RAAMATUBLOGI   2018  (104)

MONTMANTRE´I  JALAMIL    Britta Röstlund   2016 / 2017

Selle aasta viimane raamat kordab humoorikal ja äraspidisel moel vana tõde, et miski pole tegelikult nii nagu näib. FB kasutajatele on see kindlasti kuldaväärt tõde. Selle teadmisega käesoleva blogiaasta lõpetangi. HEAD UUT RAAMATUAASTAT kõigile! Lugemiseni!

 

MINU MUHUMAA   Katrin Pauts  2018

Mõnus on Saaremaal lugeda naabersaare libahuntidest, kadakad ümberringi ja meri loksumas. Igati tore raamat vahvate persoonide ja autori väga isikliku vaatenurgaga. Kohati nii isikliku, et muutub natuke häirivakski, eriti see märtri oreooli loomine ja selle teadlik jõuline lükkamine müügivankri ette veohobuseks. Kes seal siis ikkagi on oma ja kes massakas? Ja kuhu see üldse viib, kui saab liiga palju omi ?

 

TEEKASVATAJA   NAINE  2015 / 2016

Sümpaatne unejutukas, perekonnalugu, mis viib meid tagasi koloniaalaegsele Tseilonile, kus aeg oli justkui seisma jäänud, kus nahavärv eristas veel kolmekümnendatel aastatel inimest loomast. Kahetsusväärselt palju igasugu näpukaid ja tehnilist praaki kirjastuse poolt rikuvad meeldiva üldmulje, aga loo enda atmosfäär pakub piisavalt pinget ja naudingut.

 

RAAMATUPOODNIK   Cynthia Swanson  2015 / 2018

Tüüpiline lugu naise valikutest elus pere ja töö vahel aga üsna ebatüüpilises ja omapärases kuues. Algab nagu ulmekas (mis mulle ei meeldi), aga lõpuks jõuab reaalsusse tagasi (mis mulle meeldib). Uut stiilinippi leida tänapäevases "läbikirjutatud" maailmas polegi nii lihtne, selle eest tuleb autorit kiita. Sisu tundub vähem huvitav kui vorm. 

 

VIIMANE KIRI ROOTSI   Vilhelm Moberg  1959 / 2009

Blogin siin ilusa ümmarguse numbri all ühe väärika raamatu oma lemmiksarjast  "Põhjamaade romaan". Naljalt ei loe samu raamatuid mitut korda, aga selle puhul tegin erandi ja ikka ei hakanud igav. Raamat Rootsi väljarändajatest Ameerikasse - neljas ja viimane osa. Veriste sõdade aeg. Kodumaa vahetamine ei ole kerge, isegi kui mehed on rauast ja tööriistad puust - hinge ja südant on võimatu petta.

 

INEZI VAIST   Carlos Fuentes  2000 / 2006

Kaks tugevat ego vastamisi - ei suuda otsustada, kas liitumine teeks neid nõrgemaks või veel tugevamaks. Kumb on tugevam, kas enesearmastus või tunne teise inimese vastu? Kõhklused ja otsingud läbi loomeinimeste elu väljendatuna nii ajaloolise realismi kui salapärase müütilise eelajaloolise või hoopis apokalüptilise tasandi kaudu. Faust ihkas saatanalt igavest noorust, peategelane tõdeb, et minevikus oli elu, ees ainult surm. Poeetiline dramaatiline kompositsioon läbi muusika ürgsete jõudude. Kristall, mis ei purune.

 

VEE KUJU   Andrea Camilleri  1994 / 2007

Meeletu möll Itaalia poliitikast ja armuelust või poliitilisest armuelust maffia renge kontrolli all. Püssid pauguvad, kuulid lendavad, laibad kukuvad; politsei toimetab oma äranägemise järgi. Tahate ikka veel Sitsiilias puhata?

 

HAPU TÜDRUK   Anne Tyler  2016 / 2018

Vahva teravmeelne lugu sündmustest "tüüpilise teadlase" perekonnas. Mõnus situatsioonikoomika, vestlus, mis "läheb tõlkes kaduma", jänkide naer iseenda üle. Tõelise ja näilise igihaljas konflikt. Shakespeare´i "Tõrksa taltsutuse" tänapäevane variant. 

 

VÄIKE KOLLANE LIBLIKAS   Fern Michaels 2012 / 2017

Ajaviiteromaan, mis algab paljulubavalt, aga suubub ikka mingisse kiip-smailing segasummasuvilasse ja kulmineerub kihlasõrmusega. Küll see teemade ring on ikka kitsas.

 

Resize of xsuvi1.jpg (2963 bytes)

SUVI MEREL   Kattie Ffordie  2016 / 2017

Üks tüütu naistekas ämmaemandast, kes propageerib kodus sünnitamist (ärge seda plära uskuge!). Inglise romaanile tüüpiliselt üks how-do-you-do teise otsa, tuhanded tassikesed teed lusikakookidega, ninnu-nännu, ülipositiivsed kangelased, armastajapaar ja pulmad. Väga igav - ei saa kuidagi soovitada.

 

Resize of xsyda1.jpg (2237 bytes)

SÜDAMEKOOL   Tõnu Lehtsaar  2012

Paulo Coelho laadis õpetlik raamatuke, kuidas elada ja olla nii, et iseendaga mitte konflukti minna. Hästi läbi mõeldud, kohati teravmeelne eneseabiraamat kohalikult (kohalikku elu näinud) autorilt. Kõik teed viivad muidugi Rooma, aga haruteed on targalt valitud. Probleemi lahendus on ette teada, aga lahenduskäiku jälgida on huvitav.

 

Resize of xxprints.jpg (2831 bytes)

PRINTS   Ib Michael   1997 / 1999

Üks liigutav kauge meretagune lugu, kus segunevad aeg ja ruum ning inglid saavad tiivad, kuid ei, sellest ei saa mingi muinasjutuline Potteri-hullus ega Imedemaa Alice stoori, millest ainult inglased aru saavad - see jutt on meile, kes me kaifime randajooksvaid laineid ja teame, kes on liiv-vareskaer ning eristame räuska tiirust. Eriomaselt keerulise kuid kauni struktuuriga karm-romantiline ajatu mererahva lugu.

 

KAKS ÖÖD MAHAJÄETUD MAJAS  Urve Tinnuri 2016

Debüütnoortekas - kena narratiiv, ilusad kujundid ja jutustamisoskus, aga õnnetu süžee - sadu kordi olen sedasama juba lugenud - ikka üksik metsamaja, vägistamine, lapsendatud plika vanemaid otsimas, pätipoisist peika jne jne - klišee klišee otsa. Kui ei ole millestki kirjutada siis... Kirjanikuks ei sünnita vaid arenetakse. A-uu, elukogemus!! Seda raamatut ma olen juba lugenud kümnetes ja kümnetes variantides.

 

MÕTLEB...  David Lodge  2001 / 2012

Väljamõeldud kõrgkooli õppejõudude lennukad vaimukad vestlused teadvusest, eneseteadvusest; kehast, vaimust ja hingest; tehisintellektist (mida võiks luua ka orgaanilisest ainest!); tunnetest, mõtetest ja paljust muust põnevast. Naeru abil olevat inimahvid üksteisele saaki kätte juhatanud, aga nutt? - nutt olevat mõistatus. Paralleelselt jookseb ka teine liin, kus kõik kõiki petavad ehk juhinduvad instinktidest. Väga vahva lugemine, mõtteainet pakub kauemaks.

 

SÜNNIPÄEVATÜDRUKUD  Jean Stone 1998 / 2000

Kerge ajaviitelugemine. Naistekas. Keskeakriisis edukate daamide kapriisid, kannapöörded ja elu õppetunnid. Ei midagi uut ega huvitavat.

 

MINA ILMA SINUTA   Kelly Rimmer   2014 / 2016

Raamat võitlusest vastasega, keda pole võimalik võita. Kibemagusa armastuse lugu, millel pole määratud õnnetundeks kasvada. Kuidas saada hakkama võimatute olukordadega? Miks ei ole lubatud väärikalt surra? Kuidas jõuda leppimiseni. 

