RAAMATUBLOGI 2020 (108)
KADUNUD Caroline Eriksson 2015 / 2017
See raamat on justkui alus eilsele riigikohtu määrusele, et vägivaldsed mehed võib kohapeal maha lüüa. Nuta või naera, võta või jäta. Raamat psühhoterrorist, omakohtust, sadismist, vastikust jõudemonstratsioonist, mõnitamisest, ärakasutamisest. Palju halbu sõnu - kõik ühe põneviku sisse peidetud ja lugeja ette toodud keerulises sasipuntrastruktuuris looga. Valusad mustrid kipuvad korduma põlvest põlve ja aastast aastasse. Alateadvus ja enesesisestus ei ole iga kord kõige paremad sõbrad. Abi saab ainult see, kes tõesti ise tahab.
ÖÖD RODANTHE´IS Nicolas Sparks 2002 / 2008
Ilus armastuselugu. Ei ole liiga lääge ega lapsik, kõlbab ka vanemale lugejale. Hea ja halb käivad elus ikka käsikäes või vaheldumisi, tasakaalustamaks suuri tundeid ja võõra kadedust. Oskus leppida ja edasi elada tuleb kogemuse ja aastatega. Lõpuks jääb ikka ainult mälestus elatud elust. Ei saagi aru, miks seda suveromaanina reklaamitakse - toimub ju tegevus kalendri- ja elusügisel ja teemagi pole liialt kerglane.
PÕHJUS ELADA Richard Roper 2019 / 2020
Igaühe jaoks on kuskil keegi. Selline õnnis õdus jõululugu, ilma et raamatul jõuludega mingit otsest seost oleks. Hoolekanne, tähelepanu, sõprus, armastus võiksid tõepoolest enne kohale jõuda kui matustel. Üldinimlikud teemad läbi huumori ja pisarate. Ei ole liiga hea ega halb raamat - selline tavaline. Ainult elus ei kipu kõik otsad nii kenasti kokku jooksma kui raamatutes.
ELU ALLES EES Romain Gary (Emile Ajar) 1975 / 1986
Heaoluühiskonna köögipool. Pöörane, sarkastiline, uskumatu, aga eluline. Paarsada lehekülge täis imehead sõnaseadmiskunsti, kalambuure, tähendusi ja tähendamisi. Naer läbi pisarate, iroonia, must huumor - iga lause üllatab millegagi. Kõik püüavad paremini, aga välja kukub nagu tavaliselt. Kogu maailmaküla ühes trepikojas koos oma kirevas rüüs. Värv, orientatsioon ja uskumused on siiski pealiskiht. Selle kõige all kas on inimlikkust või pole seda mitte. Suurepärane raamat.
AKVARELLID ENGELI LINNAST Jukka Viikilä 2016 / 2017
Meil on kombeks püüda jätta endast maha võimalikult väike jalajälg, aga see mees siin raamatus jäädvustas ennast suurelt. Milline kujuteldamatu tunne võiks olla olla uue linna rajaja! Helsingis on Engeli looming tänapäevani säilinud, samuti iga põhjamaalase südames. Harva juhtub, et õige inimene satub õigel ajal õigesse kohta. Raamat ise on päevikuvormis, aga suuresti fantaasia vili. Vaadates meistri loomingut tekib temast just selline mulje - karge, asjalik, tegus, üdini pühendunud, samas loominguline, endassetõmbunud, ekstsentriline, oma mullis kulgev ja oma asja ajav härrasmees. Loo ainult siis, kui sa teisiti ei saa. Ka autor pole ilmselt saanud teisiti. Selline maalilistest õrnadest kaugetest puudutustest kokku sobitatud väärika arhitekti portree, nagu see meile võiks kangastuda tema loomingut vaadates.
NÄLJA-AASTA Aki Ollikainen 2012 / 2018
Äratundmise rõõm ja valu. Ikalduse ja taudide aastad pole aastatuhandetega kuskile kadunud. Endiselt tapab perioodiliselt linde linnugripp, sigu seagripp, meid - inimesi - Covid või mõni muu gripp. Poliituka ja teadus on abitud, looduslik valik on kõikvõimas. Valitsus mängib pseudoprobleemidega. Soome nälja-aastatel plaaniti Peterburi raudtee ehitust, praegu on meil päevakorras Rail Baltic. Mis loeb üksikisiku hetkemure pika perspektiivi ja tulevikuvisiooni valguses. Ajaloos kõik muudkui kordub ja kordub. Aga vahel sünnib ka väikseid imesid. Ilus lõpp on sellel kurval raamatul. Lootus sureb viimasena.
MAGUSMÕRKJAS Stephanie Danler 2016 / 2019
Elukooliraamat. Tuled väikesest linnakesest, oled seal harinud ennast kõrgelt mitut sorti raamatutarkuse alal, aga tunned, et elul pole sulle ühtäkki enam midagi pakkuda. Kas see ongi kõik? Siis otsustad vallutada suurlinna, maailma naba. Alustad uuesti ja madalalalt - urgastest-punkritest-abitöödest. Tormad läbi pöörase muutustekeerise, haarad ja hoomad korraga nii palju uut, head ja halba, kunsti, karvaseid, sulelisi ja muid narkootilisi olluseid. Tõused pilvisse, naudid, siis kukub kõik jälle kolinal kokku. Aga uus ümbrus ei lase sind lahti, taganemisteed enam ei ole - saab teha ainult uusi ja paremaid valikuid uuelt ja kõrgemalt tasandilt. Tegelikult sõltub kõik sinust endast. Nooremale generatsioonile kindlasti äratundmisrõõmu, inspiratsiooni ja kaasaelamist pakkuv lugemine. Mina nautisin kirjaniku kohati fenomenaalset sõna ja meeleolu seadmise oskust, väheste vahenditega pinge hoidmise kunsti ja muid kirjutajale vajalikke tarkusi. Pealkiri otse kümnesse.
KADUNUD Gillian Flynn 2012 / 2014
Psühholoogiline põnevik manipuleerimise kunstist. Täielik õpik, kuidas panna maailma oma pilli järgi tantsima. Räige, õõvastav, kohati ehk tüütult paljusõnaline, samas väga osavalt komponeeritud, mänguline ja õpetlik. Sellises haiges maailmas me tõepoolest elamegi. Tõde pole tähtis - oluline on arvamus ja mulje. Ameerikaliku maailmaküla sündroom.
AINULT ÜKS KORD Lori Handeland 2019 / 2019
Väga tänapäevane, väga kurb lugu elust ja surmast pööraseks aetud maailmas, kus pealtnäha oleks kõik justkui kontrolli all, aga tegelikkuses toimivad jõud, mille üle meil ei ole võimu. Varem või hiljem pistame rinda olukordadega, milleks pole ette valmistanud ükski koolitus. Post-traumaatiline šokk võib inimest hoida alateadlikult kinni enesehävituslikul teel. Surmaga silmitsi seismine võib mõjuda narkootiliselt. Aga köis katkeb lõpuks alati, enamasti sealt, kust keegi ei oska oodata. Kui puudub lahendus, ei jää üle muud, kui asjadel minna lasta. Kõige raskem ongi tunne, et ei oska ega saa aidata. Abituse tunne. Ja inimesed ümberringi, kes iialgi ei mõista.
LÕVI. PIKK KODUTEE Saroo Brierley 2013 / 2019
Suure India väikeses kolkalinnas astub laps üksi rongile ja sõidab tundmatusse. Koduste jaoks jäi ta kadunuks 25-ks aastaks. Kuidas see lugu täpselt oli, saate teada, kui loete raamatut või vaatate filmi. Tõestisündinud lugu - kohati karm, kohati südamlik. Kaasahaarav igatahes. Juurteta ei kasva ükski puu.
KARINA MANSDOTTER Mika Waltari 1979 / 1994
16. sajandi Rootsimaa. Kuningas Erik 14. viib väed Liivi sõtta, seitsmeaastasesse põhjamaade sõtta, ristab mõõgad oma enda maa aadlike ning lihaste vendadega ja tagatipuks võtab naiseks lihtrahva tütre Karina. Palju õudusi: piinamist, poomist, tükkideks raiumist, verd ja soolikaid, aga ka armastust ja hingepiina. Kui ise ei tapa, siis tapetakse sind - ülekantud tähenduses sobib ka tänapäeva. Tõetruu ajalooline romaan, lisab veel süngust novembrikaamosesse.
STEPHANE GRAPPELLI. PAGASIKS VAID VIIUL Jean Marc Bramy, Joseph Oldenhove 1992 / 2000
Raamat melomaanidele. Kui sinu kireks on jazz, siis loe seda kindlasti. Kuulsa andeka iseõppinud viiuldaja elulugu - laias laastus kattub see peaaegu kogu jazzmuusika ajalooga. Tundub et pole orkestrit või instrumentalisti, kellega ta poleks koos mänginud - riburada maailmakuulsaid nimesid. Tihe asjalik tekst ilma ebameeldivate eraeluliste kiibitsusteta. Tundub, et vana muusik on saanud jutustada oma elust nii, nagu ise õigeks pidas. Tulemus on kirju ja ajastutruu.
TRITONUS Kjell Westö 2020 / 2020
Kaks sõpra - ühel jalad tugevalt maas, teisel pea pilvedes. Ole sa erialalt kes tahes, kui kuulus tahes - inimeseks saamist ja olemist tuleb ikka terve elu harjutada ja õppida. Kahe nii erineva kuid siiski nii sarnase eaka põhjala mehe armutu sisekaemus - elatud elu üle kohut mõista tuleb lõppkokkuvõttes ikka meil endil. Mida külvad, seda lõikad. Aga kahetsemiseks pole aega - loevad ikka teod mitte mõtted ja elu tahab elamist. Palju kauneid viiteid mitut sorti muusikale. Kahjuks ka palju näpuvigu - ilmselt soovist iga hinna eest jõuda jõulumüügile. Üks minu lemmikautoreid, kelle väljaanne vääriks parimat.
VAIK Ane Riel 2015 / 2017
Psühhodraama / põnevik sellest, kuidas inimesed murduvad, kuidas üksindus, meeleheide, mured, hirmud, õnnetused lõhuvad meid, kuidas üks vale otsus viib teiseni ning asjad lähevad pöördumatult käest. Kuidas keskkond muudab iseloomu ja iseloom keskkonda põlvkondade viisi. Utreeritud põhjala kaamos - meile nii tuttav, mõistetav, samas ehmatav ja jube. Autori lennukas fantaasia ja inimhinge tundmine tagab kindlalt suured müüginumbrid, samas ei kao side reaalsusega lõplikult, elamus raamatust on tugev ja kestev, mõtteainet mitmel tasandil.
