RAAMATUBLOGI   2021 (35)

 

USU MIND   JP Delaney (varjunimi)  2018 / 2019

Elu on suur mäng ja meil on pidevalt mitmed rollid kanda. Hull lugu juhtub siis, kui piirid mängu ja tõelisuse vahelt ära kaovad - seda ei juhtu mitte ainult lastel liivakastis. Inimpsüühika on üsna kergesti mõjutatav - annab voolida nagu savi. See raamat näitab meisterlikult, kuidas kunstiga (antud juhul luule ja teatri- ja kujutava kunstiga) annab inimesi rappa ajada kuni seksuaalmõrvadeni välja. Rohkete pöörete ja uskumatute uperpallidega keeruline suurepärane krimilugu. Lugege ja nautige. Kohati on päris kole.

 

EMA SALADUS   Michael Robotham   ....... / 2019

Kas teadsite, et Euroopas kaob iga kahe minuti tagant üks laps, Ameerikas kaob igas minutis üks laps! Õudne. Vargus ja lastekaubandus on suur äri - nii tükkidena kui tervelt. Raamatus jutustavad vaheldumisi oma loo nii sarikurjategija kui ohver. Painav meeletu psühhopõnevik kahest väga erineva elusaatusega naisest. Terav mäng hingekeeltel - lugejat pannakse mõlemat kangelannat kord armastama kord vihkama, kord kaasa tundma ühele, siis teisele. Uut põlvkonda õpetatakse tänapäeval otsima ja leidma süüdlasi küll lapsepõlvest, küll keskkonnast ja mujalt, aga ei õpetata võtma isiklikku vastutust oma tegude eest. Hea raamat. 

 

TÐEMPION   Julie Garwood  2013 / 2019

Viletsapoolne naistekas:  pubekalik teemaasetus, lapsik  süþeeliini kompositsioon, peategelaseks üleshaibitud ilmeksimatu üliseksikas matðomees, palju püssidega vehkimist, mõttetut tulistamist, eputamist märksõnadega FBI, salaagent, ihukaitsja, olümpiavõitja jne. On püütud suurt mulli puhuda, aga see on pauguga lõhki läinud - vähemalt minu jaoks. Ei mõju usutavalt, ei tekita järelkaja, ei saa soovitada.

 

SEAL KUS KASVAVAD METSIKUD KIRSID  Laura Madeleine  2017 / 2019

Üks keeruline lugu pärandvarast, mida jagades jälgitakse kolme põlvkonna naiste elusaatusi Inglismaast - Hispaania piirini. Ei olnud kerge kellelgi. Põneva põgenikudraamaga paralleelselt saame teadmisi Vahemere köögikunstist ja muust elust-olust I maailmasõjast tänapäevani välja. Tore lugemine.

 

MITTE AINULT MINU TÄDI ELLEN  Mudlum  2020

Päris oma Eesti asi üle hulga aja. Nii ju ei kirjutata, nii ju ei öelda... Äratundmisrõõmu võlu ja valu. Kui palju vanu pooletoobiseid kehasid vilkuva aruga kakerdab ihuüksi meie metsataludes, linnahäärberites, tavalistes hrustsovkades. Tahaks kuidagi aidata, aga mitte iialgi pole enam küllalt hea. Kõik mis olnud, see on läinud aga surm ka ei võta. Siis tulevad need asjad - lõputud hunnikud mööblit, hilpe, seinu, põrandaid, nipsasjakesi, kirju, raamatuid, millel kunagi kellelegi oli tähtsust. Mälestused ei ole tegelikult materiaalsed. Päästad selle ja tolle ja muust kõigest saab rämps. Edasi toimetab seal keegi võõras või võtab loodus kõik üle. Lõputult ei saa teiste vana lappida - õpid lahti laskma. Sünnis ja surmas oled sa alati üksi, suure osa seal vahepeal paraku ka.

