RAAMATUBLOGI   2020  (40)

 

VERA   Anne Swärd  2017 / 2019

Sõjapõgenikud. Inimesed tumedate saatustega, mustade saladustega. Inimesed oma elude sees vangis, äralõigatud unistustest ja tulevikust. Kes teab tõde? Kus on tõde? Kes suudaks üldse tõde kanda. Kas tõe eest saab põgeneda? Kuhu põgeneda iseenda ja oma laste saatuse eest? Mitte ainult kuulid ja pommid ei tapa inimesi. Iseenese eest ei ole kellelgi pääsu. Ka sõdades jäävad ellu nõrgad, kes on oma elu hoidmiseks kõigeks valmis või tugevad, kes võitlevad viimse veretilgani? Või ongi kõik üks suur juhus? Kas on võimalik uuesti sulanduda "heaoluühiskonda" ja mängida uute, mitte vähem veidrate reeglite järgi? Kuhu kaob tõde.

 

MURRANGUJOONED   Nancy Huston  2006 / 2012

Muutuv pöörane maailm läbi kolme põlvkonna 6-aastaste laste silmade. Miks täiskasvanud nii imelikult käituvad? Kuhu ulatuvad kõigi nende pööraste sebimiste tagamaad? Miks lihtsad selged asjad osutuvad järsku arusaamatult segasteks? Miks minu maailm ei ole sinu maailm ja vastupidi? Kui ükskord tulevad vastused, siis on aeg vahepeal nii palju edasi läinud, et jälle uus põlvkond hakkab oma küsimusi esitama ja vastuseid otsima.

 

MINA OLEN MOSLEM   Nele Siplane  2012

Algus on paljutõotav - raamatul muidugi, mitte mõttel saada moslemiks. Saame teada, kuidas inimene on oma sihti elus otsides teinud meie kultuuriruumi jaoks kaheldava väärtusega otsuse. Selle kohta ütleksin, et kõigist halbadest valikutest tuleks valida parim. Autor tunneb ise ka selgelt, mida ta selle valikuga võitis (perekonna) ja mida kaotas (keskkonna). Lastega toas või katusel istudes kodumaa metsadest ja randadest unistada võib olla kole küll, minu jaoks kindlasti jubedam kui üksi rannas patseerida. Aga inimesed on erinevad, lapsed kasvavad ja kui palju maailm neile tulevikus valla saab olema, seda me ette ei tea. Niipaljukest probleemistikust. Aga edasi läheb raamat minu jaoks järjest allamäge, kuni lõpuks jõuab tavaliste stamptõdedega eneseabiõpikuks, mida kõik poeriiulid täis on. Kahju. Materjali oleks olnud külluses enamaks ja sõnaseadmisoskus lubab oodata midagi julgemat.

 

FLANDRIA PÄEVIK  Tõnu Õnnepalu  2008

Küllap on õige, et autor kirjutab terve elu ikka ühte sama raamatut - ükskõik, millises järjekorras tema teoseid  ka lugeda. Selleski raamatus on Õnnepalu ikka vana hea Õnnepalu oma intensiivse pohhuistliku looduslembese ugri-mugri meele- ja kirjalaadiga, mis, nagu alati, tundub nii kodune, tuttav ja eestlaslik. Saame koos autoriga ringi hulkuda ajas ja ruumis - Flandria põldude vahel kõrvalpõigetega Brüsselisse ja Järvamaale ning sajanditetaguse iidse mungakloostri müüride vahel. Kõikjal saatmas autori lihtsad, täpsed, liigutavad elupildikesed lillede, linnukeste tuule ja tähtede vahel. Nii palju äratundmisrõõmu - näiteks, et kool paneb lapsed karjuma - kas pole tõsi? (Annaks jumal, et see koduõppevõimalus nüüd moest maha ei läheks! Oh oleks minu või minu lapse ajal selline olnud - me poleks sinna kumbki väikest varvastki tõstnud! Muide Gerald Durrell sai elus ainult kaks aastat traditsioonilist kooliharidust) 