PELGUPAIK Lauren K.Denton 2017 / 2019
Traditsioonilise süžeega naistekas. Linnadaamile pärandatakse maal mere ääres asuv vana maja. Peategelane armub palgatud ehitusmehesse ja uus õnnelik pere on loodud. Ühtegi sügavamat paralleelliini ei jookse. Iseenesest ju väga armas, aga kui iga kolmas raamat on täpselt samasugune, siis tekitab see küsimusi kirjastajate valikute suhtes. Muidugi, kui keskmine lugeja loeb 3 jutukat aastas, siis see probleem ei torka silma. Eks lugemus kasvata lugejat ja sellega on meil asjad nagu on...
LANGEVATE INGLITE LINN John Berendt 2005 / 2008
Dokumentaalkirjandus. Saame omapärasel viisil tuttavaks sellise imelise linnaga nagu Veneetsia. Juttu raamistab lugu Fenice teatri kolmandast põlengust (1996) ja uuesti ülesehitamisest (2004). Ajal, mil jälitatakse süütajaid ja otsitakse ehitusmeistreid, toimub kulisside taga nii palju põnevat, millest raamat meile jutustabki. Linnas, kus iidsetes paleedes resideeruvad maailma rikkad ja ilusad, hallatakse ja vallutatakse otsatut kunstipärandit itaallasliku elegantsi, kavaluse, väärika lohakuse ja silmakirjaliku kavalusega. Elu kui maskiball - peaasi, et poleks igav. Igav ei ole ka see mahukas detailirohke omapärane raamat. Enne reisi tasuks kindlasti läbi lugeda.
MEID MUUTNUD TALV Kate Field 2018 / 2020
Tavaline ülekoormatud naistekas. Lahku-kokku abielu, mitu posttraumaatilist šokki, valed valikud eluteel, vanemateta orvuke, lahutatud kaksikud, pettused, varjamised, enesesüüdistused, röövimine, tulekahju, nunnu kassipoeg, kaunis aed, pime mets, nukumajakesed, kogukond, kes igale poole oma nina topib, mootorratturhiir, kaunis koorimuusika - no mida kõike veel annab ühte õhukesse pehmekaanelisse toppida, et ikka MIDAGI TOIMUX. Õnnelik lõpp käib ka loomulikult komplekti. Sama mõtet saaks vähema vahuga ka edasi anda - saaks elulisem ja maitsekam (aga vähema ostjatehulgaga).
TULBIPALAVIK Deborah Moggach 1999 / 2017
Algab nagu kaunis muinasjutt - on armastust, petmist, iha ja kirge. Aga mida edasi, seda rohkem hakkavad domineerima mingid muud väärtused: kunstiajalugu kaunite maalidega, elupildid keskaegses Amsterdamis peegeldamas vastu mustast (igas mõttes) kanaliveest. Konbinatsioonis kauni muinasjutuga, kust ei puudu ka õpetlikud ivad, annab kõik kokku mõnusa romantikaküllase õhtulugemise.
PEREKONNAASJAD Catherine Gaskin 1980 / 1997
Tõeline klassikaline saaga vaprate naistegelastega peaosas. Nagu ajalugu ennegi näidanud - veri on paksem kui vesi. Perekonna au nimel ei peetud (ega peeta ehk tänapäevalgi?) suureks patuks isegi mõrva. Tiitlid, rahad, varandused, võimumängud - meie ühiskonnale nii võõras sebimine käib muus maailmas edasi endise jõu ja kirega. Kogu see väärtushinnangute värk, eriti kui tegemist on sinu kõige armsamate lähedaste inimestega, on laias laastus kokkuleppe küsimus - kõik pole nii mustvalge, kui Pavlik Morozovile koolis õpetati. Suurilma elu täies hiilguses oma murede ja rõõmude, vastutuse ja südametunnistusega. Hea lugu.
VAHEPEALNE ÕNN Grace Greene 2017 / 2019
Vägivaldne abielu. Keerulisel teemal küllaltki lihtsakoeline naistekas. Kõik vajalik on öeldud, aga süžee on etteaimatav ja tavapärane. Teema võimaldaks rohkem sügavuti minekut, füüsiline märul kulminatsioonina tundub nagu lihtsama vastupanu tee. Praegusel kujul sobib kergeks õhtulugemiseks, sügavamalt ei kõneta.
ILUSAID UNENÄGUSID Massimo Gramellini 2012 / 2015
Lugesin selle autobiograafilise psühhoanalüütilise pihtimuse uuesti üle. Laias laastus ühinen oma toonase arvamusega, et Itaalia perekond on ikka hoopis midagi muud kui Eesti perekond, sellest tulenevalt ka erinevused maailmapildis ja isiksuse arengus. Mis aga tookord lisamata jäi, on see oluline kirjanduslik saavutus, milleni autor oma teosega on jõudnud. Milline kadestamistväärt julge, humoorikas, südamlik, tundeküllane, kõhedust tekitav eneseanalüüs - kasuta või psühholoogiaõpikuna! Kogu loo ülesehitus ja lähenemisviis on nii ehe, lihtne, mõjuv, briljantne, et võiks ka kolmas kord igavlemata lugeda.
HALLAAEGADE ALGUS Ruta Sepetys ..... / 2014
Üks tuhandest Siberiloost, mis meie ajalugu ei lase unustada. Kirja pandud Leedu põgeniku tütre poolt Tennessees - ja väga hästi kirja pandud. Hea, et selline kirjandus levib veel tänapäevalgi teisel pool ookeani ja inglise keeles. Ei hakka lisama, et õudused olid raamatus veel õudsemad kui oskasin ette kujutada ja vaevalt see ainult kirjaniku fantaasia oli. See põlvkond, kes oskaks meenutada, hakkab kaduma ja/või ei soovi kõike uuesti jutustades läbi elada. Autor on siiski leidnud usaldusväärseid allikaid ja tulemus on seda väärt.
KUIDAS VAADATA VETT Julio Llamazares 2015 / 2020
Üksikisik versus süsteem. Mis teha, kui riik astub sulle peale, tallab ära nagu putuka. Kas on eetiline üksikut üldsuse nimel ohverdada? Rail Baltic, magistraalid, kaevandused, veehoidlad - kõige selle alla on maetud kellegi kodud, hauad, mälestustemaad. Selline juurte läbilõikamine kui kiirtee progressile on hämmastavalt tavapärane. Kuidas teile tunduks vaadata kaunist järve, mille keskel kõrgub veepinna kohal kiriku torn? Vesi peale ja edasi! - selline tore tualetipoliitika.
KODU KOTIGA KAASAS Kersti Salulaid 2020
Tõsielusari (mõningate mööndustega) pika rubla ihalejatest, kes arvavad, et kuskil mujal on alati parem kui siin ja praegu. Yep, jumala loomaaed on rikkalik (nii siin kui sealpool piiri). Peab olema ahvikannatus, et elada ühiskorteri ühistoas ja teha pikki päevi seda, mida kohalikud teha ei soovi. Või saada oma erialatöö eest suuremat nutsu lähisuhete ja kodutunde kaotamise hinnaga. Mis on tegelikult väärtus ja mis pole? Mis elu see tööle-koju-tööle koju kiirustamine õieti on? Kas kopsakam pangaarve korvab kogu aastatepikkust eneseisolatsiooni, kottide ja telefoni otsas kõõlumist? Mõned tuhkatriinulood, mõned läbipõrumised ja lõputult lõputult pikka halli argipäeva. Sellel raamatul ei ole algust, kulminatsiooni ega lõppu nagu sellisel elulgi.
KULDSELE KINGULE Francis Spufford 2016 / 2019
Üks vandersell saadetakse 18. sajandi keskpaiku Inglismaalt Ameerikasse orje vabaks ostma - selline veidrapoolselt maailmaparanduslik on kokkuvõtvalt raamatu süžee (vabandust, et välja lobisesin), ükskõik, kas vaadata tolleaegse või tänapäevase pilguga. Aga mitte see pole raamatu puhul oluline. Ei peategelane ega sündmuste käik tee sellest raamatust raamatut, vaid hoopis ajalooline keskkond, kuhu autor meid viib. Ameerika vallutamine, uusasustamine, 7000 elanikuga Suure Õuna algaastad, mil lagunevat forti ümbritsesid mõned porised tänavad, kõrtsid, turg ja toimekas sadam. Jääb ainult ette kujutada, kuidas see kõik pilvelõhkujateni ja kaksiktornide teemani kasvas, aga sellest jutustavad juba teised raamatud.
MINU HAAPSALU Aidi Vallik 2020
Tõeline nostalgialaks. Minu Haaps (erinevalt autori rokiklubi- kooli- kõrtsi- ja massiüritustemaigulisest linnakesest) kulgeb küll rohkem mööda lõputuid kaldapealseid ja roopuhmaid, kohvipoode ja supelusasutusi, aga ühisosa leidub sellegipoolest lõputult. Kõik need poolmetsikud pargid ja pitsilised nukumajakesed kitsukeste vanalinnatänavate ääres, lossimüürid, kirikud, kuursaal, linnuparved ja paadid loojuva päikese punas, muusika, vein ja täiskuu. Haapsalus ja ka selles raamatus ei pea kunagi pettuma. Seda linna ei saa mitte armastada. Muinasjutt kestab veel.
AJA OMA ATRA LÄBI KOOLNUTE KONTIDE Olga Tokarczuk 2009 / 2020
Üks maailmaparandamiselugu. Natuke müstiline, natuke õudne, palju sarkastiline ja ühiskonnakriitiline. Kas tapmisega saab midagi muuta? Mõrv mõrva vastu - kas sellest muutub midagi? Omahind ja omakohus tunduvad alati ebaõiglased. Ühiskond versus üksikisik - igaüks on tundnud selle vastuseisu tagamaid. Irriteeriv probleemidering laias laastud ja priima karakterikujundus, aga intriig (kui näide?) on viidud lasteaiatasemele (et jõuaks rohkemateni?) Padurohelist liikumist on niigi palju mõnitatud ja meie riigi "rohelised" pole oma poliitikaga asja sugugi paremaks teinud. Võidukalt võidelda ei saa ilma õigesti valitud vahenditeta. See on suurem kunst kui puu otsas istumine ja lapsnäitlejate vihakõneetendused ehk populism kuubis. Hea ja halb on selles raamatus kuidagi äraspidiselt puntras.