 

MINU UNGARI   Reet Klettenberg 2010

Väga poliitkorrektne teaduslikul hungaroloogial põhinev turistijuht  paprikamaast, mis, nagu pettumusega teada saame, ei olegi läbinisti huvitatud meie soome-ugri keelejuurtest. Selline "pisut lakutud" on õppejõu ja keeleteadlase sealne keskkond ning suhtlusring kesk kõrgharitud inimesi ja nende sõpru. Küllap seljakotiränduri või pagulase Ungari oleks mahlakam ja elulisem. Seminarid keelest ja kultuurist pole alati veel keel ja kultuur ise. Nii nagu tähistatud matkarada pole mets, aas ja põld ning muuseumid ja mälestusmärgid pole elu ja lugu.

 

VALGE LAAM    Roy Jacobsen  2015 / 2016

Killuke Põhjala tõelist ajalugu, ühe väikesaare suurte inimeste lugu viimase sõja päevilt. Mitte väljamõeldis vaid üldistus, kus on öeldud et iga väike inimene on suur, et elu on alati suurem kui surm ja tänapäeval me näeme kui tõsi see on, sest muidu ma ei kirjutaks seda siin ja praegu. Lummus, kaamos,  saared ja elujõud.

 

IMELAPS   Roy Jacobsen  2009 / 2010

Kas kuldsed kuuekümnendad olid ikka nii kuldsed? Tagantjärele võrreldes ei olnudki lihtrahva elu siin ja sealpool raudset eesriiet nii erinev. Perevägivald, vaimunõrkus, ametnike julmus ja pealekaebajad, poistekampade omakohus - kõik üldtuntud teemad meie põhjala kaamoses olenemata režiimist. Raamat on hea, suure südamega kirjutatud, aus ja inimlik, haruldaselt heade sisemonoloogidega. On äratundmisrõõmu , muret ja nukrust. Selline oma aja peegel. 

 

HEA LOOTUS    William  Heinesen  1952 / 2002

Üks igivana raamat minu lemmiksarjast. Raske on seda tänapäeval soovitada, sest absoluutselt kõik on siin ajast ja arust - nii raskepärane sisu 17. sajandi Fääri saarte elust, (teadlikult) raskepärane keelekasutus, stiil, kõik see müstika ja varjudemaailm, milles tol kaugel süngel maal ja ajal elati, keeruline eneseleidmise tee, millel toetuda oli ainult jumalasõnale ja peltsebulihirmule jne jne. Ometi see raamat mulle meeldis, tundus nii värskendav kogu tänapäeva pinnapealsuses, kus müüb vaid igal kolmandal leheküljel avanev seksistseen ja kontoriromantika või ulme ja mõrvad. Elu, ajaloo ja kirjanduse jõudu on selles raamatus tunda. Kiitus ka tõlkijale - täiesti üle mõistuse käiv töö on see olnud. 

 

MU KÕIGE KALLIM   Betty Neels  1995 / 2014

Tuhkatriinulugu platoonilistest armastajatest möödunud sajandil. Habras, õrn ja kaunis jutustus meie emade ja vanaemade noorusest, mil oma õnne osati leida ja hoida hoopis teistel alustel kui tänapäeval pärast sex-revolutsiooni. Naist valiti mitte ilusa näolapi järgi, vaid et oleks piisavalt esinduslik (hea kasvatusega) ning oskaks keeta. Ja armastus ei jäänud tulemata.

 

TÜDRUK RONGIS   Paula Hawkins  2015 / 2015

Ekstreemseks kirjutatud psühholoogiline põnevik noortest inimestest, kes ei oska kodu mängida ja kütavad ennast üksteise vastu nii üles, et laibad lendavad. Hea psühhoanalüüs ja põnev faabula allakäinud plikadest vägivaldsete meeste küüsis. Mõnikord teavad naabrid või sotsiaalmeedia "sõbrad" sinust rohkem kui sa ise. Arvamus ei ole veel tõde.

 

MINU MALTA   Ingrid Eomois 2017

Inimeste eelistused on ikka väga erinevad. Mina ei suudaks küll nädalatki elada imepisikesel tulikuumal lõunamere kivisaarel, kus pole ühtegi metsa, ühtegi järve ega jõge, ühtegi metslooma, peaaegu ühtegi puudki mitte. Kus asustus on pea täielikult linnastunud, tihe nagu sipelgapesa, kõik tunnevad kõiki ja topivad oma nina teiste asjadesse, valitseb katolikukiriku dogmaatiline ellusugtumine, tavad ja kombed on võõrad ja kauged. Aga autor armastab seda saart, on teinud sellest endale ja oma lapsele kodu ja tunneb ennast seal hästi. Jah, oleme kõik erinevad.  

 

SÜÜTUNNE  Nicholas Sparks  2000 / 2001

Jutustus mehest, kes otsis surmapõlgusest lunastust ja naisest, kes oli oma puudega lapse käes vangis. Vahel on vaja lammutada müüre, et õnne leida ja igakord ei aita seegi. Minu jaoks kohati pisut paljusõnaline ja heroiline, aga mõte on õige. Ka ämblikmeestel on oma peidetud nõrkused ja ohvrimeelsus ilma enda peale mõtlemata muutub halemeelsuseks, millest pole kasu kellelegi..

 

MERINEITSITE  LAUL   Lisa Caren  1998 / 2000

Lugu kolme põlve naistest, kes otsisid armastust ja iseennast nii kodusaarelt kui laiast maailmast. Midagi ei tule elus kergelt kätte - oma õnne eest tuleb võidelda. Rõõmud käivad kaotustega käsikäes. Poeetiline romantiline hingekriipiv sügava valu ja hea läbinägemisvõime ja üldistusoskusega kirjutatud müütiline saaga.

 

MINU SÜDA JA TEISED MUSTAD AUGUD   Jasmine Warga  2015 / 2016

Ohudraama masenduses noortest, kes mängivad surmaga. Vaadake, kuidas maailm on muutunud: ürginimene võitles mammutitega, tänapäeva inimene võitleb iseendaga (depressioonid, sõltuvushaigused jne). Tapmist hinnati kunagi tugevama õiguseks - nüüd on pea võimatu sellise koormaga elada. Südamlik noortekas keerulistel teemadel. Lapsed oskavad asju veel topeltkeeruliseks ajada. 

 

ARMASTAJAD   Jean-Philippe Toussaint  2002 / 2010

Väga prantsusepärane, õhuline, vormilt kerge, sisult raske hüvastijätulugu kahe südame vahel. Talvine kild autori Marie-lugude seeriast. Kui "sügis" ka ilmub, siis oleks neid hea näha koos ühiste kaante vahel tervikut moodustamas. Seniks piirdume kildudega. Purunenud südamete kildudega kusagil maailmas.

 

HULL SUVI  Mariann Rückenberg  2018

Mahukas suveromaan kodumaiselt autorilt. Algus pikaleveninud võrgutusvõimlemisega kuubis hakkab ennast ammendama, kui mängu tuleb "ohtlik lend" - krimipõnevik, mis on parajalt pöörane ja haarav. Lõpp on aimatav, aga peasüüdlane kindlasti mitte. Positiivses võtmes laia haardega humoorikas ja superhea dialoogiga debüütromaan. Tuult tiibadesse autorile ja kiiremini asja kallale!

 

MINU MADEIRA  Marita Tambelt  2018

Noore elukunstniku seiklusaasta Hiiumaa suurusel saarel keset Atlandi ookeani deviisi all <Kõik või mittemidagi>. Saame teada, et saar on täis vahvaid ja mitte kergeid matkaradasid, et turismiäri on saare liikumapanev jõud, loeme üht-teist mereandidest, rahvuspärastest roogadest, saare alaloost ja  eksootilisest loodusest. Vaheltekib küsimus, kuidas see kõik nii väikesele maalapile üldse ära mahub. Paraleelliiniks on isiklikud suhted, mis kahjuks ratsionaalse, edasipüüdliku, tormaka eestlase ja rahumeelse mugava saarlase vahel kuhugi ei vii. Nii et seekord mitte kõik, aga midagi siiski.