 

VALGE TIIGER  Aravind Adiga  2008 / 2009

Kui tapad pataljoni mehi, oled kangelane, kui tapad ühe, oled mõrtsukas. Madalast kastist India mees kirjutab kirju Hiina peaministrile. Saame kuulda, kuidas seal maal tuhvli alt välja pääsetakse, kuidas käib tee tänavapoisist miljonäriks. Terav groteskne musta huumorit täis tõdemus aaðramite ja joogakultuuri maast, kus autori arvates ilma hinge kriipimata saabki elada ainult transiseisundis. Raamat on võitnud 2008. aasta Bookeri preemia.

 

MÕNIKORD MA VALETAN  Alice Feeney 2017 / 2019

Selles raamatus ei tundu olevat küll ainsatki vaimselt tervet tegelaskuju. Ometi pole tegemist mingist käopesast ülelennuga vaid justkui tavapärase elulise psühhopõnevikuga. Kujutan ette, et sellise süþeepuntra väljahaudumine ja osaliselt teispoolsusesse peitmine võis küll autorile päris valuline olla. Lugejaid lollitatakse igal juhul sihikindlalt ja põhjalikult. Ulme ja reaalsuse piiril balansseeriv haarav kurbmäng.

 

PÜSI ELUS!   Catherine Ryan Hyde 2019 / 2020

Sentimentaalselt algav ja karmilt lõppev peegeldus Ameerika külaelust 80-ndatel aastatel. Omapäi jäetud lapsed, kes pidid varakult täiskasvanuks saama ja vanemad, kes olid iseenda eludega liiga kimpus, et noorte muresid märgata. Kõige kohal Vietnami sõja sünge vari - mõttetud tapatalgud, mis sandistasid füüsiliselt ja vaimselt terve põlvkonna noori mehi. Kes on kangelane - kas käsutruu ohver või ise mõtlev, otsustav  ja tegutsev inimene? Kas üldse on olemas lunastust iseenda ja kogukonna ees?   

 

SEL PIKAL AJAL  Janette Winterson  2015 / 2016

Shakespeare´i <Talvemuinasjutt> tänapäevases olustikus. Muinasjutuline lugu leidlapsest, kes lõpuks leiab oma vanemad. Aeg on andnud arutust ja aidanud asjad paika panna. Kas aeg parandab kõik haavad, seda me teada ei saa, igaüks võib arvata nagu soovib. Jäi veider mulje, nagu filosoofilisem pool raamatust oleks meesautori looming ja elulisem osa pärineks naisautorilt. Ehk oli see taotluslik kummardus Shakespeare´le kui suurele eeskujule. Ajastute hõngu pole siiski vaja karta - raamat on enamjaolt kaasaegne ja kergesti loetav.

 

MA REISIN ÜKSINDA   Samuel Bjork 2013 / 2017

Ohtrate laipadega traditsiooniline krimiraamat. Põnev, pingeline, hirmuäratav, kohati segane, kohati pöörane, kohati sünge ja salapärane, kohati uskumatu ja veider. Lai tegelasring lastest psühhopaatideni, imikutest raukadeni, mõni siga ja koer. Annab tõesti pusida, et kõik otsad kokku viia. Negatiivse poole pealt : ikka jälle korduv noor imeilus superkangelanna, kes kõik sõlmed lahti harutab, teab, taipab, oletab, katsetab.... ise sealjuures enamasti purupurjus, tablette täis topitud, 3 ööpäeva magamata jne jne. No ma ei tea... Mis tavalisel inimesel viga on, et ta kangelaseks ei kõlba?

 

GWYNNETH  Linda Poitevin  2013 / 2019

Kuidas leida elujulgust pärast kõrvetada saamist, kuidas taastada kadunud usaldus. Milliseid prioriteete seada ja milliseid riske võtta - selles on küsimus. Lugu armastusest esimesest silmapilgust, uskumatust kukerpallist peategelaste seni nii erinevates eludes. Sümpaatne ajaviiteromaan paeluva süþee ja lõpuga, millest võiks saada uus algus. 