KÕIGE KALLIM Linn Ulmann 2011 / 2013
Suhtedraama. Peredraama. Kolm põlvkonda erinevaid elusid, erinevat mõttelaadi, erinevaid tõekspidamisi, erinevat käitumismustrit - seotud geeniahelat pidi perekonnaks kokku. Mis neid liidab, mis lahutab, mis vaatamata kõigele koos hoiab. Kõik need niidid on haprad, täis sõlmi ja pusasid, aga karavan liigub ikka edasi ja edasi. Pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline püha perekond. Keegi peab võtma vastutuse, et killavoori koos hoida. Enamasti on see naine - kellegi ema, kellegi abikaasa, kellegi tütar. Väga hea raamat - nii kompositsioonilt kui sisult.
SEGIPAISATUD ELUD Hilary Boyd 2012 / 2018
Käopoeg kukub võõrasse pesasse ja koduõnn on rikutud. Pere on see, millest sa ei pääse, kuid ilma milleta sa ka ei saa . Keskkond sinu ümber on nagu peegel, millest kuvandub su enda olemus. Kõverpeegel ja mõrane peegel muudab oluliselt üldpilti. Suhtemustrid on nagu kaltsuvaiba jooned - kaugelt kenad, aga lähemal uurimisel sigri-migrilised, täpsest sarnasust teisega ei ole võimalik leida, kindlaid juhtlõngu on vähe. Mõnikord on võimatu jätta tegemata asju, mida kindlasti tulevikus kahetsed. Mõnikord on see siiski võimalik.
INGLI MÄRK Nancy Huston 1998 / 2020
Katkisest maailmast tulnud katkiste inimeste lugu. Vahetult pärast II MS kolib saksa neiu Prantsusmaale, abiellub tunneteta ja kiiresti, saab uue passi, nime ja kodakondsuse ja lapsegi... ning armub lootusetult komunistlike vaadetega revolutsioonilisse maailmaparandajast juudipoissi. Veel tänapäevalgi on vahel tunda sakslaste elupõlist häbi kahe laastava sõja algatamise pärast - mis siis veel tollest ajast rääkida. Juurte läbilõikamine purustab hinge. Katki läheb selles loos veel muudki. Lugege ise.
17,90 E Frederic Beigbeder 2000 / 2011
Rahamaailmas on kõigile ja kõigele hind otsaette kirjutatud - ka meile, lugejatele. Kõik vaimne ja materiaalne on kaup ja et seda tulusalt müüa, on välja mõetud reklaam kui tõhus inimpsüühika mõjutamise vahend. Pole selles ammu enam midagi uut ja tigedaks ajab see ka enamvähem kõiki, aga ei ole lootagi, et midagi muutuks. Tsirkust ja leiba jätkub veel. Sellist raamatut ilmselt NL-s ära poleks keelatud - roiskuv kapitalism ja mis kõik veel on erakordselt tabavalt, ilmekalt ja ausalt kirja pandud hea hulga numbriliste ja sõnaliste näitajatega kaunistatult. Tihe vaimukas tekst, nagu ühes "ärapanijas" olema peabki. Elame edasi ja kannatame, kuni midagi targemat välja mõeldakse.
HEA LESK Liz Fenton, Lisa Steinke 2017 / 2018
Algab nagu tavaline naistekas - väga pikka aega on juttu armukolmnurgast, isegi nelinurgast, ja alles vahetult enne lõppu kasvab üle põnevikuks, kriminulliks. Vaatamata eksootilistele tegevuspaikadele ja mitmekihilistele tegelaskujudele ei paelu siiski jäägitult. Häirib näiteks kahe täpselt samasuguse surmamotiivi järjepanu kujutamine (autoga kuristikust alla) - viitaks nagu autorite vähesele fantaasiale? Aga põneviku puhul on just nüansid ja efektid ülitähtsad.
MAAILMA LÕPUS ON KOHVIK Lauri Räpp 2018
Seljakotiränduri reisiraamat. Lugusid maailma eri otstest - kõik värvikad ja mõned minusugusele liiga ekstreemsed. Ega see igas peatükis pildituks joomine (nuusutamine jms), pea ees kanjonisse kukkumine jne lugudele palju juurde anna. Vbl peab selliseid asju mõnikord kogema, aga lugedes jääb midagi puudu. Rahulikumad mõtisklused meeldisid rohkem. Oli ilusaid metafoore, vahvat sõnaseadmist ja ummamuudu vaatenurki. Oli ka klišeesid ja deja vu´d. Pisut kõikuv kvaliteet - või mis ühel kotiretkel kindlat olla saakski. Ei eristunud teistest samalaadsetest jutustustest hea ega halva poolest.
MEES MAJAKAS Erik Valeur 2015 / 2019
Selle raamatu leitmotiiv on psühhoanalüüs. Raamaut võib pinnapealselt võtta kui tavalist kriminulli aga sügavamates kihtides on kogu teemaarendus rajatud peenele tajudes ja tungides urgitsemisele nii üksikisiku kui masside (riigi) tasapinnal. Kuidas manipuleeritakse inimesega, kuidas juhitakse massiteadvust - salajasi niiditõmbajaid leiame nii algkoolipingist kui salaorganisatsioonidest valitsuse tasandil. Ka sarkasm ja koomiline element pole autorile võõrad, läbinägelikkus eelkõige. Samas on see liigutav, sügavalt inimlik lugu ühe naabruskonna laste arenguloost ja kasvamisest. Kes meist on "normaalne" ja mida see mõiste üleüldse tähendab. Tehniliselt tore puändiveeretamise oskus peatükkide lõpus teeb asja veel paremaks, kuni lõpuks saabki ring täis. Kõik saab alguse algusest. Väga hea raamat.
RÄNDAVA KASSI KROONIKAD Arikawa Hiro 2015 / 2019
Äärmiselt jaapanipärane, pealtnäha kergete lakooniliste vahenditega loodud südamlik, sutsu sentimentaalnegi lugu elust ja surmast, armastusest ja sõprusest, õnnest ja õnnetusest. Otsime ja leiame seaduspärasusi, et hoida habrast kindlustunnet, mille iga hetk võib purustada ootamatu juhus. Empaatiavõime on tohutu rikkus, annab eluvärvidele juurde vajalikud pooltoonid. Kehakeelt, pilke ja hoiakuid saab õppida lugema samuti kui teisi võõrkeeli. Mäng valguse ja varjudega. Jaapan...
SAATUSLIK MEREREIS Lone Theils 2015 / 2017
Põnev triller hunniku laipade ja vinge naisuurijaga, kes seisab inimsööjaga silmitsi ning tuleb igast jamast võitjana välja. Omas žanris kavalalt komponeeritud ja hästi kokku miksitud lugu. Kes <Tenet´eid> fännab, sellele võiks peale minna küll. Sarnaseid koledaid lugusid on maailmas juhtunud küll ja küll ning ilmselt juhtub veel, nii et päris elukaugeks asi ei jäägi, kuigi seda on raske ette kujutada. Maailm kui suur sopaauk - väärib tutvumist.
PÄEV NAGU ELU Angela Hofberg 2007
Lihtne (loe igavapoolne, tuhat korda nähtud-kuuldud) väntsutatud inimese eluloo ümberjutustus, pakitud omanäolisse raamistikku koos vürtsika puändiga. Ei koorma pikkuse ega ekstreemsustega, jääb aga sedavõrd ühetoonilisemaks oma aja peegelduseks. Miljon raamatut on siinmail kirjutatud tublist Tiiu-talutütrekesest, sukavardaveeretajast ja pilli-Tiidust, naiste- ja viinamehest. Eesti elu stamm-mudel? Ei usu.
TERE TULEMAST KUUPAISTELAHELE Sheila Roberts 2018 / 2019
Klassikaline kerge naistekas. Tüüp-tegevuspaik : kaunid rannad; tüüptegelased : vapper ilus noor naine, tugev sugukond ja kogukond, pirtsakas puberteetik, vastik ex ja paar kena musklimeest, kelledest ühe kohta on selgelt kirjas väljend " mehel on ilusad kannikad (!?!)". Sellega õnneks labasused piirduvad. Positiivse poole pealt tuleks esile tõsta säravat dialoogi. Faabula on etteaimatav ja tavaline, õnneliku lõpuga, Rannaraamat.
MUST JÄÄ Carin Gerhardsen 2018 / 2019
Psühholoogiline põnevik kurjategijate kambast Gotlandil. Loo alguses on tegelased üksteisele võõrad, aga piisab ühest autoõnnetusest, kui kõik keeratakse sõlme. Ainsagi pealtnägija paturegister pole nii puhas, et saaks hädalisest politseile ja kiirabile teada anda. Edasi tuleb omakohus ja palju segaseid sündmusi. Sellist mitme tundmatuga võrrandit on autoril muidugi keeruline olnud kokku panna nii, et põnevus ei kaoks ja pinge ei langeks. Mõnes kohas on traagelniite tunda, aga üldiselt täitsa tubli töö. Lõbusalt veider on see, et politsei ei tunneks nagu asja vastu üldse mingit huvi - loodetavasti päriselus see nii ikka pole ja Visby on turvaline linnake.
KALA. ÜHE RÄNDE LUGU Pjotr Aleškovski 2006 / 2017
Kui palju suudab inimene kanda ja kannatada. Saame teada ühe vene perekonna põgenemiseloo pärast NL lagunemist Tadžikistanist läbi Uzbeki, Kazahhi Siberi külade ja väikelinnade Moskvani välja. Õigemini jõudis Moskvasse ainult üks suure suguvõsa liige - kes sai surma, kes jäi kuskile maha - kogu klann lagunes laiali. Läbi ajaloo on erineval põhjusel sarnaseid põgenemisi sadu ja kümneid tuhandeid olnud - tohutu hulk katkisi peresid, laipu ja räsitud hingesid. Poliitika (raha, usk, misiganes) mängib inimsaatustega malet - šahh ja matt - ole mees ja saa hakkama. Karm elutruu huvitav lugemine.
LASTEKIRJU Epp Petrone 2017
Lastekasvatusest on miljon raamatut kirjutatud alates aegade algusest. Tõed on muutunud seinast seina, aga kõik me oleme enamasti kuidagi inimesteks sirgunud ja eluga hakkama saanud. Kasvata või ära kasvata - areng toimub ikka omasoodu, olenevalt kui palju kellelegi on antud ja milline on olnud "taimelava". See konkreetne raamat on lihtsakoeline, autobiograafiline, hüplik aga ilmselt aus ja südamlik lugu kolme lapse kasvatamisest loomingulise töö kõrvalt. Kõike seda läbi murede, hirmude, enesesüüdistuste ja vähese une aga ka läbi rõõmude ja saavutuste ja eneseteostuse. Kõik me teeme vigu - see on arengu loomulik käik. Ilma küsimusteta ei saa vastuseid.