 

KOLONELIPROUA   Rosa Liksom  2017 / 2018

Braavo!! Selline alalooõpik Soomele! Ei ole lihtsalt sõnu, milline selge maailmapilt ja milline puhas stiil! Kiidan ainult ülivõrdes ja kadestan. Sähke poliitikud ja ajalooteadlased - siin on teile ehe tõde, millest kooliraamatud ei pajata. Ei mingit parteilist kallutatust ega tagantjärele targutamist. Me kõik ise teeme kogu aeg ajalugu ja see on elav teadus, mitte kellegi küljesoojendusplära. Ärge uskuge midagi ega kedagi, kui ise pole näinud ja läbi elanud. Braavo ka tõlkijale - ei olnud kerge pähkel.

 

SACHER    Rodica Doehnert  2016 / 2017

Ajaloolist kurikuulsat võõrastemaja Austrias külastavad väljamõeldud perekonnad, Armastus ja Surm. Kahe perekonna elukäike jälgides saame ühtlasi osa vana maailma kokkuvarisemisest I MS eelõhtul, sinivereliste allakäigust ja hääbumisest ajaloo tagakambritesse. Inimesed sünnivad ja surevad; kombed, tõekspidamised, käitumisnormid ja tiitlid muutuvad; sõditakse ja muudetakse riigipiire, aga Sacheris pakutakse tänapäevalgi veel vana hea retsepti (aastast1832) järgi Sacheri torti. Kes loeb raamatu läbi, saab retsepti ka teada. Aga see ei ole lugemise ainus boonus.

 

PAREM KUI ŠOKOLAAD   Sheila Roberts  2012 / 2014

Kirju seebiooper business-chick´idest, kes, nagu arvata võib, päästavad pidude ja trallidega kogu maailma. Nagu sellistel puhkudel ikka, ei saa siingi üle ega ümber armastusest ja surmast. Kallake see kõik üle kuuma šokolaadiga ja uus menuk-tort on jällegi valmis. Mingit järelmaitset sellest kahjuks ei jäänud. Head isu.

 

EIMISKI   Hanif Kureishi  2017 / 2017

Suremine ja suretamine on rasked tööd, eriti kui oled rikas ja kuulus ja harjunud võitma ja vallutama. Siis saad teada, kes on su tõelised sõbrad ja kõiksugu muid tõdesid. Aga sünnis ja surmas on inimene nagunii alati üksi. Musta huumoriga tragikoomiline teravmeelne meestekas, mis kõlbab naistele ka lugeda 

 

ELEANOR OLIPHANDIL ON KÕIK VÄGA HÄSTI   Gail Honeyman 2016 / 2017

Positiivse alatooniga keeruline lugu inimesest, kes pärast lapsepõlvetraumat pidi üksi õppima ellujäämist ja elamist. Nagu selgus - polegi see üks ja sama asi. Raamat üksindusest ja üksildusest, sõprusest ja pereväärtustest läbi autsaideri prisma. Kust jookseb see kurikuulus keskkonna ja geneetika ühismõju piir? - neid protsente pole teadus siiani paika pannud. Kõiki riske ei saa kunagi maandada. Säilitame liigilist mitmekesisust hirmu hinnaga. Ja saame hakkama, sest peame saama - muud valikut pole.

 

K NAGU KULL    Helen Macdonald  2014 / 2018

Inspireeriv on õige sõna selle raamatu kohta. Nii kaugel ja siiski nii lähedal seisab autor oma raamatuga lugejast. Ajalooline jahipidamine kullidega Inglismaa avamaastikel tänapäevases kontekstis on juba piisavalt pöörane. Lisaks veel meisterlik põhjalik psühhoanalüüs inimeseks ja loomaks (linnuks) olemisest, kilde perekonnakroonikast, T.H.White elust ja loomingust, palju loodust, isiklikke läbielamisi - nii need imed sünnivadki. Lihtne?

 

KODUÕPETAJA   Andrea  Chapin  2015 / 2016

Oh ajad, oh kombed! Autor on kavalalt valinud üheks peategelaseks verisulis Will Shakespeare, kasutanud seika, et ajalugu tollest perioodist kuulsuse elus vaikib ja fabritseerinud ajastut arvestades totaalselt kõlvatu(d) armumänguloo(d), mis tänapäeva lugejaid meeitab ja haarab. Muidugi toimus ja toimub kiriku "valvsa pilgu all" nii mõndagi ning nõiajahi hirmu all toimus ja toimub tänapäevalgi lõbus elu. Nauding müüb.

 

PAABULINDUDE SAAR   Thomas  Hettche  2014 / 2016

Muinasjutuline romantiline ajaloosugemetega romaan ammustest aegadest, mil pargikaunistuseks kasutati kaugete maade loomi ja taimi, hiiglasi, kääbuseid ja mooramaa mehi.  (Vägisi tekib võrdluspilt Dirhami Meritähe projektiga.) Aeg ei kao, kaome meie, inimesed - nendib autor oma tegelase suu läbi. Ja see on õige. Paabulinnu saar Haveli jões on täiesti olemas ja tänapäevalgi korraldatakse sinna ekskursioone pargikunsti ilu nautimiseks. Maastikuarhitektuuril ja iluaiandusel on pikk ja põnev ajalugu. Loodus aga ei salli tühja kohta, nii et mis hooletusse jääb see kaob. Meeldivalt üllatav teemavalik , kaasahaarav ja hariv lugemine. 

 

KUNIKS ELU. UUS SALAPÄEVIK  Hendrik Groen  2016 / 2017

Hirmutav ja naljakas (kaugeltki mitte hirmnaljakas) tõsieludraama elust surma varjus. Viimased aastad, kuud ,päevad ja tunnid vanadekodus. Mitte enam nii kauge, aga täiesti koordineerimata kahtlane  tulevikuväljavaade meiegi põlvkonnale. Huvitav, et on võimalikud turismireisid kosmosesse, aga mitte väärikas vananemine ja surm? Kõiksugu geriaatreid ja sotstöötajaid koolitatakse kursuste viisi, aga pensionihinnalist hotellitüüpi teenustega eakate maja ei ole ega tule meie riigis. Kasside ja koerte hooldus on ka paremini rahastatud kui surijate. Ahnusel ja julmusel pole piiri.

 

MINU RIO DE JANEIRO   Malle Koido  2016

Jalkafännist noor daam räägib, kuidas tema roosad prillid kadusid teiselpool maakera elust ja olust aimu saades. Jalgpall pole seal ainult tore mäng, millele palju maksumaksjate raha kulutatakse, vaid ka tuhandete favelanoorte ainus võimalus ennast ja oma perekonda kuidagi elatada. Tuhanded proovivad, aga õnn naeratab ainult ühele... Copacabana ja Ipanema on ainult medali üks külg. Raamat on huvitav. Kartsin, et nii palju jalkat käib üle minu (iluuisutaja (:  )  mõistuse, aga  raamatus leidub muudki huvitavat.

 

MIDA KÕIKE ME LEIAME   Robin Carr  2016 / 2017

Raamat arstidest - neurokirurgidest ja günekoloogist, kes kaevati kohtusse ja kaotasid oma praksise. Arstid töötavad "tellija materjalist" ja 100% edu pole kunagi garanteeritud. Keegi pole tahtlik tapja. Inimesed teevad oma tööd võimete ja võimaluste piiril. Rongujuhid saavad laipade tõttu varem pensionile, aga arstid kohtusse ja trellide taha? Haige ühiskond elab oma frustratsiooni plakatite ja pikettidega välja, kui mõni haigla tuleb võimaluste puudumisel jälle sulgeda, aga kui sealsamas mõni patsient peaks kannatama või, hoidku jumal surema, siis hakkab nõiajaht "lohakatele lollidele saamatutele küündimatutele" arstidele. Kõik kasutavad piiramatut sõna- (loe: möla-)vabadust, aga unustavad mõtlemisvabaduse. Kellele delegeerime vastutuse sellele anname ka otsustusõiguse. Paljud otsused on paraku ebapopulaarsed.

