RAAMATUBLOGI   2019  (21)

 

NIKOLA TESLA - HULLUMEELNE GEENIUS  2011, 2013 / 2014 Anthony Flacco

Kas on mõtet kergekäeliselt diagnoose loopida ja inimesi sildistada? Kõik me oleme ummamuudu, mõned lihtsalt palju andekamad kui teised. Eks see tekitab muidugi kadedust. Autor mängib siin ideega, nagu oleks deemon või muusa kõik need vahelduvvoolu- ja magnetseadmete joonised Teslale silme ette mananud (mis on muidugi ajastutruu arvamus ja mida jagas vähemalt esialgu ka Tesla suur rivaal ja alalisvoolu propageerija Edison). Raamatule see palju juurde ei anna, rõhutab ainult käsitluse meelevaldsust, viimast autor ka ei salga. Vaatamata kõigele on teos siiski päris huvitav ja silmaringi avardav lugemine ka neile, kes reaalainetest kaugelt mööda on käinud. Lugu sajandivahetuse suurest visionäärist, kes jäi õnnetult ärimaailma hammasrataste vahele.

 

 

MINU VIIN   Triinu Viilukas 2018

Suuremat sorti kultuuriðokki sellest raamatust ei leia. Vaatamata sellele, et Viinis päkapikke ei tunta ja jaanipäeva ei peeta, on meie kultuurid üsna sarnased. Autori tundlik naiselik vaist on siiski leinud ja raamatusse pikkinud hulga pisikesi erinevusi kahe rahvakillu vahel, tehes seda tihti läbi huumoriprisma või kõverpeegli. Lisaks leiab kultuurireisiks asjalikke suuniseid ja soovitusi kvaliteetaja veetmiseks.

 

TARA TEE   Maeve Binchy  1998 / 2001

Mahukas ajaviiteromaan ajast, mil Ameerika kodudes alles õpiti arvutit tundma. Lugu naise ja mehe rollist ühiskonnas, kodust laiemas ja kitsamas mõttes, sõprusest, armastusest ja kõigest sellest, mis kõnetab läbi aja ja ruumi ilma perverssuste ja imala alatoonita. Näitab, et inimesed on väga erinevad oma olemuselt ja soovidelt - mis ühele hea, see teisele halb. Osavasti komponeeritud naistekas paljude probleemsete karakteritega, mis meestelegi paha ei teeks lugeda.

 

MINU MAAILMAMERI   Uku Randmaa  2012

Lugesin selle vapra Eesti mehe lugu juba teist korda, kes esimesena üksi ümber maailma purjetas. Ei hakanud igav. Hakkajal julgel merekarul on romantiline hing ja oskus detaile märgata. Märkmed on küll lakoonilised, napid, aga värvikad ja meeldejäävad. Raske eluohtlik töö peegeldub rohkem ridade vahelt kui tekstist. "Koduhirm" on mõiste või õieti tunne, mida mina pole enne osanud sõnastada, aga nüüd lugedes tundsin selle ära ja sain hästi aru, mida autor mõtles. Hirmudest saab üle ainult neile vastu astudes. 

 

KOHVIK MIKS  John P Strelecky   2003 / 2018

Täiesti tavaline eneseabiraamatukene. Ei midagi erilist. Tüüpilised näitlikud jutukesed, mis eksinud hinge koju peaksid juhatama. Läbinämmutatud sisu ja vorm. Milleks selliseid tõlkida ja avaldada? Meie oma inimestel on paremaidki mõtteid.

 

CORDOBA VALGE TUVI   Dina Rubina  2009 / 2017

Siin on seletus, miks Juudi rahvust ei hävita ussi- ega püssirohi. Jutustus murdmatust klannist jäbi sajandite , läbi sõdade, siin- ja sealpool raudset eesriiet. Olgu mereröövlid, pätid , petised  ja/või õpetlased - omadest hoitakse kümne küünega kinni ja seadusandlusele vilistatakse pikalt. Maailmas on kõik teed lahti ainult pöörastele tarkadele hulludele, kes mängivad rahaga ja oma eluga kulli ja kirja. Väga intensiivne, oskuslik, detailirohke, pikkade  kirjeldustega, sügavalt psühhoanalüütiline, samas humoorikas meistriteos autorilt oma erakordsest rahvast. Erilist huvi pakub kunstisõpradele. (Hoiatus: ei ole kerge suutäis läbi mäluda) 

 

ILU KODU   Melba Escobar   2015 / 2018

Allakäiguspiraali õpetus Ladina- Ameerika näitel. Kehakultus, sex, rassism, narko ja mõrvad. Kas getodest on üldse väljapääsuteed? Ühiskonnakriitiline karm lugu kolmest erinevast naisest, kes ükski ei leidnud oma õnne.