 

PARADIIS   Tõnu Õnnepalu  2009

Minu Hiiumaa... siin raamatus see on, kahtlust pole. PetronePrindi äriturundus-Hiiumaa jäi võõraks mis võõraks, midagi pole parata. Luited, rannaromantika, sadamad, tuletornid, rookatused - see on Hiiumaa pärisosa, selle keskel askeldab muhedalt asjalik saarlane oma muhe-asjalikke päevatoimetusi. Mets, mida veel ikka jätkub, kohiseb tumedalt, meri mühiseb iga päev isemoodi, tähed säravad pea kohal nii selgelt ja vahel näitab päikest ka. Kõik ei ole veel lagund, mis loodud, kõik pole ka lakutud-klanitud veel. Pisut vildakad seinad, pisut kipakas mööbel, pisut takused lambad, paksult kivipudrused põllusiilud - kehale väsitav aga hing puhkab, lööb nurru... minu Hiiumaa...   

 

ILUKÜLA    Käthe von Roeder-Gnadeberg   ...... / 2020

Omadele võõrad ja võõrastele omad inimesed. Kodakondsus üks, rahvus teine, juured jumal teab kus laiali. Orjad, kolonisaatorid, anastajad, küüditatud, sõjapõgenikud, mugavuspagulased - pika rubla püüdjad - alati leidub kägusid, kellele meeldib muneda võõrasse pessa ja käopoegi, kes seal ennast kehtestades üles kasvavad. See ajalooliste kõrvalpõigetega raamat on baltisakslastest - haritud kultuurrahva kübemest, kes sajandeid tundis ennast koduselt meie maarjamaal. Aga ajalugu ei andesta - esimese sõja järel võeti maavaldused, teise sõja hirmus tuli kotid kokku pakkida ja lõplikult minna. Aga kuhu minna? Natsisaksamaa jagas neile maavaldusi anastatud Poola territooriumile, kust endised asukad olid omakorda lahkuma sunnitud. Meie saarterahvas ei võta mandrilt tulnuid iialgi päris omaks - massakas jääb massakaks. Ei oodatud põgenikke ka "uuel" endisel kodumaal. Võõraviha ei ole mingi uudismoodustis. Palju katkisi inimesi.  Lõpetuseks sobib hästi praegune kriisiloosung: PÜSI KODUS!

 

KES KARDAB AAFRIKAT   Anna Maria Penu  2011

Ajakirjanikuhakatis musta mandri südames - noorele inimesele omaselt sooviga härjal sarvist haarata ja maailm halvast heaks pöörata. Paraku saab autor ise ka kiiresti aru, et nii lihtsalt asjad ei käi. Ei ole valge inimene oma kuitahes tolerantse maailmavaatega sealkandis oodatud ega aktsepteeritud. Ei saa aidata seda, kes abi ei soovi. Esimene osa oli minu jaoks selgelt liiga poliitiline - no ei huvita mind nii kauge maa tundmatute parteiliidrite omavahelised jagelused ja pressikonverentsid. Mingi väga oluline mõõde jäi Uganda tundmaõppimisest puudu. Vbl tunnetas autor seda ise ka ning asus teise osa kallale, mille kaanel näen lootusrikkalt kaelkirjakut kõndimas. Aga juba esimestel lehekülgedel läheb lahti samasugune poliitiline debatt nagu esimeses osas. Sorry - jätsin pooleli. Hea sulega kirjutatud ajakirjandus - ei muud. Illustratsioonid meeldisid küll väga.   

 

DURRELLID KORFUL   Michael Haag  2017 / 2018

Samal ajal, mil telekast jookseb Gerry Durrelli raamatute põhjal vändatud sari, saab sellest raamatust lugeda, kuidas tegelikkuses need lood selles peres ikka olid. Ega raamatuid ei saa ju uskuda. Autor väidab seda Gerry raamatu kohta ja jumal teab, kuidas käesoleva kirjutisegagi lood on. Võib-olla pisut kuiv ja pealiskaudne sellise särava materjali kohta, aga siiski üks mõnus heatujuraamat ebameeldival ajal kätte võtta.