 

LEIUD   Kathleen Jamie  2012 / 2018

Lõpuks ometi üks looduseraamat! Ise ei teadnudki, kui palju ma sellist igatsenud olen. Milline äratundmisrõõm, vaib ja  fiiling: Põhja Šotimaa kaljusaared, linnud, loomad, meri, müüdid ja tänapäev. Killuke igilumisest jäämägisest Gröönimaast magustoiduks peale. Valgusse vaikusse puhtusse minna... Läbinisti minu romantiline stiihia. Seal kaotas ja leidis autor oma identiteedi - tean, mida ta tunneb.   

 

JANE´I HARMOONIA   Ryan Winfield  2014 / 2016

Romantiline armastuslugu, mis mõjuks palju mõnusamalt, kui poleks vorbitud kõigi ameerika bestsellerite standardite järgi. 15 aastat noorem mees, USA superstaarisaate finaal, narkosurma surnud tütar ja vangisistuv vend, raske lapsepõlv, rikka naabritädi suur pärandus. Ikka seinast seina ja äärmusest äärmusesse, justkui "tavaliste" inimeste elu ja armastus poleks enam midagi väärt. 

 

KAOTATUD ASJADE HOIDJA   Ruth Hogan  2017 / 2018

Raamat elust ja surmast, olevikust ja kaduvikust, väärtusest ja väärtusetusest. Surma palge ees maailmapilt selgineb kardinaalselt. Mis jääb? Kas jääb? Kuidas jääb? Kuhu jääb? Autori jaoks on kirjutamine olnud teraapiline, positiivne kogemus. Tulemus on samuti helge ja positiivne. Süžeeliini on põimitud hulk erineva tasemega mininovelle, mille sisu ja lõpplahendus peegeldavad tegelase (või ka autori?) hetkeseisundit. Siinpoolsuse mäng (võitlus) teispoolsusega. Täna oleme veel siin.

 

UNISTUSTE KAMMITSAIS   Mary Sheldon  2005 / 2006

Arenguromaan - läbi raskuste unistuste poole. Palju suhteid, kirge ja erinevat sorti armastust.  Palju rabelemist, pettusi ja hulk valesid valikuid. Märksõnaks on Pandora laegas - palju pahandust, aga lootus jääb. Mis või kes on sulle määratud, see tuleb niikuinii. Kas armastus on sõna või tunne või tegu? Ladus lugemine, ainult tegelased tunduvad kümme aastat vanematena sellest, mis autor on määranud.

 

MINU TŠEHHI   Kristel Halman  2017

Tutvustus slaavi maast, millel justkui rohkem euroopalik, veidi saksapärane kultuuritaust. Kes meist ei mäletaks Karel Gotti laulmas ja tšehhi botikuid, milledel lukk rikki läks... Ikkagi välismaa, mis sest, et sotsialistlik... Nüüd on sellest saamas tänapäevane multikultuurne maa, kuigi kom.parteil on üksjagu toetajaid ja inglise keeles kõiki asju aetud ei saa. Silmaringi laiendav mõnus lugemine.

 

SWANNI ARMASTUS  Marcel Proust 1913 / 1973, ...

Osa autori suurteosest "Kadunud aega otsimas". Tõepoolest kadunud aeg - kadunud kombed, elustiil, väärtushinnangud. Tegelikult uskumatu, kui kiiresti maailm muutub. Ilmekas stiilipuhas lugu kurtisaani ja aadlimehe suhtest, millel pole ei lõppu ega algust. Kahju, et väljaandja on paberiga hirmsasti koonerdanud - raske on lugeda nii liigendamata teksti nii väikeses kirjas. Natuke rohkem austust võiks ikka autori ja lugeja vastu olla.

 

SCARLETTI VIIMANE ARMASTUS  Julia Hillpatrick 1994 / 1995

Pseudonüümi all ilmselt Vene bestsellerimaffia poolt toodetud küündimatu järg maailmakuulsale raamatule "Tuulest viidud". Kirjeldatakse Scarletti ja Rhetti üksildast raugapõlve ja surma. Hulk mittemidagiütlevaid kõrvaltegelasi, nääklemist, tühja tüli eimillestki, natuke rassiprobleeme, mõni uskumatu "kangelastegu" poolsurnud vanamehelt ja meenutusi eelmisest raamatust. Imelik, kuidas selline raamat üldse jõudis Eesti lugeja lauale? Kus on autorikaitse? Tõlge on vene keelest. P.S. Raamatukogus on sellisele veel järjekord! Inimesed, ärge laske ennast petta võltskangelaste nimedega!

 

ENNE KUI SIND UNUSTAN   Rowan Coleman   2014 / 2017

Hea lugu halvast ravimatust haigusest. Reaalses, veidi optimistlikuski võtmes lugu noore inimese varasest Alzheimerist. Tundeküllane, mõtlemapanev, samas nii lootusetu ja masendav. Päev - päevalt kaovad inimesed su ümber tundmatusse, tähed, numbrid, asjad kaotavad mõtte. Ei ole enam kohta ega aega ega iseennastki. Kuni lõpuks unustad, kuidas hingata. Õudne. Autor on võtnud julge väljakutse ja hästi hakkama saanud.

 

NOORE PRINTSI TAGASITULEK   A.G.Roemmers  .../ 2018

Järjekordne eneseabiraamat. Meelitab kuulsa Saint-Exupery oreooliga, aga ajalugu korrata ei saa ja püstitatud kõrgused jäävad vallutamata. Puänt on hea, aga teed, mis selleni viivad, on ammu ära leierdatud. Millest see tuleb, et isegi teades, kuidas oleks kõige õigem  toimida, teeme enamasti  ikka hoopis teisiti? Inimene ei taha olla ega ole Jumal.

 

pilt puudub

PUHAS JUHUS   Susanne  Goodwin  1997 / 1999

Raamat ajast, mil kõik keelatu oli äkki lubatud. Ühte armastad, teisega teed lapse, kolmandaga abiellud. Kärgperelugu konservatiivselt Inglismaalt, kus umbes minu aastakäigu tütarlastel oli veel valida, kas debüteerida seltskonnaballil või minna kolledžisse. Lahe naistekas, kerge suvelugemine.

 

PÖÖRANE PUHKUS PARAKATKUS   Ilmar Tomusk  2010

Naiivromantiline ajast-arust kogupereraamat. Habemega naljad. Algkoolilastele kasulik ja õpetlik. Vahvad pildid, mõnus suur šrift ja mugav köide.

 

LUIKEDE JÄRV   Mart Kadastik  2017

See ei ole halb raamat, nagu ma autori eelmistest teostest küüniliselt arvasin. Siin on elukogemust ja kolme põlvkonna elutarkust, ühiskonna- ja seltsielu peegeldust ja kõverpeegeldust õpitud ja õpetatud sõnaseades. Aga ikka jälle see odava populaarsuse mülkasoo - juba 27. leheküljest algasid tissid ja tussid ja nii väikeste normaalsete vahepaladega lõpuni välja. Luiged on kenad ja sümboolsed, aga loomariigi ja inimeste vahe ongi ju see, et meie elusid ei juhi ainult instinktid. Iga tants ei ole paaristants ja iga kirju sulg pole veel püünispael. Raamat jäi vaatamata kõigile elutõdedele, mis sinna oli püütud ära mahutada, siiski ühekülgseks.

 

LAULULIND   Marcia  Willett  2016 / 2018

Ajaviiteromaanide meistri järjekordne pääsuke. Ei eristu eelmistest ega järgmistest millegi poolest, aga omas žanris on romantiline pehme targalt valitud tegelaste ja ampluaaga elujaatav suvelugemine. Lugu justkui tavaliste inimeste argiaskeldustest ja muredest-rõõmudest, juhtides järjekordselt tõeni, et kõik inimesed on erilised omanäolised ja tähelepanu väärt.