TÜDRUKUTE LINN Elizabeth Gilbert ... / 2020
Suurepärane jutustus inimeseks kasvamisest, piiride kompamisest, ületamisest ja lahenduste leidmisest enese sees ja ühiskonnas laiemalt. Mis on õige ja mis vale, moraalne või ebamoraalne... Tõed muutuvad sama kiiresti kui lendab aeg. Kas elada nii, et meeldiks teistele või nii, et ise oleksid rahul või annab seda kõike omavahel kombineerida? Kes õpib oma - kes teiste vigadest, kes ei õpi üldse midagi.
PINNA ALL Karen Harper 2008 / 2008
Põnevik üleloomulikult vaprast kenast noorest naisest, tärkavast armastusest üleloomulikult vapra ja kena mehe vastu, ebaloomulikest katsumustest maal ja vees, segaste motiividega mõrvast ja mõnest muust asjast, mida kõike oli kuidagi liiga palju ja üle vindi keeratud. Igav ei hakka, aga päriselust tüürib kaugele. Pinget hoiab hästi ja puudutab aktuaalseid teemasid, aga elus käivad need asjad kuidagi lihtsamalt.
MATKE MIND PÕRANDALIISTU TAHA Pavel Sanajev 2007 / 2014
Jälle üks väike "vene ime" (seekord heas mõttes). Kiiksuga ülistuslaul legendaarsetele baabuškatele, ilma kelledeta oleks nõukogude kord vist küll kokku kukkunud ja pered omadega päris rappa läinud. Memmekesed, kes on kasvõi elu hinnaga ja vahendeid valimata viimse veretilgani alati omade eest väljas, kes juhivad oma klanni nagu laeva läbi tormide ja rajude ennast säästmata. Tänapäeva pedagoogikast lähtudes tuleks sellistelt ilmsed vanemlikud (ja vanavanemlikud) õigused ära võtta, aga kae imet - ka meie põlvkond on elus ja terve.
GOA SÜNDROOM Aleksandr Suhhotšev 2007 / 2008
Eht venepärane humoorikas lugu noore Moskvalähedasest agulist pärit poisi ootamatutest eksirännakutest Indias. Hõlpelu on magus ja nakkav - naised, narkots, soojad rannad ja päikeseloojangud - mida teha, et see iialgi ei lõppeks? Nagu näha mõned valdavad seda kunsti hästi, hipikogukond Goas muudkui kasvab ja kasvab, karvaseid ja sulelisi voolab kokku kogu maailmast. Väikesed ja suuremad pahandused käivad asja juurde.
AJA MÜRA Julian Barnes 2016 / 2019
Kunst ja kultuur versus võim ja poliitika. Igihaljad käärid. Kaasaegses võtmes komponeeritud tuntud lugu õnnetust heliloojast Šostakovitšist, kes kogu oma ande ja novaatorlikkusega juhtus sündima täiesti valesse aega ja kohta. Stalinlikud repressioonid, hirm, psühhoterror, mahhinatsioonid ja salakaebused. Sümfoonia "Viimase helilooja mälestuseks" tuli avalikustada pealkirja all "Fašismiohvrite mälestuseks", et põhjendada minoorset alatooni ja kunstilist kakofooniat. Kuidas luua surematut kunsti, kui su põhivajadused on rahuldamata, sinu enda ja lähedaste elud on ohus, sinu eneseväärikus on jalgealla tallatud, sul on häbi mineviku, oleviku ja tuleviku pärast ja sa ei saa sinna mitte midagi parata? Ometi see muusika elab.
HULLULT ÕNNELIK Jenny Lawson 2015 / 2016
Naer läbi pisarate. Naeruteraapia - on aegu, kus ei jää lihtsalt muud üle. Eneseiroonia, "vägivaldne" positiivsus, lõputu võitlus iseenda ja kogu maailma vastu - kaua sa jõuad? Olukorrad, kui sinult oodatakse midagi üldjuhul tavalist, aga sinul ei ole seda pakkuda ja keegi ei mõista. Kust jookseb see kurikuulus normaalsuse piir, kust algab vaimuhaigus oma miljonis varjundis? Meditsiingi aitab siin ainult kompamisi, diagnoosib nn sündroome, ravib katse-eksituse meetodil. Aga inimene ei pea välisele survele lõputult vastu ja laguneb. Löövad välja füüsilised haigused, "sõbrad" ütlevad sust lahti. Jumala loomaaed on rikkalik - me ei ole olnud ega saa kunagi olema kõik ühesugused - ühtemoodi reageerivad, ühtemoodi suhtlevad, ühtemoodi arvavad, ühtemoodi käituvad. Nii nagu on erinevad nahavärvid, nii on meil ka erinevad võimed, hingeseisundid, taju, tunnetuslävi, reageeringud, otsused, käitumine. Kõik ei ole veel sellepärast taunitav, et ei lähtu "harju keskmisest". Puudulikku empaatiat võiks diagnoosida ka omaette sündroomina - enne mõtle, siis ütle või võta oma rohud sisse.
TÜDRUK KELDRIS Allan Hall ja Michael Leidig 2006 / 2009
8 aastat keldriõudusi ja kadunud noorus. Suuremad jubedused jäävad meile teadmata, sest ohver ei ole nõustunud neid ajakirjanikele müüma. Sellegipoolest on kasvõi nahast välja poetud, et mingi raamatutäis teavet kokku klopsida suure raha nimel. <Pahnjet dengami> on sellise ajakirjandusliku projekti kokkuvõtlik nimetus. Ajakirjanikud on püüdnud olla õigel ajal õiges kohas. Kahjuks ei teinud seda omal ajal Austria politsei, nii et lapsel tuli vangistuses kasvada nooreks naiseks ja leida julgust põgenemiseks. Sellised asjad ei möödu jälgi jätmata ja kõik on kokku õudusunenägu
TALISMAN Helena Hunting 2018 / 2019
Naistekas. Love-story kokku-lahku suhetest, klammerdumisest, ebausust ja kõigest, mis sellega kaasneda võib. Mitmeid kordi jõutakse ikka teki alla ka, nagu niisuguste "bestsellerite" puhul kombeks. Üldiselt selline täiesti tavaline, millegagi ei üllata, muud polegi öelda. Raiskab hästi aega. Vahel on selliseid ka vaja.
VALGUSE KUMA Jennifer Donnelly 2003 / 2011
Raamat meie vanaemade noorusaegsest Ameerikast, kus naised ja mustanahalised võitlesid oma õiguste eest. Põhineb ühel tõsielulisel mõrvalool ja kerib sinna ümber väljamõeldud tegelaste jutulõnga. Hästi voolav kergesti loetav lugu, kus head on head ja pahad on pahad ja kõik lõpeb nii kuis peab. Turvaline pehme lugemine vaesusest ja rikkusest, armastusest ja vägivallast, julgusest ja abitusest, valikutest ja arengust. Midagi ei muutu, kui sa üle oma varju ei hüppa.
KUIDAS PÜÜDA MUTTI ja leida ennast looduses Marc Hamer 2019 / 2019
Kuidas tappa mutti nii, et ta ellu jääks? - filosoofiline vastuseta küsimus. Teema kallal juurdlemise ajal jõuavad mööduda mitmed aastad, lõpuks terve elu. Tahaks nagu siledat muru ja piiritut liigirikkust; ei tahaks tappa aga ära söödud saada ka mitte. Kuidas leida tasakaalu looduses ja hinges? Kuidas teha teadusuuringuid ilma loomkatseteta? Kuidas jõuaks toit lauale taimi-loomi söömata? Päris ilma ökoloogilise jalajäljeta kuidagi ei pääse. Ühendkuningriikides on praegu kirjas umbes 300 kutselist mutipüüdjat! Keelatud on igasugune mürgitamine ja muud pikaldased piinamised. Saksamaal ja Austrias on Euroopa mutt looduskaitse all - seal tuleb leppida hunnikute või lilleaasadega. Armas raamatuke romantikuhingega luuleliselt loodusearmastajalt, kes tundis puhuti, et on maaga üks. Mullast oleme võetud ja mullaks peame saama. Morbiidselt eluline või vastupidi. Kõiki asju ei õnnestu kunagi lõplikult selgeks mõelda, mõnikord tuleb valida halbadest lahendustest parim. Hingelähedane teema - olen nooremas eas mitmeid suvesid teaduslikel eesmärkidel lõksuliinidega pisiimetajaid püüdnud - keegi meist ei tahtnud tegelikult tappa. Tänapäeval on leiutatud ka eluspüügivahendeid.
ADELE´I KÜSIMUS Joel Haahtela 2019 / 2020
Usu ja lootuse küsimus. Kas inimene saab hakkama ilma nendeta? Kas tahab saada? Mis ilma nendeta alles jääb? Kas tõde on tähtsam kui usk ja lootus? Kas teadmise vahetamine usu vastu on alati väärtuse vahetamine peenrahaks? Ajalugu näitab, et ei ole. Seetõttu saavadki eksisteerida igasugused väärõpetused, müüdid, muinasjutud ja institutsioonid, mis nende olemasolu ja levikut kaitsevad. Õnn ja tasakaal -millele need haprad seisundid tuginevad? Kes tahab saada nägijaks? Elu muinasjutus on turvalisem ja ilusam - milleks seda siis rikkuda?
NOOLJATE KUUSKEDE MAA Sarah Orne Jewett 1879 / 2000
Ajatu ilu. Sõnadega maalimine. Tegevus peaaegu puudub, aga hing rändab kaugele kaunile võlumaale, mis kunagi oli ja ilmselt on praegugi paljude inimeste kodu. Koha vaimu tunnetamine võib imet teha, panna lihtsa loodus- või olukirjelduse elama kui loo peategelase. Tänapäeval sellist ei publitseeritaks - igav, puudub melu ja trall. Õnneks oli ülemöödunud sajandil kirjutajaid vähem, kirjastajad jõudsid mõelda ja teksti tunnetada kõigi viie meelega. Üksjagu romantikat ja sentimenti ei tapa veel väärtkirjandust. Disneyland ja Lottemaa pole ainsad võimalikud imedemaad, Ka Harry Potteril ja Alice´il pole päris loodusele ja päris elule midagi vastu panna. Vahel tundub, et kõrvalteid on nii palju, et peatee kasvab vahepeal umbe.