 

VÄÄVELKOLLANE TAEVAS  Kjell Westö  2017 / 2018

Indiviid - perekond - ühiskond - kõik lülid on mandalamustritest pudenenud katki sasipundardeks. Kiiremini kui sotsiaalteadlased jõuavad süsteeme luua, jõuame meie neid purustada, hakkida, ümber pöörata. Maailm on habras mitte ainult õkoloogilisest aspektist - või eks ole inimloomgi oma hädadega osa sellest suurest tervikust. Autor nopib armastan-ei armasta-armastan-ei armasta kroonlehti oma südame küljest ja jälgib lahtise pilguga ümberringi toimuvat oma lähikonnas ja terves maailmas. Noorem põlvkond püüab maailma parandada, aga astub iseeneste seatud lõksudesse. Mis ühele hea, see teisele halb ja väga palju väärtushinnanguid istub kahe kõrva vahel kinni. Maailm toimub.

 

MA ARMASTASIN TERRORISTI   Anna Sundberg  2016 / 2016

Millest õieti sõltuvad kõik need tuhanded suured ja väikesed valikud, mida me elus teeme? Kuidas on võimalik omadega nii "rappa minna", et sellest annaks kirjutada sellise pöörase eluloo? On see tõesti Rootsi ülima heaoluühiskonna ja piiritu tolerantsuse tulemus? Kui sa tajud ohusituatsiooni lapsest peale ainult arvutimängus ja ulmefilmis, siis võib esialgu tõesti tunduda tore ja huvitav midagi sellist päriselus katsetada. Kui siis selgub, et elu ei olegi mäng, on juba hilja. Antud juhul toodi ohvriks nelja lapse lapsepõlv, aga oleks võinud veel palju hullemini minna. Kust jookseb piir ja kuidas seda ära tunda. Protestimiseks ei piisa sellest, et olla millegi vastu - tuleb olla samas ka millegi poolt. Kõik pole kuld, mis hiilgab. Ohuromaan ja õpetus naiivitaridele. 

SERAFIMA JA BOGDAN  Vahur Afanasjev 2018

Tükike Peipsiääre kirevast ajaloost, kus leiame pöörases mürglihoos Meistri ja Margarita ja Mefisto ja Rehepapi ja  teab kelle veel. Igaüks kummardamas omaenda jumalat, pahatihti ka rahajumalat. Püssikesed pauguvad, pussikesed on verised, rusikakesed ei püsi taskus, isegi tank veereb pilliroos. Puskariaparaadid ja samovarid töötavad, saunad ja lesod on kuumad, riigikorrad muutuvad, inimesi sünnib ja sureb,  elu läheb alati vääramatult edasi. Vanausust saab tasapisi etnograafia. Mahlakas, teravmeelne, pöörane ja meisterlik.

 

ASJAD, MIS PANEVAD SÜDAME KIIREMINI PÕKSUMA   Mia Kankimäki  2013 / 2018

Mõelda vaid, et kunagi tuhat aastat tagasi oli aeg ja koht, kus inimesed suhtlesid omavahel luulekeeles, hindasid üksteist käekirja järgi, ülim soov oli luua enda ümber ilu ja harmooniat. Kui ugri-mugrid on aastasadu ülistanud praktilist rannaidülli, siis tõusva päikese maa pojad ja tütred nautisid ja naudivad praegugi kevadisi kirsiõisi. Ka kirjandusteadus võib olla läbinisti üdini praktiline või kasvada-paisuda piiridest välja hoopis millekski sügavamaks ja ilusamaks. Autor on oma uurimuse mulli puhunud järjest suuremaks, õhulisemaks, isiklikumaks, kuni see on märkamatult vahetanud žanrit ning võtnud ilukirjanduse mõõtmed. Tuhandeaastaseid luulesõnumeid on võrreldud tänapäevaste SMSidega - mõlemas on ju vaja kiirelt ja sõnaosavalt muljet avaldada. Tuhandeaastases kirjaneitsis tunneb autor ära oma alter-ego.

