RAAMATUBLOGI  2018  (26)

 

TUHANDE TÄHE ÖÖ   Deanna Raybourn  2014 / 2016

Muinasjutulaadne põnevik ärakaranud pruudist, kes seikles kummalistel põhjustel Pühal Maal ja sattus kummalistesse olukordadesse. Tundub, et autor soovis iga hinna eest põnevust kruvida, aga tekitas selle asemel uskumatult mõttetu sündmuste ahela, hulga verd,  laipu ja segadust mittemillegi nimel. Armastuse teed on muidugi erinevad, aga enamasti selgemad ja helgemad.

 

SEL ÖÖL   Barbara Freethy  2013 / 2016

Üks kena südamlik armulugu kahe intrigeeriva laibaga. Lihtne lõõgastuslugemine. Ei midagi halba ega ka midagi vaimustavat. Ajaviiteromaan igas mõttes.

 

KAHEKSA MÄGE   Paolo Cognetti  2016 / 2017

Mägi on igavene. Mägilane kui staatus ja sümbol on igavene. Mägilane kui inimene seda ei ole. Sõprus on igavene. Sõber kahjuks ei ole. Kumbal pool on tulevik - kas seal, kuhu mägijõgi voolab või seal, kus on läte? Tugevate sümbolitega lihtne liigutav lugu kestvast ja mööduvast. Ilus. Sügav. Tundlik.

 

MAESTRA   L.S. Hilton  2016 / 2016

Tihe põnevik sõjaprintsess Xena sarnasest ülinaisest - noorest, kaunist, targast, ambitsioonikast, tundetust, külmast julmast, seksikast, kes tahab olla see, kes ta pole, kes rühib raha ja kuulsuse tippude poole vahendeid valimata, laibad lendamas kahte lehte, püüdmatu ja alati särav. Teadlikult irooniani viidud eneseupitamine, peenelt kättemängitud võimumaailma korruptiivsus ja ülevõlli krimilugu ühes tükis. Kaasaegse meelelahutuse musternäidis.

 

MEISTERVÕLTSIJA  B.A. Shapiro  2012 / 2017

Saab küll kirjutada krimkat ilma vere ja laipadeta. On küll võimalik põnevus ilma vägivallata. Omapärane kaasahaarav hariv ja vahva meelelahutus kunstikummardajatele ja kõigile teistele ka. Näeme kuidas inimesed on nõus oma hobi nimel kasvõi surema, rääkimata suurtest rahadest ja valgustkarvatest tegudest. Saame teada, kuidas kunstnikud küpsetavad maale ahjus, valavad tindiga üle jms. Ütle veel, et ilu ei kõlba patta panna...  

 

HOBUSEHULLUD AMEERIKAS  Marian Suitso 2016

Igavapoolne noortekas abituse õpetamisest õpitud abituse maal. Ninnu-nännu ja kuki-muki. Stiilitu päevikulaadne narratiiv: täna tegin seda, siis toda ja toda. Millestki, mis on kunagi loodud, on püütud menuseriaali välja venitada (loe: topeltkasu lõigata). Aga ei veni, iga asi ei veni lihtsalt. Mõnikord on parem nullist alustada.

 

MINU STOCKHOLM   Rita Ahonen  2013

Midagi kodust ja midagi põhjamaiselt igiomast; võõras, aga siiski mõistetav ja omane koht päikese all. Koht, kus armastatakse neutraliteeti ja võideldakse arukaotuseni igasuguse võrdõiguslikkuse eest. Ei tea - mulle küll meeldib, kui mantlit selga aidatakse, uksi avatakse ja lilli kingitakse - ei tunne ennast sugugi vähem tegusana ja tõsiseltvõetavana selle pärast. Asjalik raamatuke - kõik mis vaja, saab öeldud ja mis mittevajalik, see ütlemata jäetud. Alapealkiri "Vanniga merel" jääb lahti seletamata, aga elu ja olu svenskade pealinnas on nüüd märksa selgem.