 

VÄIKE ROOSA PILET PARADIISI   Ene Sepp 2015

Kas raha teeb õnnelikuks? Kas raha eest saab osta rahulolu, vabadust, armastust? Milline õieti on see rikkuri elu argipäev? Selgub,et tuleb ise olla seesmiselt äärmiselt tugev, et rikkuse koormat kanda ja rahaga midagi mõistlikku ette võtta. See päris tore kodumaine raamatuke annab näitliku õppetunni rikkuse ja kuulsuse ahelatest. Õnnestunud teemavalik ka tubli teostus. Näeme, kuidas perekond, kogukond, ühiskond sirutab küünised-püünised välja ega taandu isegi surma palge ees. Põgene, vaba laps...

 

TUNDMATU PEIG   May Agnes Fleming  1869 / 2010

Ülemöödunud sajandist pärit ehe omaaegne põnevik ballide, pruudiröövi, maskis meeste, hobukaarikute ja maalossidega. Mitte tänapäevane ettekujutus ammustest aegadest, vaid tõeline 19. sajandil kirjutatud romaan. Üllatuslikult mõjub värske tuulepuhanguna tänapäeva naistekate kuuldud-nähtud reas. On nii stiili, vormi kui põnevust, mis võimaldanud oma lugeja leida läbi kolme sajandi!

 

ELU LAENUKS  Ashley Farley  2019 / 2020

Igavapoolne naistekas ilma lisaväärtusteta. Kordumakippuv teema uue lehekülje pööramisest elus - kas sellest pole juba tuhandeid lugusid? Millegipärast kirjutatakse enamus muutujaid uues elus kirjanikeks või fotograafideks, justkui need oleksid kõige lihtsamad elatusallikad igaühele - no eks proovige! Lisaks natue armastust, kurjust, ebaõnne ja happy end. Lihtsa kulunud retseptiga ajaviitelugemine.  

 

KOOLMEKOHAD   Elly Griffiths  2009 / 2020

Tore krimiraamat kõigi klassikaliste komponentidega - sünge tühermaa, mitmed laibad, kong ja vang, müüdid, rituaalid, veidrikud, kõmu ja tagaajamine. Kirsiks tordil üks taibukas tädi, kes kõik korda ajab. Boonuseks saame üht-teist teada arheoloogiast ja väljakaevamistest. Ladus esitus ja peaaegu lõpuni hoitud pinge. Vaatamata mõnedele võimatutena tunduvatele faktidele mulle täitsa meeldis.

 

PALMIK   Laetitia Colombani  ..... / 2019

Ühe inimese õnn on teise õnnetus ja vastupidi. Kõik on kõigega ja kõigiga seotud, kuigi ahelad võivad olla nähtamatud. Kolm diskrimineeritud naist eri maailma otstes võitlemas oma õiguste eest, oma koha eest päikese all. Aita ennast ise, siis aitab sind ka jumal - vana tõde. Hämmastav, realistlik, kohati uskumatu lugu kolme elusaatuse punumisest üheks pikaks kohevaks ilusaks patsiks. Suured asjad saavad alguse alati väikestest - olgu kas otsustest või tegudest.

 

ARTUR TRULUVI LUGU   Elizabeth Berg 2017 / 2020

Pisut utoopiamaiguline lugu, kus luik haug ja vähk ühte paati pannakse ja kõik laabub. Soovunelmad, soovunelmad... Elu tundub olevat karmim. Aga lugusid võib ju ükskõik millest kirjutada - miks mitte ka ühest uuest ja paremast maailmast. Ega see faabula otsimine pole lihtne töö - siin tundub, et on lati alt läbi mindud. Teise ringi poodides on oma võlu, aga kindlasti ei löö need uudsusega.