 

LUGU UUEST PEREKONNANIMEST  Elena Ferrante  ..... / 2019

Teine raamat kuulsast Naapoli naabruskonnast. Sõbrannad on saanud täiskasvanuks. Kas ja kuidas neil õnnestub elus läbi lüüa ja ennast teostada, saate teada lugedes. Igav kindlasti ei hakka. Kirjanikul on ehedalt õnnestunud edasi anda Itaalia värvika agulielu pisemadki nüansid : kes kellega, millal ja kus - midagi ei jää saladuseks. Sügavamates kihtides on see põnev ja aus psühholoogiline romaan lapsepõlvesõprusest - tunnetest, mis kunagi olid, mis nendest saab olevikus ja tulevikus. Kõikide tabude - rivaliteedi, auahnuse, kadeduse, tõusiklikkuse jne varjus ei katke tugevad sidemed hetkekski ja teadlikult või alateadvuses aitavad ja toetavad need elus nii heas kui halvas. Just nii see ongi.

 

PAADIGA EUROOPASSE  Viktor Siilats 2011

Kiirkaatrihulludele nagu mina kohustuslik lugemine. Kuigi minu merevõimekus piirdub sellise asjaga, mida tõelised kaatrimehed oma laevapäras jullana kaasa veavad, ei takista see unistamast suurelt. Suurusehullust on tugevalt tunda ka autori mõtetes, aga tema on suutnud need tegudeks vormida. Meremehehuumorit täis meremehejutud veeteedest sisemaal kuni ookeanilaineteni välja - usu või ära usu (aga kala silm oli SELLINE).  Muu hulgas palju asjalikku teavet kaatritest, mootoritest, veeseadustest, veeteedest, sadamatest, navigeerimisest, vaatamisväärsustest jne.  Reisile minejatele kasulik lugemisvara, maarottidele paras ulme. 

 

METSIK  Cheril Streyed  2012 / 2014

Pacific Crest Trail - matkarada mööda Vaikse ookeani rannikut läbi terve Ameerika. Katsumuste rada, iseendaks saamise rada, palverännak pisarate, naeru ja rakkus jalgadega. Võetakse ette kas lihtsalt igavusest või juhul, kui elamise taak hinges on muutunud suurest seljakotist raskemaks. Suurepärane kaasahaarav reisikiri ja pihtimus, küpses eas autori tagasivaade oma noorusaegsetele elu keerdkäikudele.

 

 

SÜDA ON ÜKSILDANE KÜTT   Carson McCllers  1940 / 2007

20-aastasel noorel Ameerika kirjanikul on juba möödunud sajandi keskel õnnestunud tabada ühiskonna ja indiviidi arengus noote, milleni pole paljud tänapäevalgi veel jõudnud. Igal ajastul on elanud inimesi, kes on olnud oma ajast ees, oma mõttelennult vabamad ja julgemad. Kuidas elada maailmas, kus sind ei mõisteta, ei taheta kuulata, ei panda tähele, ei hoolita. Üksildane hunt, paaria, nõid - ajaloost teame igasuguseid hüüdnimesid tõrjututele, kes püüdsid tõde kuulutada ja langesid enda kootud lõksu. Jeesuski ei pääsenud ristilöömisest. Selle raamatu probleemid tiirlevad rassilise ja varandusliku ebavõrdsuse küsimuste ümber fašismi ja kommunismi kujunemise algaastatel. Raamatu kõik tegelased püüavad maailma parandada omamoodi. Kuhu nad kõige sellega jõuavad, näete lugedes. Hämmastava maailmatunnetusega noor autor, kes ennast, erinevalt oma tegelastest, siiski suureks ja tõsiseltvõetavaks suutis kirjutada.