MINU VORMSI Barbi Pilvre 2020
Asjalik ajakirjanduslik informatiivne ülevaade seinast-seina teemadel, mis vähegi seda väikesaart puudutavad. Huvitav ja asine lugemine neile, kellel rannarootslusega oma isiklik eriline suhe on loodud. Iga pilt ja peatükk tuletas mulle meelde mõnd kümneid kordi nähtud ja käidud vanu armsaid kohti ja radasid. Tore on vanade tuttavate kohta midagi uut teada saada ja seda ma sain hulgaliselt. Kas just iga huvitavama fakti lõppu hüüumärgi peab pistma, selles ma kahtlen - minu ajal õpetati, et see ei sobi mitte. Leidsin palju äratundmisrõõmu ja kaasamõtlemisteemasid - jääb ju minu merekodu peaaegu Vormsi jäätee teise otsa. Ega need asjaajamised mandrilgi palju libedamalt käi kui saarel. Aga 20 aastaga on Vormsil tõesti palju muutunud. Mäletan, kuidas 2011 aastal veel sõitis rattaga Hullo poodi Rootsi rahvariietes vanem daam, kena kübar peas - praegu enam sellist pilti ei näe. Ormsö ja vana Reet on ka väga erinevad aga tublid laevad. Muljetama võiks jäädagi - aga lugege parem raamatut ja käige ise saarel ära.
PUUVÕÕRIKUMARKIIS Georgie Lee 2018 / 2019
Operetlikult sisutühi armukolmnurgajutt, mis on viidud sajandijagu ajas tagasi. Ajaloolisi sündmusi ega isikuid see kuidagi ei kajasta, aga kaanele on suurustavalt trükitud <ajalooline romaan> - vilets müügitrikk, mis raamatukesele kuidagi sügavust ega muud mõõdet juurde ei lisa. Palju targutamist, nämmutamist ja kordusi nagu jänkide uue aja õppefilmides. Sobib unerohu asemele või rannapuhkusele või pohmellijärgseks mäluaukudega ärkamiseks.
SULNIS HELLITUS William Boyd 2015 / 2019
Tõetruu ajaloolone jutustus aadlisoost naisfotograafist I MS ja Vietnami sõja rinnetel. Hea huvitav lugemine, ainult imestama ja nördima paneb see sõjatandrite uskumatu külgetõmbejõud, mis üle mõistuse paljusid inimesi täiesti pöördesse ajab ja nakatab nagu vastik nakkushaigus, mis varem või hiljem inimese sandistab ja hauda viib. Ni ei lõpe sõjad küll mitte iial. Heroiseerime nii tapjaid kui tapetuid (olenevalt vaatevinklist) ja kes siis ei tahaks saada kangelaseks... Paljude jaoks nagu narkootikum, adrenaliinilaks ükskõik mis hinnaga. Väärlunastus ja väärillusioonid.
HEATEGU, MIS MUUTIS KÕIKE Kevin Alan Milne 2013 / 2016
Keskmine seebikas. Ei hea ega halb. Häirivalt palju õpetussõnu. Ebareaalne, õnneliku lõpuga ja justkui kõik nii nagu peab, aga müstiline X faktor jääb täiesti puudu.
KAS SÜDA ON ÜMMARGUNE 3.osa Epp Petrone 2020
Igas inimeses on natuke jumalat, natuke kuradit, natuke rehepappi ja tont teab keda veel. Autor käis enda jumalikku tükikest otsimas mööda laia maailma - otsis Indiast, Venemaalt, Eestist ja küllap mujaltki ning tõdes lõpuks, et kõik õnneks vajalik on oma südames ja oma taluhoovis olemas. Selline armas vana tõde. Aga reisida on muidugi tore - kohtud huvitavate inimestega, näed oma piiridest kaugemale. Sügavad sisekaemused käivad arengu juurde - ükskõik kas siis kodus või võõrsil. Kirjanikule on sellised iseendaga olemised ja pisut teistsuguse maailmavaatega inimestega vestlused hindamatu toormaterjal, autor on seda oskuslikult kasutanud ning osa oma hingepeeglist meile avanud. Kas ja kui palju selles kõverpeeglit on, jääb lugejale teadmata, see pole ka oluline.
NAISED, KELLEST MA ÖÖSITI MÕTLEN Mia Kankimäki 2018 / 2019
Öönaised, iidolid, oma ajast ees olijad, vabamõtlejad, seiklejad, loojad... Raamatusse on neid minu jaoks kole palju mahutatud. Aga lugema hakkasin esimese ja viimase pärast, kes võiksid ka minu "öönaisteks" kvalifitseeruda: Aafrika vapper farmer ja kirjaneitsi Karen Blixen ning Jaapani kuulus täpiline kunstivõlur Yayoi Kusama. Nende kahe elu ja saatus on mind alati võlunud. Teised kangelannad olid ka muidugi vaprad, igaüks neist vääriks omaette raamatut ( nagu oli autori eelmine raamat jaapanlanna Sei´st). Niimoodi kõik koos võtab silme eest kirjuks. Mõnus hariv lugemine sellegipoolest.
NEKROLOOGIKLUBI Marcelo Birmajer 2012 / 2017
Eesti kirjanikku on maailmakirjanduses raske stiili poolest ära tunda, aga juudi kirjandus on küll "asi iseeneses". Mitte ainult et koššer ja bar mitzvah - need muidugi, aga see eriline must huumor, jutustav laad, kus kindlasti saame põhjalikult tundma kõigi tegelaste vanavanemaid ja suuri suguvõsasid, see väikese kiiksuga eriskummaline teemavalik ja veel mingi x faktor annavad teos(t)ele omapärase äratuntava nauditava sära. Kõik need (v.a. see raamat) pole küll kerged tabada, aga avavad maailmapilti igal juhul.
AVATUD KODU Elisabeth Berg 2000 / 2002
Optimistlikus laadis kurblik raamat lahutusest. Mis on õnn ja mis on õnnetus. Kumba on lihtsam kohata, kuidas seda õiget ära tunda, kuidas lahti lasta, kuidas omaks võtta. Palju küsimusi, vähe vastuseid. Päris ammu kirjutatud, aga mõjub värskelt, tänapäevaselt. Igihaljas probleem ju ka lahendamiseks. Kokku-lahti-lahti kokku elud, pered ja saatused. Igaüks on õnne väärt, aga enamasti on ühe õnn teise õnnetus ja vastupidi. Maailmas valitseb tasakaal.
JULGUS ELADA Herdis Ojasu 2014
Kas põgenemine on argus või julgus? Eks selles ole natuke ühte ja teist. Teinekord on hea asju distantsilt vaadata ja anda endale hingamisruumi. Iga kogemus on midagi väärt. See raamat on autori vahva kõrvalepõige argirutiinist imeliste juhtumuste ja vahvate karakteritega, milliseid koduseinte vahelt ei leia. Selge voolav jutulaad, kaunis lõunamaine loodus - mida kergeks suvelugemiseks muud tahtagi.
INTIMUS Jan Arnald 2010 / 2011
Väga keerulise kompositsiooniga väga katkiste inimeste sügav sisekaemus, rabelemine pimeduses. Rapsiv tundub olevat ka kirjaniku üliglobaalne lähenemine väga intiimsetele uperpallidele. Kohati lausa raskesti jälgitav (mis ilmselt on olnud ka autori eesmärk millegipärast). Kuigi rakumälu ja geenimälu on olulised asjad, ei pea vbl kõiki maailmaajaloo valusid paarisaja lehekülje peale pressima. Sometimes less is more.
SEAL, KUS TALVITUVAD SUITSUPÄÄSUKESED Rein Kuresoo 2019
Loodusmatkad mustal mandril - kahjuks tänases safari-vormis, mil lõvipere on lihtne leida seitsme safariauto kogunemispunkti juurest. Turismi head ja vead (kui seda poleks, oleksid inimesed veel suuremas näljas ja loomad ammu maha notitud). Sellegipoolest väga informatiivne raamat, suurepäraste fotodega, kergesti jälgitav, samas teaduslikult põhjendatud väidetega, toreda keelekasutuse ja sõnamängudega. Mõtlesin hetkeks, et kui see oleks kahasse kirjutatud mõne loodusromantikust naisautoriga, oleks lõppprodukt saanud veel emotsionaalsem, aga kes olen mina, et suurmeistrile soovitusi anda... Päris ära see raamat mind ei teinud, nagu Durrell´i teosed lapsepõlves, aga soovitan kindlasti kõigile, kes usub, et ta ise pole looduse kroon.
UNESKÕNDIJA Chris Bohjalian 2017 / 2018
Somnambuulsete zombide paralleelmaailmad - mäng elu ja surmaga - keegi pole süüdi(v). Parajalt põnev peredraama. Huvitav, erakordne, hästi õnnestunud teemavalik autoril. Peaaegu nagu ulmekas, aga... siiski siiski... Päris uskumatuid asju juhtub inimestega vahel.
NAD UPUVAD OMA EMADE PISARATESSE Johannes Anyuru 2017 / 2018
Pagulased - lõputu konfliktide jada. Inimesed väljaspool oma kultuuriruumi ja kliimavööndit. Mustanahalised rootslased, burkades rootslased, turbanites rootslased, kodakondsusega ja kodakondsuseta "rootslased". Hirm ja ebaõiglustunne on nagu geenimutatsioonid, mis kanduvad põlvkonnalt põlvkonnale ning väljenduvad terroris, sõdades, õnnetutes eludes ja mõttetutes surmades. Autor teab täpselt, millest kirjutab, see tuleb tal suurepäraselt välja. Raske lugeda, aga vajalik.
ROOTSI KUMMIKUD Henning Mankell ...... / 2018
Psühholoogiline põnevik , mis keerleb tulekahjude ümber Rootsi saarestikus. Raamat elust ja surmast, vananemisest, üksindusest, üksildusest, salajastest hirmudest, pereväärtustest. Raamat inimestest, kellega suhtleme iga päev, kuid keda me tegelikult absoluutselt ei tunne. Need põhjamaalaste viiemeetrised vahed... Igaüks on kuningas omal saarel - nii otseses kui ülekantud mõttes. Kõik teised on kahtlased võõrad. Väga mõnus lugemine, muhe aga eluline tekst. Juba saarestiku elu iseenesest annaks mitme romaani mõõdud välja - mis veel siis, kui seal midagi kriminaalset juhtuma hakkab...
