RAAMATUBLOGI   2021 (5)

 

MINU PARIIS  Triin Lellep 2020

Ütlen kohe, et Priis ei ole mulle olnud kunagi mingi unistuste koht, sellepärast lugesin raamatut ilma suuremate emotsioonide ja ootusteta. Sain teada palju sellist, mida juba teadsin või arvasin  teadvat, uut ikka ka. Meeldis, et autor jääb kindlalt reaalsuse piiridesse, näidates maailmalinna kõiges selle ilus ja koleduses paralleelselt, rõhutades alatihti, et roosad prillid tuleks juba enne reisi eest võtta. Raamatu informatiivsus ja kirjanduslik lugu on omavahel kenasti tasakaalus. Autori ettevõtlikkus ja julgus teevad talle au. Promomise kunst on tal igatahes hästi käpas, oma koha eest (muusika)maailmas tuleb võidelda. Aga elu on seiklus, kes tahab ja suudab läbi lüüa, sellele tuult tiibadesse!

 

VÄIKESED NAISED  Louisa May Alcott   .... / 2019

Poolteist sajandit tagasi ei õpetatud tütarlapsi olema seksikad ja iseseisvad. Naises hinnati jumalakartlikkust, ohvrimeelsust, tagasihoidlikkust ja ligimesearmastust. Malbe sentimentaalne dotseeriv pilguheit ülemöödunud sajandi väärtushinnangutele ja lastekasvatusele põhitõdedele ajal, kui feminism polnud veel pead tõstnud. Tänapäeval klassifitseeruks eneseabi,  perekonnaõpetuse ja moraalikoodeksite valdkonda illustratiivsete näidetega. Samas ei puudu sellel sugugi ilukirjanduslikud väärtused - selline õrn neitsilik puudutus, kauge lapsepõlve unelm.

 

PÜÜA PÄEVA  Saul Bellow  1956 / 1968, 2007

Sugulus ja hingesugulus ei ole kaugeltki sama asi. Kui paljud perekonnad on lõhki läinud erineva ellusuhtumise, erinevate tõekspidamiste, erinevate eesmärkide ja erinevate iseloomude tõttu. Kas veri on alati paksem kui vesi? Selles raamatus ei ole. Kalgi südamega edukas ratsionalist jätab oma luulelised lapsukesed elu hammasrataste vahele siplema. Mõlemad pooled saavad haiget, aga ei tagane (õpi?). Õnne valem ei ole mustvalge, vaid peitub neis salapärastes halli varjundites.

 

KASSANDRA JA HUNT   Margarita Karapanu  1974 / 2020

See on väga õnnetu ja haige inimese valus appikarje - kriipiv, ebamugav, kohati ehmatav, igal juhul puudutav ja raputav. Hullumeelsuse ja andekuse vahel on õhuke piir. Sinna kitsikusse mahutavad ennast igasugused tunde- ja tahteelu häired, depressioon jms. Öeldakse, et kõik algab lapsepõlvest, ema + isa = armastus ja turvatunne. Mõnikord algab kõik veel hoopis varem - ema või isa või hoopis vanavanemate lapsepõlvest ja sa pead oma koormaga elama kuidas oskad. Seda raamatut võib ka vaadata kui teraapilist kirjutamist, lapsepõlve valu väljasülitamist ühiskonnale näkku. Loodetavasti oli (on) sellest peale autori veel kellelegi kasu.

 

 

ÕED   Georg Ebers  1896  / .....

Vana Egiptus aastal 164 eKr. Memphis. Saame hulga ajalooteadmisi elust kesk müstikat, mitmeid usundeid, kuulsaid kuningaid, õpetlasi, munki, riigitegelasi, rikkaid ja vaeseid, karvaseid ja sulelisi.     Poliitika, silmakirjalikkus, pettus, röövmõrvad ja sõjad käisid käsikäes nagu tänapäevalgi. Kohtame ajaloolisi isikuid, nagu Kleopatra, Ptolemaios Philometor, Ptolemaios Euergetes, Aristarchos jpt. Raamat on kokku pandud vanade palvekirjade ainetel, on päris põnev lugeda, viib hoopis teise maailma, kus samamoodi armastati, vihati, pidutseti ja piineldi. Kus, nagu tänapäevalgi, oli igal sõnal ja igal teol oma tagajärg.