 

   

TALVE  Oskar Luts(u ainetel)   

Seekord tuleb lühike filmi- ja raamatublogi. Sisustasime kodust õhtut Telia sooduspakkumisega. Film oli iseenesest päris tore - selline pisike pidu katku ajal. Vanade tegelaste lapsed olid suureks sirgunud ja jagelesid omakorda pruutide pärast. Palju paralleele eelmiste osadega. Ainult raamatuga puudusid igasugused paralleelid. Mõtlesin isegi, et mälu veab mind alt, tellisin Lutsu (?) Talve lugerisse ja lugesin teist korda uuesti. Tulemus sama. Filmis on raamatu ainest minimaalselt - uued tegelased, uus sündmuste ahel, uus tunnetus täiesti. Raamat õigustab oma pealkirja rohkem - selline vanurite heietamine ja noorusmälestused paralleelselt detailsete talupojakultuuri kirjeldustega, mis annaks silmad ette mistahes põllukooli õpikule. Kõik see on omamoodi huvitav tutvuda, aga tänapäeval filmina kassat ei teeks - siit siis ka stsenaristi üliloominguline lähenemine algmaterjalile. Igatahes soovitan tutvuda mõlemaga - täiesti Eesti oma asjad ja teineteist ei korda.

 

...KES POLE KUNAGI SÖÖNUD HOMAARI    Aliis Jõe (Elo Selirand) 2018  Järg raamatule VIIMANE LAEV

Vahva kodumaine humoriina elust tänapäeva <kolhoosikülas>. Teravmeelne, musta huumoriga pikitud, igati eluline, aga pisut (tahtlikult)  üle vindi keeratud õpetlik lugu sellest, kuidas saada ja jääda iseendaks vaatamata pimedusele sinu ümber või isegi  tänu sellele pimedusele. Tee teistele seda mida ootad, et sullegi tehtaks ja kõik saab korda. Ära mõista kedagi hukka, teadmata mis deemonitega keegi võitleb. Tore raamat.

 

PUNASE MÄRKMIKUGA NAINE   Antoine Laurain  1914 / 1920

Midagi kerget, positiivset, selget ja puhast segastel aegadel lugemiseks, kui aega piisavalt käes. Lihtne lugu - ei midagi liiga head ega liiga halba. Ajaviitelugemine.

 

ASJAD, MIDA ME HOIAME   Sally Hepworth  2015 / 2019

Autor manipuleerib selles raamatus ilusa mõttega, et armastus on viimane, mis meile jääb, kui enam midagi muud ei ole ega tule. Ei tea, palju selles on tõtt või lootust tõele- vbl on siin mingi paralleel jumala kui kõrgeima jõu illusiooniga läbi ajaloo. Tugepakkuv arvamus, et asjad on kuskil kontrolli all. Aga kas ikka on? Võib-olla taandub lihtsalt kõik mälestustele ja hetkeelamusele. Igal juhul kirja pandud psühhodraama on veenev, sügav, hingekriipiv, mitmeid küsimusi tõstatav. Paraku on nii palju asju elus, millele pole meil seletust ega tea me iial täit tõde.  

 

LUBADUSTE  LENNURADA  Katriin Fisch  2019

Pisipehme kodumaine üllitis autorilt, kelle tugevaks küljeks on  stiilitunne, lauseehitus, mõttearendus, teose kompositsioon ja suur tahtmine kirjutada. Nõrgem pool tundub mulle olevat see, millest kirjutada. Läbileierdatud ilus teema - püüd loovuse ja vabaduse poole, taustaks pildikesi välisreisilt (pikalt, kallilt, mõttetult ja tööandja poolt kinnimakstud) ja loomulikult (kuidas siis raamat ilma selleta??) kuulus armukolmnurk. Paras ports feminismi ja kaasaja mainstream-maailmavaadet on samuti tõrvatilkadeks meepotis. Vbl polegi muud viga, kui et mind  metsainimesena need linnarahva kontoridraamad lihtsalt ei kõneta.