 

BALLISAALI KOHVIK   Ann O´Loughlin   2015 / 2018

Lugu vallasemadest ja vallaslastest kuldsete kuuekümnendate Iirimaal. Täiesti uskumatu, et kui mina oleksin sündinud NL asemel näiteks Iirimaal, oleks vabalt võinud juhtuda, et pere ja kiriku ühisel otsusel oleks mind oma emalt vägisi ära võetud ja mõnda Ameerika rikkasse peresse lapsendatud (loe: müüdud)!! O tempora, o mores !

 

MINU ARMEENIA   Brigitta Davidjants  2017

Võõrastele oma ja omadele võõras. See raamat on armeenlaste diasporaast üle maailma, sealhulgas ka Eestis. Mõned asjad paistavadki kaugelt paremini: korruptsioon, emigratsioon, immigratsioon, vaesus, oligarhia, genotsiid, maavärisemine, pidevad sõjad ida-lääne ja naaberriikide vahel. Kuidas nii on võimalik elada, luua ja armastada oma maad? Armeenias on kena turistidel, aga raske oma rahval.

 

EGO   Kadri Kõusaar  2001

Autori debüütromaan sellele omase vajaliku plahvatusenergia ja laenguga. Varaküpse noore valuline suhtedraama eluperioodist, mil tahaks kõike korraga ja hästi palju. Stiilne, intensiivne, kohati pöörane, rabelev ja impulssiivne, isegi skisofreeniline. Kõik või mitte midagi nii sisus kui vormis. Aga lõpuni sellise kapakuga ei jaksa. Poole pealt väsisin ära, ootasin sõlmitusele lahendust... ja jäingi ootama. 

 

DALAI-LAAMA KASS   David Michie  2012 / 2014

Üks veidi teistmoodi eneseabiraamat. Reklaamib budistlikke tõdesid, mis sugugi ei erine üldinimlikest tõdedest, kuid milledeni jõudmine eeldab mõningat elukogemust. Käänulised on teed, mis meid nirvaana poole viivad. Ei tea, kas keegi on kohale ka jõudnud? Om mani padme hum; sanskriti: ?? ???????? ???

 

MADAME PICASSO   Anne Girard  2014 / 2016

Kilde kunstiajaloost läbi autori vaatevinkli. Kunstist on kahjuks väga vähe juttu. Jutustatakse üsna meelevaldne lugu ühest kuulsa kunstniku arvukatest muusadest. Kas kõik oli nii või siiski kuidagi teisiti, sellest ajalugu vaikib. Karakteritele mõeldes jääb mulle lugejana küll tunne, et midagi olulist on jäänud rääkimata, et meile on püütud esitada loo siledamat, naiivsemat varianti. Kunst ei olekski kunst, kui see ei jätaks mitmeti tõlgendamise võimalust.

 

MINU SAKSAMAA   Marianne Suurmaa  2016

Suvine rännuaeg käes ja raamatublogigi reisikirjalainel. Seekord siis Saksamaa - reeglite ja ordnung´i kants. Sealne kultuur ja köök on meile ajaloolistel põhjustel tuttav ja lähedane, loodus ja tänapäevapoliitika aga erinevad. Lumised Alpid lilleaasade, lehmakellade ja piparkoogimajakestega häälestavad kohe romantikalainele. Pagulasi täistuubitud suurlinnad aga manitsevad ettevaatusele, et me ükskord ometi teiste vigadest ka midagi õpiks. Maailmasõdade raske pärand, Berliini müüri langemine, süütunne, maksukohustused teiste riikide ees jne on lagundanud selle suurriigi vaimu ja majandust ning viinud elatustaset alla. Midagi igavest ja uhket on sellel maal ikkagi - nende kultuur ja kultuuripärand.  

 

MINU ROOTSI  Charlotte Lii Tipp  2015 

"Peeglike peeglike seina peal - kes on parim ilma peal?" - imetleb Rootsi iseennast. Ikka edukamaks, efektiivsemaks, tolerantsemaks, võrdõiguslikumaks, diplomaatilisemaks pürgiv ühiskond piitsutab ennast mingiks "Potjompkini külaks", kus kõik on lõpuks nii sile ja libe ja ühtlustatud-tallatud-allutatud-korrigeeritud, et muutub igavaks ja läägeks. Kaob vastupanuvõime, algatusvõime, võitlusvaim ja muud edasiviivad jõud. Teadlikult kaotatakse isegi mehelikkust ja naiselikkust, vaestst ja rikkust, musta ja valget. Mis niisuguses suunas liikuvast ühiskonnast järele jääb? Spliin ja depressioon ja allergia kõige vähegi elusa vastu. Heaoluühiskond? "Peeglike peeglike seina peal - kes on parim ilma peal?" "Sina, Rootsi, oled küll ilus ja hea, aga Eesti on kodusem veel oma arengute, võitluste ja seiklustega ühiskonna muutuste teel." 

 

TÜDRUK, KES VÄLJUS VAIKUSEST   Fiona Bollag  2006 / 2007

Kirjanduslikult ei midagi erilist, aga sisult aus ja siiras tõestisündinud loo ümberjutustus. Erivajadusega inimese tuhkatriinulugu kauniks printsessiks. Vahel ei paku elu muid valikuid kui ainult võidelda ja võita. Respect.

 

MINU PETERBURI   Mailis Hudilainen  2014

Nostalgiline meeldetuletus ammustest aegadest - Nevski prospekt, Ermitaaž, Sõtnõi rõnok, pelmennajad, püstised sillad. Linn põhjatus soos oma põhjatu aja- ja kultuurilooga, mida isegi nõuka-periood ei suutnud nullida. Seda linna saab kas vihata või armastada. Raamatu autor teeb oma isikliku metamorfoosi ühest teiseni läbi koos lugejaga. Elame kaasa tärkava kapitalismi valudele suures logisevas riigis ja saame teada, et väga tasapisi liigub kõik siiski paremuse poole. Loodame parimat (aga liiga kindlad selles ei saa olla).

 

VÄIKESED KOLLASED SIDRUNID  Kajsa Ingemarsson  2004 / 2011

Paljusõnaline olmeromaan igapäevaelu teemadel. Ei midagi uut sisus ega vormis. Igavapoolne. Ei soovita. 

 

KALAD JA DRAAKONID   Undine Radzeviciute 2013 / 2017

Maailmakirjandus Leedu autorilt. Kuidas seda ühtset maailmaküla ka pole püütud luua alates 17. sajandi misjonäridest kuni tänapäeva rahuvalvajateni - ikka pole kuskile jõutud sellega. Kelle usk on õigem, kelle kultuur kaunim, kelle poliitika demokraatlikum... Nii nagu ühe pere tasandil ei vaibu vaidlused ja tülid iialgi, nii ei mõista teineteist erinevad põlvkonnad ega kauged maad ja rahvad. Ehk oleks vaja maavälist jõudu, mis paneks kõiki meid lõpuks kokku hoidma?

 

ORAVARATTAST OTSE PÕRGUTULLE   Paul Delahunt-Rimmer   2012 / 2016 

Kannapöörderaamat Kuninglikust Õhuväest Kreeka väikesaarele turismitama. Palju situatsioonikoomikat, ilusat loodust, saare ajalugu ja tänapäeva mugavustevaba aga romantilist olmet. Kohati liialt punnitatud ja keerutatud, kantuna püüdest iga hetk superäge olla, aga lõpupoole läheb lahedamaks ja üldmulje on vahva. Järgmises raamatus samalt autorilt saab lugeda abielupaari seiklustest Aafrikas (inglise keeles).

 

HÄRRA FOX   Helen Oyeyemi   2011 / 2015

Rebasejuttu, hundujuttu, kurejuttu - igasugust mõistujuttu mehe-naise koosluse teemadel. Folklooriks talletunud unelmad, ihad ja kired - mürk ja vastumürk. Kuhu see kõik viib või ei vii - see on igaühe enda kätes. Mitmekihiline filosoofiline kirju ja õpetlik lugu.