 

ÄRI JA ARMASTUS   Erik Tohvri   2016

See raamat hämmastas vanaaegsete vaadete ja ellusuhtumise poolest. Tänapäeva maailm vaatab asjadele ammu teistmoodi - ülespuhutud konflikti tunnete ja rasside küsimuses näeb nüüdisinimene hoopis teises valguses - õigemini selliseid dilemmasid enamasti ei tekigi. Armastus ei sõltu ei rahast ega nahavärvist - see on igale koolilapselegi selge. Samuti pole kirjud kärgpered mingi ennekuulmatu probleem, mille eest peaks siloauku hüppama, nagu vanaemade aegu. Raamat jätab pisut naiivse ja ajast-arust mulje, justkui oleks kirjutatud seitsmekümnendate alguses, mitte praegu. Tegelaste mõttemaailm on sajanditagune. Õnneks läheb elu edasi teistmoodi.

 

ABIELUPAKT   Michelle Richmond  2017 / 2017

Psühhotriller, abieluabsurdikas, tänapäevane keskaeg - mitmekülgne raamat, mis sunnib mõtlema teemadel manipuleerija versus manipuleeritav. Meile sisendatakse, et tõde on tunnetatud paratamatus ja algabki peale: lasteaiaðokk, koolikiusamine, pedagoogide mõnitused, haridusprogrammi kadalipp, maailma rahu kaitsmine jumalteabkus jumalteabmiks, tööpuudus, ühiskondlik surve olla nii-ja naasugune, maksu- ja võlaorjus, vääritu raugapõlv mähkmetes (loe exkre..). Raamatus selgitatakse seda meile äärmiselt intensiivsete vahenditega ühe ülemaailmse sekti näitel, kust pole võimalik välja astuda, rõhuasetusega abieluõnnele. Pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline. Kutsub vastu hakkama. Põnev, intensiivne, virgutav ja valgustav, samas lihtne aga õpetlik.

 

KÕIK ON KAASAS   Tui Hirv  2015

Kus see kurva kodu siis on? Eestlase kodu on Põhjala. Siin tunneme ennast ikka nagu omade hulgas, nagu unistustemaal. Kuhu kuulub ja kuidas määratleb end vaba(kutseline) kunstnikuhing, kui elukutse ja leivatöö on kaks väga erinevat asja. Miks vabadest kunstidest on nii võimatu ära elada? Mis õieti on lihtne elu ja mis keeruline? Kunsti saab teha siis, kui (su lapse) kõht täis ja tuba soe. Pole vahet, kas elad Islandil, Eestis või mujal - probleemid on sarnased. Mis teeb sisseelamise (aga mitte äraelamise) kergemaks. Pealtnäha on muidugi kõige eest hoolt kantud - spetsialistid jooksutavad inimesi siia-sinna, aga kui su järjekord ükskord kätte jõuab, oled probleemi juba ise lahendanud või on lootusetult hilja. Autor siiski leiab Islandi ühiskonnas mõningaid eeliseid - mina lugejana näen, et kõik on siin ja seal üsna sama. Väljaarvatud meri ja mäed ja liustikud ja virmalised ja lunnid. Väga meeldiv ülevaatlik asjalik huvitav lugemine. 

 

TENERIFE PIHTIMUSED   Joe Cawley 2012 / 2016

Rõõmsameelne hoogne pihtimus sellest, kuidas võõras kultuuris ellu jääda. Kuidas selleks, et mitte töötada 8 - 17, töötada hoopis 24/7. Kuidas lörtsis lõdisemisest pääsemiseks valida aastaringne higistamine. Kuidas sooja mere ääres elades on aega seda vaid aknast vaadata. Kuidas plaanitud vahvast seiklusest sai ootamatult ellujäämisõppus pere purunemise hinnaga. Häððtääg - kõigel siin elus on oma hind.

 

LAPSEPÕLVE TÄNAV    Tove Ditlevsen  1943 / 2001

Kui ei teaks, millal see raamat on kirjutatud, siis võiks arvata, et tegu on tänapäevase väga hea omanäolise stiilse autoriga. Selline ajatu kvaliteet teeb lausa kadedaks. Ilus aus puhas lapsepõlveromantika räpaselt tänavalt räpases agulis. Need platvormid on väga erinevad, millelt me inimeseks kasvamist alustame. Kui kelleltki pole küsida, siis saabki õppida ainult iseenda vigadest.