 

ÄREVIL INIMESED  Frederik Backman   2019 /  2020

Heas mõttes bestseller kõigi hüvedega, mida see termin peaks sisaldama. Vaimukas, hoogne, kriminaalne, südamlik, lüüriliselt hingele hea ja karmilt (võlts)verine. Tulvil varjatud ja varjamatuid elutõdesid, karvaseid ja sulelisi tegelasi, särtsuvat dialoogi, situatsioonikoomikat ja ärapanemist. Muinasjutt, mis nii väga meenutab elu, kuid jääb tegelikkusest sama kaugeks kui õnn õnnetusest.

 

KUIDAS SEE KÕIK ALGAS   Penelope Lively  2011 / 2017

Kui palju ikkagi inimene oma elu ise juhib? Vanematelt saame kaasa geenid ja keskkonna. Edasi hakkab püüdlikkus võitlema vääramatute jõududega. Ootamatult kukub vahel sülle õnn või õnnetus. See raamat on doominoefektist. Näitab kui palju on meie elus juhuslikkust ja mis see kõik endaga kaasa toob. Mõnusalt hargnev narratiiv, eluterve kõrvalpilk, aitab aega veeta küll - millegile suuremale ei pretendeeri.

 

PUNANE AADRESSIRAAMAT   Sofia Lundberg  2017 / 2018

Kuhu küll kõik lilled jäid... Ühtäkki pole su ümber enam kedagi sinu ajast - mitte ainsat inimest, kes mõistaks ja mäletaks, kellega oleks millestki rääkida. Keha annab alla, hing annab alla, vaim võitleb veel, isegi teadmata, mille nimel. Surm koputab uksele. Surm on su ümber. Surm on su sees, vallutab sind päevhaaval, jupphaaval, tükkhaaval. Sa näed, mida teised ei näe, teed, mida teised ei tee, räägid , mida keegi ei mõista, tunned, mida teised ei tunne, ootad, mida teised ei oota. Kardad ja ei karda ka. Pole selleks enam jõudu. Raamat surmast just nii nagu see on.

 

 

MANHATTAN  BEACH  Jennifer Egan  2017 / 2019

Üks ja pea ainuke asi, mis sõjas on head - olla lõputuks inspiratsiooniallikaks romaanikirjanikele. Sel ainesel pole tõesti otsa ega äärt. See ajalooliste sugemetega teos on näiteks Ameerika esimesest naistuukrist, kes laevatehases parandas sõjalaevu. Tundub uskumatu - aga selline persoon on tõesti olemas olnud. Kohati on muidugi põnevusele lõivu makstud ja üsna võimatuid olukordi sisse kirjutatud, mis raamatule tegelikult midagi juurde ei anna. Kui veel pisut viriseda, siis 150-leheküljeline sissejuhatus teemasse on ka liig mis liig isegi paadunud lugejale. Aga kokkuvõttes oli siiski huvitav, lisas mingi enneolematu teadmise ja jääb sellega pikaks ajaks positiivses mõttes meelde.

 

TAEVAKUMM   Olli Jalonen  2018 / 2019

Raamat teemal <kui tahan, siis saan, mida tahan>. Ka autor on saanud mida tahtnud - tähelepanu, kuulsuse, kiidusõnad. Tõepoolest suurepärane teos: vahva jutustamismaneer, omanäoline vaatenurk, arhailine sõnapruuk, lakooniline lause, vimkaga väljendus. Põnev ajaloolise alatooniga arengulugu 17. sajandil elanud  tublist poisist ajatu taevakummi all, kus samu tähti võme näha ka tänapäeval. Ainult avastuste tegemine on läinud ajaga märksa raskemaks.

 

COMO JÄRVE ÄÄRES  Regina Jaakson  2019

Naiiv-romantiline lapsik ümberjutustus nädalasest puhkusereisist Itaaliasse. Ninnu-nännu unistus valgest pulmakleidist ja elust õhulossides. Reisikirjaks raske nimetada, sest ei Itaalia ega Como kohta saa lugeja midagi teada, romaani mõõtu ammugi välja ei anna, sest puudub nii sisu kui vorm kui mõte. Sellise klassikirjandi oleks rahulikult võinud perearhiivi jätta kirjastusi ja poelette koormamata.