FOTO Penelope Lively ..../ 2019
Psühholoogiline armudraama truudusetutest paaridest, inimestest, kes pikki aastaid pole suutnud teineteist tundma õppida; seisundist, mil abielu on muutunud sama raskeks koormaks kui selle lõpetamine. Töönarkomaanid ja õnneotsijad ei sobi kokku. Kes suudab andestada, kes mitte. Armudraamadest on nii palju kirjutatud ja loetud. Tundub, et selgi autoril polnud midagi päris uut lisada.
VERA Anne Swärd 2017 / 2019
Sõjapõgenikud. Inimesed tumedate saatustega, mustade saladustega. Inimesed oma elude sees vangis, äralõigatud unistustest ja tulevikust. Kes teab tõde? Kus on tõde? Kes suudaks üldse tõde kanda. Kas tõe eest saab põgeneda? Kuhu põgeneda iseenda ja oma laste saatuse eest? Mitte ainult kuulid ja pommid ei tapa inimesi. Iseenese eest ei ole kellelgi pääsu. Ka sõdades jäävad ellu nõrgad, kes on oma elu hoidmiseks kõigeks valmis või tugevad, kes võitlevad viimse veretilgani? Või ongi kõik üks suur juhus? Kas on võimalik uuesti sulanduda "heaoluühiskonda" ja mängida uute, mitte vähem veidrate reeglite järgi? Kuhu kaob tõde.
MURRANGUJOONED Nancy Huston 2006 / 2012
Muutuv pöörane maailm läbi kolme põlvkonna 6-aastaste laste silmade. Miks täiskasvanud nii imelikult käituvad? Kuhu ulatuvad kõigi nende pööraste sebimiste tagamaad? Miks lihtsad selged asjad osutuvad järsku arusaamatult segasteks? Miks minu maailm ei ole sinu maailm ja vastupidi? Kui ükskord tulevad vastused, siis on aeg vahepeal nii palju edasi läinud, et jälle uus põlvkond hakkab oma küsimusi esitama ja vastuseid otsima.
MINA OLEN MOSLEM Nele Siplane 2012
Algus on paljutõotav - raamatul muidugi, mitte mõttel saada moslemiks. Saame teada, kuidas inimene on oma sihti elus otsides teinud meie kultuuriruumi jaoks kaheldava väärtusega otsuse. Selle kohta ütleksin, et kõigist halbadest valikutest tuleks valida parim. Autor tunneb ise ka selgelt, mida ta selle valikuga võitis (perekonna) ja mida kaotas (keskkonna). Lastega toas või katusel istudes kodumaa metsadest ja randadest unistada võib olla kole küll, minu jaoks kindlasti jubedam kui üksi rannas patseerida. Aga inimesed on erinevad, lapsed kasvavad ja kui palju maailm neile tulevikus valla saab olema, seda me ette ei tea. Niipaljukest probleemistikust. Aga edasi läheb raamat minu jaoks järjest allamäge, kuni lõpuks jõuab tavaliste stamptõdedega eneseabiõpikuks, mida kõik poeriiulid täis on. Kahju. Materjali oleks olnud külluses enamaks ja sõnaseadmisoskus lubab oodata midagi julgemat.
FLANDRIA PÄEVIK Tõnu Õnnepalu 2008
Küllap on õige, et autor kirjutab terve elu ikka ühte sama raamatut - ükskõik, millises järjekorras tema teoseid ka lugeda. Selleski raamatus on Õnnepalu ikka vana hea Õnnepalu oma intensiivse pohhuistliku looduslembese ugri-mugri meele- ja kirjalaadiga, mis, nagu alati, tundub nii kodune, tuttav ja eestlaslik. Saame koos autoriga ringi hulkuda ajas ja ruumis - Flandria põldude vahel kõrvalpõigetega Brüsselisse ja Järvamaale ning sajanditetaguse iidse mungakloostri müüride vahel. Kõikjal saatmas autori lihtsad, täpsed, liigutavad elupildikesed lillede, linnukeste tuule ja tähtede vahel. Nii palju äratundmisrõõmu - näiteks, et kool paneb lapsed karjuma - kas pole tõsi? (Annaks jumal, et see koduõppevõimalus nüüd moest maha ei läheks! Oh oleks minu või minu lapse ajal selline olnud - me poleks sinna kumbki väikest varvastki tõstnud! Muide Gerald Durrell sai elus ainult kaks aastat traditsioonilist kooliharidust)
PARADIIS Tõnu Õnnepalu 2009
Minu Hiiumaa... siin raamatus see on, kahtlust pole. PetronePrindi äriturundus-Hiiumaa jäi võõraks mis võõraks, midagi pole parata. Luited, rannaromantika, sadamad, tuletornid, rookatused - see on Hiiumaa pärisosa, selle keskel askeldab muhedalt asjalik saarlane oma muhe-asjalikke päevatoimetusi. Mets, mida veel ikka jätkub, kohiseb tumedalt, meri mühiseb iga päev isemoodi, tähed säravad pea kohal nii selgelt ja vahel näitab päikest ka. Kõik ei ole veel lagund, mis loodud, kõik pole ka lakutud-klanitud veel. Pisut vildakad seinad, pisut kipakas mööbel, pisut takused lambad, paksult kivipudrused põllusiilud - kehale väsitav aga hing puhkab, lööb nurru... minu Hiiumaa...
ILUKÜLA Käthe von Roeder-Gnadeberg ...... / 2020
Omadele võõrad ja võõrastele omad inimesed. Kodakondsus üks, rahvus teine, juured jumal teab kus laiali. Orjad, kolonisaatorid, anastajad, küüditatud, sõjapõgenikud, mugavuspagulased - pika rubla püüdjad - alati leidub kägusid, kellele meeldib muneda võõrasse pessa ja käopoegi, kes seal ennast kehtestades üles kasvavad. See ajalooliste kõrvalpõigetega raamat on baltisakslastest - haritud kultuurrahva kübemest, kes sajandeid tundis ennast koduselt meie maarjamaal. Aga ajalugu ei andesta - esimese sõja järel võeti maavaldused, teise sõja hirmus tuli kotid kokku pakkida ja lõplikult minna. Aga kuhu minna? Natsisaksamaa jagas neile maavaldusi anastatud Poola territooriumile, kust endised asukad olid omakorda lahkuma sunnitud. Meie saarterahvas ei võta mandrilt tulnuid iialgi päris omaks - massakas jääb massakaks. Ei oodatud põgenikke ka "uuel" endisel kodumaal. Võõraviha ei ole mingi uudismoodustis. Palju katkisi inimesi. Lõpetuseks sobib hästi praegune kriisiloosung: PÜSI KODUS!
KES KARDAB AAFRIKAT Anna Maria Penu 2011
Ajakirjanikuhakatis musta mandri südames - noorele inimesele omaselt sooviga härjal sarvist haarata ja maailm halvast heaks pöörata. Paraku saab autor ise ka kiiresti aru, et nii lihtsalt asjad ei käi. Ei ole valge inimene oma kuitahes tolerantse maailmavaatega sealkandis oodatud ega aktsepteeritud. Ei saa aidata seda, kes abi ei soovi. Esimene osa oli minu jaoks selgelt liiga poliitiline - no ei huvita mind nii kauge maa tundmatute parteiliidrite omavahelised jagelused ja pressikonverentsid. Mingi väga oluline mõõde jäi Uganda tundmaõppimisest puudu. Vbl tunnetas autor seda ise ka ning asus teise osa kallale, mille kaanel näen lootusrikkalt kaelkirjakut kõndimas. Aga juba esimestel lehekülgedel läheb lahti samasugune poliitiline debatt nagu esimeses osas. Sorry - jätsin pooleli. Hea sulega kirjutatud ajakirjandus - ei muud. Illustratsioonid meeldisid küll väga.
DURRELLID KORFUL Michael Haag 2017 / 2018
Samal ajal, mil telekast jookseb Gerry Durrelli raamatute põhjal vändatud sari, saab sellest raamatust lugeda, kuidas tegelikkuses need lood selles peres ikka olid. Ega raamatuid ei saa ju uskuda. Autor väidab seda Gerry raamatu kohta ja jumal teab, kuidas käesoleva kirjutisegagi lood on. Võib-olla pisut kuiv ja pealiskaudne sellise särava materjali kohta, aga siiski üks mõnus heatujuraamat ebameeldival ajal kätte võtta.
VÄÄVELKOLLANE TAEVAS Kjell Westö 2017 / 2018
Indiviid - perekond - ühiskond - kõik lülid on mandalamustritest pudenenud katki sasipundardeks. Kiiremini kui sotsiaalteadlased jõuavad süsteeme luua, jõuame meie neid purustada, hakkida, ümber pöörata. Maailm on habras mitte ainult õkoloogilisest aspektist - või eks ole inimloomgi oma hädadega osa sellest suurest tervikust. Autor nopib armastan-ei armasta-armastan-ei armasta kroonlehti oma südame küljest ja jälgib lahtise pilguga ümberringi toimuvat oma lähikonnas ja terves maailmas. Noorem põlvkond püüab maailma parandada, aga astub iseeneste seatud lõksudesse. Mis ühele hea, see teisele halb ja väga palju väärtushinnanguid istub kahe kõrva vahel kinni. Maailm toimub.
MA ARMASTASIN TERRORISTI Anna Sundberg 2016 / 2016
Millest õieti sõltuvad kõik need tuhanded suured ja väikesed valikud, mida me elus teeme? Kuidas on võimalik omadega nii "rappa minna", et sellest annaks kirjutada sellise pöörase eluloo? On see tõesti Rootsi ülima heaoluühiskonna ja piiritu tolerantsuse tulemus? Kui sa tajud ohusituatsiooni lapsest peale ainult arvutimängus ja ulmefilmis, siis võib esialgu tõesti tunduda tore ja huvitav midagi sellist päriselus katsetada. Kui siis selgub, et elu ei olegi mäng, on juba hilja. Antud juhul toodi ohvriks nelja lapse lapsepõlv, aga oleks võinud veel palju hullemini minna. Kust jookseb piir ja kuidas seda ära tunda. Protestimiseks ei piisa sellest, et olla millegi vastu - tuleb olla samas ka millegi poolt. Kõik pole kuld, mis hiilgab. Ohuromaan ja õpetus naiivitaridele.