 

TÕLGINA KAHE MAAILMA VAHEL   Jean Kwok   2010 / 2016

Üks väljamõeldud andeka noore immigrandi superedulugu Suures Õunas. Kena lugeda muidugi, aga päriselus kõik ilmselt nii libedalt ei käi, et pooled päevad ja ööd vabrikus, aga koolis kiituskirjad lendavadja eliitülikoolid lausa meelitavad. Andekal on muidugi elus lihtsam läbi lüüa, aga kõigile ei naerata alati õnn. Natuke ebareaalne tundus see kõik. Aga kirjandus kui kunst ei peagi alati realistlik olema. 

 

SAJANDILÕPU SUVI   Oskar Kruus  2000

Raamat, mis algab nagu muinasjutt ja lõpeb nagu tragöödia. Autor kasutab oma tegelaste pikki monolooge sajandivahetuse elu-olu jäädvustamiseks, tolleaegsete kultuuri- ja poliitikategelaste aasimiseks, Eesti kirjanduse- ja kultuuriloo jutustamiseks, auru, teadmiste ja frustratsiooni väljalaskmiseks. Öeldakse julgelt välja mõte, et meie kirjandus ja kultuur ei küüni  maailmatasemeni, kuid midagi selles siiski on. Lõpuks põletatakse ketsereid ja luuakse uus Uku usk. Usume siis!

 

SUURVETE AEGU   Toivo Vaik  2016

Memuaarid nõuka-aegsest lapsepõlvest ja taassündinud "ärastamisaegse" Eeesti vallajuhi probleemidest. Sümpaatne humoorikas südamlik tagasivaade elatud elule. Viiekümnendate lapsepõlv tundub vist praegustele noortele sama eksootiline kui vanavanaisade karjapoisipõli. Kõik see kaksikelu, ridade vahelt lugemine ja ümbernurga ütlemised koos Siberi-hirmuga paistavad distantsilt põneva luurekana, mingi arvutimängude ja tähesõjafilmide eelmänguna. Elu ja mängu vahel on üldse piirid hägustumas. Mehed mängivad sõjamänge ja rahamänge, naised samal ajal kodumänge ja ilumänge. Kuidagi mahuvad need kõik tänasesse päeva üksteist palju segamata ära. Vanasti olid asjad teisiti.

 

MODIGLIANI SKANDAAL   Ken Follett  1976 / 2004

Kunstimaailma telgitagused. Pettused, võltsingud ja aaretejaht. Rikkurite mängud andekate arvel. Ilus ümmargune lugu (vahepeal küll pisut raskesti jälgitav), aga kuri leiab karistuse ja õiglus seatakse jalule. Raamat on kirjutatud pea 40 aastat tagasi - aga kas midagi on muutunud? Kus on see tõde ja õiglus?

 

PILKANE PIMEDUS   J.T.Ellison  2012 / 2016

Krimilugu USA sõjaväelastest, kes rahu valvamise kõrval tegelevad oma missioonidel veel tuhande  muu asjaga, sealhulgas isikliku elu ja suhete keeruliseks ajamisega. Saame teada, miks naisi nendesse üksustesse ei taheta võtta ja kuidas arveteklaarimine jätkub hillem kodus pärast erruminekut. Põnev säriseva pingega lugemine algusest lõpuni. Ainult pealkiri jäi pisut arusaamatuks. 

 

MAGAVAD HIIGLASED   Sylvain Neuvel  2016 / 2016

Ulmepõnevik meie suhetest universumiga ja kohapeal omavahel asju ajades. See teine pool meeldis eriti, aga üldse oli omas þanris tore leid. Meeldis see tõde, et mida kõrgem IQ, seda keerulisem iseloom. Oskused suhteid seada teadusmaailmas väärivad omaette kraadi. Hiilgav konversatsioonitehnika autorilt, omapärane kaasaegne ülesehitus, militaartehnoloogia ja - psühholoogia tundmine teevad autorile au. Üks paipoiss sellist lugu enamasti ei trei oma sulest.

 

FÖÖNIKSI PISARAD   Saale Väester  2017

Magus, traditsiooniline ja õnneliku lõpuga muinasjutt keskmisele ja nooremale koolieale. Ei oska arvata, millist sihtgruppi autor silmas pidas, märget lastekirjandusele igatahes ei ole. Üks seksipoolne stseen on ka sisse lipsanud, aga mitte liiga lurtsuv, nii et tänapäeva lapsed sellest ilmselt traumat ei saa. Kuidas meie riigis selle inkvisitsiooniga lood on?

