RAAMATUBLOGI  2018  (8)

 

FÖÖNIKSI PISARAD   Saale Väester  2017

Magus, traditsiooniline ja õnneliku lõpuga muinasjutt keskmisele ja nooremale koolieale. Ei oska arvata, millist sihtgruppi autor silmas pidas, märget lastekirjandusele igatahes ei ole. Üks seksipoolne stseen on ka sisse lipsanud, aga mitte liiga lurtsuv, nii et tänapäeva lapsed sellest ilmselt traumat ei saa. Kuidas meie riigis selle inkvisitsiooniga lood on?

 

POLYGLOTTIDEST ARMASTAJAD   Lina Wolff  2016 / 2016

Palju eksinud inimesi, kes otsivad õnne, arvates et see on armastus ja armastust, arvates et see on sex või muu vahetuskaup. Leiame loomepiinades kirjaniku, kes mängeldes purustab teisi elusid, hääbuva aadlidünastia hoopist teisest dimensioonist, pimeda meediumist amatsooni ja maanaise Skonest, kes pole iialgi Stockholmis käinud, aga oskab enda eest seista küll, kui vaja. Jah, palju erinevaid inimesi veidi viltuses maailmamullis.

 

IFF. Suur loterii   Mart Juur  2017

HALTUURA. Olematu sisu suurustavas vormis. Iff väärib muud.

 

HUNDITALV   Cecilia Ekbäck   2015 / 2017

Ajalooline romaan põhjala kaamosest 18. sajandi alguses. Pimedus, hirm, nälg, külm ja nõiajaht. Pikk pime talv tekitas nägemusi ja veendumusi, millest polnud võimalik aru saada, kust jookseb tõe ja unenäo piir. Usaldamatus lämmatas sõpruse, hirm aususe, õnnetused mõistuse. Haldjatel ja trollidel oli lai mänguruum. Põnev asjalik ajastutruu lugemine. Väga meeldis. 

 

 

MÄGISMAA    Steinar Bragi   2011 / 2017

Psühhotriller kõigi nõutud komponentidega - õnnetus, tühermaa, raske lapsepõlv, narkots, laibad, labürindid, värdjad, suits , tuli ja seks. Üsna segane lugu ja palju lõpetamata otsi, mis suunatakse kergema vastupanu teed minnes hääbuvasse teadvusesse. Kui juba terve elu silme eest mööda vihiseb, siis oleks oodanud rohkem seoseid möödanikuga. Mõttetult palju jälkust ja ilgust. Ei köitnud nii väga. 

 

TUULISPASK   Ustav-Esko Mikelsaar   2017

Mälestusteraamat. Algab põneva armukolmnurgaga , aga suubub vaikselt perekonnakroonika umblainetesse. Ilus aeg see noorus muidugi, jälle kord on põhjust mainida Kuperjanovi hauda, justkui pestes ennast sellega puhtaks sotsialistlisest taagast. Oi kui leierdatud mõttekäik. Aga mitte ainult sisust ei taha ma rääkida. Selle raamatu puhul võlub mind stiil, kirjutamislaad kui selline. Tihe, lakooniline, tormakas, lendlev - just selline, nagu üks tuulispask peab olema. Süvenemata ja põiki ei ole võimalik süüvida. Jah, just selline oli ärksam nõukogude noorus - ei saa kuidagi öelda et rõõmutu ja perspektiivitu. Tuli lihtsalt osata vaadata, et näha.

 

EESTI ESIMESED FOTOKUNINGAD   Betty Ester-Väljaots    2016

Eesti fotokunsti ajalugu läbi vendade Parikaste kaamerasilma. Asjalik, lakoonilises stiilis, palju häid fotosid. Eesti ajaloo ja vendade eluloo jutustamine kahes eraldi osas jäi minu jaoks küsitavaks. Teine osa meenutas liialt ajalooõpikut - seda lugu me ju teame nagunii. Raamat on väga heas kõites, suurepärase kujundusega, sisaldab Eesti jaoks olulisi dokumentaalkaadreid, mis muidu naljalt arhiivist vaatajate ette ei pääse.

 

 

NOORED KAASAD  Olivia Goldsmith  2000 / 2001

Humoorikas naistekas valusatel teemadel. Ikka need pahad mehed. Läbini feministlik appihüüd. Saame teada hulga veidrusi USA seadusandluse kohta ja kuidas sellest mööda hiilida. Kergitab jälle küsimuse, kas inimesed on seaduste jaoks või seadused inimeste jaoks. Algus on paljutõotav, aga lõpp vajub traditsiooniliseks ümmarguseks mulliks. Ehtne tuhkatriinulugu.