 

KUI SA NÜÜD UUESTI KÜSIKSID   Mary Beth Keane 2019 / 2020

Milleks otse minna kui ringi saab. Sirget eluteed pole olemas, pole võimalik, et kõik läheks alati ja ainult hästi. Inimloom on ekslik, isegi geneetiline kood pole vigadeta. Seetõttu kutsuti juba piibli aegadest peale inimest üles leppimisele ja andestusele. Kuidas sellega läbi aegade on hakkama saadud, sellest raamat räägibki. Ja räägib hästi. Haigused, õnnetused, perekondadevaheline vihavaen, kogukonna surve, armastuse kummalised teed. On suur kunst see kõik omavahel klappima panna. Elukooli õppetunnid oma võitude ja kaotustega.

 

KUJURI TÜTAR   Tove Jansson  1968 / 2001, 2019

See mõrkjas-magus lapsepõlveunelm. Mitte neli seina ja ekraan, vaid meri, kaljusaared, rannad, koopad, ahjutuli ja petrooleumilambid, mõistatuslikud täiskasvanud oma imelike tujude ja tegemistega. Nii palju vabadust ja inspiratsiooni, et sellest jagus kogu edaspidiseks eluks. See tunne, kuidas tasapisi tiivad kasvavad, kandma hakkavad ja siis ükskord sa lendad. Lendad kõrgelt ja kaugele ja mitte keegi mitte kunagi pole selline nagu sina. Julgus teha ja olla.

 

VASKSÜDA   Leena Lehtolainen  2005 / 2019

Soome krimka. Mahe, rahulik, tuttav ja põhjamaine. Ei liiga pikk, ei liiga põnev, ei liiga julm, ei liiga kreisi. Kena noor tütarlaps tassib seljas turske täismehe paari minutiga kaevandusðahtist redelit mööda üles (300 laia iidvana astet), kõlab plahvatus ja pahad ongi püütud. Apollo lugejad annavad sellele 5 tärni, aga Paula Tilli raamatut seal ei müüda ega reklaamita ja Tove Jansson "Kujuri tütar" ei saa ühtegi tärni. Millist kirjandust me õieti tahtsimegi? Seda mis müüb või seda mis loob?

 

MINU VILJANDI  Justin Petrone  2020

Südamlik südantsoojendav südantmurdev lugu lahutusest. Posttraumaatilise sündroomi kurblik elav õpikunäide. Tee võimatu taassünni poole läbi naeru ja pisarate. Elatud elu ei lase iialgi alustada puhtalt lehelt ja igaüks peab ise oma risti kandma. Kümme korda mõõda ja üks kord lõika või pill tuleb pika ilu peale - küll vanarahvas juba teadis. Ole sa sexikas italiano või new-age americano - Ida-Euroopa naine ei võta meest, kes saab trauma ahju kütmisest, remondist või mööbli kokkupanekust. Siinne ajalooline kultuuriruum ei soosi naiselikke õrnu hurmureid - põhjamaa sööb sellised ära. Meie kaduvväike keeleruum lihtsalt ei võimalda ainult luulest hingata ja olla. Aga kirjatsura on teinud meeldiva sammu õiges suunas. Enam ei loodeta lugeja eestlase-egole ega kuulsatele nimedele - loos on kandev osa hingepeeglil ja olustikul kui sellisel. Viljandi ei ole selle lugulaulu peategelane. Me peaaegu ei leia sealt Kultuuriakadeemiat, Ugalat, Paalalinna, tikuvabrikut, ei saa teada, milline muistne jõgi täitis lossikraavid oma veega. Pigem uitame mööda hipsterilinna hubaseid kohvipoode, adudes, et Tartu vaim on lõplikult Viljandisse üle kolinud. Aamen. Kus on kus on kurva kodu.