 

POLYGLOTTIDEST ARMASTAJAD   Lina Wolff  2016 / 2016

Palju eksinud inimesi, kes otsivad õnne, arvates et see on armastus ja armastust, arvates et see on sex või muu vahetuskaup. Leiame loomepiinades kirjaniku, kes mängeldes purustab teisi elusid, hääbuva aadlidünastia hoopist teisest dimensioonist, pimeda meediumist amatsooni ja maanaise Skonest, kes pole iialgi Stockholmis käinud, aga oskab enda eest seista küll, kui vaja. Jah, palju erinevaid inimesi veidi viltuses maailmamullis.

 

IFF. Suur loterii   Mart Juur  2017

HALTUURA. Olematu sisu suurustavas vormis. Iff väärib muud.

 

HUNDITALV   Cecilia Ekbäck   2015 / 2017

Ajalooline romaan põhjala kaamosest 18. sajandi alguses. Pimedus, hirm, nälg, külm ja nõiajaht. Pikk pime talv tekitas nägemusi ja veendumusi, millest polnud võimalik aru saada, kust jookseb tõe ja unenäo piir. Usaldamatus lämmatas sõpruse, hirm aususe, õnnetused mõistuse. Haldjatel ja trollidel oli lai mänguruum. Põnev asjalik ajastutruu lugemine. Väga meeldis. 

 

 

MÄGISMAA    Steinar Bragi   2011 / 2017

Psühhotriller kõigi nõutud komponentidega - õnnetus, tühermaa, raske lapsepõlv, narkots, laibad, labürindid, värdjad, suits , tuli ja seks. Üsna segane lugu ja palju lõpetamata otsi, mis suunatakse kergema vastupanu teed minnes hääbuvasse teadvusesse. Kui juba terve elu silme eest mööda vihiseb, siis oleks oodanud rohkem seoseid möödanikuga. Mõttetult palju jälkust ja ilgust. Ei köitnud nii väga. 

 

TUULISPASK   Ustav-Esko Mikelsaar   2017

Mälestusteraamat. Algab põneva armukolmnurgaga , aga suubub vaikselt perekonnakroonika umblainetesse. Ilus aeg see noorus muidugi, jälle kord on põhjust mainida Kuperjanovi hauda, justkui pestes ennast sellega puhtaks sotsialistlisest taagast. Oi kui leierdatud mõttekäik. Aga mitte ainult sisust ei taha ma rääkida. Selle raamatu puhul võlub mind stiil, kirjutamislaad kui selline. Tihe, lakooniline, tormakas, lendlev - just selline, nagu üks tuulispask peab olema. Süvenemata ja põiki ei ole võimalik süüvida. Jah, just selline oli ärksam nõukogude noorus - ei saa kuidagi öelda et rõõmutu ja perspektiivitu. Tuli lihtsalt osata vaadata, et näha.

 

EESTI ESIMESED FOTOKUNINGAD   Betty Ester-Väljaots    2016

Eesti fotokunsti ajalugu läbi vendade Parikaste kaamerasilma. Asjalik, lakoonilises stiilis, palju häid fotosid. Eesti ajaloo ja vendade eluloo jutustamine kahes eraldi osas jäi minu jaoks küsitavaks. Teine osa meenutas liialt ajalooõpikut - seda lugu me ju teame nagunii. Raamat on väga heas kõites, suurepärase kujundusega, sisaldab Eesti jaoks olulisi dokumentaalkaadreid, mis muidu naljalt arhiivist vaatajate ette ei pääse.

 

 

NOORED KAASAD  Olivia Goldsmith  2000 / 2001

Humoorikas naistekas valusatel teemadel. Ikka need pahad mehed. Läbini feministlik appihüüd. Saame teada hulga veidrusi USA seadusandluse kohta ja kuidas sellest mööda hiilida. Kergitab jälle küsimuse, kas inimesed on seaduste jaoks või seadused inimeste jaoks. Algus on paljutõotav, aga lõpp vajub traditsiooniliseks ümmarguseks mulliks. Ehtne tuhkatriinulugu.