 

BROCKWELLI UJULA    Libby  Page   2018 / 2018

Raamat sellest, kuidas inimhing ja kõik see mis talle kallis progressi hammasrataste vahel sureb. Väärtushinnangud ei muutu korrelatsioonis tehnika arenguga. Raamatus suleti kogukonnale oluline raamatukogu ja ujula asemele plaanitakse korterelamuid. Tean seda tunnet - kui Matsalu Looduskaitsealast sai ühtäkki Rahvuspark, kui liuväli suleti ja jagati müügipindadeks, kui Haapsalus ei olnud mingil ajal enam ühtegi raamatupoodi, kui Nõva rannale taheti rajada midagi lõbustuspargilaadset jne jne. Ajad muutuvad, mõned lahingud me võidame, mõned kaotame rahale, ahnusele ja lollusele.

 

SUVE LÕPP  Anders de la Motte  2016 / 2018

Pealkiri on siin petlik - tegemist pole naisteka vaid hoopis krimkaga. Pole ammu lugenud raamatut, kus ei leidu ainsatki läbinisti positiivset tegelast. Tabav ja eluline lähenemine autorilt - kes meist siis ikka ideaalne on, aga salamisi tahaks ju ikka kellegi meeldivaga samastuda ja kaasa elada... Põnevust jätkub, lahendus on veel hullem kui kõik hüpoteesid ja sama veider kui kõik tegelasedki. Päriselus oleks sama probleem rutem lahenenud.

 

MINU KREETA   Jaana Albri  2016

Saareraamat Vahemerelt, Euroopa lõunatipust. Lõunamaiselt kärarikas paik, kus kõik tunnevad kõiki ja kõigil on kõigiga asja. Suured tugevad perekonnad, pulmapeod, nimepäevad, kannude kaupa koduveini. Autor laseb ilma igasuguse põhjamaise jonnita ennast kohalikku elulaadi kaasata kuni Kreeka õigeusku ristimiseni välja ning on pidevalt mures, et ei eksiks ühegi kohaliku tava vastu. Nii on kogukond rahul ja raamatki pingevaba. Kas ka autori hing? Imekspandav ennastsalgavus igatahes. 

 

ALMA, MU KODU   J.M.G. Le Clezio   2017 / 2018

Eepiline sügavik perekonna ja Mauritiuse saare ajalukku ja olevikku, ühtlasi  oma pere juurte juurde. Oluline, kandev jõuline kujund, sügava tagapõhjaga lihtne mõjuv tekst. Hästi valitud empaatiliselt läbitunnetatud tegelaskujud praeguse ja möödunud aegade kõverpeeglis. Orjakaubandus ei olnudki ju niiiiväga ammu... Ja keda või mida me kõik tänapäeval orjame?

 

USTAVUSSIDEMED   Delphine de Vigan  2018 / 2018

Seda lugu ma ei usu. Pole võimalik, et kooliõpetajad peavad omavahel koosolekuid ja kutsuvad vanemaid välja, kaasavad meditsiinipersonali ja ikka ei saa kuidagi aru, miks üks 13-aastane poiss tuigerdab, magab tunnis, oksendab, unustab asju ega tee õppetööd kaasa. Tänapäevasel narkotsiajastul peaks küll iga lollgi aru saama, kui laps on päevast päeva koolis ja kodus raskes alkoholijoobes. Või mis ninnu-nännu seal Prantsusmaa koolides käib? Ei saa nautida raamatut, millest karjub tobedus vastu.

 

PÄRAND JA KESKKOND   Vigdis Hjorth  2016 / 2018

Hästi või halvasti hoitud perekonnasaladused ujuvad pinnale. Miski pole tegelikult nii nagu näib. Lõhkised hinged, hirm, arusaamatus ja elukestev piin. Hulk vastamata küsimusi. Jutt asjadest, millest ei räägita. Nii kurjategija, kannatanu kui kõik teadjad kodakondsed on lõpuks ühtviisi ohvrid, aga lunastust ei tule, ei saagi enam tulla. Meie luukeresid kapist väljakukutav aeg. Väga ekspressiivne, intensiivne, kohati rõhuv tekst, aga sõnum saab edastatud- ja kuidas veel!

