RAAMATUBLOGI   2020  (15)

 

TAEVAKUMM   Olli Jalonen  2018 / 2019

Raamat teemal <kui tahan, siis saan, mida tahan>. Ka autor on saanud mida tahtnud - tähelepanu, kuulsuse, kiidusõnad. Tõepoolest suurepärane teos: vahva jutustamismaneer, omanäoline vaatenurk, arhailine sõnapruuk, lakooniline lause, vimkaga väljendus. Põnev ajaloolise alatooniga arengulugu 17. sajandil elanud  tublist poisist ajatu taevakummi all, kus samu tähti võme näha ka tänapäeval. Ainult avastuste tegemine on läinud ajaga märksa raskemaks.

 

COMO JÄRVE ÄÄRES  Regina Jaakson  2019

Naiiv-romantiline lapsik ümberjutustus nädalasest puhkusereisist Itaaliasse. Ninnu-nännu unistus valgest pulmakleidist ja elust õhulossides. Reisikirjaks raske nimetada, sest ei Itaalia ega Como kohta saa lugeja midagi teada, romaani mõõtu ammugi välja ei anna, sest puudub nii sisu kui vorm kui mõte. Sellise klassikirjandi oleks rahulikult võinud perearhiivi jätta kirjastusi ja poelette koormamata.

 

SÕJAKUMA  Michael Ondaatje  2018 / 2019

Algab nagu <Pipi Pikksukk> täiskasvanutele, järgneb nagu <Alice´i võrgustik> ja lõpuks lapitakse legoklotsikestest inimsaatused kokku. Sõjamäng ajal, mil lahingud ammu lõppenud, aga katkised hinged elavad edasi põlvkonniti. Meisterlik teos meisterlikult autorilt, sellelt samalt, kelle sulest ilmus kunagi <Inglise patsient>. Muud polegi vaja öelda, muudkui lugege.

 

BUTTERNUTI JÄRVE ÄÄRES   Mary McNear  2014 / 2018

Lobe love-lugu. Ilus-magus keskkond, ilusad-magusad tüüp-tegelased, kõik otsad jooksevad kenasti ootuspäraselt kokku. Sorgib küsimuse kallal, millal on inimene uueks suhteks valmis, kui tulevikku ei saa enam astuda puhtalt lehelt. Kõik on kena ja maitsekas ja NIIIIpalju läbi leierdatud. Raamatutelt ootaks mingitki uut vaatenurka sisus ja vormis. Ka romaanikirjanduses on aeg vahepeal edasi liikunud. Mitte lugeri kasutamine ei kaasajasta kirjandust vaid ikka raamat ise.

 

MINU LIIBÜA   Kaja Kahu  2020

Sõja jalust põgenev perekond. Reaalne hirm surma ees. Kuidas see kõik juhtuda sai ja miks üldse selliseid asju veel maailmas juhtub. Siiras jutustus vapralt pereemalt kõigest läbielatust Aafrikas Sahara kõrbe väravas. Kodu ja rahulik pere-elu ei ole seal maal igapäevane iseenesestmõistetav inimõigus. Mis sellest, et kõik Liibüa kodanikud saavad palka - olenemata kas teevad tööd või mitte, et elamispinna eest tasub rikas naftariik jne. Südamerahu ja armastust ei saa raha eest osta. 

 

UJU KOOS UPPUJATEGA   Lars Mytting  2014 / 2016

See suurepärane kirjateos sisaldab endas kõikide raamatuþanrite parimaid külgi, olles  nii psühhodraama kui põnevik,  ajalooline romaan kui ajaviitekirjandus, sisaldades üht-teist võrratust loodusest ja kunstimaailmast. Ei jäta külmaks üheski vanuses täiskasvanud lugejat. Ei ole ühestki otsast ülepingutatud, ei jäta traagelniite nähtavale, ei koorma liigselt ega aja unele. Selliseid raamatuid loeks ikka ja jälle.

 

TUULTE LINN   Kersti Kivirüüt  2018 / 2018

Odini müüdist inspireeritud põnevik seiklushimulistele noortele lugejatele. Kadestamistväärt fantaasialend reaalsuse ja ulme piiril, ajarännakud siia ja sinnapoole Kristuse sündi, tegelaskujusid põhja- ja lõunamaalt, linnu- ja vaimuriigist. Kõik see on tore ja müüv ja lööv, aga minu jaoks jäi natuke puudu psühholoogilisest sügavusest, tegelaste sisemistest läbielamistest, tunnete keelest - näiteks  peategelaste suhetes oleks andnud sügavamale kaevuda, andes loole veel ühe, teab mitmenda dimensiooni. Kellele üksnes põnevikust piisab, see leiab ilmselt kõik mida soovib. Konkreetne, läbimõeldud, lühike ja pehmekaaneline. 