SERAFIMA JA BOGDAN Vahur Afanasjev 2018
Tükike Peipsiääre kirevast ajaloost, kus leiame pöörases mürglihoos Meistri ja Margarita ja Mefisto ja Rehepapi ja teab kelle veel. Igaüks kummardamas omaenda jumalat, pahatihti ka rahajumalat. Püssikesed pauguvad, pussikesed on verised, rusikakesed ei püsi taskus, isegi tank veereb pilliroos. Puskariaparaadid ja samovarid töötavad, saunad ja lesod on kuumad, riigikorrad muutuvad, inimesi sünnib ja sureb, elu läheb alati vääramatult edasi. Vanausust saab tasapisi etnograafia. Mahlakas, teravmeelne, pöörane ja meisterlik.
ASJAD, MIS PANEVAD SÜDAME KIIREMINI PÕKSUMA Mia Kankimäki 2013 / 2018
Mõelda vaid, et kunagi tuhat aastat tagasi oli aeg ja koht, kus inimesed suhtlesid omavahel luulekeeles, hindasid üksteist käekirja järgi, ülim soov oli luua enda ümber ilu ja harmooniat. Kui ugri-mugrid on aastasadu ülistanud praktilist rannaidülli, siis tõusva päikese maa pojad ja tütred nautisid ja naudivad praegugi kevadisi kirsiõisi. Ka kirjandusteadus võib olla läbinisti üdini praktiline või kasvada-paisuda piiridest välja hoopis millekski sügavamaks ja ilusamaks. Autor on oma uurimuse mulli puhunud järjest suuremaks, õhulisemaks, isiklikumaks, kuni see on märkamatult vahetanud žanrit ning võtnud ilukirjanduse mõõtmed. Tuhandeaastaseid luulesõnumeid on võrreldud tänapäevaste SMSidega - mõlemas on ju vaja kiirelt ja sõnaosavalt muljet avaldada. Tuhandeaastases kirjaneitsis tunneb autor ära oma alter-ego.
LUGU UUEST PEREKONNANIMEST Elena Ferrante ..... / 2019
Teine raamat kuulsast Naapoli naabruskonnast. Sõbrannad on saanud täiskasvanuks. Kas ja kuidas neil õnnestub elus läbi lüüa ja ennast teostada, saate teada lugedes. Igav kindlasti ei hakka. Kirjanikul on ehedalt õnnestunud edasi anda Itaalia värvika agulielu pisemadki nüansid : kes kellega, millal ja kus - midagi ei jää saladuseks. Sügavamates kihtides on see põnev ja aus psühholoogiline romaan lapsepõlvesõprusest - tunnetest, mis kunagi olid, mis nendest saab olevikus ja tulevikus. Kõikide tabude - rivaliteedi, auahnuse, kadeduse, tõusiklikkuse jne varjus ei katke tugevad sidemed hetkekski ja teadlikult või alateadvuses aitavad ja toetavad need elus nii heas kui halvas. Just nii see ongi.
PAADIGA EUROOPASSE Viktor Siilats 2011
Kiirkaatrihulludele nagu mina kohustuslik lugemine. Kuigi minu merevõimekus piirdub sellise asjaga, mida tõelised kaatrimehed oma laevapäras jullana kaasa veavad, ei takista see unistamast suurelt. Suurusehullust on tugevalt tunda ka autori mõtetes, aga tema on suutnud need tegudeks vormida. Meremehehuumorit täis meremehejutud veeteedest sisemaal kuni ookeanilaineteni välja - usu või ära usu (aga kala silm oli SELLINE). Muu hulgas palju asjalikku teavet kaatritest, mootoritest, veeseadustest, veeteedest, sadamatest, navigeerimisest, vaatamisväärsustest jne. Reisile minejatele kasulik lugemisvara, maarottidele paras ulme.
METSIK Cheril Streyed 2012 / 2014
Pacific Crest Trail - matkarada mööda Vaikse ookeani rannikut läbi terve Ameerika. Katsumuste rada, iseendaks saamise rada, palverännak pisarate, naeru ja rakkus jalgadega. Võetakse ette kas lihtsalt igavusest või juhul, kui elamise taak hinges on muutunud suurest seljakotist raskemaks. Suurepärane kaasahaarav reisikiri ja pihtimus, küpses eas autori tagasivaade oma noorusaegsetele elu keerdkäikudele.
SÜDA ON ÜKSILDANE KÜTT Carson McCllers 1940 / 2007
20-aastasel noorel Ameerika kirjanikul on juba möödunud sajandi keskel õnnestunud tabada ühiskonna ja indiviidi arengus noote, milleni pole paljud tänapäevalgi veel jõudnud. Igal ajastul on elanud inimesi, kes on olnud oma ajast ees, oma mõttelennult vabamad ja julgemad. Kuidas elada maailmas, kus sind ei mõisteta, ei taheta kuulata, ei panda tähele, ei hoolita. Üksildane hunt, paaria, nõid - ajaloost teame igasuguseid hüüdnimesid tõrjututele, kes püüdsid tõde kuulutada ja langesid enda kootud lõksu. Jeesuski ei pääsenud ristilöömisest. Selle raamatu probleemid tiirlevad rassilise ja varandusliku ebavõrdsuse küsimuste ümber fašismi ja kommunismi kujunemise algaastatel. Raamatu kõik tegelased püüavad maailma parandada omamoodi. Kuhu nad kõige sellega jõuavad, näete lugedes. Hämmastava maailmatunnetusega noor autor, kes ennast, erinevalt oma tegelastest, siiski suureks ja tõsiseltvõetavaks suutis kirjutada.
TALVE Oskar Luts(u ainetel)
Seekord tuleb lühike filmi- ja raamatublogi. Sisustasime kodust õhtut Telia sooduspakkumisega. Film oli iseenesest päris tore - selline pisike pidu katku ajal. Vanade tegelaste lapsed olid suureks sirgunud ja jagelesid omakorda pruutide pärast. Palju paralleele eelmiste osadega. Ainult raamatuga puudusid igasugused paralleelid. Mõtlesin isegi, et mälu veab mind alt, tellisin Lutsu (?) Talve lugerisse ja lugesin teist korda uuesti. Tulemus sama. Filmis on raamatu ainest minimaalselt - uued tegelased, uus sündmuste ahel, uus tunnetus täiesti. Raamat õigustab oma pealkirja rohkem - selline vanurite heietamine ja noorusmälestused paralleelselt detailsete talupojakultuuri kirjeldustega, mis annaks silmad ette mistahes põllukooli õpikule. Kõik see on omamoodi huvitav tutvuda, aga tänapäeval filmina kassat ei teeks - siit siis ka stsenaristi üliloominguline lähenemine algmaterjalile. Igatahes soovitan tutvuda mõlemaga - täiesti Eesti oma asjad ja teineteist ei korda.
...KES POLE KUNAGI SÖÖNUD HOMAARI Aliis Jõe (Elo Selirand) 2018 Järg raamatule VIIMANE LAEV
Vahva kodumaine humoriina elust tänapäeva <kolhoosikülas>. Teravmeelne, musta huumoriga pikitud, igati eluline, aga pisut (tahtlikult) üle vindi keeratud õpetlik lugu sellest, kuidas saada ja jääda iseendaks vaatamata pimedusele sinu ümber või isegi tänu sellele pimedusele. Tee teistele seda mida ootad, et sullegi tehtaks ja kõik saab korda. Ära mõista kedagi hukka, teadmata mis deemonitega keegi võitleb. Tore raamat.
PUNASE MÄRKMIKUGA NAINE Antoine Laurain 1914 / 1920
Midagi kerget, positiivset, selget ja puhast segastel aegadel lugemiseks, kui aega piisavalt käes. Lihtne lugu - ei midagi liiga head ega liiga halba. Ajaviitelugemine.
ASJAD, MIDA ME HOIAME Sally Hepworth 2015 / 2019
Autor manipuleerib selles raamatus ilusa mõttega, et armastus on viimane, mis meile jääb, kui enam midagi muud ei ole ega tule. Ei tea, palju selles on tõtt või lootust tõele- vbl on siin mingi paralleel jumala kui kõrgeima jõu illusiooniga läbi ajaloo. Tugepakkuv arvamus, et asjad on kuskil kontrolli all. Aga kas ikka on? Võib-olla taandub lihtsalt kõik mälestustele ja hetkeelamusele. Igal juhul kirja pandud psühhodraama on veenev, sügav, hingekriipiv, mitmeid küsimusi tõstatav. Paraku on nii palju asju elus, millele pole meil seletust ega tea me iial täit tõde.
LUBADUSTE LENNURADA Katriin Fisch 2019
Pisipehme kodumaine üllitis autorilt, kelle tugevaks küljeks on stiilitunne, lauseehitus, mõttearendus, teose kompositsioon ja suur tahtmine kirjutada. Nõrgem pool tundub mulle olevat see, millest kirjutada. Läbileierdatud ilus teema - püüd loovuse ja vabaduse poole, taustaks pildikesi välisreisilt (pikalt, kallilt, mõttetult ja tööandja poolt kinnimakstud) ja loomulikult (kuidas siis raamat ilma selleta??) kuulus armukolmnurk. Paras ports feminismi ja kaasaja mainstream-maailmavaadet on samuti tõrvatilkadeks meepotis. Vbl polegi muud viga, kui et mind metsainimesena need linnarahva kontoridraamad lihtsalt ei kõneta.
ÄREVIL INIMESED Frederik Backman 2019 / 2020
Heas mõttes bestseller kõigi hüvedega, mida see termin peaks sisaldama. Vaimukas, hoogne, kriminaalne, südamlik, lüüriliselt hingele hea ja karmilt (võlts)verine. Tulvil varjatud ja varjamatuid elutõdesid, karvaseid ja sulelisi tegelasi, särtsuvat dialoogi, situatsioonikoomikat ja ärapanemist. Muinasjutt, mis nii väga meenutab elu, kuid jääb tegelikkusest sama kaugeks kui õnn õnnetusest.
KUIDAS SEE KÕIK ALGAS Penelope Lively 2011 / 2017
Kui palju ikkagi inimene oma elu ise juhib? Vanematelt saame kaasa geenid ja keskkonna. Edasi hakkab püüdlikkus võitlema vääramatute jõududega. Ootamatult kukub vahel sülle õnn või õnnetus. See raamat on doominoefektist. Näitab kui palju on meie elus juhuslikkust ja mis see kõik endaga kaasa toob. Mõnusalt hargnev narratiiv, eluterve kõrvalpilk, aitab aega veeta küll - millegile suuremale ei pretendeeri.