 

MAJAKAS TÄHTEDE ALL   Cynthia Ellingsen  2017 / 2019

Romantiline piraadilugu tänapäeva aardeküttidest, vürtsitatuna põnevuse, seikluste, armastuse, ajaloo ja elu keerdkäikudega. Vaatamata (nais)autori armastusele tegelasi igaks kohtumiseka detsailselt kuni viimse nööbikese ja särgipaelakeseni riietada ja meestegelaste hurmavatesse musklitesse uppuda, ei lase see naistekas mul objektiivselt asjadesse suhtuda, sest meri ja saared ja rannad ja paadid ja majakad lihtsalt nõiuvad mu ära, nende vastu ma ei saa, pole midagi parata. Minu stiihia.

 

SAJANDI ARMASTUSLUGU  Märta Tikkanen  1978 / 1918

Värssromaan sellest, kuhu kaob argiaskeldustes armastus. Tubli tüdruku sündroom versus viinapudelisse uppuv meeshing. Elu ei ole võistlus, aga on võitlus. Seitsmekümnendate naisliikumise tuules kirjutatud raamat on aktuaalne tänaseni, värsivorm aga lausa unikaalne. Tabavate valuliste välgatustega omapärane kogemus.

 

TEISITI  Paula Tilli  2017

Raamat Aspergeri sündroomist. Sellest, et kõik me oleme pisut erinevad, aga mõned meist eristuvad oma olemuselt rohkem. Kuidas on elada, tundes ennast nagu teiselt planeedilt? Võõristavad pilgud, kiusamine, tõrjumine, naermine, mittemõistmine, üksindus, segadus, alaväärsuskompleks jne jne. Paljudes põhjamaalastes on mõningaid autistlikke jooni - mullegi ei meeldi seltskondlikud mängud, telefoni otsas lobisemine, avalikud esinemised, külaliste võõrustamine oma kodus, rühmatöö, motivatsioonikoolitused, massiüritused ja mõned muud asjad. Tugevate neuropsüühiliste erinevustega inimesed jäävad sellises ühiskonnas hätta, kus normiks peetakse seda, et kõik oleksid võimalikult sarnased ja mõtleksid-tunneksid ühtemoodi. Kui sa ei arva ega käitu nagu mina, siis sa ei saa olla minu sõber?? Miks mõned arvavad, et on ainult üks tõde ja olemise viis - see nende oma.

 

AIA SÜDA   Victoria Connelly   2018 / 2019

Sümpaatne traditsiooniline ajaviiteromaan. Tuhkatriinust saab printsess, pahad on pahad ja head on head; natuke põnevust ka vürtsiks. Aga kõik toimub meeldivas keskkonnas - ümberringi Inglise aed, labürindid, müürid, skulptuurid, varjulised teerajad, vana maamõis uhke kunstikollektsiooniga - selline rahulik õhtujutt, mis tekitab meeldivad unenäod.

 

TÕEPROJEKT   Clare Pooley  2020 / 2020

Igavapoolne romaanistiilis eneseabiraamat lapsiku faabula ja stamptõdedega. Lihtsustatud suhtemustrite kuvand tüüptegelaste näitel seinast seina justkui põhikooli perekonnaõpetuse õpikus. Positiivset siiski niipalju, et väga ilus mugav köide, hea käes hoida vaatamata suurusele, mõnus läiketa krobeline paber sõrmitseda ja hea silmale lugeda - ei peegelda, ei libise.

 

KUULUJUTT  Lesley Kara  2018 / 2020

Infoagentuur KNR (keegi naine rääkis) on töötanud aastatuhandeid ja ükski sotsiaal- ega muu meedia või G5 levi ei sureta seda välja. Ühiskondlikku arvamust on päris lihtne suunata, massirahutusi üles kruvida ja käima lükata. Ainult pidurdada seda teerulli enam ei saa ega suunda muuta. Nõiajahti ja omakohut on peetud ajast aega ja väga veriste tulemustega. Raamatus on näide mõrvarist, kes kannab kolmekordset karistust - seda, mille kohus määras, seda, mille südametunnistus tekitab ja seda, mida põhjustab ühiskonna järeljätmatu tagakius. Tassikoogikestest ja raamatuklubist algav tavaline naistekas kasvab tasapisi arvestatavaks psühholoogiliseks põnevikuks.