 

SÕJAKUMA  Michael Ondaatje  2018 / 2019

Algab nagu <Pipi Pikksukk> täiskasvanutele, järgneb nagu <Alice´i võrgustik> ja lõpuks lapitakse legoklotsikestest inimsaatused kokku. Sõjamäng ajal, mil lahingud ammu lõppenud, aga katkised hinged elavad edasi põlvkonniti. Meisterlik teos meisterlikult autorilt, sellelt samalt, kelle sulest ilmus kunagi <Inglise patsient>. Muud polegi vaja öelda, muudkui lugege.

 

BUTTERNUTI JÄRVE ÄÄRES   Mary McNear  2014 / 2018

Lobe love-lugu. Ilus-magus keskkond, ilusad-magusad tüüp-tegelased, kõik otsad jooksevad kenasti ootuspäraselt kokku. Sorgib küsimuse kallal, millal on inimene uueks suhteks valmis, kui tulevikku ei saa enam astuda puhtalt lehelt. Kõik on kena ja maitsekas ja NIIIIpalju läbi leierdatud. Raamatutelt ootaks mingitki uut vaatenurka sisus ja vormis. Ka romaanikirjanduses on aeg vahepeal edasi liikunud. Mitte lugeri kasutamine ei kaasajasta kirjandust vaid ikka raamat ise.

 

MINU LIIBÜA   Kaja Kahu  2020

Sõja jalust põgenev perekond. Reaalne hirm surma ees. Kuidas see kõik juhtuda sai ja miks üldse selliseid asju veel maailmas juhtub. Siiras jutustus vapralt pereemalt kõigest läbielatust Aafrikas Sahara kõrbe väravas. Kodu ja rahulik pere-elu ei ole seal maal igapäevane iseenesestmõistetav inimõigus. Mis sellest, et kõik Liibüa kodanikud saavad palka - olenemata kas teevad tööd või mitte, et elamispinna eest tasub rikas naftariik jne. Südamerahu ja armastust ei saa raha eest osta. 

 

UJU KOOS UPPUJATEGA   Lars Mytting  2014 / 2016

See suurepärane kirjateos sisaldab endas kõikide raamatužanrite parimaid külgi, olles  nii psühhodraama kui põnevik,  ajalooline romaan kui ajaviitekirjandus, sisaldades üht-teist võrratust loodusest ja kunstimaailmast. Ei jäta külmaks üheski vanuses täiskasvanud lugejat. Ei ole ühestki otsast ülepingutatud, ei jäta traagelniite nähtavale, ei koorma liigselt ega aja unele. Selliseid raamatuid loeks ikka ja jälle.

 

TUULTE LINN   Kersti Kivirüüt  2018 / 2018

Odini müüdist inspireeritud põnevik seiklushimulistele noortele lugejatele. Kadestamistväärt fantaasialend reaalsuse ja ulme piiril, ajarännakud siia ja sinnapoole Kristuse sündi, tegelaskujusid põhja- ja lõunamaalt, linnu- ja vaimuriigist. Kõik see on tore ja müüv ja lööv, aga minu jaoks jäi natuke puudu psühholoogilisest sügavusest, tegelaste sisemistest läbielamistest, tunnete keelest - näiteks  peategelaste suhetes oleks andnud sügavamale kaevuda, andes loole veel ühe, teab mitmenda dimensiooni. Kellele üksnes põnevikust piisab, see leiab ilmselt kõik mida soovib. Konkreetne, läbimõeldud, lühike ja pehmekaaneline. 

 

ALICE´I  VÕRGUSTIK   Kate Quinn  2017 / 2018

Naisluurajad esimeses ja teises maailmasõjas. Karm värk ja karm raamat tänapäeva USA ajaloohuviliselt autorilt. Natuke tõde ja natuke väljamõeldut koos moodustavad tiheda süžeega usutava põneviku, mis neid kaugeid julmi aegu noorele lugejale pilt pildi haaval lahti seletab. Meie keskel on veel väga üksikuid inimesi järel, kes selle kõik on reaalselt läbi elanud - iga mälestuskild on praegu kulda väärt. Aga inimene ei õpi. Millegipärast pole sõjad tänapäeval kuhugi kadunud.