PUNANE AADRESSIRAAMAT Sofia Lundberg 2017 / 2018
Kuhu küll kõik lilled jäid... Ühtäkki pole su ümber enam kedagi sinu ajast - mitte ainsat inimest, kes mõistaks ja mäletaks, kellega oleks millestki rääkida. Keha annab alla, hing annab alla, vaim võitleb veel, isegi teadmata, mille nimel. Surm koputab uksele. Surm on su ümber. Surm on su sees, vallutab sind päevhaaval, jupphaaval, tükkhaaval. Sa näed, mida teised ei näe, teed, mida teised ei tee, räägid , mida keegi ei mõista, tunned, mida teised ei tunne, ootad, mida teised ei oota. Kardad ja ei karda ka. Pole selleks enam jõudu. Raamat surmast just nii nagu see on.
MANHATTAN BEACH Jennifer Egan 2017 / 2019
Üks ja pea ainuke asi, mis sõjas on head - olla lõputuks inspiratsiooniallikaks romaanikirjanikele. Sel ainesel pole tõesti otsa ega äärt. See ajalooliste sugemetega teos on näiteks Ameerika esimesest naistuukrist, kes laevatehases parandas sõjalaevu. Tundub uskumatu - aga selline persoon on tõesti olemas olnud. Kohati on muidugi põnevusele lõivu makstud ja üsna võimatuid olukordi sisse kirjutatud, mis raamatule tegelikult midagi juurde ei anna. Kui veel pisut viriseda, siis 150-leheküljeline sissejuhatus teemasse on ka liig mis liig isegi paadunud lugejale. Aga kokkuvõttes oli siiski huvitav, lisas mingi enneolematu teadmise ja jääb sellega pikaks ajaks positiivses mõttes meelde.
TAEVAKUMM Olli Jalonen 2018 / 2019
Raamat teemal <kui tahan, siis saan, mida tahan>. Ka autor on saanud mida tahtnud - tähelepanu, kuulsuse, kiidusõnad. Tõepoolest suurepärane teos: vahva jutustamismaneer, omanäoline vaatenurk, arhailine sõnapruuk, lakooniline lause, vimkaga väljendus. Põnev ajaloolise alatooniga arengulugu 17. sajandil elanud tublist poisist ajatu taevakummi all, kus samu tähti võme näha ka tänapäeval. Ainult avastuste tegemine on läinud ajaga märksa raskemaks.
COMO JÄRVE ÄÄRES Regina Jaakson 2019
Naiiv-romantiline lapsik ümberjutustus nädalasest puhkusereisist Itaaliasse. Ninnu-nännu unistus valgest pulmakleidist ja elust õhulossides. Reisikirjaks raske nimetada, sest ei Itaalia ega Como kohta saa lugeja midagi teada, romaani mõõtu ammugi välja ei anna, sest puudub nii sisu kui vorm kui mõte. Sellise klassikirjandi oleks rahulikult võinud perearhiivi jätta kirjastusi ja poelette koormamata.
SÕJAKUMA Michael Ondaatje 2018 / 2019
Algab nagu <Pipi Pikksukk> täiskasvanutele, järgneb nagu <Alice´i võrgustik> ja lõpuks lapitakse legoklotsikestest inimsaatused kokku. Sõjamäng ajal, mil lahingud ammu lõppenud, aga katkised hinged elavad edasi põlvkonniti. Meisterlik teos meisterlikult autorilt, sellelt samalt, kelle sulest ilmus kunagi <Inglise patsient>. Muud polegi vaja öelda, muudkui lugege.
BUTTERNUTI JÄRVE ÄÄRES Mary McNear 2014 / 2018
Lobe love-lugu. Ilus-magus keskkond, ilusad-magusad tüüp-tegelased, kõik otsad jooksevad kenasti ootuspäraselt kokku. Sorgib küsimuse kallal, millal on inimene uueks suhteks valmis, kui tulevikku ei saa enam astuda puhtalt lehelt. Kõik on kena ja maitsekas ja NIIIIpalju läbi leierdatud. Raamatutelt ootaks mingitki uut vaatenurka sisus ja vormis. Ka romaanikirjanduses on aeg vahepeal edasi liikunud. Mitte lugeri kasutamine ei kaasajasta kirjandust vaid ikka raamat ise.
MINU LIIBÜA Kaja Kahu 2020
Sõja jalust põgenev perekond. Reaalne hirm surma ees. Kuidas see kõik juhtuda sai ja miks üldse selliseid asju veel maailmas juhtub. Siiras jutustus vapralt pereemalt kõigest läbielatust Aafrikas Sahara kõrbe väravas. Kodu ja rahulik pere-elu ei ole seal maal igapäevane iseenesestmõistetav inimõigus. Mis sellest, et kõik Liibüa kodanikud saavad palka - olenemata kas teevad tööd või mitte, et elamispinna eest tasub rikas naftariik jne. Südamerahu ja armastust ei saa raha eest osta.
UJU KOOS UPPUJATEGA Lars Mytting 2014 / 2016
See suurepärane kirjateos sisaldab endas kõikide raamatužanrite parimaid külgi, olles nii psühhodraama kui põnevik, ajalooline romaan kui ajaviitekirjandus, sisaldades üht-teist võrratust loodusest ja kunstimaailmast. Ei jäta külmaks üheski vanuses täiskasvanud lugejat. Ei ole ühestki otsast ülepingutatud, ei jäta traagelniite nähtavale, ei koorma liigselt ega aja unele. Selliseid raamatuid loeks ikka ja jälle.
TUULTE LINN Kersti Kivirüüt 2018 / 2018
Odini müüdist inspireeritud põnevik seiklushimulistele noortele lugejatele. Kadestamistväärt fantaasialend reaalsuse ja ulme piiril, ajarännakud siia ja sinnapoole Kristuse sündi, tegelaskujusid põhja- ja lõunamaalt, linnu- ja vaimuriigist. Kõik see on tore ja müüv ja lööv, aga minu jaoks jäi natuke puudu psühholoogilisest sügavusest, tegelaste sisemistest läbielamistest, tunnete keelest - näiteks peategelaste suhetes oleks andnud sügavamale kaevuda, andes loole veel ühe, teab mitmenda dimensiooni. Kellele üksnes põnevikust piisab, see leiab ilmselt kõik mida soovib. Konkreetne, läbimõeldud, lühike ja pehmekaaneline.
ALICE´I VÕRGUSTIK Kate Quinn 2017 / 2018
Naisluurajad esimeses ja teises maailmasõjas. Karm värk ja karm raamat tänapäeva USA ajaloohuviliselt autorilt. Natuke tõde ja natuke väljamõeldut koos moodustavad tiheda süžeega usutava põneviku, mis neid kaugeid julmi aegu noorele lugejale pilt pildi haaval lahti seletab. Meie keskel on veel väga üksikuid inimesi järel, kes selle kõik on reaalselt läbi elanud - iga mälestuskild on praegu kulda väärt. Aga inimene ei õpi. Millegipärast pole sõjad tänapäeval kuhugi kadunud.
MEES SINISES VIHMAMANTLIS Nora Ikstena 2011 / 2019
Lõunanaabrite väärtkirjandus samalt autorilt, kes kirjutas ka sama hea ja kuulsa "Emapiima". Kuidas kujunevad väärtushinnangud, kuidas neid kujundada. Raamat guru ja jüngri, õpetaja ja õpilase, vana ja noore, kasuisa ja kasutütre, jumaliku ja maise suhetest. Ilus valus platooniline armastuslugu inimese ja tema loomingu vastu. Ohvrimeelne üllameelne sügav kummardus noorelt algajalt suurele meistrile. Nii vist kujunevad müüdid ja pühakud heas mõttes.
SKANDAALNE NEITSI Louise Allen 2014 / 2015
Järjekordne lugu ajaloost kirjanduses paljukasutatud motiividel, kus abieluväline laps rikkus naise reputatsiooni kogu eluks. Seekord kergemas, õhulisemas žanris. Etteaimatava sündmuste jadaga stoori, võitlus lapse ja iseenese õnne nimel läbi valede ja pettuste, vihkamise ja armastuse. Selline seebiooperlik happy-end´i värk.
HARULDASED ESEMED Kathleen Tessaro 2016 / 2017
Tänapäeva printsi-kerjuse raamat : vaene arvab et on tore olla rikas ja rikas oleks vahelduseks meeleldi vaene. Inimene pole kunagi rahul sellega mis tal on ja katsetab oma piire. Rollimängud on huvitavad, aga ainult teatud määral. Üle oma varju hüpata ei saa, enamasti pole tarviski. Igas asjas on midagi head ja midagi halba - tuleb õppida seda ära tundma. Ei ole aja raiskamise vaid tõesti aja viitmise raamat.
ALLA PUGATŠOVA elu ja imelised seiklused Aleksei Beljakov 2019 / 2019
Faktirohke põhjalik elulooraamat kuulsast lauljannast, kes ikka veel hullutab oma sarmiga pea poolt maailma. Kahjuks on autor teksti kokku pannud kaudsete kroonikate, kirjutiste, salvestiste ja sõprade-vaenlaste arvamustele toetudes. Primadonna enda otsene arvamus asjadest puudub, olevat keeldunud intervjuust. Samas on lauljanna ümber alati keerlenud ja üles keerutatud mahlakaid kuulujutte, nii et on lugeja enda asi, mida uskuda, mida mitte. Lõplikku tõde ja vastuseid siit raamatust ilmselt ei leia (ega ka mitte kusagilt mujalt), kuid saame siiski laiapinnalise ülevaate nõuka-aegsest ja postsovjetlikust estraadimaailmast idapiiri taga. Kes selle teemaga on varem ka kokku puutunud, see kindlasti naudib.
PEHME PUUDUTUS Maeve Haran 1999 / 2005
Ajaviiteromaan sellest, kuidas lumehelbekeste põlvkond täisealiseks saades päriseluga esimesi kokkupuuteid teeb, oma piire katsetab ning iseenda ja maailma kohta palju huvitavat avastab. Palju läänelikku elu- ja mõttelaadi ning sünnist surmani ainult eneseotsingutel kulgevaid tegelasi. Allteksti ja sügavaid mõtteid ei sisalda, aga see pole ka olnud autori eesmärk. Eks lahutagem siis meelt.
MINEVIKU PEEGELDUSED Debbie Macomber 1986 / 2015
Üks ajast ja arust armukolmnurga raamat. Ettearvatult õnneliku lõpuga loomulikult. Igavapoolne lugemine kahjuks - valige midagi muud.