda illustratiivsete näidetega. Samas ei puudu sellel sugugi ilukirjanduslikud väärtused - selline õrn neitsilik puudutus, kauge lapsepõlve unelm.

 

PÜÜA PÄEVA  Saul Bellow  1956 / 1968, 2007

Sugulus ja hingesugulus ei ole kaugeltki sama asi. Kui paljud perekonnad on lõhki läinud erineva ellusuhtumise, erinevate tõekspidamiste, erinevate eesmärkide ja erinevate iseloomude tõttu. Kas veri on alati paksem kui vesi? Selles raamatus ei ole. Kalgi südamega edukas ratsionalist jätab oma luulelised lapsukesed elu hammasrataste vahele siplema. Mõlemad pooled saavad haiget, aga ei tagane (õpi?). Õnne valem ei ole mustvalge, vaid peitub neis salapärastes halli varjundites.

 

KASSANDRA JA HUNT   Margarita Karapanu  1974 / 2020

See on väga õnnetu ja haige inimese valus appikarje - kriipiv, ebamugav, kohati ehmatav, igal juhul puudutav ja raputav. Hullumeelsuse ja andekuse vahel on õhuke piir. Sinna kitsikusse mahutavad ennast igasugused tunde- ja tahteelu häired, depressioon jms. Öeldakse, et kõik algab lapsepõlvest, ema + isa = armastus ja turvatunne. Mõnikord algab kõik veel hoopis varem - ema või isa või hoopis vanavanemate lapsepõlvest ja sa pead oma koormaga elama kuidas oskad. Seda raamatut võib ka vaadata kui teraapilist kirjutamist, lapsepõlve valu väljasülitamist ühiskonnale näkku. Loodetavasti oli (on) sellest peale autori veel kellelegi kasu.

 

 

ÕED   Georg Ebers  1896  / .....

Vana Egiptus aastal 164 eKr. Memphis. Saame hulga ajalooteadmisi elust kesk müstikat, mitmeid usundeid, kuulsaid kuningaid, õpetlasi, munki, riigitegelasi, rikkaid ja vaeseid, karvaseid ja sulelisi.     Poliitika, silmakirjalikkus, pettus, röövmõrvad ja sõjad käisid käsikäes nagu tänapäevalgi. Kohtame ajaloolisi isikuid, nagu Kleopatra, Ptolemaios Philometor, Ptolemaios Euergetes, Aristarchos jpt. Raamat on kokku pandud vanade palvekirjade ainetel, on päris põnev lugeda, viib hoopis teise maailma, kus samamoodi armastati, vihati, pidutseti ja piineldi. Kus, nagu tänapäevalgi, oli igal sõnal ja igal teol oma tagajärg.