 

MEES SINISES VIHMAMANTLIS   Nora Ikstena  2011 / 2019

Lõunanaabrite väärtkirjandus samalt autorilt, kes kirjutas ka sama hea ja kuulsa "Emapiima". Kuidas kujunevad väärtushinnangud, kuidas neid kujundada. Raamat guru ja jüngri, õpetaja ja õpilase, vana ja noore, kasuisa ja kasutütre, jumaliku ja maise suhetest. Ilus valus platooniline armastuslugu inimese ja tema loomingu vastu. Ohvrimeelne üllameelne sügav kummardus noorelt algajalt suurele meistrile. Nii vist kujunevad müüdid ja pühakud heas mõttes.

 

SKANDAALNE NEITSI   Louise Allen  2014 / 2015

Järjekordne lugu ajaloost kirjanduses paljukasutatud motiividel, kus abieluväline laps rikkus naise reputatsiooni kogu eluks. Seekord kergemas, õhulisemas žanris. Etteaimatava sündmuste jadaga stoori, võitlus lapse ja iseenese õnne nimel läbi valede ja pettuste, vihkamise ja armastuse. Selline seebiooperlik happy-end´i värk.

 

HARULDASED ESEMED   Kathleen Tessaro  2016 / 2017

Tänapäeva printsi-kerjuse raamat : vaene arvab et on tore olla rikas ja rikas oleks vahelduseks meeleldi vaene. Inimene pole kunagi rahul sellega mis tal on ja katsetab oma piire. Rollimängud on huvitavad, aga ainult teatud määral. Üle oma varju hüpata ei saa, enamasti pole tarviski. Igas asjas on midagi head ja midagi halba - tuleb õppida seda ära tundma. Ei ole aja raiskamise vaid tõesti aja viitmise raamat.

 

ALLA PUGATŠOVA elu ja imelised seiklused    Aleksei Beljakov  2019 / 2019

Faktirohke põhjalik elulooraamat kuulsast lauljannast, kes ikka veel hullutab oma sarmiga pea poolt maailma. Kahjuks on autor teksti kokku pannud kaudsete kroonikate, kirjutiste, salvestiste ja sõprade-vaenlaste arvamustele toetudes. Primadonna enda otsene arvamus asjadest puudub, olevat keeldunud intervjuust. Samas on lauljanna ümber alati keerlenud ja üles keerutatud mahlakaid kuulujutte, nii et on lugeja enda asi, mida uskuda, mida mitte. Lõplikku tõde ja vastuseid siit raamatust ilmselt ei leia (ega ka mitte kusagilt mujalt), kuid saame siiski laiapinnalise ülevaate nõuka-aegsest ja postsovjetlikust estraadimaailmast idapiiri taga. Kes selle teemaga on varem ka kokku puutunud, see kindlasti naudib.

 

PEHME PUUDUTUS   Maeve Haran 1999 / 2005

Ajaviiteromaan sellest, kuidas lumehelbekeste põlvkond täisealiseks saades päriseluga esimesi kokkupuuteid teeb, oma piire katsetab ning iseenda ja maailma kohta palju huvitavat avastab. Palju läänelikku elu- ja mõttelaadi ning sünnist surmani ainult eneseotsingutel kulgevaid tegelasi. Allteksti ja sügavaid mõtteid ei sisalda, aga see pole ka olnud autori eesmärk. Eks lahutagem siis meelt.

 

MINEVIKU PEEGELDUSED   Debbie Macomber  1986 / 2015

Üks ajast ja arust armukolmnurga raamat. Ettearvatult õnneliku lõpuga loomulikult. Igavapoolne lugemine kahjuks - valige midagi muud.