 

PEEGLIMAA  Carole Johnstone  2020 / 2020

Piinatud lapsed ja lapsepilastajad muinasjutumaal. Muinasjutud on ju alatihti koledate hirmutavate tegelastega - millest see tuleb? Raamat ohvri rollist kitsamas ja laiemas mõttes. Ilmekas, põnev, võigas ja uskumatu. Kuidas kujuneb Stockholmi sündroom, kas ja kuidas on sellest võimalik vabaneda. Õiguskaitse ja ohvriabi või vaikimine ja omakohus - millest on rohkem kasu? Kuidas teha õigeid valikud, kui kogu senine elu on olnud vale ja häbi? Keda saab usaldada? Põnev ja kurb tagasipeegedus pimedusemaalt, kust ei pääse välja ei otseses ega kaudses mõttes, sest lapsepõlve kanname ju alati kaasas.

 

NAINE VALGES KIMONOS   Ana Johns  2019 / 2020

10 000 segarassist vastsündinut hukati Jaapanis pärast okupatsiooni, sõda ja Ameerika vägede lahkumist 1957 ja 1958. Kes pääsesid, neil polnud elu ei Jaapanis ega Ameerikas - igal pool paariad. Rassism on hirmus asi, kui sellele lisada veel arhailised tavad ja kombed, sundabielud, klassisüsteem, naiste õiguste puudumine. Maailm on tohutult muutunud sellest ajast, mil meie põlvkond sündis, aga mitte veel igal pool ja kõigi jaoks. Raamat vaikuselastele keda polnud.  

 

ÖÖLIBLIKAS   Katja Kettu  2015 / 2016

Ajalooliste sugemetega triller. Meenutab natuke Oxase "Stalini lehmi", aga tegevus on meie kodukandist viidud pisut sügavamale sohu - Marimaale. Rüvetet lollitet Soome tütarlaps suusatab, isa malenupp taskus, üle piiri Nõukogude Karjalasse uut maailma ehitama. Torgatakse aastakümneteks Siberi vangilaagrisse ja lähebki lahti. Mõned naljakad seigad on ka - autor kirjutab, et laagri baraki seinad olid kaetud TAPEEDIGA ja vangid kraapisid selle alt söömiseks kliistrit. Hiljem, juba tänapäevasel Marimaal, pistavad OMONi mehed püsside ja nugadega vehkides oma jutu sekka INGLISEKEELSEID käibefraase...? Üldine alatoon on muidugi masendav ja õudne - näeme, kuidas inimesest saab loom selle sõna halvemas tähenduses - tugevam jääb ellu. Aga malenupp peategelase taskus viitab mängulisusele - seda leitmotiivi kasutatakse korduvalt kuni lõpplahenduseni välja. Mängulist fantaasialendu on jutusse põimitud uhkelt ja rohkelt alates ugri-mugri müstikast kuni kõrgpoliitiliste avantüürideni. Rajupopulistlik ajalookäsitlus võib tõelist ohvrit pisut ärritada ja noort põlvkonda eksiteele juhtida, aga lugejamagnetina töötab kindlasti hästi. Põnev. 