 

ALICE´I  VÕRGUSTIK   Kate Quinn  2017 / 2018

Naisluurajad esimeses ja teises maailmasõjas. Karm värk ja karm raamat tänapäeva USA ajaloohuviliselt autorilt. Natuke tõde ja natuke väljamõeldut koos moodustavad tiheda süþeega usutava põneviku, mis neid kaugeid julmi aegu noorele lugejale pilt pildi haaval lahti seletab. Meie keskel on veel väga üksikuid inimesi järel, kes selle kõik on reaalselt läbi elanud - iga mälestuskild on praegu kulda väärt. Aga inimene ei õpi. Millegipärast pole sõjad tänapäeval kuhugi kadunud.

 

MEES SINISES VIHMAMANTLIS   Nora Ikstena  2011 / 2019

Lõunanaabrite väärtkirjandus samalt autorilt, kes kirjutas ka sama hea ja kuulsa "Emapiima". Kuidas kujunevad väärtushinnangud, kuidas neid kujundada. Raamat guru ja jüngri, õpetaja ja õpilase, vana ja noore, kasuisa ja kasutütre, jumaliku ja maise suhetest. Ilus valus platooniline armastuslugu inimese ja tema loomingu vastu. Ohvrimeelne üllameelne sügav kummardus noorelt algajalt suurele meistrile. Nii vist kujunevad müüdid ja pühakud heas mõttes.

 

SKANDAALNE NEITSI   Louise Allen  2014 / 2015

Järjekordne lugu ajaloost kirjanduses paljukasutatud motiividel, kus abieluväline laps rikkus naise reputatsiooni kogu eluks. Seekord kergemas, õhulisemas þanris. Etteaimatava sündmuste jadaga stoori, võitlus lapse ja iseenese õnne nimel läbi valede ja pettuste, vihkamise ja armastuse. Selline seebiooperlik happy-end´i värk.

 

HARULDASED ESEMED   Kathleen Tessaro  2016 / 2017

Tänapäeva printsi-kerjuse raamat : vaene arvab et on tore olla rikas ja rikas oleks vahelduseks meeleldi vaene. Inimene pole kunagi rahul sellega mis tal on ja katsetab oma piire. Rollimängud on huvitavad, aga ainult teatud määral. Üle oma varju hüpata ei saa, enamasti pole tarviski. Igas asjas on midagi head ja midagi halba - tuleb õppida seda ära tundma. Ei ole aja raiskamise vaid tõesti aja viitmise raamat.

 

ALLA PUGATÐOVA elu ja imelised seiklused    Aleksei Beljakov  2019 / 2019

Faktirohke põhjalik elulooraamat kuulsast lauljannast, kes ikka veel hullutab oma sarmiga pea poolt maailma. Kahjuks on autor teksti kokku pannud kaudsete kroonikate, kirjutiste, salvestiste ja sõprade-vaenlaste arvamustele toetudes. Primadonna enda otsene arvamus asjadest puudub, olevat keeldunud intervjuust. Samas on lauljanna ümber alati keerlenud ja üles keerutatud mahlakaid kuulujutte, nii et on lugeja enda asi, mida uskuda, mida mitte. Lõplikku tõde ja vastuseid siit raamatust ilmselt ei leia (ega ka mitte kusagilt mujalt), kuid saame siiski laiapinnalise ülevaate nõuka-aegsest ja postsovjetlikust estraadimaailmast idapiiri taga. Kes selle teemaga on varem ka kokku puutunud, see kindlasti naudib.

 

PEHME PUUDUTUS   Maeve Haran 1999 / 2005

Ajaviiteromaan sellest, kuidas lumehelbekeste põlvkond täisealiseks saades päriseluga esimesi kokkupuuteid teeb, oma piire katsetab ning iseenda ja maailma kohta palju huvitavat avastab. Palju läänelikku elu- ja mõttelaadi ning sünnist surmani ainult eneseotsingutel kulgevaid tegelasi. Allteksti ja sügavaid mõtteid ei sisalda, aga see pole ka olnud autori eesmärk. Eks lahutagem siis meelt.

 

MINEVIKU PEEGELDUSED   Debbie Macomber  1986 / 2015

Üks ajast ja arust armukolmnurga raamat. Ettearvatult õnneliku lõpuga loomulikult. Igavapoolne lugemine kahjuks - valige midagi muud.