 

SEITSE PÄEVA SUVEL  Marcia Willett  2017 / 2018

Lugu sõpruskonnast, kus kõik vaatavad ringi uue suhte järele, kõik tahavad ellu muutust. Sõbralt kaaslase ülelöömine pidude jadas tundub olevat elu ainuke eesmärk. Mida kõike inimesed igavusest ei tee ja ei kirjuta. Hea, et mul selliseid "sõpru" pole.

 

VRAKK   Emily Bleeker  2015 / 2018

Instinktid, suhted, käitumine suletud süsteemis. On ainult aja küsimus, mil inimesest saab uuesti loom. Kiskja. Elajas. Kultuurikiht on paljas butafooria. Ilma ühiskonna ja vastava keskkonnata taandareneb see ruttu - mitte põlvkondade vaid aastate või isegi kuudega. P.S. - kas tunnete mõnda meest, kes ei oskaks kala puhastada? USA kirjanik vist tunneb. Üksiku palmisaare robinsonaad mõjub väga kulunud kuvandina, õnneks on loos ka piisavalt muud.

 

VOODIS HEA    Jennifer Weiner  2001 / 2017

Lihtne lugu ürgsel teemal armastusest ja perekonnast. Mitte nii lame kui pealkirjast arvata võiks, aga ka mitte midagi uut ja huvitavat. Kõlbab lugeda, kui vajate restarti, blokauti  või totaalset väljalogimist. Või kui põete oma kehakumeruste pärast. Meenutatakse, et pseudoprobleemidest vabanemiseks on kiireim tee pärisprobleemidega põrkuda.

 

SINA MINU KÕRVAL JA MAAILM MEIE VAHEL    Nicola Yoon   2014 / 2016

Noortekas armastusest, mis võib tappa. Kuidas me ise endile tõdesid ja valesid välja mõtleme ja lõpuks elamegi oma väljamõeldud maailmades. Mis vahe on armastusel ja klammerdumisel. Kas laululindu saab pidada puuris. Ilus südamlik lugu noorele sihtgrupile. Küpsem lugeja vajab natuke rohkemat. 

 

PAANIKA  KOHVRIS  Jelena Ahtjorskaja  2014 / 2015

Seda raamatut suudavad lõpuni mõista ainult sünnipärased nõukogude inimesed, nagu minulgi seda juhust oli olla. Nii lihtne, nii keeruline, iga lause kui nostalgiapomm reklaamtulede sõjas. Odessiitide uus kogukond Brighton Beachil. Kuidas eitada elatud elu, kuidas toime tulla mälestustega. Jah, ka unustuste jõel on kallas kahel pool ja see on suurepärane raamat. Iga lause on vaimukas, meeleolukas, mitmetasandiline. Braavo! Mõnikord ongi ainus mõte totaalses mõttetuses. 

 

EHTNE PETIS   E. Lockhart  2017 / 2018

Ehtne triller pubekast, kes peab ennast ämblikmeheks, sõjaprintsess Xsenaks, Batman´iks - ühesõnaga võitmatuks maailma nabaks ja käitub vastavalt. Humoorikas vahva piltlik õudukas kübermaailma nupukast heidikust, kellele miski pole püha. Liiga segamini mikserdatud struktuuriga, aga õpetliku ivaga kaasahaarav noortekas.

 

ÜKSINDUSSE   Jon Krakauer  1996 / 2008

Mis juhtub, kui idealiseerid põlisloodust ja iseennast selles sedavõrd, et kaotad reaalsustaju sootuks. Lumehelbekeste põlvkonna esindaja ürgmetsas kaks kätt taskus teel oma ideaalmaastike poole. Oma huku poole.  Õpetlik tõestisündinud lugu väärjumalate kummardajast ja tema õnnetust hirmsast saatusest. Kuidas ka ei tahaks üle oma varju hüpata - igal asjal on piirid. Kahjuks.

 

PARANDADA ELAVAID  Maylis de Kerangal  2014 / 2018

Pööraselt intensiivne, katastroofiliselt tundeline, tapvalt tihe, häirivalt teaduslik lähenemine kõhedusttekitavale olukorrale, mil osa surnud inimesest äratatakse uuele elule hoopis teises veel elavas inimeses. Jah, see on aus ja otsekohene elundisiirdamise lugu nii doonori- kui retsipiendipoolsest vaatevinklist. Väga raske teema, aga õnneks on inimesi, kes selle käsitlemisest energiat saavad ja sellest auga välja tulevad. Ka autori võib julgesti sellesse nimekirja panna.