 

ANDUNUD KAHTLUSALUNE X  Keigo Higashino  2005 / 2017

Juba teine japside krimka, milles tükeldatakse laipa vannitoas. Kui eelmises oli see põhimotiiviks, siis see raamat on hoopis teistsugune - rohkem intelligentse psühhoanalüüsi tüüpi. Siin viib lahenduseni puhas matemaatiline loogika. Ühtlasi sain mõndagi teada sellest, millest kooli-matemaatikas puudu jäi: et diferentsiaalvõrrandid iseloomustavad näiteks kiirenduse muutusi ja integraalid ebaühtlase kiirusega läbitud teekonna pikkust. Nii et siis muusikasse ülekantuna näiteks nootide erinevaid kõrgusi ja kestvusi mingi pala jooksul? Ei tea, kas sain õigesti aru? (Auu, matemaatikud!!) Keegi võiks ühtlasi ka liimese, ehk tagurpidi kaheksa, ehk lõpmatuse lahti seletada humanitaarile arusaadava keeleosavusega. Nüüd kiskus see jutt jälle rappa. Krimka ise on huvitav ja mitte üldse õudne.

 

LIIGA ILUS, ET TANTSIDA   Diana Appleyard  2007 / 2008

Ajaraisuraamat peresuhetest, lahku-kokku elamisest, uutest algustest. Palju klišeesid ja stampe, ilusat Cornwalli loodust, jooksvat retoorikat - ei midagi uut. Seda tädid ostaksid.

 

ESME LENNOXI KADUMINE  Maggie O`Farrell  1988 / 2018

Tüüpiline inglise peredraama hullari, salatsemiste ja võltsvagadusega. Jah, olid ajad, mil inimese sai terveks eluks lukutaha panna pelgalt sellepärast, et ei sobinud seltskonda, et mõtles ja käitus teisiti. Kui suur saab olla võltsnaeratuste mõõt? Kui kaugele iseendast on võimalik triivida? Kättemaks - kohus, omakohus või viimne kohtupäev? Seadusandlus on muutunud, mõttemaailm venib visalt järele.

 

MINU GHANA  Ethel Aoude  2014

Lugu sellest, kuidas kaugel arengumaal põhjala know-how´ga läbi lüüa. Positiivne optimistlik olukirjeldus julge seiklushimulise eestimaalase eksirännakutest musta mandri tööturul ja slummides. Kes on loomult hakkamasaaja, see saabki igal pool hakkama. Optimism ja julge pealehakkamine on siin märksõnadeks. Aga isegi karjäär ja segavereline pere ei saa lõpuks põhjala kodu vastu. (Selle viimaseni enam raamat ei jõua, küll aga autori elujärg.) Elukogemus missugune!

 

MIHHAIL JA MARGARITA   2017 / 2017

Üllatav on lugeda tänapäeva ameerika kirjaniku sulest sellist Bulgaakovi eluloole vihjavat, vene kirjandusklassika tippteosest inspireeritud ja ikka jälle stalinismi ebainimlikkust paljastavat teost. On see huvi "Meistri ja Margarita" loomisloo tagamaade vastu või lihtsalt vajadus mitte unustada unustamatut? Igatahes tulemus on huvitav, ajastutruu, ilma silmaklappideta ja ehedalt sovjetlik kõige halvimas mõttes sinna juurde kuuluvaga.  

 

ŠOŠA   Isaac Bashevis Singer  1978 / 2017

Juudi kirjandusklassika:  elu Varssavi getos kahe hullu - Hitleri ja Stalini - huvide ristumispunktis. Kuidas on apokalüpsises võimalik leida elule sisu ja mõtet, kui vegeteerimine on hullem kui surm ja inimesed siblivad kui erineval arengutasemel lapsed kellegi kuutõbise mänguväljakul? Ühelegi küsimusele ei ole enam vastust, dogmad ja illusioonid purunevad, paralleelmaailmad pöörlevad kui unes. Ellu jäi pisut juhuslikku valikut ja väga tugevad geenid, mida ei võtnud isegi genotsiid.  Mitmetasandiline värvikas teos.

 

MOODSAD ARMASTAJAD   Emma Straub  2016 / 2017

Raamat sellest, kuidas lapsed mängivad täiskasvanuid ja täiskasvanud jäävad ikka lasteks. Raamat armastuse keerulistest käikudest olenemata vanusest. Pika lohiseva sissejuhatusega, aga lihtsa loogilise lõpuga ameerikalik lugu.

 

PRESIDENDI KASS   Guram Odišaria   2008 / 2017

Absurdikomöödiast absurditragöödiani. Tee vennasrahvaste sõprusest verivaenlaste tapatalguteni. Gruusia ja Abhaasia rõõmus ja pisarais. Kui juhuslik, kui uskumatu, kui absurdne, kui tragikoomiline, ootamatu ja julm võib võib elu olla. Siiras, lihtne, tabav, märgilise tähendusega, armastuse ja pühendumusega kirjutatud raamat mägede poegadest ümber kauni Ritsa järve. Palju tuttavaid kohti tuli meelde kunagisest reisist. Ja kahju hakkas, väga kahju. 

 

MINU KÜPROS   Käty Gavriilidis  2017

Raamatuke vene kogukonna elust päikesesaarel, millest pool kuulub kreeklastele ja pool türklastele. Aga juttu ei tule poliitikast vaid magusast ja vähemalt pealtnäha ilusast elust. Sellises segakeskkonnas tulebki paraku oma päristõed enda teada hoida - siis saad stilettod, jääkohvi ja musud mõlemale põsele. Liiga lääge kuidagi.

 

VALGUS, MILLE LASIME KÄEST  Jill Santopolo  2017 / 2017

Need rasked valikud elus - eneseteostus või kodurahu, karjäär või lapsed. Inimesed on erinevad ja kõike head korraga ei saa. Millised otsused on õiged just sinu jaoks nüüd ja praegu? Keegi teine seda ei tea - ainullt sina ise (kui sedagi). Igal otsusel on tagajärjed, tagajärgedel tagajärjed. See kõik kokku ongi elutee oma käänakute ja kraavidega. Seisma ei saa jääda, midagi tuleb alati valida. 

 

MINU LÕUNA AAFRIKA VABARIIK  Gertrud Talvik  2017

Noore targa kena ambitsioonika ja julge tudengineiu maailmavallutusprojekt mitmel rindel korraga. Head geenid on suur asi. Suurel töövõimel ja kahe jalaga maa peal püsimisel (v.a.üks benji hüpe) on ilmselt ka geenidega palju pistmist. Peale reaalainetetaibu on noorel autoril asjad paigas ka sõnaseadmiskunstis ja kultuurilis-poliitilise maailma nägemise oskuses. Värviline aafrika tuli selle raamatuga kindlasti meile mitu penikoormat ligemale. Veendusime veelkord, et maailm pole must-valge (kuigi ka see on paljudes kohtades veel probleemiks), vaid hallil on palju neid tuntud ja tundmata varjundeid. Tubli töö. Edu edaspidiseks ja kõrget (kosmose)lendu!

 

MINU OIVALINE ELU. MOODSA VANAEMA PÄEVARAAMAT   Virginia Ironside 2006 / 2008

Mõnus inglise huumor minuvanuselt naiselt. Vaimse poolega nõustun sada protsenti, aga füüsiliselt on minu aastakäigu naised siinkandis küll paremas vormis. Imestama pani ka lapsepõlvemeenutus gaasilaternatest Londoni tänavail ja hobuveokitest, rändkaltsukaupmeestest ja jäätükkidega kastidest külmkappide asemel. Hakka või arvama, et NL oli üks eesrindlik maa!?

 

TUHANDE TÄHE ÖÖ   Deanna Raybourn  2014 / 2016

Muinasjutulaadne põnevik ärakaranud pruudist, kes seikles kummalistel põhjustel Pühal Maal ja sattus kummalistesse olukordadesse. Tundub, et autor soovis iga hinna eest põnevust kruvida, aga tekitas selle asemel uskumatult mõttetu sündmuste ahela, hulga verd,  laipu ja segadust mittemillegi nimel. Armastuse teed on muidugi erinevad, aga enamasti selgemad ja helgemad.