 

MINU PARIIS  Triin Lellep 2020

Ütlen kohe, et Priis ei ole mulle olnud kunagi mingi unistuste koht, sellepärast lugesin raamatut ilma suuremate emotsioonide ja ootusteta. Sain teada palju sellist, mida juba teadsin või arvasin  teadvat, uut ikka ka. Meeldis, et autor jääb kindlalt reaalsuse piiridesse, näidates maailmalinna kõiges selle ilus ja koleduses paralleelselt, rõhutades alatihti, et roosad prillid tuleks juba enne reisi eest võtta. Raamatu informatiivsus ja kirjanduslik lugu on omavahel kenasti tasakaalus. Autori ettevõtlikkus ja julgus teevad talle au. Promomise kunst on tal igatahes hästi käpas, oma koha eest (muusika)maailmas tuleb võidelda. Aga elu on seiklus, kes tahab ja suudab läbi lüüa, sellele tuult tiibadesse!

 

VÄIKESED NAISED  Louisa May Alcott   .... / 2019

Poolteist sajandit tagasi ei õpetatud tütarlapsi olema seksikad ja iseseisvad. Naises hinnati jumalakartlikkust, ohvrimeelsust, tagasihoidlikkust ja ligimesearmastust. Malbe sentimentaalne dotseeriv pilguheit ülemöödunud sajandi väärtushinnangutele ja lastekasvatusele põhitõdedele ajal, kui feminism polnud veel pead tõstnud. Tänapäeval klassifitseeruks eneseabi,  perekonnaõpetuse ja moraalikoodeksite valdkonda illustratiivsete näidetega. Samas ei puudu sellel sugugi ilukirjanduslikud väärtused - selline õrn neitsilik puudutus, kauge lapsepõlve unelm.

 

PÜÜA PÄEVA  Saul Bellow  1956 / 1968, 2007

Sugulus ja hingesugulus ei ole kaugeltki sama asi. Kui paljud perekonnad on lõhki läinud erineva ellusuhtumise, erinevate tõekspidamiste, erinevate eesmärkide ja erinevate iseloomude tõttu. Kas veri on alati paksem kui vesi? Selles raamatus ei ole. Kalgi südamega edukas ratsionalist jätab oma luulelised lapsukesed elu hammasrataste vahele siplema. Mõlemad pooled saavad haiget, aga ei tagane (õpi?). Õnne valem ei ole mustvalge, vaid peitub neis salapärastes halli varjundites.

 

KASSANDRA JA HUNT   Margarita Karapanu  1974 / 2020

See on väga õnnetu ja haige inimese valus appikarje - kriipiv, ebamugav, kohati ehmatav, igal juhul puudutav ja raputav. Hullumeelsuse ja andekuse vahel on õhuke piir. Sinna kitsikusse mahutavad ennast igasugused tunde- ja tahteelu häired, depressioon jms. Öeldakse, et kõik algab lapsepõlvest, ema + isa = armastus ja turvatunne. Mõnikord algab kõik veel hoopis varem - ema või isa või hoopis vanavanemate lapsepõlvest ja sa pead oma koormaga elama kuidas oskad. Seda raamatut võib ka vaadata kui teraapilist kirjutamist, lapsepõlve valu väljasülitamist ühiskonnale näkku. Loodetavasti oli (on) sellest peale autori veel kellelegi kasu.

 

 

ÕED   Georg Ebers  1896  / .....

Vana Egiptus aastal 164 eKr. Memphis. Saame hulga ajalooteadmisi elust kesk müstikat, mitmeid usundeid, kuulsaid kuningaid, õpetlasi, munki, riigitegelasi, rikkaid ja vaeseid, karvaseid ja sulelisi.     Poliitika, silmakirjalikkus, pettus, röövmõrvad ja sõjad käisid käsikäes nagu tänapäevalgi. Kohtame ajaloolisi isikuid, nagu Kleopatra, Ptolemaios Philometor, Ptolemaios Euergetes, Aristarchos jpt. Raamat on kokku pandud vanade palvekirjade ainetel, on päris põnev lugeda, viib hoopis teise maailma, kus samamoodi armastati, vihati, pidutseti ja piineldi. Kus, nagu tänapäevalgi, oli igal sõnal ja igal teol oma tagajärg.