 

SEL ÖÖL   Barbara Freethy  2013 / 2016

Üks kena südamlik armulugu kahe intrigeeriva laibaga. Lihtne lõõgastuslugemine. Ei midagi halba ega ka midagi vaimustavat. Ajaviiteromaan igas mõttes.

 

KAHEKSA MÄGE   Paolo Cognetti  2016 / 2017

Mägi on igavene. Mägilane kui staatus ja sümbol on igavene. Mägilane kui inimene seda ei ole. Sõprus on igavene. Sõber kahjuks ei ole. Kumbal pool on tulevik - kas seal, kuhu mägijõgi voolab või seal, kus on läte? Tugevate sümbolitega lihtne liigutav lugu kestvast ja mööduvast. Ilus. Sügav. Tundlik.

 

MAESTRA   L.S. Hilton  2016 / 2016

Tihe põnevik sõjaprintsess Xena sarnasest ülinaisest - noorest, kaunist, targast, ambitsioonikast, tundetust, külmast julmast, seksikast, kes tahab olla see, kes ta pole, kes rühib raha ja kuulsuse tippude poole vahendeid valimata, laibad lendamas kahte lehte, püüdmatu ja alati särav. Teadlikult irooniani viidud eneseupitamine, peenelt kättemängitud võimumaailma korruptiivsus ja ülevõlli krimilugu ühes tükis. Kaasaegse meelelahutuse musternäidis.

 

MEISTERVÕLTSIJA  B.A. Shapiro  2012 / 2017

Saab küll kirjutada krimkat ilma vere ja laipadeta. On küll võimalik põnevus ilma vägivallata. Omapärane kaasahaarav hariv ja vahva meelelahutus kunstikummardajatele ja kõigile teistele ka. Näeme kuidas inimesed on nõus oma hobi nimel kasvõi surema, rääkimata suurtest rahadest ja valgustkarvatest tegudest. Saame teada, kuidas kunstnikud küpsetavad maale ahjus, valavad tindiga üle jms. Ütle veel, et ilu ei kõlba patta panna...  

 

HOBUSEHULLUD AMEERIKAS  Marian Suitso 2016

Igavapoolne noortekas abituse õpetamisest õpitud abituse maal. Ninnu-nännu ja kuki-muki. Stiilitu päevikulaadne narratiiv: täna tegin seda, siis toda ja toda. Millestki, mis on kunagi loodud, on püütud menuseriaali välja venitada (loe: topeltkasu lõigata). Aga ei veni, iga asi ei veni lihtsalt. Mõnikord on parem nullist alustada.

 

MINU STOCKHOLM   Rita Ahonen  2013

Midagi kodust ja midagi põhjamaiselt igiomast; võõras, aga siiski mõistetav ja omane koht päikese all. Koht, kus armastatakse neutraliteeti ja võideldakse arukaotuseni igasuguse võrdõiguslikkuse eest. Ei tea - mulle küll meeldib, kui mantlit selga aidatakse, uksi avatakse ja lilli kingitakse - ei tunne ennast sugugi vähem tegusana ja tõsiseltvõetavana selle pärast. Asjalik raamatuke - kõik mis vaja, saab öeldud ja mis mittevajalik, see ütlemata jäetud. Alapealkiri "Vanniga merel" jääb lahti seletamata, aga elu ja olu svenskade pealinnas on nüüd märksa selgem.

 

ÄRI JA ARMASTUS   Erik Tohvri   2016

See raamat hämmastas vanaaegsete vaadete ja ellusuhtumise poolest. Tänapäeva maailm vaatab asjadele ammu teistmoodi - ülespuhutud konflikti tunnete ja rasside küsimuses näeb nüüdisinimene hoopis teises valguses - õigemini selliseid dilemmasid enamasti ei tekigi. Armastus ei sõltu ei rahast ega nahavärvist - see on igale koolilapselegi selge. Samuti pole kirjud kärgpered mingi ennekuulmatu probleem, mille eest peaks siloauku hüppama, nagu vanaemade aegu. Raamat jätab pisut naiivse ja ajast-arust mulje, justkui oleks kirjutatud seitsmekümnendate alguses, mitte praegu. Tegelaste mõttemaailm on sajanditagune. Õnneks läheb elu edasi teistmoodi.

 

ABIELUPAKT   Michelle Richmond  2017 / 2017

Psühhotriller, abieluabsurdikas, tänapäevane keskaeg - mitmekülgne raamat, mis sunnib mõtlema teemadel manipuleerija versus manipuleeritav. Meile sisendatakse, et tõde on tunnetatud paratamatus ja algabki peale: lasteaiašokk, koolikiusamine, pedagoogide mõnitused, haridusprogrammi kadalipp, maailma rahu kaitsmine jumalteabkus jumalteabmiks, tööpuudus, ühiskondlik surve olla nii-ja naasugune, maksu- ja võlaorjus, vääritu raugapõlv mähkmetes (loe exkre..). Raamatus selgitatakse seda meile äärmiselt intensiivsete vahenditega ühe ülemaailmse sekti näitel, kust pole võimalik välja astuda, rõhuasetusega abieluõnnele. Pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline. Kutsub vastu hakkama. Põnev, intensiivne, virgutav ja valgustav, samas lihtne aga õpetlik.

 

KÕIK ON KAASAS   Tui Hirv  2015

Kus see kurva kodu siis on? Eestlase kodu on Põhjala. Siin tunneme ennast ikka nagu omade hulgas, nagu unistustemaal. Kuhu kuulub ja kuidas määratleb end vaba(kutseline) kunstnikuhing, kui elukutse ja leivatöö on kaks väga erinevat asja. Miks vabadest kunstidest on nii võimatu ära elada? Mis õieti on lihtne elu ja mis keeruline? Kunsti saab teha siis, kui (su lapse) kõht täis ja tuba soe. Pole vahet, kas elad Islandil, Eestis või mujal - probleemid on sarnased. Mis teeb sisseelamise (aga mitte äraelamise) kergemaks. Pealtnäha on muidugi kõige eest hoolt kantud - spetsialistid jooksutavad inimesi siia-sinna, aga kui su järjekord ükskord kätte jõuab, oled probleemi juba ise lahendanud või on lootusetult hilja. Autor siiski leiab Islandi ühiskonnas mõningaid eeliseid - mina lugejana näen, et kõik on siin ja seal üsna sama. Väljaarvatud meri ja mäed ja liustikud ja virmalised ja lunnid. Väga meeldiv ülevaatlik asjalik huvitav lugemine. 

 

TENERIFE PIHTIMUSED   Joe Cawley 2012 / 2016

Rõõmsameelne hoogne pihtimus sellest, kuidas võõras kultuuris ellu jääda. Kuidas selleks, et mitte töötada 8 - 17, töötada hoopis 24/7. Kuidas lörtsis lõdisemisest pääsemiseks valida aastaringne higistamine. Kuidas sooja mere ääres elades on aega seda vaid aknast vaadata. Kuidas plaanitud vahvast seiklusest sai ootamatult ellujäämisõppus pere purunemise hinnaga. Häšštääg - kõigel siin elus on oma hind.

 

LAPSEPÕLVE TÄNAV    Tove Ditlevsen  1943 / 2001

Kui ei teaks, millal see raamat on kirjutatud, siis võiks arvata, et tegu on tänapäevase väga hea omanäolise stiilse autoriga. Selline ajatu kvaliteet teeb lausa kadedaks. Ilus aus puhas lapsepõlveromantika räpaselt tänavalt räpases agulis. Need platvormid on väga erinevad, millelt me inimeseks kasvamist alustame. Kui kelleltki pole küsida, siis saabki õppida ainult iseenda vigadest.

 

TÕLGINA KAHE MAAILMA VAHEL   Jean Kwok   2010 / 2016

Üks väljamõeldud andeka noore immigrandi superedulugu Suures Õunas. Kena lugeda muidugi, aga päriselus kõik ilmselt nii libedalt ei käi, et pooled päevad ja ööd vabrikus, aga koolis kiituskirjad lendavadja eliitülikoolid lausa meelitavad. Andekal on muidugi elus lihtsam läbi lüüa, aga kõigile ei naerata alati õnn. Natuke ebareaalne tundus see kõik. Aga kirjandus kui kunst ei peagi alati realistlik olema. 

 

SAJANDILÕPU SUVI   Oskar Kruus  2000

Raamat, mis algab nagu muinasjutt ja lõpeb nagu tragöödia. Autor kasutab oma tegelaste pikki monolooge sajandivahetuse elu-olu jäädvustamiseks, tolleaegsete kultuuri- ja poliitikategelaste aasimiseks, Eesti kirjanduse- ja kultuuriloo jutustamiseks, auru, teadmiste ja frustratsiooni väljalaskmiseks. Öeldakse julgelt välja mõte, et meie kirjandus ja kultuur ei küüni  maailmatasemeni, kuid midagi selles siiski on. Lõpuks põletatakse ketsereid ja luuakse uus Uku usk. Usume siis!

 

SUURVETE AEGU   Toivo Vaik  2016

Memuaarid nõuka-aegsest lapsepõlvest ja taassündinud "ärastamisaegse" Eeesti vallajuhi probleemidest. Sümpaatne humoorikas südamlik tagasivaade elatud elule. Viiekümnendate lapsepõlv tundub vist praegustele noortele sama eksootiline kui vanavanaisade karjapoisipõli. Kõik see kaksikelu, ridade vahelt lugemine ja ümbernurga ütlemised koos Siberi-hirmuga paistavad distantsilt põneva luurekana, mingi arvutimängude ja tähesõjafilmide eelmänguna. Elu ja mängu vahel on üldse piirid hägustumas. Mehed mängivad sõjamänge ja rahamänge, naised samal ajal kodumänge ja ilumänge. Kuidagi mahuvad need kõik tänasesse päeva üksteist palju segamata ära. Vanasti olid asjad teisiti.

 

MODIGLIANI SKANDAAL   Ken Follett  1976 / 2004

Kunstimaailma telgitagused. Pettused, võltsingud ja aaretejaht. Rikkurite mängud andekate arvel. Ilus ümmargune lugu (vahepeal küll pisut raskesti jälgitav), aga kuri leiab karistuse ja õiglus seatakse jalule. Raamat on kirjutatud pea 40 aastat tagasi - aga kas midagi on muutunud? Kus on see tõde ja õiglus?

 

PILKANE PIMEDUS   J.T.Ellison  2012 / 2016

Krimilugu USA sõjaväelastest, kes rahu valvamise kõrval tegelevad oma missioonidel veel tuhande  muu asjaga, sealhulgas isikliku elu ja suhete keeruliseks ajamisega. Saame teada, miks naisi nendesse üksustesse ei taheta võtta ja kuidas arveteklaarimine jätkub hillem kodus pärast erruminekut. Põnev säriseva pingega lugemine algusest lõpuni. Ainult pealkiri jäi pisut arusaamatuks. 

 

MAGAVAD HIIGLASED   Sylvain Neuvel  2016 / 2016

Ulmepõnevik meie suhetest universumiga ja kohapeal omavahel asju ajades. See teine pool meeldis eriti, aga üldse oli omas žanris tore leid. Meeldis see tõde, et mida kõrgem IQ, seda keerulisem iseloom. Oskused suhteid seada teadusmaailmas väärivad omaette kraadi. Hiilgav konversatsioonitehnika autorilt, omapärane kaasaegne ülesehitus, militaartehnoloogia ja - psühholoogia tundmine teevad autorile au. Üks paipoiss sellist lugu enamasti ei trei oma sulest.

 

FÖÖNIKSI PISARAD   Saale Väester  2017

Magus, traditsiooniline ja õnneliku lõpuga muinasjutt keskmisele ja nooremale koolieale. Ei oska arvata, millist sihtgruppi autor silmas pidas, märget lastekirjandusele igatahes ei ole. Üks seksipoolne stseen on ka sisse lipsanud, aga mitte liiga lurtsuv, nii et tänapäeva lapsed sellest ilmselt traumat ei saa. Kuidas meie riigis selle inkvisitsiooniga lood on?

 

POLYGLOTTIDEST ARMASTAJAD   Lina Wolff  2016 / 2016

Palju eksinud inimesi, kes otsivad õnne, arvates et see on armastus ja armastust, arvates et see on sex või muu vahetuskaup. Leiame loomepiinades kirjaniku, kes mängeldes purustab teisi elusid, hääbuva aadlidünastia hoopist teisest dimensioonist, pimeda meediumist amatsooni ja maanaise Skonest, kes pole iialgi Stockholmis käinud, aga oskab enda eest seista küll, kui vaja. Jah, palju erinevaid inimesi veidi viltuses maailmamullis.

 

IFF. Suur loterii   Mart Juur  2017

HALTUURA. Olematu sisu suurustavas vormis. Iff väärib muud.

 

HUNDITALV   Cecilia Ekbäck   2015 / 2017

Ajalooline romaan põhjala kaamosest 18. sajandi alguses. Pimedus, hirm, nälg, külm ja nõiajaht. Pikk pime talv tekitas nägemusi ja veendumusi, millest polnud võimalik aru saada, kust jookseb tõe ja unenäo piir. Usaldamatus lämmatas sõpruse, hirm aususe, õnnetused mõistuse. Haldjatel ja trollidel oli lai mänguruum. Põnev asjalik ajastutruu lugemine. Väga meeldis. 

 

 

MÄGISMAA    Steinar Bragi   2011 / 2017

Psühhotriller kõigi nõutud komponentidega - õnnetus, tühermaa, raske lapsepõlv, narkots, laibad, labürindid, värdjad, suits , tuli ja seks. Üsna segane lugu ja palju lõpetamata otsi, mis suunatakse kergema vastupanu teed minnes hääbuvasse teadvusesse. Kui juba terve elu silme eest mööda vihiseb, siis oleks oodanud rohkem seoseid möödanikuga. Mõttetult palju jälkust ja ilgust. Ei köitnud nii väga. 

 

TUULISPASK   Ustav-Esko Mikelsaar   2017

Mälestusteraamat. Algab põneva armukolmnurgaga , aga suubub vaikselt perekonnakroonika umblainetesse. Ilus aeg see noorus muidugi, jälle kord on põhjust mainida Kuperjanovi hauda, justkui pestes ennast sellega puhtaks sotsialistlisest taagast. Oi kui leierdatud mõttekäik. Aga mitte ainult sisust ei taha ma rääkida. Selle raamatu puhul võlub mind stiil, kirjutamislaad kui selline. Tihe, lakooniline, tormakas, lendlev - just selline, nagu üks tuulispask peab olema. Süvenemata ja põiki ei ole võimalik süüvida. Jah, just selline oli ärksam nõukogude noorus - ei saa kuidagi öelda et rõõmutu ja perspektiivitu. Tuli lihtsalt osata vaadata, et näha.

 

EESTI ESIMESED FOTOKUNINGAD   Betty Ester-Väljaots    2016

Eesti fotokunsti ajalugu läbi vendade Parikaste kaamerasilma. Asjalik, lakoonilises stiilis, palju häid fotosid. Eesti ajaloo ja vendade eluloo jutustamine kahes eraldi osas jäi minu jaoks küsitavaks. Teine osa meenutas liialt ajalooõpikut - seda lugu me ju teame nagunii. Raamat on väga heas kõites, suurepärase kujundusega, sisaldab Eesti jaoks olulisi dokumentaalkaadreid, mis muidu naljalt arhiivist vaatajate ette ei pääse.

 

 

NOORED KAASAD  Olivia Goldsmith  2000 / 2001

Humoorikas naistekas valusatel teemadel. Ikka need pahad mehed. Läbini feministlik appihüüd. Saame teada hulga veidrusi USA seadusandluse kohta ja kuidas sellest mööda hiilida. Kergitab jälle küsimuse, kas inimesed on seaduste jaoks või seadused inimeste jaoks. Algus on paljutõotav, aga lõpp vajub traditsiooniliseks ümmarguseks mulliks. Ehtne tuhkatriinulugu.